Přejít na obsah

Smarthome, chytrá domácnost


Doporučené příspěvky

před 6 minutami, Ivan Lelák napsal:

Díky. Na zásuvky a aplikaci TUYA jsem koukal, ale našel jsem i další značky a zajímalo mne, kdo má s čím dobrou zkušenost. Netuším co je Zigbee, ale doma mám normální bezdrátovou wifi, co přes ní honím mobily, tablet atd., tak počítám, že to bude fungovat. Od filtrace vede k domu normální venkovní prodlužovačka se zemnícím kolíkem (fr. systém).

Jak jsem psal, chtěl bych domů pořídit zásuvek víc, napadá mne třeba spínání topného žebříku v koupelně ale určitě je možností víc. Na co používáš zásuvky Ty?

Díky. Na tu jsem koukal ale pokud to chápu, není to adaptér do zásuvky ale musí se přidělat na kabel..

Jestli nechces kupovat zigbee gateway, hledej zasuvky komunikujici pres wifi, tak to myslel Kotlick. K zasuvkam, koupil jsem pred lety par kousku na aliku (funguji i pres tuya aplikaci), zena pres to honi akvarko a maka to bez chyby, na nejaky vyssi odber bych asi koukal po nejake znacce a kupoval u nas (jestli teda bude v zasuvkach vubec rozdil).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 169
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

@Ivan Lelák TUYA je jen aplikace a funguje na spoustu chytrých zařízení. 

Můžeš si koupit chytré cajky od různých výrobců, jen musí podporovat propojení na TUYA. Což umí kde kdo.

Přípojení/komunikace s aplikací funguje přes wifi, nebo protokol Zigbee. 

Zigbee je "rádiové" spojení mezi chytrými spotřebiči a vstupní bránou. Je to vpodstatě jiná wifi. Výhodou je, že ti to nezatěžuje klasickou wifi a jednotlivé chytré zařízení umí prodloužit, dosah. Komunikují přes sebe s branou.

Ale pokud to nechceš, tak jeď přes klasickou wifi. 

Já to mám přes Zigbee

Já to používám takto:

Chytré zásuvky:

Zásuvky:

- oběhové čerpadlo na teplou vodu

- žebřík v koupelně

- elektronické odpuzovače komárů

- vánoční světla 

Čidla na teplotu a vlhkost

Teď plánuju ještě:

Domácí vodárnu - asi přes to z Alzy výše

Filtraci na bazén, tak jak to chceš ty - asi taky přeš to z Alzy.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 31 minutami, Ivan Lelák napsal:

Díky. Na tu jsem koukal ale pokud to chápu, není to adaptér do zásuvky ale musí se přidělat na kabel..

Ta Alza je na kabel, ale líbí se mi tam, že je to celé zakryté a zapojené, tudíž např. na domácí vodárnu na zahradě, kam dosáhne wifi to bude super.

U té tvojí filtrace. Kam schováš zásuvky? Máš to nějak vyřešené? Pokud jo, tak ti stačí obyč chytrá zásuvka. Pokud ne a budeš to mít venku na dešti, tak potřebuješ něco jako ta Alza, aby zásuvka byla vodotěsná i při vloženém/zapojeném kabelu filtrace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 17 minutami, Kotlick napsal:

Ta Alza je na kabel, ale líbí se mi tam, že je to celé zakryté a zapojené, tudíž např. na domácí vodárnu na zahradě, kam dosáhne wifi to bude super.

U té tvojí filtrace. Kam schováš zásuvky? Máš to nějak vyřešené? Pokud jo, tak ti stačí obyč chytrá zásuvka. Pokud ne a budeš to mít venku na dešti, tak potřebuješ něco jako ta Alza, aby zásuvka byla vodotěsná i při vloženém/zapojeném kabelu filtrace.

Bazén s filtrací je na zahradě a mám od toho nataženou prodlužku. Napojení prodlužky na krátký kabel z filtrace mám utěsněný - obaleno několika vrstvami igelitu, omotáno izolepu, je to spolehlivé, navíc spíš pro jistotu, je to určeno na venkovní použití. Prodlužka vede napůl skrytě na terasu, kde mám na stěně domu venkovní zásuvku. Do té chci strčit tu wifi zásuvku, nejspíš udělám nějaký kaslík aby na zásuvku nepršelo. Pokud by se to neosvědčilo, pořídím nějakou tu venkovní wifi zásuvku na kabel, ale bude to myslím OK.

