Přejít na obsah

FedEx story


JJ

Doporučené příspěvky

Když tu nedávno proběhlo lamentování nad Českou poštou, přidám jednu aktuální story s firmou soukromou.

 

Švagrová má velmi ráda seriál Dexter, i zachtělo se jí zakoupit dva plakáty s "America's favourite serial killer".

 

Plakát 1 - USD 29.99

Plakát 2 - USD 19.99

S&H - USD 41.49

------------------------

Celkem - USD 91.47

 

Odesílající pochopitelně předal FedExu kompletní kontaktní informace, včetně mailu a telefonu a samozřejmě i fakturu, ze které je jasně vidět, co v balíčku je a kolik to stálo. V pátek dorazil telegram že balíček je na celnici a švagrová má zavolat na telefonní číslo, kde už ovšem ve tři hodiny nikdo nebyl.

 

Dnes tam zavolala a byla požádána o nadiktování mailové adresy (kterou FedEx pochopitelně dávno má). Na mail pak dorazilo toto:

 

Dobrý den

 

Poprosím Vás vyplnit avizo:musí tam být presný popis tovaru v ceském jazyce po položkach na fakture,materiál,pripadne vyuzití.Potom vypsat a podepsat plnou moc k procleni a priložit fotokopii OP,nebo pasu.Poprosím obratem poslat spátzky mailem,nebo faxem na dole uvedene cisla.Kazda zasilka v hodnote na 22 Eur musi byt proclena.Clo a DPh je cca 450.-Kc + celni odbaveni 357.-KC

.

Ďakujem

 

Spozdravom

 

Ve výsledku tedy zaplatí jen za poplatky víc, než za samotné zboží. Myslel jsem si, že něco podobného je možné pouze u UPS, ale jak to tak vypadá, v Kocourkově je to asi standard. Vyměřování DPH za službu (přeprava), která byla z drtivé většiny poskytnuta mimo území ČR a EU je svinstvo, ale dejme tomu, FedEx za to nemůže. Ale ten neskutečně debilní postup s telegramem, posíláním avisa a ještě drzost si za to účtovat 357 korun, to je opravdu síla. K čemu sakra potřebují osobní údaje? Proč v jiném státě EU toto vypadá tak, že balíček prostě přivezou a účet na DPH pošlou za týden?!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 54
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Nedávno mi přišla zásilka s UPS, ještě před příletem do ČR jsem byl požádán o plnou moc a o dva dny později vše dorazilo. Kurýr si řekl asi o 6000 a já dostal balíček. Rychle a bez problémů.

Ale už se mi také stalo, že se mi zatoulak balíček z Prahy do Prahy a nikdy se nenašel. A to jsem myslel že s PPL žádné problémy nejsou.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

FedEx z USA je zoufalej, procli ti vsechno.. UPS nevim nevim.. Nej je USPS. uz kvuli cenam postovnyho u FedExu..

Z FedExu z USA mě toho zatím mnohem víc neproclili než proclili. Zatím všechno a vždycky mě proclili a zdépéháovali při použití USPS. Takže asi v tom hraje roli štěstí nebo náhoda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč ale nepoužijí informace, které jim poskytne odesilatel a otravují znovu i příjemce? A pokud opravdu potřebují plnou moc, tak proč si sakra do formuláře nepřidělají jeden checkbox "I hereby grant FedEx the right to act on my behalf during the custom clearance process"? Nota bene když v jiných státech tohle bez problémů funguje?

 

Nebo je to tím, že FedEx v ČR pracuje výhradně pro (velké) firmy se kterými mají smlouvy a civilisované postupy pro soukromé jednorázové zákazníky jim mohou být ukradené?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vyměřování DPH za službu (přeprava), která byla z drtivé většiny poskytnuta mimo území ČR a EU je svinstvo, ale dejme tomu, FedEx za to nemůže.

 

DPH z třetí země zaplatíš vždy za zboží, ale nikoliv za dopravné. Pokud ti naúčtovali DPH i za dopravné tak to reklamuj. 350 Kč je běžná cena za celní odbavení a je poměrně jedno jestli jde o kontejner za milion, nebo balíček za 100 USD a o moc levněji to u žádné deklarace nepořídíš. A pokud znáš trochu prostředí celních úřadů, tak já bych tam za ty prachy teda nestál, to to radši zaplatím.

Upraveno uživatelem Godin
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kamil
DPH z třetí země zaplatíš vždy za zboží, ale nikoliv za dopravné.

