Přejít na obsah

Letecké automaty PRIM


Doporučené příspěvky

Lidi, Lidi... To jste mi to v hlavě rozmrcasili. Co teď? Říkal jsem si - ideální by byl skvěle zachovalý originál, nebo jsem si říkal, že by vlastně bylo fajn mít originální aspoň střívka - strojek, ciferník, ručky a nechat si třeba postavit nerezové pouzdro u Eltonu.

 

Vím, že se mydlí mezi sebou pohledy na to, jak rekonstruovat starý předmět. Zažil jsem si to vrchovatě. V duchu purismu? Vše stylově a dobově čisté? Nebo na detaily nehledět a podřídit vše funkci?

 

Hodně jsem se dřív věnoval japonským mečům. A zvláštní je, že jsou to z velké části všechno skládačky!!! Čepel polovina čtrnáctého století, o stodvacet let později tu čepel někdo zkrátil, protože už bylo ubroušené hamachi (tedy ten začátek ostré části čepele u místa, kde to držíte). Několikrát se za ta století měnilo celé koshirae (tedy ta souprava, ve které je meč vlastně celý zabalený a ve které se používá, česky bychom to mohli nazvat jílec, pochva...). Jako doplněk základní čepele z období nambokucho se v klidu použije kozuka a kogatana z první poloviny devatenáctého století... A mezi odborníky to nikdo neřeší, protože kogatana (to je takovej malej, k meči doplňkovej nožík) se vyráběla pětset let v podstatě stejně velká!!! :-D

 

Velmi děkuji Vám všem, co jste se mi sem ozvali. Děkuji i Vám s puritickým pohledem na věc, vidíte věci, které já přehlédnu a o kterých nemám šajn...

Budu hledat tedy dál. Kdybyste něco objevili Vy, dejte mi, prosím, vědět! :-)

Jo - a pište, prosím, dál.

Nejvíc mě komunita ChronoMag potěšila v tom, jak reaguje pohotově! Jinak bych už si třeba domů nesl něco, z čeho bych mohl být zklamaný...

No právě,  hodinky jsou hlavně o emocích.  Funkce je v dnešní době spíš bonus než obsah.  A dost bastlířů a řekl bych i nepoctivců  se toho snaží využít. Já osobně považuji letecké primky za nic extra.  Ale ta pohádka okolo nich. ...  Kvituji žes použil vlastní hlavu a  nekoupil hned ten první echt originál.  A kdybys opravdu chtěl origo,  sem  tam se něco objeví a když se moc chce...

Hlavně mě těší že se někdo zeptá, a ne že to koupí a první fotečka se vzkazem co si o tom myslíte?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 41
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

No právě,  hodinky jsou hlavně o emocích.  Funkce je v dnešní době spíš bonus než obsah.  A dost bastlířů a řekl bych i nepoctivců  se toho snaží využít. Já osobně považuji letecké primky za nic extra.  Ale ta pohádka okolo nich. ...  Kvituji žes použil vlastní hlavu a  nekoupil hned ten první echt originál.  A kdybys opravdu chtěl origo,  sem  tam se něco objeví a když se moc chce...

Hlavně mě těší že se někdo zeptá, a ne že to koupí a první fotečka se vzkazem co si o tom myslíte?

Děkuji... .-)

Můj příběh obdivu k hodinkám jsem schpný popsat docela do detailů...

Mé první - někdy v roce, tuším tak '77, rodiče usoudili, že musím začít chodit do školy a do houslí s nějakým časoměřidlem na tlapce. Byly to Primky, pamatuji si 15 kamenů, mimostředná vteřinovka. Na základce jsem byl trošku za nešťastníka s těma starejma primkama na ruce. Tedy jsem dostal (asi k narozeninám) sedmnáctikamenové modré se soudkovým pouzdrem a vteřinovkou bez datumu. Bomba. Mám je dodnes. Ještě za komančů jsem jednou musel nechat vyměnit sklíčko a jednou prasklo natahovací pérko. Obé tehdy opraveno.

Nosil jsem je do patnácti, pak jsem konečně dostal digitálky. K těm samým vánocům je dostala celá rodina a skoro všichni mí spolužáci. Asi nějaká podpora ze západu :-D. Hrály sedm melodií. Peklo. Frčeli jsme v tom všichni...

Někdy potom se mi vyskytla možnost draho koupit a ještě o trochu dráž prodat patery digitálky s kalkulačkou. Málem mě vyrazili ze školy. Poučen.

Spolužák M.F. (Olgoj Chorchoj) mi tehdy ukázal své digitální Alby a vysvětlil mi, že digi s kalkulačkou jsou brak a stojej tak 10-15DM kus a ty jeho analogové quartzky 150...

Pak jsem to léta neřešil.

