Přejít na obsah

Zaměstnání


Doporučené příspěvky

Moje zkušenost je, že je to hlavně o vyjednávacích schopnostech. I v rámci jedné firmy a v rámci jedné pozice jsou běžně rozdíly v desítkách procent (ostatně proto jsou firmy tak háklivé na zveřejňování výše platů). Kamarád si několikrát výrazně zvýšil plat podáním výpovědi.

 

Další problém je v tom, že firmy jsou často ochotné dát víc peněz nováčkovi, než zvýšit plat stávajícímu zaměstnanci. Moje bejvalka dala výpověď, když zjistila, že noví zaměstnanci dostali o 1/3 víc, než měla ona, ale jí (a ostatním zaměstnancům) zvýšit platy nechtěli, protože "nejsou peníze". Často je to i o osobních sympatiích.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moje bejvalka dala výpověď, když zjistila, že noví zaměstnanci dostali o 1/3 víc, než měla ona, ale jí (a ostatním zaměstnancům) zvýšit platy nechtěli, protože "nejsou peníze". Často je to i o osobních sympatiích.

No, a přidali jí, nebo byla tak neoblíbená, že ji nechali jít?  :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, a přidali jí, nebo byla tak neoblíbená, že ji nechali jít?  :D

Nepřidali, stejně jako těm ostatním, co nastoupily (byly to samé holky) dříve. Raději je nechávají postupně odejít a nabírají nové za víc peněz.

 

Me nechali jit, aby me s odstupem roku zase prijali zpet za podminek, ktere jsem pozadoval prvne.. Hodne na hlavu rekl bych  :goof:

Podobně to měl kamarád. Dal si rok volna, cestoval, aby nakonec za lepších podmínek nastoupil zpět.

 

Další si stejným způsobem zvyšoval plat o 10 - 20 tisíc ročně, až nakonec mu řekli, že ne, takže mu dobíhá poslední měsíc v zaměstnání, ale má celkem dost nabídek (je to IŤák - Linux Administrátor a prý velmi dobrý), takže říká, že nebude problém sehnat místo dle aktuálních požadavků.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jankoxxx, já teda opustil několik firem, kde jsem se otáčel jak vrtule, a když jsem si řekl o zvýšení platu, odpověděli mi, že sice dělám skvělou práci a jsou rádi, že mě tam mají, ale peníze na přidání pro mě žádný nemají ;-)

Ale jasně, chápu, cos napsal :-)

Vela ludi to podceni, ale zakladne pravidlo je vyjednavat o plate pred nastupom. Ludia si myslia ze vyjednaju lepsi plat neskor, ale v drvivej vacsine pripadov je to pomerne nerealne, alebo vyjednana suma bude skor symbolicka (samozrejme neplati v profesiach kde je akutny nedostatok alebo pri special skilloch zamestnanca..).

 

Ja uz makam 8 rokov sam na seba. Je to tvrdy chlebicek, ale odmena je sladka :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, soulasím. Je daleko snazší si vyjednat slušný plat na začátku, než pak přidání. Firma tě má už jednou zařazeného v nějaké platové třídě a strašně špatně se pak "přestupuje" jinam. Ve většině firem se přidávalo určité procento, takže ti, kdo měli vyšší plat, dostali i víc přidáno, v jedné firmě, kde jsem pracoval, to bylo až extrémní (naštěstí jsem patřil k těm s vyjednaným vyšším platem), že i odměny byly procento z platu. 

 

Další zkušenost, ke které jsem dospěl, je, že plat je "infekční". Ve většině míst, kde jsem pracoval, se při pohovoru ptali, kolik mám nyní. A jelikož jsem vždy měl nadprůměrný plat, tak jsem i za velmi nadprůměrný plat nastupoval (často za mnohem víc, než měli lidé, které jsem nahrazoval, když jsem se pak s odstupem dozvěděl platové poměry ve firmě).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No vidíš, Patriku :-) Mě taky nechali jít a potom na moje místo najímali lidi rovnou dva. Jinak to s tím sjednáním si platu hned na začátku je určitě pravda, nicméně s tou infekčností souhlasit nemůžu, protože kdekoli jsem se bavil o nástupním platu, neřešil jsem s nikým, kolik jsem bral předtím, a novému zaměstnavateli do toho podle mě nic není. Problém jsem měl spíš s tím, že dvě firmy byly schopny za stejnou práci (jak co do kvalifikačních požadavků, tak do objemu práce) platit klidně násobně rozdílné peníze - ale zvenku člověk neměl jak odhadnout, o co si kde může říct, pokud tam neměl insidera. Vyjednávací schopnosti s tím neměly moc co dělat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mě jednou v jedný firmě poslední den zkušební doby předložili podepsat takovej papír jakože abych šel do prdele ..... tak sem ho podepsal ...... a když jsem ho podepsal, tak mi řekli, že mě chtěli jenom vyděsit a motivovat k větším výkonům .... to se jim teda povedlo