Jseš si jistý? Mně vždycky na celnici říkali, že dopravné je součástí ceny a tudíž musím platit i z dopravy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jseš si jistý? Mně vždycky na celnici říkali, že dopravné je součástí ceny a tudíž musím platit i z dopravy.

 

Souhlas. Proclíval jsem si několikrát zásilku via FedEx osobně na Ruzyni, vždy jsem platil DPH i z dopravy. Moje zkušenost, v pátek kolem poledne jsem byl pokaždé maximálně třetí na řadě. :thumbsup_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jseš si jistý? Mně vždycky na celnici říkali, že dopravné je součástí ceny a tudíž musím platit i z dopravy.

[/quote

 

No myslím si, že za zahraniční úsek by se platit DPH za dopravu nemělo, do zítřka zjistím jak je to přesně. Např. když mě přijde balíček poštou z JIžní Ameriky, tak mě vždy clí a daní pouze na základě Proforma-faktury která je uvnitř balíčku a kde je uvedena pouze cena zboží a o dopravě ani slovo.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě k FedExu.. Objednával jsem cosi v USA. Skladem bylo vše, až na jednu položku. Eshop poslal první várku s tím, že později zdarma pošle zbytek. Přesto FedEx vybavil i druhý balík papírem, kde opět uvedl poštovné 57 USD a já musel zaplatit něco kolem 200 Kč DPH podruhé..připadá vám to normální? Mimochodem ani v jednom případě mi nepřišel Email, natož telegram :eek:, že zásilka dorazila a čeká na proclení. O tom jsem věděl jen díky trackingu. Když už byl brouk FedEx mrtvý 4 dny, nedalo mi to a pokecal jsem s milou slečnou na Ruzyni, co bude dál. Za 15 vteřin po telefonátu mi přišel mail, abych okamžitě dodal plnou moc, popis zboží atd. Pokud tak neučiním do 5 dnů, pošlou balík zpět. Ovšem podržte se, datum v mailu bylo 4 dny staré. Proto jsem nakopl vrtuli a všechno si oběhal sám. Nemám rád FedEx. :ban:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja nevim, na fedex nadavaj vsichni co znam, z USPS sem problem nikdy nemel. Kdyz sem bral z izraele, jakozto soukroma osoba, tak to byl nejvetsi problem, protoze mi vetsinou rekli, ze maj formulare jen pro firmy, atd, a ted nevi co s tim, a lital sem po celnici a JCD a podobne zazraky...

Upraveno uživatelem sibirnaya
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

uvedl poštovné 57 USD a já musel zaplatit něco kolem 200 Kč DPH podruhé..připadá vám to normální?

V kontextu toho, jak to celé funguje v ČR mi to normální bohužel připadá. Samozřejmě je to krajně nemravné, ale to je spousta věcí, považovaných dnes za "normální". A neboj se, kdyby tam ten papír nebyl, tak Ti orgáni určí "cenu obvyklou" a DPH vyměří z ní.

 

V NL to funguje tak, že na cargo terminálu na Schipholu sedí pár celníků, z letadal jde zásilka rentgenem pod dohledem celníka do skladu kurýrní služby. Kurýrní služba předá celníkům lejstro s údaji zásilek pro každý let, dostane lejstro s vyměřenou DPH a clem a doručí zásilku. Následně lejstro od celníků zpracuje a rozešle účty. Proč to sakra nejde udělat v ČR?! Tyhle velké firmy mají přece plné huby standardních postupů a konsistentnosti poskytovaných služeb...

 

Tu DPH za přepravu mimo území EU/ČR dám jako námět známému právníkovi - IMHO je to neoprávněný výkon státní moci na území, na kterém nemá stát suverenitu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V kontextu toho, jak to celé funguje v ČR mi to normální bohužel připadá. Samozřejmě je to krajně nemravné, ale to je spousta věcí, považovaných dnes za "normální". A neboj se, kdyby tam ten papír nebyl, tak Ti orgáni určí "cenu obvyklou" a DPH vyměří z ní.

 

V NL to funguje tak, že na cargo terminálu na Schipholu sedí pár celníků, z letadal jde zásilka rentgenem pod dohledem celníka do skladu kurýrní služby. Kurýrní služba předá celníkům lejstro s údaji zásilek pro každý let, dostane lejstro s vyměřenou DPH a clem a doručí zásilku. Následně lejstro od celníků zpracuje a rozešle účty. Proč to sakra nejde udělat v ČR?! Tyhle velké firmy mají přece plné huby standardních postupů a konsistentnosti poskytovaných služeb...

