Přejít na obsah

Hodinky vojenských pilotů


Mike.

Doporučené příspěvky

5923521023_24700c8a39_z.jpg

 

Ne, to není Lindbergh.

 

Na fotce je ve skutečnosti Flugkapitän Siegfried Graf Schack von Wittenau z německé letecké společnosti Deutsche Lufthansa. Pilotuje čtyřmotorový hydroplán Blohm & Voss Ha 139V1 (registrační značka D-AMIE, jméno Nordmeer), který byl speciálně postaven pro dopravu pošty na trasách nad severním a jižním Atlantikem. Foto bylo pořízeno někde nad Portugalskem mezi lety 1936-1939. Další foto zde.

 

Co má na zápěstí za hodinky? Tak to nejmenší netuším.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opět nezbývá než poděkovat a poklonit se znalostem :) No já právě myslel, že by to na ruce mohly být Linderghy, zdá se mi tam, jako by tam byl vnitřní kruh, ale průměr je moc velký ,suicide_anim.gif takže beru zpět.

 

EDIT: viz. zde, i když původní model měl asi 2 korunky zde

Upraveno uživatelem Rodkopf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
Návštěvník swanieck

Pánové chronovaiatici..... copak to měl na zápěstí Pierre Clostermann, velký aktér "The Big Show".....fotka je docela jedlá tak to třeba někdo pozná.

 

Pokud už to tady bylo tak se omlouvám.

 

W

 

post-27804-080514200 1362889187.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové chronovaiatici..... copak to měl na zápěstí Pierre Clostermann, velký aktér "The Big Show".....fotka je docela jedlá tak to třeba někdo pozná.

 

Pokud už to tady bylo tak se omlouvám.

 

W

 

 

 

tady už má asi nějaké jiné...

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové chronovaiatici..... copak to měl na zápěstí Pierre Clostermann, velký aktér "The Big Show".....fotka je docela jedlá tak to třeba někdo pozná. ...

Budu trochu kritický!  Prosím dávejte ke starým fotkám jejich zdroj nebo nějaké doprovodné informace, hlavně datace.  Hrozně to pak (mně) ušetří čas! :taz:

 

1)

Foto, kde je Pierre Clostermann s autogramem nejspíše pochází z tohoto zdroje. Bohužel tam se nic bližšího nedozvíme. 

 

Takže po troše pátrání se to má tak, že fotka nepochází z období druhé světové války, ale je mladší.  Konkrétně z roku 1956. Tím se počet možných hodinek významně rozšiřuje. A protože Pierre Clostermann nebyl žádný pan ?socka?, ale dobře situovaný muž, je vlastně možných typů tehdejších hodinek neomezené množství. Dnes tedy asi nemáme sebemenší šanci zjistit, co měl na zápěstí.

 

Rozhodně to ale není nic z inventáře francouzského letectva. To mělo vždy klasické černé číselníky. Podle videa s rozhovorem, který postnul Quido Morava, je vidět, že možná měl slabost pro chronografy se zlatým (pozlaceným?) pouzdrem a zlatým (?) číselníkem. To by mohly být teoreticky i ty hodinky na černobílé fotografii.  Protože ale obě události dělí několik desetiletí, tak je to pouze spekulace.

 

2)

Ještě se vrátím k té anonymní černobílé fotografii. :rolleyes:  Je na ní Pierre Clostermman  v hodnosti Commandant (major) během svého nasazení ve válce v Alžírsku, kde působil v letech 1956 až 1957. Autorem fotografie je francouzský fotograf Philippe Le Tellier (uznávaná osobnost ve svém oboru), který ji nafotil v roce 1956 pro reportáž francouzského časopisu Paris Match. Dataci potvrzují i stužková vyznamenání na jeho uniformě.  Zejména to nahoře vlevo (z našeho pohledu). To je třetí nejvyšší francouzské státní vyznamenání - Komandér Řádu čestné legie

 

3)

Jeho kariéra se zdá téměř neskutečná.   :king: Za druhé světové války se měl uznáno 33 vítězství ve vzduchu a 24 zničených německých letadel. Po roce 1945 svlékl uniformu a dal se na politiku. Plných 26 let byl členem parlamentu (osmkrát za sebou zvolen!). Protože to ale byly jiná doby a v jiných krajích jsou jiné mravy, tak souběžně s poslancováním měl ještě svoji soukromou pracovní kariéru (!).  Souběžně s tím se jako záložní důstojník letectva také neflákal. Podílel se na bojovém výcviku jednotek francouzského letectva nasazených v Suezské krizi v roce 1956 a byl osobně zainteresován do francouzské vojenské pomoci Izraeli v 50. a 60. letech. Vrcholem jeho vojenské poválečné kariéry bylo jeho přímé zapojení do války v Alžírsku v letech 1956 až 1957.

