Přejít na obsah

Moon dilema


Doporučené příspěvky

Dobrý den vážení,

 

Vím, že téma Moonů se tady už řešilo x-krát, přesto bych rád slyšel názor na můj konkrétní problém.

 

Došel jsem k názoru, že prostě potřebuju Moony. Včera jsem to byl omrknout u Dušáka v Arkádách a odešel jsem s velkým dilematem. Byl jsem 100% přesvědčený, že chci variantu safír - hlavně kvůli průhledu na strojek. Na fotce níže jsou oba modely vedle sebe. Vidíte ten jakoby mléčný okraj sklíčka u modelu vlevo (safír)? To není špatně vyfocené, takhle to prostě vypadá. Hesalit (vpravo) je naproti tomu krásně průhledný a řekl bych, že i číselník je "černější" a opticky větší, prostě krásnější.

 

Po bližším prozkoumání jsem si všiml, že to safírové sklíčko má jiný tvar. Hesalit je vypouklejší.

 

Chtěl bych nové, tím se vylučuje dříve nabízená varianta nahoře hesalit, dole safír. 

 

Má někdo zkušenosti s tím, že by koupil variantu safír/safír a nechal si ten horní vyměnit za hesalit? IMHO asi jednodušší než si měnit dýnko. 

 

Nebo se na průhled mám vykašlat, smířit se s tím, že strojek prostě neuvidím, ale zase to budou v rámci možností ty pravé Moony?

 

Díky moc za komentáře.

post-27283-0-67096200-1484727358_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 53
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Viděl jsi ten hesalit třeba po půl roce nošení? Je plný vlásečnic, není to sice drama, ale dost lidí to dokáže znervóznit. Samo to jde rozleštit nebo vyměnit. IMO je jednodušší vyměnit dýnko, není taky trochu míň zdobený strojek ve variantě s hesalitem? Jinak osobně jsem pro hesalit, prostě to k moonům patří. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem podobné dilema řešil, ale pak jsem zjistil, že Moonwatch = Hesalite. Strojek v průhledu u safírovek je nádherný, safír nepoškrábatelný, ale nejsou to už Moony. Safírovci nechť prominou, to je můj názor. Dá se argumentovat strojky, tahy a vším možným, že ani nové hesality nejsou ty pravé Moony, ale já to prostě tak vnímám. Hesalit se sice poškrábe, ale i kdyby nešel rozleštit, za pár stovek Ti ho vymění. 

EDIT - o tom bílém kroužku jsem se bavil nedávno s místním chronoborcem, co už měl taky všechno a ten mi řekl, že to je tmel, který drží safír. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam safírovky a docela často vídám hesalitovky (martarovi ; největšího žijícího experta-blázna na Moony, wait for it...). Taky jsem se toho "mléčného oparu" trochu bál, ale po pár dnech to ani nevnímám.

Oboje maj svoje pro i proti, ani jedny nejsou ty pravý Moony, jak zmínil wiz, takže je to čistě o osobní preferenci - sám je budeš nosit, sám to musíš rozlousknout ;)

 

Já osobně bych šel asi znova do safírovek, ani ne tak kvůli durabilitě safíru vs. hesalitu, ale protože tohle je prostě žrádlo (daly by se nosit dýnkem nahoru):

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/103171-omega-moonwatch-31130423001006/&do=findComment&comment=1845858

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kup co se ti libi vic. Ani jedny nebyli na mesici, takze je to fuk. A to dilema ze k moonum patri hesalit- tam toho je mnohem vic (treba strojek ze) co tam patri a neni. Jo nemam ani jedny, takze nekopu za zadnej tym

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl jsem oboje, s hesalitem troje a safírové dvoje. Jestli koupíš nové hodinky, tak jedině safír. Ty "pravé" moony byly s kalibrem 321 (ty jsem měl dvoje), takže nynější varianta s originálem co byl na Měsíci zas tak moc společného nemá. Je to spíš takové pokračování hezkého příběhu :)

 

On tam ten hesalit totiž byl z nějakého důvodu (netříští se při rozbití a ve vakuu se nerozletí po kosmické lodi) a tento důvod rozhodně není v souladu s běžným nošením ... takže safír je jasná volba a kdo tvrdí opak lže si sám do kapsy :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl jsem oboje, s hesalitem troje a safírové dvoje. Jestli koupíš nové hodinky, tak jedině safír. Ty "pravé" moony byly s kalibrem 321 (ty jsem měl dvoje), takže nynější varianta s originálem co byl na Měsíci zas tak moc společného nemá. Je to spíš takové pokračování hezkého příběhu :)

 

On tam ten hesalit totiž byl z nějakého důvodu (netříští se při rozbití a ve vakuu se nerozletí po kosmické lodi) a tento důvod rozhodně není v souladu s běžným nošením ... takže safír je jasná volba a kdo tvrdí opak lže si sám do kapsy :)

 

Ale di ty:-)

 