 

před 29 minutami, Kotlick napsal:

@Ivan Lelák TUYA je jen aplikace a funguje na spoustu chytrých zařízení. 

Můžeš si koupit chytré cajky od různých výrobců, jen musí podporovat propojení na TUYA. Což umí kde kdo.

Přípojení/komunikace s aplikací funguje přes wifi, nebo protokol Zigbee. 

Zigbee je "rádiové" spojení mezi chytrými spotřebiči a vstupní bránou. Je to vpodstatě jiná wifi. Výhodou je, že ti to nezatěžuje klasickou wifi a jednotlivé chytré zařízení umí prodloužit, dosah. Komunikují přes sebe s branou.

Ale pokud to nechceš, tak jeď přes klasickou wifi. 

Já to mám přes Zigbee

Já to používám takto:

Chytré zásuvky:

Zásuvky:

- oběhové čerpadlo na teplou vodu

- žebřík v koupelně

- elektronické odpuzovače komárů

- vánoční světla 

Čidla na teplotu a vlhkost

Teď plánuju ještě:

Domácí vodárnu - asi přes to z Alzy výše

Filtraci na bazén, tak jak to chceš ty - asi taky přeš to z Alzy.

 

 

Díky za tipy. Objednal jsem set tří zásuvek na Alze, jednu na filtraci, druhou na žebřík v koupelně a třetí zatím do kuchyně, kde mám sdruženou zásuvku s vypínačem, na kterou jede kávovar, pěnovač, mikrovlnka, mrazák a rychlovarka. To asi nepotřebuju vypínat na dálku, ale aspoň uvidím spotřebu. Ono se časem ukáže, kde se to bude hodit..

Objednal jsem tyhle: https://www.alza.cz/xtendlan-zas08-tuya-set-3x-chytrych-internich-zasuvek-mereni-prikonu-d7755429.htm, snad to bude fungovat.

Mezitím jsem do mobilu stáhnul aplikaci Tuya Smart. Jazykově je to spíš angličtina, nenašel jsem nastavení, snad se tím prokoušu. Můžeš mi prosím poradit, jak zásuvky nainstaluju? Strčím do zásuvky, zapnu, v aplikaci zvolím "přidat zařízení" a ono si je to najde? Díky. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 minutami, Prochy68 napsal:

image.png.99275a1a7cee590f7fcb4162228bbc27.pngimage.png.2d27a7563ac1f20790f4aff05652d9b9.png

Predpokladam ze na androidu to bude podobny, cesky to je tak napul......

Jj, díky, to jsem našel a nastavil, jiná možnost, jak vyloudit aspoň částečně češtinu, není..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vytvoř si účet reps. domácnost a pak vpravo nahoře tlačítkem "+" přidáváš zařízení.

Zásuvka musí být v elektřině a myslím, že tam bylo něco jako zmáčknout a držet tlačítko na zásuvce než začně nějak blikat. Pak to najde apka.

U zásuvek bude určitě návod. Většinou je to podržet tlačítko na zásuvce dokud nezačne rychle blikat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 minutami, VS napsal:

Nevíte, jestli existuje WiFi tlačítko ke zvonku? Zmáčknu tlačítko u dveří, zazvoní mi telefon. Hned, ne za minutu. Bez kamery, bez hlasové komunikace.

Ohledne tlacitka nevim, ale dverni senzor mi takto funguje bez problemu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Zásuvky dorazily, spárování bylo snadné, funguje to. Nicméně mám dalších několik dotazů:

- Jednu ze zásuvek (žebřík v koupelně) chceme ovládat se dvou telefonů. Jeden mobil se zásuvkou spáruji ale když chci párovat druhý, první se odpojí. V návodu jsem párování s několika mobily nenašel. Poradíte?

- Další dotaz - přítelkyně chce ovládat z jedné mobilní aplikace zásuvky ve dvou bytech, z nichž každý má svou vlastní wifi. Jde to? Mohu mít jednu zásuvku na jedné wifi síti a druhou na jiné?