 

klucí poďte řídit autobus .... já už nevím co mám s těma penězma dělat ....každej rok nám přidávaj a mi nechcem, ale voni, že musej ....a tak furt dokola

 

neska sem si přines dvě tašky novejch hadrů .... dvoje boty .... rukavice (na léto se hoděj) .....ručník občas dostanem ....a máme tam automat na kafe z prášku .... i svojí skříňku mám

 

normálně skvělý

Upraveno uživatelem YPO
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

klucí poďte řídit autobus .... já už nevím co mám s těma penězma dělat ....každej rok nám přidávaj a mi nechcem, ale voni, že musej ....a tak furt dokola

 

neska sem si přines dvě tašky novejch hadrů .... dvoje boty .... rukavice (na léto se hoděj) .....ručník občas dostanem ....a máme tam automat na kafe z prášku .... i svojí skříňku mám

 

normálně skvělý

To zní fakt skvěle! Dneska o půl deváté ráno jsem vezl prcka do jeslí - busem. Malej na autobusy mává, někteří řidiči na oplátku mávají nebo blikají nebo troubí a někteří na nás dlabou... Tenhle na nás dlabal, ale dobrý, k jeslím nás dovezl. Pak jsem jel hodinu do práce, pak jsem osm a půl hodiny v moderním klimatizovaným kanclu, kde se nedá dýchat, spotřebovával hromadu elektřiny na nějaký blbosti, a pak jel hodinu domů za prckem, kterýho z jeslí přivezla žena. No a mám pocit, že mě domů vezl stejnej řidič, co ráno do jeslí. Je to možný? To je děs, bylo mi ho normálně líto. Ale je teda fakt, že v kanclu svoji skříňku nemám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mých zkušeností je problém s přidáváním v korporátech způsobený tím, že peníze na pozici se určují víceméně centrálně, a když je to pomalu větší byrokratický moloch než stát tak to taky déle trvá, nehledě na to že se těžko před xtým nadřízeným na personálním oddělení někde v tramtárii obhajuje, že jeden konkrétní člověk je skutečně kvalitnější než 100 dalších kteří o tom nic nevědí, a vyplatí se ho udržet i za určitou cenu. U nás to nakonec většinou končí tak, že pozice je rok neobsazená až dokud se nezvýší nástupní plat na úroveň, kterou ten odešlý zaměstnanec chtěl.

 

A k tomu odhadu, kolik si říct při nástupu, moc zkušeností nemám (s vyjednáváním platu), ale zatím se mi osvědčilo to, že když jsem chtěl změnit práci, řekl jsem si tak nějak kolik by se mi líbilo vydělávat a za kolik bych chtěl podstoupit ten diskomfort změny pracoviště, kolektivu, známých situací a tak (cca dvojnásobek stávajícího platu, většinou), k tomu jsem dal přirážku 10-20% aby bylo při vyjednávání kam ustoupit, a když se cukali, tak jsem jim nabídl, že si vezmu dovolenou a půjdu jim na dva týdny zadarmo předvést, jak pracuji, ať si obě strany (já i nový zaměstnavatel) uděláme obrázek, jestli nám to za to stojí, a zatím to vždycky vyšlo, ani nakonec nebylo potřeba vyjednávat a i s tou bezpečnostní přirážkou ty platové podmínky prošly.

Upraveno uživatelem Drooz3R
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nestihl jsem ten příspěvek upravit, taky mi došlo že kdyby to bylo nějak často musel bych vydělávat něco kolem milionu.

Zatím 4 pokusy, z toho jednou změna zaměstnání.

Jednou jsme se nedohodli vůbec, nesedli jsme si, tam jsme se snad ani k výši platu nedostali.

U ostatních bylo řečeno že peníze jsou v pohodě a že mě chtějí, ale ukázalo se, že to dělat nechci, že ta firma nehledá ajťáka ale strážce hrobky, co bude udržovat v chodu Windows XP až do konce věků a podobně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 No a mám pocit, že mě domů vezl stejnej řidič, co ráno do jeslí. Je to možný? To je děs, bylo mi ho normálně líto. Ale je teda fakt, že v kanclu svoji skříňku nemám.

je to možný ..... líto ti ho bejt nemusí, protože ty když si nemoh dejchat v kanclu tak on ležel doma v posteli, koukal se na pohádky, pak si udělal oběd a čerstvej vyrazil odvýzt tě domů .....říká se tomu dělená směna ..... jezdíš chvilku ráno a chvilku odpoledne

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...