Je to otázka preferencí, ale holej fakt je prostě ten, že hesalit dělá hezčí odlesky a dává jim tím větší jiskru. A je sice pravda, že tenhle model na měsíci nebyl, ale v NASA, pokut vím, fasujou tyhle stále pro výstup do volného prostoru a samozřejmě (z výše zmíněných důvodů) s hesalitem... Takže ty s hesalitem sou prostě kosmický hodinky a basta:-) 

 

Jinak k tomu rozdílu ve strojku: klasická 1861 má viditelný plastový díl, u safírovek je tento k vůli průhledu nahrazen kovovým...

post-13836-0-46234700-1484731663_thumb.jpg

post-13836-0-39425600-1484731665_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro srovnani posilam ref. 145.012, tyto hodinky byly prokazatelne jedny z tech, ktere meli astronauti na Mesici. Posudte sami, na kolik se zmenil design a jak moc jsou podobne dnesni verzi Moonwatch. Argument, ze dnesni moony nejsou uz moony puvodni, mi prijde trosku jako podpasovka. Ty hodinky se temer nezmenili, bez preruseni se vyrabi pres 50 let a maji NASA certifikaci, stale jdou objednat s hesalitem.. . A ze se zmenil strojek? Kalibr 321 mel trochu problemy s presnoti, proto doslo k jeho prepracovani, cimz vznikl kalibr 861 a 1861, ktere se ale take podivaly do vesmiru. Proto mi unika, v cem je problem.. :)

Kdybych si mohl zvolit idealni verzi, bral bych hesalit, pruhled a k tomu i plne dno :) Moony jsem nikdy nevlastnil, ale co jsem si tak cetl, tak to za pomoci specialni pasty jde rozlestit a uvest do puvodniho stavu.  

 

 

BS-W-228-Omega-Speedmaster-145.012-68-06

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Me to neprijde jako podpasovka, ale jako vyrceni reality....tak to proste je. Ze jsou moony "skoro" stejny 50let prece nikdo nerozporuje.

 

Jen mi prijde usmevne to biti se do prsou, ze jedine s hesalitem jsou to ty pravy moony. Nejsou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ve mně se to taky láme už dlouho. Vždycky jsem byl víc nakloněný variantě s hesalitem - za prvé kvůli historické podobnosti skla i dýnka a za druhé, že průhled na strojek je sice pěkný, ale nakonec to člověk zas až tak moc neočumuje, je to zajímavé hlavně pro nováčky a na ukazování kamarádům. Navíc, ten strojek je asi fajn pozorovat hlavně při mačkání chrono tlačítek, ale kdo by si hrál s chronem jen proto, aby se díval na pohyb dílů na strojku?

 

Zkušenosti s Panerai s plastovým sklem mě ale lehce posunuly směrem na střed vah, protože plastové sklo člověk sice může snadno sám vyleštit během pár minut, na druhou stranu jak na potvoru ho drbne v nejmíň vhodné chvíli. Na dovolenou bez Polywatch pasty už nejezdím, protože obvykle objevím nějaký větší škrábanec půl hodiny po odjezdu a pak by mě to doslova sralo několik dní v kuse. No a když na dovolené nejsem, tak je samozřejmě neškrábnu skoro nikdy :-) a běžné mikrovlásečnice vůbec neřeším, ty vyleštím, až při něčem horším. Takže to člověk nemusí šudlit každý měsíc nebo dokonce týden.

 

Díky hlavně za to pěkné srovnání vedle sebe na fotce, nemáš fotku i dýnek, ať je to v jednom vlákně? Ten mléčný kroužek kolem cifru fakt nepůsobí ve srovnání s plastem moc dobře.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... Má někdo zkušenosti s tím, že by koupil variantu safír/safír a nechal si ten horní vyměnit za hesalit? IMHO asi jednodušší než si měnit dýnko... 

 

Pokud vím, tak pro hesalit a pro safír je jinak tvarované pouzdro, takže je nelze zaměnit (narozdíl od dýnka).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Axel: Na té fotce sice můžou být původně 145.012, ale rozhodně ne v původním stavu. Mají vyměněnou vložku lunety za vložku používanou cca v období 1970-1995. To jen tak na okraj :)

 

Kdysi jsem se těmto debatám - jestli nové nebo staré moony, jestli hesalit nebo safír, smál a nechápal je. Mám safírové i hesalitové moony a hesalit je prostě hesalit. Já to tak cítím. Spíš ale vidím problém ne v materiálu, jako spíš v (pro mě) nepochopitelném tvarování safírového skla. Ten hranatý safírový poklop moonů je proti krásně klenutému hesalitu fakt hnus.

 

EDIT: Kristián - díky - pro mě s tím plastovým dílem nová informace :) Jen bych dodal, že strojek cal. 1863, který se dává do safírovek, je zdobnější - má jiný brus můstků - je to vidět i na fotce. Strojek cal. 1861 tak pěkný není.