- Dotaz k nastavení časovače v aplikaci Tuya - chci filtraci bazénu pustit třeba každou hodinu na 3 minut a to v době 9.00-18.00 hod. To znamená, že filtrace bude běžet 9.00-9.03, 10.00-10.03, 11.00-11.03 atd., naposledy 18.00-18.03 hod. K tomu mi přijde ideální nastavení "Circulate". Denní doba od-do je asi jasná, ale jak mám nastavit "Start Duration" a "End Duration" (viz. příloha)?

- Dotaz k termostatickým hlavicím. Mám doma klasický plynový kotel, v obýváku na stěně termostat a na jednotlivých radiátorech ručně ovládané termostatické hlavice, které chci nahradit chytrými, které bych mohl stejně jako zásuvky ovládat v aplikaci Tuya. Našel jsem ale jen hlavice, ke kterým je třeba jakási brána Zigbee. Můžete mi to vysvětlit a opravdu není samostatná wifi termostatická hlavice spolupracující s aplikací Tuya? Používáte někdo chytré termostatické hlavice a jaké s nimi máte zkušenosti? Můžete mi nějaké konkrétní doporučit?

- Existuje i chytrý termostat na stěnu, kterým bych mohl nějak snadno nahradit ten stávající, 15 let starý (prostě přidělám na zeď jinou krabičku a zapojím do stávajících drátků nové)? Omlouvám se za laický dotaz..

Díky. 

Screenshot_20230612_134049_com.tuya.smart.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K ovladani ze dvou telefonu - musis se do aplikace prihlasit se stejnym loginem jako v prvni telefonu a budes mit moznost vse ovladat ze dvou telefonu.

Ohledne zasuvky se muzu podivat doma, ted nemam moznost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Ivan Lelák napsal:

Zásuvky dorazily, spárování bylo snadné, funguje to. Nicméně mám dalších několik dotazů:

- Jednu ze zásuvek (žebřík v koupelně) chceme ovládat se dvou telefonů. Jeden mobil se zásuvkou spáruji ale když chci párovat druhý, první se odpojí. V návodu jsem párování s několika mobily nenašel. Poradíte?

- Další dotaz - přítelkyně chce ovládat z jedné mobilní aplikace zásuvky ve dvou bytech, z nichž každý má svou vlastní wifi. Jde to? Mohu mít jednu zásuvku na jedné wifi síti a druhou na jiné?

- Dotaz k nastavení časovače v aplikaci Tuya - chci filtraci bazénu pustit třeba každou hodinu na 3 minut a to v době 9.00-18.00 hod. To znamená, že filtrace bude běžet 9.00-9.03, 10.00-10.03, 11.00-11.03 atd., naposledy 18.00-18.03 hod. K tomu mi přijde ideální nastavení "Circulate". Denní doba od-do je asi jasná, ale jak mám nastavit "Start Duration" a "End Duration" (viz. příloha)?

- Dotaz k termostatickým hlavicím. Mám doma klasický plynový kotel, v obýváku na stěně termostat a na jednotlivých radiátorech ručně ovládané termostatické hlavice, které chci nahradit chytrými, které bych mohl stejně jako zásuvky ovládat v aplikaci Tuya. Našel jsem ale jen hlavice, ke kterým je třeba jakási brána Zigbee. Můžete mi to vysvětlit a opravdu není samostatná wifi termostatická hlavice spolupracující s aplikací Tuya? Používáte někdo chytré termostatické hlavice a jaké s nimi máte zkušenosti? Můžete mi nějaké konkrétní doporučit?

- Existuje i chytrý termostat na stěnu, kterým bych mohl nějak snadno nahradit ten stávající, 15 let starý (prostě přidělám na zeď jinou krabičku a zapojím do stávajících drátků nové)? Omlouvám se za laický dotaz..

Díky. 

 

Ivane, tak jsi právě propadl další závislosti. Vedle chronobundusu sis pořídil ještě závislost na chytrých gadžetech :-). Až budeš prodávat hodinky, abys měl na chytrý zásuvky a světla, tak jsi definitivně ztracen. 

Mě se líbí, jakou to nabralo rychlost, kvůli jedné zásuvce na filtraci. Horší než heroin.

