Přejít na obsah

Vyroba plastoveho krytu doma


Doporučené příspěvky

Na funcarvingove lyzovani bych potreboval specialni ochranu proti prodreni rukavic. Moje hledani po obchodech nebylo moc uspesne, kazdopadne mam docela jasnou predstavu, jak by mela vypadat.
Napadlo me si ji vyrobit v domacich podminkach - v podstate se jedna o kousek vytvarovaneho plastu.
Se zpracovanim plastu nemam vubec zadnou zkusenost, proto se chci zeptat zde, jestli mi nekdo neporadi, prece jen zrucnych lidi je tu dost.

Je mozne koupit nejaky tenci plastovy plat a v domacich podminkach jej vytvarovat? Nejedna se o zadny slozity tvar, spise vyrezani presneho tvaru a trocha ohybani. Nejde o vzhled, ale o funkcnost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všechno jde. Mrkni na netu například na termoplast ABS (materiál ABS, deska ABS, tvarování ABS,...), z něho jsou třeba přilby. Deska ABS se dá koupit v jakékoliv barvě a tloušťce, opracovávat i za tepla tvarovat jde snadno. Já myslím, že přesně to hledáš.

No a jako sice velmi primitivní, zato okamžitou a velice jednoduchou variantu mě napadá použít tavnou lepicí pistoli.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

o kydexu najdeš dost na nožířském knife.cz  často se z něj dělají pouzdra na nože. Je to hodně odolné a snadno se tvaruje teplem. Obvykle tak že to nahřejou v troubě a pak se to pomocí pěnové gumy přitlačí buď přímo na dotyčný nůž nebo jeho maketu a nechá vychladnout. V práci děláme s materiálem který teď někde nakupují pod názvem Duroplast ale to se dodává ve dvoumetrových tabulích a nevím kdo to dodává. Jak se tak dívám, pod názvem Duroplast se dodává kdeco. Chová se to podobně jako kdysi Novodur co z něj byly odpadní roury. Horkým vzduchem ohřát a ohnout podle potřeby.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nebo si to nech vytisknout u nekoho na tiskarne, jestli zvladnes model.

3D tisk me taky napadnul, ale cely proces mi prijde uz hodne slozity (navrh, model, shaneni tiskarny). Navic nevim jak vychazi cenove a jak muze byt vysledny produkt odolny proti oderu. Odolnost resim hlavne proto, ze kevlarove snb rukavice jsem pri carvingu rozedral na hadry behem jednoho dne. Zmrzly snih, je slusna bruska.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V práci používáme ABS destičky o síle cca 2mm  formá A5 na test lakování.

V černé barvě bych ti mohl pár kousků dát. Jak píše Karlos, tak tvarování je relativně proveditelné i na koleně. Protože ABS měkne už při 100°C takže když to nahřeješ v troubě tak na 180 a 220°C (podle typu) tak to klidně vlastní vahou "nateče" do kopita.

 

když tak SZ

 

 

 

 

post-20802-0-15847800-1483122116_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V práci používáme ABS destičky o síle cca 2mm  formá A5 na test lakování.

V černé barvě bych ti mohl pár kousků dát. Jak píše Karlos, tak tvarování je relativně proveditelné i na koleně. Protože ABS měkne už při 100°C takže když to nahřeješ v troubě tak na 180 a 220°C (podle typu) tak to klidně vlastní vahou "nateče" do kopita.

 

když tak SZ

 

Diky za nabidku, ale potrebuju plat velikosti A4. Zatim mam v hlave model, ktery pujde vytvarovat pouze ohybanim. Pokud je ale moznost tvarovat "natecenim" na kopyto, mohlo by to byt zajimavejsi.

 

Pri carvingu jezdim rukama po snehu ve smeru jizdy, takze potrebuji tvar, ktery ochrani spicky prstu, palec a vnitrni stranu dlane. V podstate tvarove se to ma podobat tomuto, samozrejme bez te diry na krk. Misto diry na krk bude jen zuzena cast, kterou muzu zasunout pod obvodove stahovani rukavice.

(Uvazoval jsem, ze koupit tento bryndak a nuzkama jen upravim tvar zadni casti, ale neverim, ze tento material chvili odola oderu)

76115_prew_800.png

Upraveno uživatelem l.adamek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No a třeba kolega hliník by byl vyloženě blbý nápad? Namrzalo by to? A nebylo by to při tom oděru jedno?