 

Působil tam jako vzdušný letecký návodčí, který z pomalého pístového vrtulového letounu naváděl stíhací bombardéry na pozice povstalců (ve francouzštině to krásně označují jako ?bande rebelle?). V lednu 1958 mu pak francouzský prezident Charles de Gaulle za odvahu a bojové výsledky projevenou během 116 bojových misí /348 letových hodin nad Alžírskem udělil druhé nejvyšší francouzské státní vyznamenání Velkodůstojník Řádu čestné legie.  Pierre Clostermann to nakonec dotáhl až nejvyšší metu - Nositel velkokříže Řádu čestné legie.

 

K tomu si ještě našel čas na sepisování a knižní publikování svých autobiografických zážitků.  Mimochodem jeho nejslavnější dílo kniha Velký cirkus (The Big Show /Le Grand Cirque) právě znovu vyšla v českém překladu. :clap: 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník swanieck

Ahoj Petře,

 

díky za krásný životopis P.C. Neznal jsem pokračování jeho letecko-společenské kariéry po WW II a tak jsem se rád poučil.......po delším zkoumání s kolegou nám to vychází, že P.C. měl na výše uvedené fotce (také jsme datovali do padesátých let) chrono od UNIVERSAL GENEVE....ale jak správně uvádíš, může to být i jinak.

 

W

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník swanieck

a copak používá momentálně stávkujíci řecké letectvo.....to vypadá na nějaký nadčasový hi-tec digitály

 

má někdo nějaký tip o co jde...?

 

sorry, foto není dvakrát velké

 

W

post-27804-0-75615200-1363393399_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník swanieck

Tak jsem hledal originál pilotky - chrono stíhačů  letectva SSSR a našel jsem tyhle Šturmanskie. Přesně takové si vybavuji na zápěstí ruských pilotů Migů 29, co se tady ukázali v Žatci v rámci přezbrojení PVOS v roce 1989

 

Byly to jediné oficiální hodinky sovětské armády a nebo byly i jiné? 

 

Díky za odpověď.

 

 

W

post-27804-0-04713500-1364338496_thumb.jpg

post-27804-0-11794500-1364338511_thumb.jpg

post-27804-0-63099200-1364338531_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co by kdo mohl dodat k hodinkám pro piloty "LEMANIA".Oboje jsou v aukci,jedny na Aukru druhé na eBay.Rozdíl v ceně je zatím asi 27.000.-Kč.Jen mi zaráží popis na mezinárodním portálu,že pocházejí z doby okolo 1930.Tlumič rázů na ložisku setrvačky je patent přeci daleko pozdejší(respektive praktické použití do seriové výroby)?Někde jsem četl,že až průběhu IIWW byl použit do britských vojenských hodinek.

edit:Než se zavřela editace tak jsem vyhrabal na watch foru že byl použitý už na 1929 Benrus Airman.Takže je otázka jaksi out :-) .

 

1)post-12679-0-97422600-1364622324_thumb.jpg

2)post-12679-0-29270200-1364622369_thumb.jpg

Upraveno uživatelem nikdo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

F-16BM asi Holandského královského letectva. Jaký je zdroj té fotografie? Nějaký film?

Já si myslím, že to film není na Youtube je spousta kvalitních videí, kde se piloti fotí a dělají všelijaké vylomeniny... doporučuji juknout, protože jsou tam zajímavé náhledy na hodinky. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

....Jen mi zaráží popis na mezinárodním portálu,že pocházejí z doby okolo 1930.....

 

Protože národní databáze hodinek "Majetek vojenské správy" (zatím :crying_anim: ) neexistuje, tak jediné, co se dá říci k těmto hodinkám v aukci, je, že hodinky s evidenčním číslem 5174 mají strojek Lemania 3050 se sériovým číslem 506300 a hodinky 3596 mají strojek 651162.

 

Je tedy vidět, že (zatím) není známa logika mezi evidečním číslem a číslem strojku. Nicméně, podle sériových čísel to vypadá, že tyto strojky vyrobily někdy v první polovině 50. let 20. století! Tedy opravdu žádné 30. léta nebo těsně poválečné období. Skutečně by mohlo jít o nákup z doby tuhých časů stalinismu u nás. Nicméně masivní rozšiřování letectva v té době mělo asi přednost před ideologií a nedostatkem deviz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...