Přejít na obsah

Hodinky vojenských pilotů


Mike.

Doporučené příspěvky

Chlapci děkuji!

 

já si ale myslím, že největší borec je Afrikab (škoda, že už nepřispívá) a další chronoborci, kteří rozjeli toto vlákno. :king: Pokud se podíváte na tento příspěvek a následnou diskusi, tak zjistíte, že už tady asi všechno bylo.

 

... Ešte mi povedzte aké mali rusáci za vojny a budem spokojný :) Ci u nich to bolo také individuálne?

 

Přečti si toto Afrikabovo vlákno o ruských druhoválečných hodinkách, které ti dá první představu o tom, jak vypadaly v Rusku vyráběné hodinky. Jiný domácí model nebyl.

 

Jak se v druhé půlce války východní fronta posouvala více na západ, za hranice tehdejšího Sovětského svazu, tak se hodinková situace ruských vojáků začala výrazně zlepšovat a portofilo značek diverzifikovat v duchu hesla: " Voják se stará, voják má".;)

 

Dokonce je tu jedno vlákno, kde jsou pravděpodobně ruské hodinky, které nosil sovětský pilot za války (je o tom dost hustá diskuse).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
  • po 2 týdnech...

Sice to tady vypadá jako kroužek obdivovatelů Ericha Hartmanna (a jeho hodinek), ale ne každý se v těch fotkách bude orientovat. Proto jsem se pokusil určit hrubou dataci tam, kde to šlo: :guitar:

 

Erich Hartmann má hodnost Oberleutnant a proto fotka vznikla někdy mezi 1.červencem 1944 až 1. zářím 1944.

 

 

Erich Hartmann má na sobě uniformu západoněmecké BundesLuftwaffe a fotka vznikla někdy po roce 1962!

 

 

Erich Hartmann má hodnost Leutnant a je vyznamenán Rytířským křížem Železného kříže s dubovými ratolestmi a proto fotka vznikla někdy mezi 2. březnem 1944 až 1. červencem 1944.

 

Ahoj, skoro vše jsem našel, jen ten dovětek k roku 1962 ne, mohl bys mě prosím napsat SZ, odkud jsi čerpal toto ? Jinak super práce :-)))

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, skoro vše jsem našel, jen ten dovětek k roku 1962 ne, mohl bys mě prosím napsat SZ, odkud jsi čerpal toto ? Jinak super práce :-)))

 

:offtopic:

Toto opravdu nejde najít v žádné "brožuře". Protože jsi stejně jako nenašel zdroj té fotografie, kde by možná mohla být přesná datace. Tak jsem zvolit mnohem pracnější analyticko-dedukční metodu, která pracuje s celou řadou rozdílných indicií:

 

1) Hodinky - pokud budeme uvažovat, že zůstal věrný značce Hanhart, tak to co má na ruce není dvoutlačítkový model chronografu ze 40. let, ale asi model 417 z roku 1957, NATO Stock Number 645-12-120-5208. Od válečných modelů se lišil tvarem ručiček, korunky, polohou tlačítek chronografu a tvarem nožiček.

 

2) Věk - při porovnáním s datovanými fotografiemi Hartmanna je vidět jak stárnul a jak se měnila jeho tvář. 10 let v sovětském Gulagu na Sibiři je na jeho tváři prostě vidět. A odtud ho propustili v roce 1955

 

3) Uniforma 1 - Na černobílé fotce to tak nevynikne, ale to co má na sobě není uniforma hitlerovské Luftwaffe, ale uniforma amerického střihu poválečné doby. Na ramenou nemá hodnosti, košile má krátké límce a místo vyznamenání má ?moderní? vázanku.

 

4) Uniforma 2 - Ta bunda je "americký bomber? vyráběný dodnes pro německou BundesLuftwaffe. Kromě kapes a zipů se pozná podle toho, že konce rukávů a pas je zakončen pletinou (z té je i vysoký límec). To za války Němci nenosili. Dělá se z kozinky (kozí kůže), které je barvena do německé Panzer šedi. Vnitřek by měl být z oranžové podšívky.