Co se týče přítelkyně:

Zkus ji přidat jako člena domácnosti - v nastavení účtu je SPRÁVA DOMŮ, JOIN A HOME. Tam by mělo jít poslat na její mail pozvání .
V nastavení účtu je SPRÁVA DOMŮ - PŘIDAT RODINU můžeš nastavit několik separáních domácností, nebo wifin nebo tak.

Termohlavice nemám, ale pokud jsou jen přes ZIGBEE, o tom jsem psal výše. Potřebuješ jen bránu za 600-700 Kč, kterou spáruješ s wifi a pak do ní páruješ termohlavice.

K cirkulaci jsem se ještě nedostal, pokud to pořešíš, tak dej pak vědět.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslim, ze pokud vytvoris domacnost, musi mit kazdy clen svuj ucet u Tuya a propoji se to prave tou domacnosti a ty muzes urcovat i nejakou uroven opravneni pro prizvane.
Pokud na tom nesejde a kazdy muze vse, staci jeden sdileny ucet a jedna registrace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ad závislost: ono to s tímhle typem elektroniky překvapivě není zas tak zlé jako s (nebezpečně skladnýma) hodinkama. Pokud jeden nešlápne hned zkraje vedle (např. old school PLC automatizace á la Loxone, kde není problém vykrvácet statisíce jenom na centralizovaných metalických rozvodech), tak zhruba u 50. žárovky/gadgetu jeden zjistí že už v baráku nemá dál co vymejšlet (pyčoviny typu odpojování skupin spotřebičů nebo ranní předehřev vody na kafe fakt neřeším) a že dál už stačí jenom čas od času měnit baterky v ovladačích a PIR čidlech - čímž celá ta bouře v klidu odezní a (minimálně u Philipse) je na příjemných pár let vystaráno :smoke:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, Radek124 napsal:

Ad závislost: ono to s tímhle typem elektroniky překvapivě není zas tak zlé jako s (nebezpečně skladnýma) hodinkama. Pokud jeden nešlápne hned zkraje vedle (např. old school PLC automatizace á la Loxone, kde není problém vykrvácet statisíce jenom na centralizovaných metalických rozvodech), tak zhruba u 50. žárovky/gadgetu jeden zjistí že už v baráku nemá dál co vymejšlet (pyčoviny typu odpojování skupin spotřebičů nebo ranní předehřev vody na kafe fakt neřeším) a že dál už stačí jenom čas od času měnit baterky v ovladačích a PIR čidlech - čímž celá ta bouře v klidu odezní a (minimálně u Philipse) je na příjemných pár let vystaráno :smoke:

Taky si to myslím, ale jako laikovi mi až průběžně naskakuje, co by se všechno dalo ovládat. Ale žil jsem bez toho, mohu bez toho žít dál a na rozdíl od hodinek, které nepotřebuju, ale chci, u tohohle se chci řídit tím, že smysl pro mne má jen to, co mi pomůže, zjednoduší život, zvýší komfort, sníží náklady na energie atd. A i když o tom přemýšlím jen pár dnů, i toho může být dost. Zásuvka na žebřík v koupelně je bezva, ráno vstanu a jdu do vyhřáté koupelny a když na žebříku něco suším, cvak a hřeje. Filtrace, resp. optimalizace ohřevu bazénu mi taky přijde bezva. Jak jsi psal, asi bude následovat odpojování skupin spotřebičů, už teď mne napadají další 3-5 chytrých zásuvek jen za tímhle účelem a jako úplná blbost mi to nepřijde.

Když už jsem narazil na teplo, termostatické hlavice na radiátory jsou myslím prima. Teploměr vody v bazénu a v solárním ohřevu je už lehká rozmařilost, ale proč ne, abych podle toho mohl spínat filtraci. Jasně, úplně jiný level by byl automatické spínání filtrace na základě zjištění uvedených teplot, ale na to se u bazénu za 25 tisíc můžu vykašlat. A když už jsem zpět u bazénu, na filtraci je manometr, aby se zjistila míra ucpanosti. Co tedy "chytrý" manometr?

Další věci v baráku - osvětlení domu i zahrady, zabezpečení, kamery, žaluzie, klimatizace, zvonek, pokud má někdo akvárko, terárko nebo jiné mazlíčky, sledování polohy auta / motorky, odemykání a zamykání baráku, včetně současného odpojování a připojování čehosi, v mém případě mne napadá ještě čistička... Hele, netuším co je "old school PLC automatizace á la Loxone", ale zahučet se do toho dá i tak. A to mne ještě miliarda možností nenapadla..