Případně, je nutné, aby to byl vyloženě návlek na rukavici? Já nekárvuju, tak nevím, jestli jen ten kontakt rukou se sněhem nutný nebo pro zábavu, ale co třeba něco válcovitého tvaru s doutníkovitými konci/koncem velikosti o něco větší, než je pěst, s madlem uvnitř? Třeba nějaká silnostěnná plastová flaška s tyčkou uchycenou v hrdle. Případně něco ve stylu šermířského pěstního štítku. Například dvě malé nerezové misky se silnější stěnou (stačí vyvrtat do každé dvě díry, kterými se protáhne a upevní madlo). V těch půjde taky na vařiči u svahu přihřát čaj nebo svařák!

Připadá mi, že ochránit před oděrem rozevřenou dlaň je mnohem komplikovanější, než zavřenou pěst, ale jak říkám, o kárvingu vím kulové, tak netuším, na co je ta otevřená dlaň na zledovatělém sněhu dobrá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky za nabidku, ale potrebuju plat velikosti A4. Zatim mam v hlave model, ktery pujde vytvarovat pouze ohybanim. Pokud je ale moznost tvarovat "natecenim" na kopyto, mohlo by to byt zajimavejsi.

 

Pri carvingu jezdim rukama po snehu ve smeru jizdy, takze potrebuji tvar, ktery ochrani spicky prstu, palec a vnitrni stranu dlane. V podstate tvarove se to ma podobat tomuto, samozrejme bez te diry na krk. Misto diry na krk bude jen zuzena cast, kterou muzu zasunout pod obvodove stahovani rukavice.

(Uvazoval jsem, ze koupit tento bryndak a nuzkama jen upravim tvar zadni casti, ale neverim, ze tento material chvili odola oderu)

76115_prew_800.png

no to ja taky moc ne. bude to nejspíš PP nebo PP-EPDM. to je měkoučký ale dobře se ti bude tvarovat.

a co vozí Ledecka nebo podobný hvězdy? nevěřim že by už někdo nemel na trhu vychytaný rukavky.

 

good luck.T.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Hufnor:

A jak se tvaruje hlinik v domacich podminkach? Pro vysvetlenou, jsem programator s ne moc vybavenou dilnou ;)

 

Pouzivam snb rukavice s vnitrni ochranou zapesti (plastova vystuha). Jsou docela tluste, takze drzet ruku v pest delsi dobu neni uplne pohodlne. Navic jet v oblouku s rukou po snehu je proste nejlepsi s otevrenou dlani. Nemelo by se to, protoze zmrzla hrudka dokaze slusne dolamat prsty, ale to by muj cover vyresil.

Nemelo by to byt moc velke a neskladne - melo by to jit schovat do kapes u bundy.

 

To Taurus:

Ver mi, ale neexistuje. Na carv forech se to resi porad dokola, kazdy zkousi samodomo reseni. Nekdo pouziva sity cover z latky na airbagy (zkousel  jsem, nechaval jsem to usit u svadleny a vydrzelo to 2 jizdy, tak nevim, co delam spatne), nekdo kupuje kazdy tyden levne rukavice.

Ted jsem googlil PP-EPDM, ale nasel jsem jen nejake draty na svarovani. To v domacich podminkach bez vybaveni asi moc nedam.

Upraveno uživatelem l.adamek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Hufnor:

A jak se tvaruje hlinik v domacich podminkach? Pro vysvetlenou, jsem programator s ne moc vybavenou dilnou ;)

 

Pouzivam snb rukavice s vnitrni ochranou zapesti (plastova vystuha). Jsou docela tluste, takze drzet ruku v pest delsi dobu neni uplne pohodlne. Navic jet v oblouku s rukou po snehu je proste nejlepsi s otevrenou dlani. Nemelo by se to, protoze zmrzla hrudka dokaze slusne dolamat prsty, ale to by muj cover vyresil.

Nemelo by to byt moc velke a neskladne - melo by to jit schovat do kapes u bundy.

 

To Taurus:

Ver mi, ale neexistuje. Na carv forech se to resi porad dokola, kazdy zkousi samodomo reseni. Nekdo pouziva sity cover z latky na airbagy (zkousel  jsem, nechaval jsem to usit u svadleny a vydrzelo to 2 jizdy, tak nevim, co delam spatne), nekdo kupuje kazdy tyden levne rukavice.

Ted jsem googlil PP-EPDM, ale nasel jsem jen nejake draty na svarovani. To v domacich podminkach bez vybaveni asi moc nedam.

