Přejít na obsah

Auta na alternativní pohon


Josef01

Doporučené příspěvky

před 4 hodinami, klobadysek napsal:

Pokud máš spotřebu 3MWh, tak se systémem 10,5KWp si zbytečně prodloužíš návratnost. Přesně o tom byl ten odkaz, který dával Jerryl. 

 

Pri soucasnych cenach a prodeji prebytku pres OTE si to nemyslim. I s velmi konzervativni odhadem OTE trhu, mi ta navratnost vychazi temer stejne jako s mensim vykonem.

Nicmene navratnost pro me samozrejme hraje roli, ale ne tak velkou. Jde mi hlavne o sobestatnost, nezavislost a cekam na vyhlaseni podminek cerpani dotace pro OSVC na porizeni BEV a spotreba asi naroste s porizenim elektromobilu.
Co jsem se ptal cca 3-4 sousedu/znamych, tak vsichni se shodli na tom, ze dnes by si dali na strechu maximum mozneho (drive podminky NZU neumoznovaly). Kdyz budes chtit pridat vykon pozdeji po par letech, tak uz te ten rozdil nevyjde na X (jako kdyz to instalujes najednou), ale z duvodu noveho projektu, nove revize, logistiky apod te vyjde na X + 90%.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 3,5tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď
před 1 hodinou, Qwuiddo napsal:

Pri soucasnych cenach a prodeji prebytku pres OTE si to nemyslim. I s velmi konzervativni odhadem OTE trhu, mi ta navratnost vychazi temer stejne jako s mensim vykonem.

Nicmene navratnost pro me samozrejme hraje roli, ale ne tak velkou. Jde mi hlavne o sobestatnost, nezavislost a cekam na vyhlaseni podminek cerpani dotace pro OSVC na porizeni BEV a spotreba asi naroste s porizenim elektromobilu.
Co jsem se ptal cca 3-4 sousedu/znamych, tak vsichni se shodli na tom, ze dnes by si dali na strechu maximum mozneho (drive podminky NZU neumoznovaly). Kdyz budes chtit pridat vykon pozdeji po par letech, tak uz te ten rozdil nevyjde na X (jako kdyz to instalujes najednou), ale z duvodu noveho projektu, nove revize, logistiky apod te vyjde na X + 90%.

No je to diskuze spíše do jiného vlákna. Já bych vyšší výkon nechtěl :) neboť bych ho nevyužil. Vzhledem k nízké roční spotřebě okolo 4MWh tak by se nám ony investice navíc do vyššího výkonu nevrátily tak rychle. (Jestli by se mi něco líbilo, tak by to byly solární tašky, ale to je jiný příběh.)Kolik ti nabídli za výkup z OTE? Budeš mít tak velké úložiště abys to večer do EV přečerpal? Pokud to není tajné, nakolik přijde ta tvoje instalace? Odhaduji řádově 600+ ? Pokud to máš spočítané a máš volný cash, tak dobrý. Vlastní baterie ostrovního systému jsem také řešil - ty se opravdu ani při současných cenách elektřiny ekonomicky nevyplatí. Ale až budou dostupnější (jakmile se na trhu objeví dostatek použitých baterií z elektromobilů, tak myslím, že to bude správná cesta. Ale jak píšeš, chceš být soběstačný a nezávislý, to pak musí ekonomika stranou. Ono upřímně kdybych místo fotovoltaiky nakoupil před lety 3-4 garáže, tak ta ekonomika FVE absolutně neobstojí, ale rovněž jsem to udělal z fandovství, když už žiji v pasivním domě. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, klobadysek napsal:

Pokud máš spotřebu 3MWh, tak se systémem 10,5KWp si zbytečně prodloužíš návratnost. Přesně o tom byl ten odkaz, který dával Jerryl. 

 

Ta sestava 10kWp s baterii 10.5kWh a 10kw stridacem vyjde po dotaci do 300k na klic. Dodavatele osciluji okolo teto castky do 6%.
Jinak z OTE mi nic nenabidli, to je denni burza, kde je cena silove elektriny uctovana po hodinach a je znama den dopredu - https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2022-02-22
Takze prebytky tam muzes prodat a dokonce, pokud to tvuj stridac umoznuje, tak si tam muzes nakoupit (nabit si baterii nebo auto) za levno v nocnich hodinach.

Co se BEV tyka, tak nejezdim kazdy den, ale max 2-3x tydne do Prahy (2x70km) a cca 3x mesicne do Plzne (2x170km), takze z toho strach nemam. Pri nejhorsim jsem porad pripojeny na distribucni sit a urcite bude druhe auto stale na fosilni paliva.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Našel jsem článek jak to vidí šéf Porsche,podobnou cestu volí i BMW.

Takže mix je ideální a mněl by to posoudit zákazník(možnost výběru).

Pravda,přiznat to veřejně to chtělo asi odvahu.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/viceprezident-porsche-rekl-co-ceka-spalovaci-motory-pridal-i-uprimny-pohled-na-elektromobily/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukám, že od vypuknutí konfliktu na Ukrajině přestaly Eletrický káry všechny zajímat, protože se ukázalo, že v takovém případě by byly úplně na HO.

To jen tak naokraj

Jenom škoda, že nejsou Elektrický tanky, protože pak by žádná válka být nemohla :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 27. 2. 2022 v 20:41, Jerryl napsal:

Koukám, že od vypuknutí konfliktu na Ukrajině přestaly Eletrický káry všechny zajímat, protože se ukázalo, že v takovém případě by byly úplně na HO.

To jen tak naokraj.

 

Dovolím si nesouhlasit. 

COTY 2022

K tichu v této sekci největší měrou přispěl Josefovo samoban, páč se nemáte s kým hádat. :)

Ostatně pokud jde hledisko energetické bezpečnosti, tak EV jsou strategičtější volbou než ICE. Přeci jen producenty ropy ve své většině nejsou zrovna spřátelené země. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Archivováno

Toto téma je nyní archivováno, a proto není možné odpovídat na toto téma.


×
×
  • Vytvořit...