No, jdu přikúpit další zásuvky... :-). 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máš pravdu Ivane že vymyslet se dá ledacos, stejně jako v průmyslu (proto zmínka o navoněném předraženém Loxone) - prostě "za peníze v Praze dům". Teda na ten už asi nemám, ale taky jsem si tímhle obdobím "nakupování chytrých hraček po hrstech" prošel, než mi došlo že určité věci (typu vstupní zámky nebo automatizované otevírání žaluzií/oken) mi ve finále přinášejí víc starostí a nákladů než užitku. Rozumně konfigurovatelná a plánovatelná chytrá světla, čidla a zásuvky (u věcí přímo neovladatelných, akorát nezapomeň že udávané maximální proudy nejsou pro trvalou zátěž a problém se tím akorát posouvá k zapečenému relátku a nedodržení parametrů připojování daných vyhláškou - viz výše zmiňované pračky, myčky, šporáky, kávovary, konvice atd.) jsou super od začátku do konce - a přiznám se že regulérně už mi chybí když někam přijdu a musím hledat vypínače. Dálkově řízené topení/klima je věc ze které frikulíni (v původním slova smyslu) dovedou ucvrkávat blahem - ale paradoxně má smysl spíš pro lidi co v tom high-tech vybaveném bytečku většinu dne/roku vůbec nejsou, zatímco v trvale obývané domácnosti nějaké divoké cyklování spíš škodí. Zvonky (včetně vyvolávání dětiček, do jídelny a pod. s odlišeným vyzváněním) mám nakonec řešené úplně nezávisle a offline, stejně jako zámky. Dnes všudypřítomné WiFi pyčoviny typu aplikací s notifikacemi o skončení praní/sušení/mytí a neodbytnými výzvami k odvápnění kávovaru nebo hajzlíku jsou upřímně spíš k vzteku - ale tohle si časem určitě zvládneš odfiltrovat sám :cool02:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Radek124 napsal:

Máš pravdu Ivane že vymyslet se dá ledacos, stejně jako v průmyslu (proto zmínka o navoněném předraženém Loxone) - prostě "za peníze v Praze dům". Teda na ten už asi nemám, ale taky jsem si tímhle obdobím "nakupování chytrých hraček po hrstech" prošel, než mi došlo že určité věci (typu vstupní zámky nebo automatizované otevírání žaluzií/oken) mi ve finále přinášejí víc starostí a nákladů než užitku. Rozumně konfigurovatelná a plánovatelná chytrá světla, čidla a zásuvky (u věcí přímo neovladatelných, akorát nezapomeň že udávané maximální proudy nejsou pro trvalou zátěž a problém se tím akorát posouvá k zapečenému relátku a nedodržení parametrů připojování daných vyhláškou - viz výše zmiňované pračky, myčky, šporáky, kávovary, konvice atd.) jsou super od začátku do konce - a přiznám se že regulérně už mi chybí když někam přijdu a musím hledat vypínače. Dálkově řízené topení/klima je věc ze které frikulíni (v původním slova smyslu) dovedou ucvrkávat blahem - ale paradoxně má smysl spíš pro lidi co v tom high-tech vybaveném bytečku většinu dne/roku vůbec nejsou, zatímco v trvale obývané domácnosti nějaké divoké cyklování spíš škodí. Zvonky (včetně vyvolávání dětiček, do jídelny a pod. s odlišeným vyzváněním) mám nakonec řešené úplně nezávisle a offline, stejně jako zámky. Dnes všudypřítomné WiFi pyčoviny typu aplikací s notifikacemi o skončení praní/sušení/mytí a neodbytnými výzvami k odvápnění kávovaru nebo hajzlíku jsou upřímně spíš k vzteku - ale tohle si časem určitě zvládneš odfiltrovat sám :cool02:

Já to Radku už cca odfiltrované mám, většina věcí, co píšeš, mne neláká. Ale je samozřejmě fascinující, kam se to celé ubírá a asi ani neumíme domyslet, kde to skončí..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...