 

tady ještě zdroj informací o vlastnostech plastů.

http://www.materialdatacenter.com/ms/en/Hostacom/LyondellBasell+Industries/Hostacom+DKC+179N/fc7ae1a2/314#page31574

 

Z PP-EPDM se vyrábí třeba nárazníky osobních aut. snese námahu a neláme se ani při nízkých teplotách. z toho pohledu je to docela dobrá volba. Teď to jenom vytvarovat.

Celkově nejsem si jistý, jestli ale nejdeš moc velkým kladivem na komára. Nebudeš v tom mít vůbec cit. Já bych napřed vyzkoušel něco flexibilnějšího co dobře koluže. Existují průmyslový gumový rukavice, který si můžeš dát přes ty svoje a nebo z nich vystřihnout chránící plochu a tu na nalepit nebo našít na obyč. rukavice. Totěž si dokážu představit se silnou usní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Hufnor:

A jak se tvaruje hlinik v domacich podminkach? Pro vysvetlenou, jsem programator s ne moc vybavenou dilnou ;)

 

Pouzivam snb rukavice s vnitrni ochranou zapesti (plastova vystuha). Jsou docela tluste, takze drzet ruku v pest delsi dobu neni uplne pohodlne. Navic jet v oblouku s rukou po snehu je proste nejlepsi s otevrenou dlani. Nemelo by se to, protoze zmrzla hrudka dokaze slusne dolamat prsty, ale to by muj cover vyresil.

Nemelo by to byt moc velke a neskladne - melo by to jit schovat do kapes u bundy.

 

Já jsem zase překladatel s garáží a taky bastlím ledacos, jak umím. Ono se řekne, domácí podmínky, ale ty má každý jiný. Já třeba mám nůžky na plech, svěrák, kladívko, vrtačku, atd, takže bych si to zpracování hliníkového plechu představit dokázal. Plasty supr, ale ty, které budou zároveň ohebné pro příjemný pocit, se podle mého laického nerozumu budou v buď v chladu lámat, nebo se budou rychle obrušovat. No a u těch tvrdých už to máš skoro jedno, jestli to uděláš z plastu nebo z kovu. 

Pokud to má být něco, co nebude překážet, bude to supr ergonomické a funkční, tak to bude nějaká profi vychytávka za pár tisíc.

Všechno ostatní budou stupně poměru pruda/výkon/cena.

Pokud potřebuješ pocit tlapky na sněhu, tak to asi  bude horší vymyslet nějak šikovně, funkčně a zároveň levně.

Pokud potřebuješ opřít se příležitostně rukou o sníh, abys nehodil při oblouku držku, tak asi spíš jít po něčem, co to vydrží. 

Motorkářský chránič kolene s přidělaným páskem na sucháči umístěný na dlani třeba ???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Taurus:

Diky za odkaz.

K tem rukavicim. To byl prvni napad, ktery jsem zkousel. Tady v Brne jsem ve specialce za par korun koupil nejvetsi pracovni rukavice (velikost ?13) a z nich se snazil pozadovany navlek vystrihnout. Bohuzel, ani nejvetsi sehnatelna velikost nebyla dostacujici a pres snb rukavice jsem je nepretahl.

Pote jsem se nekde na carv foru docetl, ze nekdo s uspechem zkousel diaelektricke rukavice, resp. si z nich vystrihl navlek. Tohle reseni si hodne pochvaloval. Bohuzel google o diael. rukavicich docela mlci a mne to nic moc nerika. Jedine co jsem nasel jsou alternativy tohoto:

http://eshop.macte.cz/produkt/29000050-elsec-500v-dielektricke-rukavice

Velikost 10 a 11 se mi zda mala, neverim ze je pres snb rukavice pretahnu. Ale pravda je, ze by to bylo asi nejjednodusi reseni.

Takze pak uz me napadlo jen laborovani s tvarovanim vlastniho chranice.

 

To Hufnor:

Tady od cca 0:20 jde videt, jak se chyta na snih:

Chranic jsem zkousel, ne od motorky (ten me nenapadl), ale rozpitval jsem stare chranice na inline. Neni to ono. Diky tvaru to poradne nedrzi, po rukavici to trochu klouze, takze obnazene spicky rukavic se drou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jestli tomu dobře rozumím, potřebuješ takovou ploutev na dlaň, ideálně s jakousi kapsou na konci do které se strčí prsty, z materiálu který by dobře snášel otěr, eventuálně byl snadno a levně nahraditelný. Já bych to viděl na nějakou silnější kůži nebo gumu, něco jako se používá na dopravníkové pásy. Je to ohebné a otěruvzdorné a ta kapsa na prsty by šla snýtovat brašnářskýma nýtama. Nebo kus pneumatiky, jak masajové mají sandály.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...