 

5) Uniforma 3 - Protože na fotce není nikde vidět hodnost, tak se nedá přesněji určit, jaký poválečný rok to je. Do BundesLuftwaffe vstoupil v roce 1956, kde sloužil až do roku 1970. Jediné vodítko ale poskytuje služební čepice ? lodička, která se do výstroje BundesLuftwaffe dostala v roce 1962. U pilotů tryskáčů, ve kterých se nosí pevné přilby, je lodička to nejpraktičtější, protože se dá snadno strčit do kapsy nebo pod nárameník, na rozdíl od klasické důstojnické čepice se štítkem a dýnkem.

 

Takže proto jsem napsal po roce 1962. I když přesněji by to mělo být někdy v letech 1962 až 1970. :guitar:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:offtopic:

Toto opravdu nejde najít v žádné "brožuře". Protože jsi stejně jako nenašel zdroj té fotografie, kde by možná mohla být přesná datace. Tak jsem zvolit mnohem pracnější analyticko-dedukční metodu, která pracuje s celou řadou rozdílných indicií:

 

1) Hodinky - pokud budeme uvažovat, že zůstal věrný značce Hanhart, tak to co má na ruce není dvoutlačítkový model chronografu ze 40. let, ale asi model 417 z roku 1957, NATO Stock Number 645-12-120-5208. Od válečných modelů se lišil tvarem ručiček, korunky, polohou tlačítek chronografu a tvarem nožiček.

 

2) Věk - při porovnáním s datovanými fotografiemi Hartmanna je vidět jak stárnul a jak se měnila jeho tvář. 10 let v sovětském Gulagu na Sibiři je na jeho tváři prostě vidět. A odtud ho propustili v roce 1955

 

3) Uniforma 1 - Na černobílé fotce to tak nevynikne, ale to co má na sobě není uniforma hitlerovské Luftwaffe, ale uniforma amerického střihu poválečné doby. Na ramenou nemá hodnosti, košile má krátké límce a místo vyznamenání má ?moderní? vázanku.

 

4) Uniforma 2 - Ta bunda je "americký bomber? vyráběný dodnes pro německou BundesLuftwaffe. Kromě kapes a zipů se pozná podle toho, že konce rukávů a pas je zakončen pletinou (z té je i vysoký límec). To za války Němci nenosili. Dělá se z kozinky (kozí kůže), které je barvena do německé Panzer šedi. Vnitřek by měl být z oranžové podšívky.

 

5) Uniforma 3 - Protože na fotce není nikde vidět hodnost, tak se nedá přesněji určit, jaký poválečný rok to je. Do BundesLuftwaffe vstoupil v roce 1956, kde sloužil až do roku 1970. Jediné vodítko ale poskytuje služební čepice ? lodička, která se do výstroje BundesLuftwaffe dostala v roce 1962. U pilotů tryskáčů, ve kterých se nosí pevné přilby, je lodička to nejpraktičtější, protože se dá snadno strčit do kapsy nebo pod nárameník, na rozdíl od klasické důstojnické čepice se štítkem a dýnkem.

 

Takže proto jsem napsal po roce 1962. I když přesněji by to mělo být někdy v letech 1962 až 1970. :guitar:

 

Díky za info a fakt vědeckou metodu, smekám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdo hledá, najde!

 

Ta poválečná fotka je překopírovaná z knihy o Erichovi Hartmannovi a scan pochází z tohoto zdroje. A je tam i další doplňující fotka na poválečný chronograf Hanhart model 417 z výstroje BundesLuftwaffe:

 

Posted Image

 

A to NSN číslo jsem uvedl špatně, správně je to NSN 6645-12-121-5208.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po 2 týdnech...

Když už jsme u těch digitálek USAF, tak vím, že Casio mělo nějakej PR článek o G-Shockách, co měl na sobě nějakej americkej pilot, co se katapultoval. Sáhoddlouze popisovali jak se při tom zkrátí páteř o několik cm a co že je to za sílu/tlak a že to ty hodinky vydrželi (že to přežil i pilot je moc nezajímalo:-) ).

Určitě jste to museli taky zaznamenat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsíci...
  • po 3 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...