Přejít na obsah

Chování automatu


bandicoot

Doporučené příspěvky

Vážení odborníci, mám pár dotazů k chování automatu v Samurajích.

 

1. Někde na webu psal jakýsi nadšenec, který testoval tuším monstra, že předcházející se low-beat automaty je dobré držet víc natažené (pak jdou pomaleji tzn. přesněji), zpomalující se naopak spíš méně natažené (pak se zrychlují). Je to opravdu tak? Selský rozum mi napovídá opak...

 

2. Vzhledem k tomu, že mi Samuraje dělají +15 sekund denně a snažím se řídit bodem 1, zkouším je držet více natažené a vzhledem k sedavému povolání je tu a tam dotahuji kýváním ze strany na stranu ručně. Nemávám s nimi nijak trhaně, přesto za např. 3 minuty "natahování" udělají 30 sekund do plusu. Je toto chvilkové zrychlení jakási ochrana před přetažením nebo anomálie? Jak vlastně funguje ochrana před přetažením?

 

Díky za informace :speak_cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

YPO:

při normáním nepříliš šetrném nošení 12 hod denně a odložením korunkou nahoru dělají stabilních 15 sekund denně (10 sekund při nošení, 5 při odložení - jsou nové, nošené asi měsíc). Takže standard kalibru. Takhle to skáče jen při ručním šejkování.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník YPO
YPO:

při normáním nepříliš šetrném nošení 12 hod denně a odložením korunkou nahoru dělají stabilních 15 sekund denně (10 sekund při nošení, 5 při odložení - jsou nové, nošené asi měsíc). Takže standard kalibru. Takhle to skáče jen při ručním šejkování.

chceš mi tedy říct,že kdyby si s nima vergloval hodinu tak udělají + 6 minut ? ...... jestli jsem to tedy dobře spočítal :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

10, ale zkoušet to nebudu, nejsem mladík a ten kyv a grif v zápěstí už nemám :-D

Nikdy jsme to neměřil, ale konkrétně u kalibrů Seiko a Orient jsem si toho všimnul už někkolikrát. Hodinky, které jsou pravidelně se přesně takto chovaly. Sice jsem se nesatkal s tak brutálním rozdílem a spíš bych hledal souvislot s něčím jiný, ale mám obdobnou zkušenost.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vážení odborníci, mám pár dotazů k chování automatu v Samurajích.

 

1. Někde na webu psal jakýsi nadšenec, který testoval tuším monstra, že předcházející se low-beat automaty je dobré držet víc natažené (pak jdou pomaleji tzn. přesněji), zpomalující se naopak spíš méně natažené (pak se zrychlují). Je to opravdu tak? Selský rozum mi napovídá opak...

 

2. Vzhledem k tomu, že mi Samuraje dělají +15 sekund denně a snažím se řídit bodem 1, zkouším je držet více natažené a vzhledem k sedavému povolání je tu a tam dotahuji kýváním ze strany na stranu ručně. Nemávám s nimi nijak trhaně, přesto za např. 3 minuty "natahování" udělají 30 sekund do plusu. Je toto chvilkové zrychlení jakási ochrana před přetažením nebo anomálie? Jak vlastně funguje ochrana před přetažením?

 

Díky za informace :speak_cool:

 

Modely Samurai, Monster... atd jsou vybaveny robustními, kvalitními a bezporuchovými strojky 7xxx řady. Tyto strojky ale nejsou nijak laděné z pohledu pozice, tepla a ani dalších vlivů. Kalibr 6R15 už asi nějaké ladění má, protože je sice postaven na základu kalibrů 7xxx řady, ale dosahuje výrazně lepších výsledků přesnosti (kolem 5 vteřin denně)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vážení odborníci, mám pár dotazů k chování automatu v Samurajích.

 

1. Někde na webu psal jakýsi nadšenec, který testoval tuším monstra, že předcházející se low-beat automaty je dobré držet víc natažené (pak jdou pomaleji tzn. přesněji), zpomalující se naopak spíš méně natažené (pak se zrychlují). Je to opravdu tak? Selský rozum mi napovídá opak...

 

2. Vzhledem k tomu, že mi Samuraje dělají +15 sekund denně a snažím se řídit bodem 1, zkouším je držet více natažené a vzhledem k sedavému povolání je tu a tam dotahuji kýváním ze strany na stranu ručně. Nemávám s nimi nijak trhaně, přesto za např. 3 minuty "natahování" udělají 30 sekund do plusu. Je toto chvilkové zrychlení jakási ochrana před přetažením nebo anomálie? Jak vlastně funguje ochrana před přetažením?

 

Díky za informace :speak_cool:

Ano, toto je chování všech mechanik. Čím větší je hnací síla (tedy čím více jsou natáhnuté), tím jdou pomaleji. A naopak. Při zmenšující se síle pera (málo natáhnuté) se zrychlují. Je to logické. Při velké síle pera jde větší impulz na setrvačku. Ta běží po větší dráze => hodinky jdou trochu pomaleji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, toto je chování všech mechanik. Čím větší je hnací síla (tedy čím více jsou natáhnuté), tím jdou pomaleji. A naopak. Při zmenšující se síle pera (málo natáhnuté) se zrychlují. Je to logické. Při velké síle pera jde větší impulz na setrvačku. Ta běží po větší dráze => hodinky jdou trochu pomaleji.

Pozor - není to tak jednoduché. Izochronismus (stejnodobost kyvů) je ovlivněna hlavně počtem závitů vlásku. Ideální je 13-14 závitů. Pokud má vlásek závitů víc, tak při větších kyvech má setrvačka delší dobu kyvu, než při malých. Pokud je závitů míň, je tomu naopak. Proto třeba běžné budíky s ubývající silou pera zpomalují, kdežto např. většina Poběd, které mají okolo 15 závitů s ubývající silou zrychlují. Tož asi tak...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pozor - není to tak jednoduché. Izochronismus (stejnodobost kyvů) je ovlivněna hlavně počtem závitů vlásku. Ideální je 13-14 závitů. Pokud má vlásek závitů víc, tak při větších kyvech má setrvačka delší dobu kyvu, než při malých. Pokud je závitů míň, je tomu naopak. Proto třeba běžné budíky s ubývající silou pera zpomalují, kdežto např. většina Poběd, které mají okolo 15 závitů s ubývající silou zrychlují. Tož asi tak...

Takže vlastně při správné délce vlásku se potom už nezpomalují ani nezrychlují , žejo ? :lol:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže vlastně při správné délce vlásku se potom už nezpomalují ani nezrychlují , žejo ? :lol:

No dobře, tak ještě záleží na druhu kroku, hloubce kroku, výškové vyrovnanosti vlásku, na pravidelnosti závitů vlásku, na úhlu vnějšího a vnitřního uchycení vlásku (90°), na rozdílu tření čepů setrvačky v horizontální a vertikální poloze, na teplotní kompenzaci setrvačky, na mazání, na hnací síle, takže i na tvaru zoubků, které tu sílu přenášejí, na vůli čepů, a už mě nějak docházej nápady...Přidejte ještě něco :lol:

Upraveno uživatelem vana
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...