Přejít na obsah

Naši piloti v RAF a hodinky....


martinbor

Doporučené příspěvky

No na několika fotkách to vypadá, že to tak na 90% jsou některé z tria MVS (Longines, Eterna, Lemania), ale konec konců většina z nic je pravděpodobně dostala ješte když létala v ČS armádě, tak proč by měl nosit něco jiného :).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No na několika fotkách to vypadá, že to tak na 90% jsou některé z tria MVS (Longines, Eterna, Lemania), ale konec konců většina z nic je pravděpodobně dostala ješte když létala v ČS armádě, tak proč by měl nosit něco jiného :).

 

Přesně tak....,jsou to Longiny.Mám nějaké předválečné fotky a tam jsou také pěkně vidět.Myslím,že naši v RAF nefesovali žádné hodinkyA.M,alespoň podle vyprávění,co vím...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tady nekdo prodava Longines Czech Air Force

http://forums.watchuseek.com/showthread.php?t=115041

jak to muze byt s tou autenticnosti?

 

Jak se pise vyse, do Anglie se jich s nasimi piloty dostalo podle me docela dost. Na druhou stranu, nechat si na zadni stranu vygrafirovat napis asi problem nebude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak....,jsou to Longiny.Mám nějaké předválečné fotky a tam jsou také pěkně vidět.Myslím,že naši v RAF nefesovali žádné hodinkyA.M,alespoň podle vyprávění,co vím...

 

Na ta tý první fotce to longiny podle mě nebudou, přijde mi, že nemaj mimostředku takže to budou spíš lemanie nebo eterny.

Jinak většina čechů co sloužila v Británii měla nejspíš svoje hodinky a žádné nanafasovala. Třeba děda prošel celou válku, přes Británii, Tobruk a Duklu zpátky do čech se svejma Doxama (jejich renovaci jsem už téměř dokončil).

 

to staff972 : no z té jedné a ještě dost mizerné fotky těžko říct :), ale nejspíš budou autentické, viz. to co psal Afrikab, ale to je vpodstatě jedno, protože je stejně posílá UK only

Upraveno uživatelem roon
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na ta tý první fotce to longiny podle mě nebudou, přijde mi, že nemaj mimostředku takže to budou spíš lemanie nebo eterny.

Jinak většina čechů co sloužila v Británii měla nejspíš svoje hodinky a žádné nanafasovala. Třeba děda prošel celou válku, přes Británii, Tobruk a Duklu zpátky do čech se svejma Doxama (jejich renovaci jsem už téměř dokončil).

 

to staff972 : no z té jedné a ještě dost mizerné fotky těžko říct :), ale nejspíš budou autentické, viz. to co psal Afrikab, ale to je vpodstatě jedno, protože je stejně posílá UK only

 

 

No já si myslím,že to Longiny určitě jsou.Ostatně se domnívám,že to byly jediné hodinky,které před válkou fasovali piloti...Škoda,že se nedochoval nějaký předpis ,či norma použ. vojenských hodinek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
Vznesl jsem dotaz přímo ke zdroji - kamarádův otec létal za války v Anglii. Tak uvidíme, zda si na něco vzpomene.

 

Ono jde o to ,jestli ten pilot létal už před válkou nebo prodělal výcvik až v průběhu války. To je také poznat na fotkách výše,většina jsou to prvorepublikoví piloti,kteří ještě u nás fasovali MVS.

Osobně jsem se ptal už minimálně cca10,většinou si to už moc nepamatují.Stoprocentně vím,že pan Fajtl je nosil celý život (LongínkyMVS).

Můžu se prosím zeptat na jméno toho pilota,na kterého byl ten dotaz? Dost se o toto téma zajímám...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

No, myslím, že kromě prostřední fotky to jsou longiny. Za první republiky stihli podle house of longines piloti fasovat pouze první verzi z r. 1935 tuším. Druhá verze byla fakturována až tuším v roce 1940 (v Bratislavě - tedy Slovenskému štátu asi ?? a třetí verze až v roce 1947. Lemánie myslím dorazily až v padesátých letech, eterny nevím.

Každopádně se myslím fasovaly snad až do sedmdesátých let...