 

Tu DPH za přepravu mimo území EU/ČR dám jako námět známému právníkovi - IMHO je to neoprávněný výkon státní moci na území, na kterém nemá stát suverenitu.

 

Takže už jsem si to se svým deklarantem vyjasnil. Vše se odvíjí od dopravní podmínky. V našem nejběžnějším případě, což je nákup na eBay, je téměř vždy parita DDU místo dodání, což znamená vyplaceně a tudíž celé dopravné hradí odesilatel. V tomto případě by celní správa neměla uplatňovat ani clo a ani DPH ze zahraničního dopravného. Jenže skutečnost bývá taková, že většina odesilatalů na proforma fakturu přidá i částku za dopravné a celníci potom tvrdí že je to v hodnotě zboží. V případě, že DPH za dopravu zaplatíme, bylo zaplaceno dvakrát. Jednou zaplatil odesilatel, podruhé my.

Pokud si objednám Fedex v Čechách, bude dodací podmínka EXW, nebo FCA podle toho jestlí zaclí odesílatel, nebo já prostřednictvím Fedexu, ale v každém případě, bych měl při vyclívání zásilky zaplatit clo a dph za zahraniční úsek dopravného (čili po první hranice s EU).

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za dopravné se platí clo i DPH. Je to opravdu tak, že cena zboží se zvyšouje o náklady přepravného. S tím nic nenaděláte, funguje to tak v celé EU. Celní předpisy jsou naprosto stejné pro Portugalsko, jako pro Estonsko! Je to proto, že zboží můžete proclít kdekoliv v EU. Pro JJ - objednej mi hodinky z USA a já Ti za ně dám jenom to, co stály, bez ostatních nákladů. Druhá věc je způsob clení, kdy zboží zůstane na poště v Praze, a já musím buď do Prahy jet, nebo se vybavovat s celní deklarací, kde sedí slečna, která mě má na háku a je strašně otrávená, že musí poslouchat za 30000,- hrubého nějakého pitomce z Ostravy. Všechny přepravní služby dělají boty. Není lepší nebo horší. Maximálně můžete mít větší, nebo menší štěstí. Pro Godina - jestliže je přepravní podmínka DDU, tak to znamená, že cena přepravy je obsažena ve zboží, tudíž se nemá o co navyšovat. Ovšem, když tam napíšu DDU a zárověň budu chtít, ať si odběratel zaplatí přepravu sám, tak je to daňový únik. Ps. živím se logistikou už 12 let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

[Ovšem, když tam napíšu DDU a zárověň budu chtít, ať si odběratel zaplatí přepravu sám, tak je to daňový únik. Ps. živím se logistikou už 12 let.

 

No však jo, to právě nikdo nechce. Já jsem odběratel v Čechách, dodavatel z USA mě posílá zásilku na paritě DDU Hradec Králové, on za dopravu zaplatil v USA kurýrovi Fedexu a mě posílá zásilku za 100 USD, tak už si tam nemá co připočítávat dopravné a celníkovi v Čechách je po dopravém houby, rpotože je zásilka vyplacená.

Obráceně, když já budu posílat zásilku do USA na paritě DDU Miami Beach, tak za dopravu zaplatím třeba 1000,- Kč s DPH a vystavím proforma-fakturu na zboží v hodnotě 100,- USD, tak můj zákazník zaplatí v USA jen clo a DPH ze 100 USD a Fedex už mu tam nemá co přepočítávat dopravné, protože to jsem zaplatil já. Na tom se snad shodnem, už tu Logistiku taky chvilku dělám.

Upraveno uživatelem Godin
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Kamil

To Honza49 a Godin:

Doufám, že si to vyjasníte, abychom my amatéři mohli pak na celnici machrovat.:)

 

EDIT: a dáte nám nějaký závěr....

Upraveno uživatelem Kamil
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za dopravné se platí clo i DPH. Je to opravdu tak, že cena zboží se zvyšouje o náklady přepravného. S tím nic nenaděláte, funguje to tak v celé EU.

 

Ano souhlasím, pokud jsem objednatelem přepravy, tedy pokud kupuji zboží na paritě FCA, EXW.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro JJ - objednej mi hodinky z USA a já Ti za ně dám jenom to, co stály, bez ostatních nákladů.

 

Klidně. Nebude-li Ti vadit, že Ti je přivezu osobně při nejbližším návratu z USA... Poštovné po USA máš u mne stejně předplacené těmi pěknými padesátkami :-)

 

Jinak u toho FedExu mi primárně vadí ta neskutečná pakárna okolo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...