Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 323
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

O brouka v hlavě se vždycky rád kamarádsky podělím :)

 

Dneska jsem nějak nemohl spát, takže jsem měl dost času na zvažování možností. Napadaly mne různé varianty...

 

Kromě jednoduché a osvědčené cesty bez vlastní invence (tj. obšlehnutí hodin z pilotního obrázku, které se mi líbí), kde by jedinou prací bylo pečlivě zaměření a provedení, mě napadly dvě cesty s vlastní přidanou hodnotou, ovšem nejistým estetickým a funkčním výsledkem.

 

První varianta není astronomická, ale chronomagorsky technická s ambicí maximální funkčnosti, takové Navitimery mezi slunečními hodinami. Spočívala by v množství dat na číselníku. Namísto jedné indexace, která v průběhu roku nemůže být z principu přesná, by byla očíslována každá datová linie. Tím by se mohla odstranit potřeba zobrazení analemmy a dosáhlo by se co největší přesnosti. Nejdůležitější linií na hodinách by nebyla rovnodennost, ale linie změny zimního a letního času. Ta je téměř shodná s linií rovnodennosti, a byla by jen jakýmsi po obou stranách indexovaným upozorněním na posun času. Jakmile by se nodus k čáře přiblížil, člověk by se už díval na aktuální stranu linie (vycházím z toho, že by si pamatoval, zda změna času už proběhla nebo ještě ne). Celé by to bylo ale především pro oko majitele, čitelnost na dálku pro kolemjdoucí by díky množství dat na ploše nebyla valná.

 

Druhou variantou by bylo technicky klasické, ale esteticky neotřelé chronomagorské provedení hodin, kdy by design číselníku vycházel z výseče ciferníku nejakých klasických náramkových hodinek (s římskou indexací - typycky Cartier, nebo s arabskou - typicky Breguet), včetně dodržení fontu číslic a dalších charakteristických designových atributů. Třešničkou na dortu by byl kovaný tvarovaný stylus, který by po většinu dne házel na cifr ten správný stín (ručka Breguet s očkem, Alpha apod...). Poslední, co mě napadlo, než jsem konečně usnul, byl nápis Retrograde na cifru :D

 

Také provedení v Meistersinger designu by nebylo od věci, když jsou to jednoručky...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě doplním, že u technické varianty by musel být nodus na konci "tyčky" nebo by se musel použít namísto tyčky úzký jehlan kvůli dostatečně výraznému stínu a ostré špičce, tak aby byla čitelnost času na zapln?ném ciferníku rychlá a intuitivní.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tomu říkám věcná oponentůra :D Úplně slyším ten zvuk, jak nade mnou lámeš hůl...

Nápady, které jsem nastínil, jsou divočina, asi netradiční, nicméně nic lepšího mě jako vlastní přínos z neznalosti nenapadlo. Jsem chronopacoš a grafik, takže bych k oběma posledním variantám měl blízko a byla by i šance na vkusnou formu realizace. Každopádně základy, které jsi tu nastínil, nebyly v mém případě házení hrachu na stěnu, fakt to dostuduju - a děkuju. Zvířetník tam - po zralé úvaze - mít nechci, nemám k astrologii a k astrologickému dělení roku žádný vztah.

 

Edit: tak si to tu kreslím a analemma bude muset zůstat, to jsem si představoval moc jednoduše.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Přeji hodně štěstí.