Upraveno uživatelem cigi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Třeba mi někdo v téhle souvislosti odpoví - mám po tátovi (vojenském pilotovi v 60.letech) švýcarské Lemanie, takové ty co mají vzadu číslo a nápis "Majetek vojenské správy". O jejich původu jsem slyšel dvě verze, jedna že to byly hodinky původně pro Luftwaffe a po druhé světové válce se v rámci vypořádání dostaly do našeho letectva, a duhá, asi pravděpodobnější je, že již někdy ve 30.letech udělalo ministerstvo obrany výběrové řízení na hodinky pro vojenské piloty a vyhrály to Lemanie. Pokud by byla pravda tohle, není vyloučeno, že někteří naší piloti v RAF by mohli létat i s Lemaniemi, které si sebou do Anglie vzali (pokud to tenkrát nebylo nic proti ničemu). Poradí mi někdo jak to vlastně bylo? Mimochodem, ty Lemanie jdou stále na nátah 4-5 dní s přesností cca 3 sekundy za měsíc...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Třeba mi někdo v téhle souvislosti odpoví - mám po tátovi (vojenském pilotovi v 60.letech) švýcarské Lemanie, takové ty co mají vzadu číslo a nápis "Majetek vojenské správy". O jejich původu jsem slyšel dvě verze, jedna že to byly hodinky původně pro Luftwaffe a po druhé světové válce se v rámci vypořádání dostaly do našeho letectva, a duhá, asi pravděpodobnější je, že již někdy ve 30.letech udělalo ministerstvo obrany výběrové řízení na hodinky pro vojenské piloty a vyhrály to Lemanie. Pokud by byla pravda tohle, není vyloučeno, že někteří naší piloti v RAF by mohli létat i s Lemaniemi, které si sebou do Anglie vzali (pokud to tenkrát nebylo nic proti ničemu). Poradí mi někdo jak to vlastně bylo? Mimochodem, ty Lemanie jdou stále na nátah 4-5 dní s přesností cca 3 sekundy za měsíc...

 

To tvrzení v poslední větě je dost odvážné.

70 let staré náramkové hodinky s takovou rezervou chodu a přesností.......

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky to nechápu ale je to tak. Přesnost srovnávám s dalšími hodinkami a seřizuju podle televize a zhruba to odpovídá. A s tím nátahem to funguje taky, protože jsem tomu taky nevěřil (zdání klame), tak si to poslední dobou píšu - natahoval jsem je minulý čtvrtek večer, pak tohle úterý (ještě šly), dnes ráno šly stále tak uvidím dnes večer, podle "statistiky by měly jít v pohodě do zítřka..

Mám je po tátovi, v roce 1965 se zabil a díky tomu, že hodinky byly v opravě, tak zůstaly v rodině. Střídavě celá léta leží v krabičce a nikdo je nenatahuje a pak přijde období, kdy je vytáhnu, občas je dám na ruku a udržuju je v chodu. Teď jdou už asi měsíc a natahuju je cca v takovýchto intervalech - 2x jsem je nechal úplně "vyjít" a když jsem pátý den přišel z práce tak nešly, nevím kdy se zastavily přesně tak píšu 4-5 dnů. Šturmanskije které mám na nošení, se nechytají ani přesností ani výdrží..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky to nechápu ale je to tak. Přesnost srovnávám s dalšími hodinkami a seřizuju podle televize a zhruba to odpovídá. A s tím nátahem to funguje taky, protože jsem tomu taky nevěřil (zdání klame), tak si to poslední dobou píšu - natahoval jsem je minulý čtvrtek večer, pak tohle úterý (ještě šly), dnes ráno šly stále tak uvidím dnes večer, podle "statistiky by měly jít v pohodě do zítřka..

Mám je po tátovi, v roce 1965 se zabil a díky tomu, že hodinky byly v opravě, tak zůstaly v rodině. Střídavě celá léta leží v krabičce a nikdo je nenatahuje a pak přijde období, kdy je vytáhnu, občas je dám na ruku a udržuju je v chodu. Teď jdou už asi měsíc a natahuju je cca v takovýchto intervalech - 2x jsem je nechal úplně "vyjít" a když jsem pátý den přišel z práce tak nešly, nevím kdy se zastavily přesně tak píšu 4-5 dnů. Šturmanskije které mám na nošení, se nechytají ani přesností ani výdrží..

 

Opravdu 3 sekundy za měsíc? - ne náhodou za den?

 

3 sekundy za den je velmi dobrá přesnost i pro současné hodinky (myslím, že ani hodinky s COSC certifikátem negarantují 3 sekundy za den)

Upraveno uživatelem Vit
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No s těma 3 vteřinama si nejsem úplně jistý, ale teď jdou cca měsíc a stále jsem bohatě v nějaké čvrtminutě - když je seřizuju, dělám to - možná laicky - v momentu, kdy nejdou a vteřinovka je na určité pozici, tak nastavím minutovku co nejpřesněji a hodinky "rozejdu" v momentě kdy to na vteřinu sedí s časem např. v televizi. Takže je tam nepřesnost už v mém nastavení, ale kdykoliv je natahuju, kontoluji to zase podle televize. Tenhle způsob seřizování jsem začal dělat už kdysi dávno, když jsem si všiml jejich úžasné přesnosti a seřizovat je jen minutovkou mi přišlo jako urážka jejich schopností, takže je seřizuju pokud možno na sekundy. Nevím, třeba má na přesnost i výdrž vliv to, že 99% času leží na rovné ploče a víceméně v konstantní teplotě, navíc za posledních 40 let šly tak půl roku, nevím co se s nimi dělo dříve, resp. předtím, než je dostal táta jako služební.

Mám je rád a nechápu jak to tenkrát uměli takhle vyrobit...

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...