V '98mém jsem jel do Německa odehrát šňůru devatesáti koncertů. Poznal jsem kolegu, houslistu z Jihočeské filharmonie, který měl totální zásek na Omega Speedmasterech. Totálně mě zblbnul. Každé město, kde jsme hráli, jsme šacovali ohledně kšeftů s hodinkami. Omegy byly minimum. Ve finále jsme měli v autobuse zakázaná témata: Švýcarsko, Omega, Schaffhausen,  Rolex...

O půl roku později jsem narazil na obchod (dnes již neexistující)  No1 na Malém rynku vedle Rotha... Očumoval jsem, byl tam příjemnej týpek prodavač, nechal mě po obchodě pobíhat s IWC FliegerDoppleChronograph na ruce. Na rozloučenou jsem dostal katalog.

Zaseto.

O nějakých osm let později mě přítelkyně přinutila k nedělní procházce s kočárkem v Průhonicích. Tak strašně se mi nechtělo. Po asi půlhodině pokusů o nalezení místa k parkování konečně míříme ke vstupní bráně a podle hlasu identifikuji po hlase jednoho známého (BP). Na ruce měl Fliegerchronography IWC.

Které mi o měsíc pozděli prodal.

Takže od té doby v tom jediném pro chlápky legálním šperku lehce jedu... :-)

A jestli mě na tom všem něco mrzí?

Že nemám i ty své úplně původní Primky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Lidi, Lidi... To jste mi to v hlavě rozmrcasili. Co teď? Říkal jsem si - ideální by byl skvěle zachovalý originál, nebo jsem si říkal, že by vlastně bylo fajn mít originální aspoň střívka - strojek, ciferník, ručky a nechat si třeba postavit nerezové pouzdro u Eltonu...

To je taky cesta, nicméně být Tebou, zaměřím se na to, abych měl mimo ciferník a ručky aspoň ještě originál číslované dýnko. To je pro každé z cca 2500 hodinek tohoto typu vyrobeného pro armádu unikátní. Jen pro úplnost, vyhni se číslu 000215. Pokud tady budeš hledat, dozvíš se proč. Pak si je necháš v Eltonu zapouzdřit do nerezového pouzdra a můžeš je vesele nosit.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je taky cesta, nicméně být Tebou, zaměřím se na to, abych měl mimo ciferník a ručky aspoň ještě originál číslované dýnko. To je pro každé z cca 2500 hodinek tohoto typu vyrobeného pro armádu unikátní. Jen pro úplnost, vyhni se číslu 000215. Pokud tady budeš hledat, dozvíš se proč. Pak si je necháš v Eltonu zapouzdřit do nerezového pouzdra a můžeš je vesele nosit.

 Na číslo 000215 už jsem narazil. Na tom samém webu u jiných leteckých hodinek :-D

A u těch  byl skutečně divný ciferník.

Mimochodem, ohledně toho raženého čísla na dýnku - přebytky, které nešly armádě nýbrž k prodeji do Klenotů, přece číslování nebylo?!? Ale rozumím tomu, že s číslem jsou lepší... :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vrátím se k hodinkám a k tomu dýnku.

To jsem ještě neviděl. To není originál ani novovýroba z Parexa.

Takže by mě zajímalo, co to je?

 

Mám doma pouze cca 50-60 kusů Primek, tudíž na zdejší poměry jsem sběratel amatér, ale ty dýnka se zakulacenými drážkami jsou originál výroba Elton, ale třeba z roku 2010. Vím, že nějakých 30 kusů si nechávala renovovat přímo AČR a dali jim tam právě tyto odlišná dýnka. To byly ale číslované hodinky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vrátím se k hodinkám a k tomu dýnku.

To jsem ještě neviděl. To není originál ani novovýroba z Parexa.

Takže by mě zajímalo, co to je?

Parexo dýnka nedělá. Tady bych se  podíval k novějším automatům Prim, nebo na renovace

Hodinky jsou origo, seskládaný z nových dílů. Pouzdro je chromovaný, s několika ťukanci (to je ta tečka), mám pochybnosti o originalitě ruček. 

Jestli chceš "renovaci", napiš s do Eltonu, stačí když si dodáš strojek o ostatní se tam postarají. A na ciferníku můžeš mít i vrtulník

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Finito: Jak píšeš, originál dýnko s číslem je žádanější. Nic jiného v tom nehledej. Prostě takhle máš jistotu, že budeš mít skutečně hodinky vyrobené pro armádu. Jinak máš jen "obyčejné" primky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám doma pouze cca 50-60 kusů Primek, tudíž na zdejší poměry jsem sběratel amatér, ale ty dýnka se zakulacenými drážkami jsou originál výroba Elton, ale třeba z roku 2010. Vím, že nějakých 30 kusů si nechávala renovovat přímo AČR a dali jim tam právě tyto odlišná dýnka. To byly ale číslované hodinky.