Mám ještě jednu otázku: co jsem koukal na fotky klasických SH na netu, je na všech analemma ve formě osmičky, aniž by byl naznačen směr (tj aniž by věci neznalý člověk byl schopen z hodin odvodit, zda např. v červenci čas korigovat přičtením, nebo odečtením času. Chápu to správně, že se počítá s tím, že vlastník hodin tuhle věc prostě má zažitou? Nebo je možné vybavit analemma nějakým nenápadným indikátorem směru, třeba šipčičkou? Díky za trpělivost. Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pŕedstav si Slunce jak kolem něj obíhá Země. Země rotuje kolem osi, která je skloněná k rovině jejího pohybu. Když takto nakloněná obíhá kolem Slunce, vystavuje Slunci střídavě víc severní a pak  jižní polokouli a u nás se tak střídají roční období. Přes zimu, kdy je Země nejblíž Slunci se pohybuje nejrychleji. Do léta se od Slunce vzdálí a svůj pohyb zpomalí.  No a samozřejmě se tu střídá den a noc.  A to vše zaznamenavájí a mapují sluneční hodiny. Sluneční hodiny nepodlehájí lidským zákonům. Je to odraz největšího orloje, který tiše sledujeme a ze všech sil se snažíme přizbůsobit se mu a držet s ním krok. To se děje přídáváním přestupných dnů a vteřin do našich neumělých časoměrných systémů. 

To je můj pohled.

 

Letní a zimní čas je politická záležitost, navíc je to "pohyblivý svátek" ;) a není symetrický. Letní čas je o měsíc delší než zimní.

Co se analemmy a přesnosti odečtu týče - můžeš mít analemmu pro každou hodinu. No a k čitelnosti  analemmy přispějí např poloanalemmy. Teda zvlášť křivka od zimy do leta (může být kolem 11 hodiny) a druhá polovina kolem 1 hodiny. A pomoct rozlišit, která je která, můžou znamění zvěrokruhu. Ten zodiak neber nijak astrologicky, ber to jako souřadný systém. Prostě je tu jakýsi kruh, zvaný ekliptika a ten je rozdělen na 12 stejných částí. (Zdůrazňuji stejných - tedy ne kalendářní měsíce) No a ty části nemají čísla ale jména.  A když začne v prosinci zima (tedy astronomická) tak je prostě Slunce v úseku zvaném Kozoroh.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, díky. Přestanu vymýšlet blbiny a prostě budu nejdřív studovat. Plus se zaměřím na vyřešení prvního kroku, tj. na správné zabudování ukazatele do fasády. Doufal jsem, že v prvním kroku zvládnu spolu s ukazatelem i reliéfní plochu číselníku a římsu nad ním, ale jak se ukazuje hloubka mé neznalosti, obávám se, že by tvar (spodní zaoblení vyvýšeného číselníku) nemusel korespondovat se zakřivením kreslené části ciferníku a datových linií, což by působilo rušivě. Takže teď tyčka, v průběhu roku studium a pracovní záznamy na stěnu, o letním slunovratu definitivní představa o tvaru reliéfní desky, přenesení dat na pauzák nebo jiný průhledný materiál, vytvoření reliéfní desky a římsy z polystyrenu, aplikace na stěnu, kotvení, perlinka, st?rka, barva, data na pauzáku zpracuju do finální grafické podoby a pak přenesu na plochu hodin. Ještě uvidím, zda by to ten software nemohl urychlit, aby se fasáda nedělala nadvakrát.

 

Další report ode mne lze tedy čekat někdy na konci léta 2018 :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ono se to všechno dá spočítat. Ovšem vyžaduje to v zásadě dvě věci. Jednak studium nebo znalost řekněme pohybu Země kolem Slunce (včetně rotace Země kolem vlastní osy, ta má mimochodem taky variace), tj. vzájemné polohy Země (místa na Zemi) a Slunce v určitý okamžik, což není úplně jednoduché a jednak znalost nebo určení polohy daného místa na Zemi, kde mají být hodiny umístěny, což také není úplně jednoduché. Jinými slovy: Když budu vědět polohu místa na Zemi, mohu dopočítat pro daný okamžik polohu Slunce vůči danému místu. A to je hodně zjednodušeně napsáno. V praxi na to samozřejmě existují tabulky, software a přístrojová technika, které ovšem vyžadují vzdělání a znalosti. Nikdy jsem se o sluneční hodiny jako takové nezajímal. Zajímalo by mě, jestli se historicky konstruovaly empiricky nebo se exaktně počítaly a vyměřovaly. Jeden můj kolega např. jedny počítal a vymeřoval.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Amatérské hodiny na chalupách asi empiricky, u těch profesionálních na zámcích, kostelech nebo u observatoří bych si tipnul exaktní počítání nebo kombinaci obou postupů.