 

EDIT no. 2: To Axel: s těmi problémy s přesností cal. 321 máš nějaké bližší informace? To jsem nikdy neslyšel. Teda pokud nemyslíš jen zvýšení frekvence setrvačky, což se v té době při modernizaci strojků dělalo tak nějak automaticky. Hlavní (nebo jeden z největších) rozdílů cal. 681 oproti cal. 321 je ustoupení od "column wheel" systému, ke kterému se dnes výrobci často, včetně omegy, vrací...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ideální by bylo mít dvoje. Ty pravé, drsňácké hesality s pevným dýnkem bych nosil (nosím) na ruce a safírákům bych se vysmíval pro tu jejich načančanost a změkčilost (kua průhled na strojek u vesmírných toolů ? Co to je ? Seiko 5 ? ) a mezi větami bych naznačil něco o latentním excentrismu se sklony k homosexualitě. No a ty safírové bych měl doma a koukal se průhledem na ten skvělý strojek a mačkal bych tlačítka .  Prostě pokrytec až na půdu...  :)

Jinak, kolegové z ostravské buňky vědí, že ještě před půl rokem jsem nechápal, co na těch Moonech (safír i hesalit) všichni vidíte. Už to chápu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... ale holej fakt je prostě ten, že hesalit dělá hezčí odlesky a dává jim tím větší jiskru. A je sice pravda, že tenhle model na měsíci nebyl, ale v NASA, pokut vím, fasujou tyhle stále pro výstup do volného prostoru a samozřejmě (z výše zmíněných důvodů) s hesalitem... Takže ty s hesalitem sou prostě kosmický hodinky a basta:-) 

 

Jinak k tomu rozdílu ve strojku: klasická 1861 má viditelný plastový díl, u safírovek je tento k vůli průhledu nahrazen kovovým...

 

Naprostou souhlasím s Kristian.novem. Netrvám přesně na tom, co bylo na Měsíci. Hodinky mají za sebou nějaký příběh a mě dokonce přijde logické, že procházejí jistým vývojem. Naopak myslím, že je obdivuhodné, že na to jak dlouho už existují se jejich vzhled prakticky nezměnil. Jde o to, že ty hodinky prokázaly jisté kvality a jak píšeš dodnes je NASA používá při výstupech do volného prostoru. Pro mě je zkrátka i dnešní model Moon.

 

Děkuji za srovnání strojků. Netušíš proč je tam ten plastový dílek? Jestli to má nějaké opodstatnění á la Hesalit. Ten by mně asi i vadil :-).  

 

 

 

Moony = hesalite. Tak si porid limitku Apollo z devadesatek s hesalitem a pruhledem na strojek? Z italie jety za 90+

 

To by bylo řešení, pokud bych zkousnul jetý. Asi potřebuju nové - jak se říká nevošmataný.

 

 

 

.. ale nakonec to člověk zas až tak moc neočumuje, je to zajímavé hlavně pro nováčky a na ukazování kamarádům. Navíc, ten strojek je asi fajn pozorovat hlavně při mačkání chrono tlačítek...

 

Na dovolenou bez Polywatch pasty už nejezdím, protože obvykle objevím nějaký větší škrábanec půl hodiny po odjezdu a pak by mě to doslova sralo několik dní v kuse...

 

Díky hlavně za to pěkné srovnání vedle sebe na fotce, nemáš fotku i dýnek, ať je to v jednom vlákně? Ten mléčný kroužek kolem cifru fakt nepůsobí ve srovnání s plastem moc dobře.

 

Souhlasím s tím že u hodinek člověk kouká primárně na stranu číselníku, tady tam by to mělo být to pravé. Srovnání dýnek jsem si bohužel v tom šoku zapomněl vyfotit. Nechci se dotknout zastánců safíru - je to čistě subjektivní záležitost, ale pro mě je to mléko zkrátka ošklivé NO GO kritérium. Bez ohledu na to, co a jak bylo ve vesmíru.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Me to neprijde jako podpasovka, ale jako vyrceni reality....tak to proste je. Ze jsou moony "skoro" stejny 50let prece nikdo nerozporuje.

 

Jen mi prijde usmevne to biti se do prsou, ze jedine s hesalitem jsou to ty pravy moony. Nejsou.

Me to zase prijde jako absurdni diskuse, to se za 50 let existence nemely ani trochu zmenit..? A jestli hesalit nebo safir, tak se klonim na stranu tech, pro ktere jsou prave moony jen ty s hesalitem a bez pruhledu, pac ty se safirem na mise nemohly a nemely certifikaci. Jak muzu jako moonwatch oznacit hodinky, ktere kvuli sve konstrukci z principu nesmeji ani do vesmiru? Plne ale chapu rozhodnuti jit do temer neznicitelneho safiru, urcite mnohem hodnotnejsi a pro pozemske ucely lepsi/ praktictejsi material ;) jo je to tezka volba..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Archivováno

Toto téma je nyní archivováno, a proto není možné odpovídat na toto téma.


×
×
  • Vytvořit...