A aby to nebylo tak jednoduchý, tak ještě ty porevoluční dýnky byla ve dvou provedeních těch drážek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Parexo dýnka nedělá. Tady bych se  podíval k novějším automatům Prim, nebo na renovace

Hodinky jsou origo, seskládaný z nových dílů. Pouzdro je chromovaný, s několika ťukanci (to je ta tečka), mám pochybnosti o originalitě ruček. 

Jestli chceš "renovaci", napiš s do Eltonu, stačí když si dodáš strojek o ostatní se tam postarají. A na ciferníku můžeš mít i vrtulník

 

Vrtulník nepotřebuju :-DDDDD

V těch hodinkách byly standartní kalibry 96?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano. Jen mám pocit, že originál letecké hodinky mají strojky jinak značené. To je ale jen číslo pod setrvačkou. Jinak jsou funkčně stejné. Nicméně pokud ti jde jen o hodinky, které mají podobu origo leteckých, jdi cestou, jak napsal Financ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hodně jsem se dřív věnoval japonským mečům. A zvláštní je, že jsou to z velké části všechno skládačky!!! Čepel polovina čtrnáctého století, o stodvacet let později tu čepel někdo zkrátil, protože už bylo ubroušené hamachi (tedy ten začátek ostré části čepele u místa, kde to držíte). Několikrát se za ta století měnilo celé koshirae (tedy ta souprava, ve které je meč vlastně celý zabalený a ve které se používá, česky bychom to mohli nazvat jílec, pochva...). Jako doplněk základní čepele z období nambokucho se v klidu použije kozuka a kogatana z první poloviny devatenáctého století... A mezi odborníky to nikdo neřeší, protože kogatana (to je takovej malej, k meči doplňkovej nožík) se vyráběla pětset let v podstatě stejně velká!!! :-D

 

Zajímavý názor a situace. Když se pak vynoří meč, který je ve všech částech originální, zachovalý, v původním stavu, je to s těmi výše popsanými cenově srovnatelné ? Nějak se mi nechce tomu věřit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hodně jsem se dřív věnoval japonským mečům. A zvláštní je, že jsou to z velké části všechno skládačky!!! Čepel polovina čtrnáctého století, o stodvacet let později tu čepel někdo zkrátil, protože už bylo ubroušené hamachi (tedy ten začátek ostré části čepele u místa, kde to držíte). Několikrát se za ta století měnilo celé koshirae (tedy ta souprava, ve které je meč vlastně celý zabalený a ve které se používá, česky bychom to mohli nazvat jílec, pochva...). Jako doplněk základní čepele z období nambokucho se v klidu použije kozuka a kogatana z první poloviny devatenáctého století... A mezi odborníky to nikdo neřeší, protože kogatana (to je takovej malej, k meči doplňkovej nožík) se vyráběla pětset let v podstatě stejně velká!!! :-D

 

Zajímavý názor a situace. Když se pak vynoří meč, který je ve všech částech originální, zachovalý, v původním stavu, je to s těmi výše popsanými cenově srovnatelné ? Nějak se mi nechce tomu věřit...

Takových intaktních s prokazatelně původní soupravou je, samozřejmě, poměrně málo.

Problémem je to, že pokud byl meč používaný často (a to v některých obdobích opravdu byl), zákonitě musely odcházet takové součástky meče jako oplet tsuky (oplet rukojeti) nebo saya (pochva). Opravovat takové věci nešlo donekonečna. Kovové součásti koshirae (soupravy meče) jako byly menuki (ozdoby na rukojeti), fuchi (objímka rukojeti), kashira (hlavice rukojeti) tsuba (záštita) atp se prostě znovu použily na nový dřevěný základ pochvy.

Samozřejmě byly také už ve své době vyráběny meče různé kvality, jiný kousek si asi nechal vykovat nějaký chudý samurai a úplně jinou kvalitu si mohl dovolit daimjó.

Cenu čepele většinou určují: období ve kterém byl vytvořen, styl a škola, kterou byl vytvořen, případně mistr, který jej vykoval, zachovalost a kvalita výkovku a brusu, to, jestli je ten meč historicky dohledatelný, případně kdo ho vlastnil. A ano, existují meče, které tak, jak byly vyrobené jako celek, se zachovaly dodnes. A jsou to spíš takové bílé vrány. A jejich cenu určují především ty atributy, které jsem zmínil výše. Za to nejdůležitější na meči je vždycky považována čepel.

Hele, ale nechci se rozkecávat na jiné téma než jsou hodinky. Mohli by mě tady za to vykostit! :-D

Jen bych ještě dodal, že chápu, že čím víc jsou hodinky v původním stavu, tím líp. Obzvlášť u číslovaných a limitovaných záležitostí, jako jsou právě série hodinek pro armádu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...