 

Za sebe musím říct, že pokud bych si hodiny nechal spočítat od odborníka, mohl bych vynechat studium. Když vynechám studium, nebudou hodiny ničím originální, maximálně tak designem, nebudu schopen přidat žádnou hodnotu. Otázkou je, jak to studium dopadne, z matiky a fyziky jsem nosil domů trojky, čtyřky a občas i pětky :D. Souběžně budu postupovat empiricky. Cenou za dlouhou dobu vzniku hodin bude uspokojení, že jsem je zvládnul sám.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevydržel jsem to a vygeneroval jsem si cvičně plán slunečních hodin. Většina údajů zadaná do programu je správná, pouze orientaci zdi jsem zatím odhadl podle Google maps na -8,8st. Šlo mi o to vidět, jak moc budou zhruba číselník a datové linie asymetrické. V zadání jsem požadoval letní čas (proto je na svislé rysce třináctá hodina) a letní polovinu analemmy.

 

post-30813-0-90337900-1498990662.jpg

 

No a z té "letní" poloviny analemmy jsem docela jelen. Čekal bych, že letní polovina bude dolní polovina osmičky - takový oválek ( nebo spíš kapku) mezi datovou linií letního slunovratu a rovnodennosti. Tohle - možná blbě - chápu jako převážně jarní nebo podzimní úsek analemmy. Je problém jen ve špatně chápané terminologii? Poloanalemma na grafu přece u,azuje dráhu mezi zimním a letním, příp. letním a zimním slunovratem, ne?

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Letní část analemmy začíná letním slunovratem a pokrýva léto a podzim.

Přes léto jde slunce víceméňe "dobře" (malá vzdálenost analemmy od hodinové čáry),

ale na podzim se to rozjede a předběhne se až  o 20 minut.

Čte se to tak, že když stín ukazuje na analemmu, tak je "správný" čas.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, takže z mé strany neznalost terminologie, děkuju. Použiju tedy analemma kompletní, ať to má smysl.

 

Potěšilo mě, že podle "cvičného" plánu ciferníku (který zas moc odlišný od toho definitivního nebude) je samotný ciferník ve vztahu k pat? ukazatele prostorově symetrický (ačkoliv datové linie jsou asymetrické). Nic tedy nebrání udělat reliéfní část hodin už teď spolu s fasádou a pak už jen řešit co nejpřesnější rozkres a namalování číselníku. Zato přesné zabudování tyčky do stěny mi trochu dělá vrásky. Vrtat přes 100 mm zateplení do zdiva Prorotherm v přesně definovaném úhlu, navíc ne kolmém, by asi s mým vybavením nebylo možné. A nechat polos s nodem, aby ho držel jen polystyren, nechci. Jako nejschůdn?jší varianta se mi jeví vyrobit si polos už ohnutý v přesném vertikálním úhlu, kdy část za patou ukazatele půjde do zdiva kolmo. Tím bude vrtání mnohem snazší a úhel polosu vůči stěně bude snadno dodržen i po požadovaném lehkém asymetrickém vychýlení na východ. Mám podezření, že objevuju Ameriku a že je to standardní postup :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:D to je dobrý heslo.

 

Je to tak. Nicméně s tímhle problémem se musel vypořádat každý, kdo svislé sluneční hodiny na dům dával, tak to snad zvládnu taky.

 

Chvilku jsem uvažoval i o nějakém kloubu v pat? polosu (polu?) s možností fixace, něco na způsob kulové hlavy u stativu. Ale nebudu to komplikovat. Otvor pro kolmou instalační část ukazatele vyvrtám co nejkolm?ji, do zdiva přesným průměrem, v polystyrenu to protáhnu o trochu větším vrtákem a po zafixování ukazatele ve správné poloze pomocí klínků a dvou podp?r fuku v zateplení kolem tyčky zaplním montážní pěnou, to by mělo jako možnost drobné korekce do správné polohy stačit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...