Přejít na obsah

Amaterský hodinář aneb první rozebraný strojek


Doporučené příspěvky

Reknu to narovinu, nejvetsim problemem bylo sundat korunku. Cep jsem zmacnul, ale korunka drzela jako pribita. Ale nakonec povolila. Kupodivu se nic neulomilo, jen tam proste drzela silneji nez by bylo zdravo. Ostatne to byly Komandirskie, vojenske a odolne.

 

Zbytek byl v poho, mustek s perovnikem, mustek se setrvackou i ten posledni mustek. Na kolecka rucicek jsem uz nemel nervy. A nepomohl ani ten panak skotske, ktery jsem si k tomu nalil. Rozebrani mi slo dobre, kupodivu i slozit sly dobre, jen po slozeni nesly. Porad jsem nemohl pochopit, jak do tak malych direk v loziskach se vleze osicka tech pidi kolecek. Ale vlezla. Dokonce i kolecka zapadly tam kde mely. Ale asi jsem neco prehledl, protoze nejdou. Teda, ony nesly ani predtim, mely rezervu chodu asi dve hodinky, ale ted nejdou vubec. Setrvacka se roztoci, ale zastavi.

 

A pointa? Hodinar ze me nebude, na tohle fakt nemam nervy a zada me polela jako nikdy. Ale jsem rad, ze jsem si to vyzkousel, hodinarske prace se si ted budu vazit o poznani vice.

 

PS: Asi si sezenu nejake kapesni, ty pry maji vetsi kolecka :)

Upraveno uživatelem afrikab
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hehe, docela dobrý s tím panákem :)

 

Já začal zrovna před týdnem, rozborka, pak následoval docela důležitý krok, který jsi ty nezmínil a to čištění a mazání. Vše super v pohodě, potom sborka, která se už neobešla bez invektiv :) Nejhorší bylo nasazení čepu setrvačky, u kterého jsem udělal nakonec fatální chybu, při druhém kole smontovávání jsem ho ulomil. Takže je po srandě. :suicide_anim: Naštěstí jsem svoje pokusy začal na vyšmajdaném cal. 50, který to už měl (alespoň podle toho jak se tvářilo minutové kolo a jeho ložisko za sebou. :D ALespoň mám spoustu náhradních dílů a šroubečků...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Reknu to narovinu, nejvetsim problemem bylo sundat korunku. Cep jsem zmacnul, ale korunka drzela jako pribita. Ale nakonec povolila. Kupodivu se nic neulomilo, jen tam proste drzela silneji nez by bylo zdravo. Ostatne to byly Komandirskie, vojenske a odolne.

 

Zbytek byl v poho, mustek s perovnikem, mustek se setrvackou i ten posledni mustek. Na kolecka rucicek jsem uz nemel nervy. A nepomohl ani ten panak skotske, ktery jsem si k tomu nalil. Rozebrani mi slo dobre, kupodivu i slozit sly dobre, jen po slozeni nesly. Porad jsem nemohl pochopit, jak do tak malych direk v loziskach se vleze osicka tech pidi kolecek. Ale vlezla. Dokonce i kolecka zapadly tam kde mely. Ale asi jsem neco prehledl, protoze nejdou. Teda, ony nesly ani predtim, mely rezervu chodu asi dve hodinky, ale ted nejdou vubec. Setrvacka se roztoci, ale zastavi.

 

A pointa? Hodinar ze me nebude, na tohle fakt nemam nervy a zada me polela jako nikdy. Ale jsem rad, ze jsem si to vyzkousel, hodinarske prace se si ted budu vazit o poznani vice.

 

PS: Asi si sezenu nejake kapesni, ty pry maji vetsi kolecka :)

Jestli ti setrvačka nikde nedrhne, zkus zjistit, proč stojí krok. Možná máš setrvačku pootočenou a popudný kámen na vodítku nedosáhne na kotvu, nebo tam někde překáží jazyk kotvy a nebo to máš jenom zablokovaný tim popudnym kamenem...

ale těžko říct. V každym případě je škoda to vzdát po prvním pokusu.

Upraveno uživatelem dagou
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejhorší je udělat první krok :) Mou první obětí se staly kapesní Molnija někdy minulé léto. Byly zatuhlé a nešly. Následovalo rozebrání, koupel v benzínu, složení a výsledek taky nic moc... respektive úspěch grandiozní, hodinky jdou, ale jen chvíli a pak se zastaví. Zkusím to ještě jednou a to by v tom byl čert :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Setrvacka se montuje nakonec, kotva je predposledni. Cili pokud se kola krasne lehce po nepatrnem natazeni toci, jejich loziska jsou namazana, tak nasadime kotvu, hodinky mirne natahneme, paratkem do kotvy ze stran opatrne stouchame a sledujeme, zda se lehce preklapi na obe strany [loziska kotvy nemazeme]. Pokud je vse v poradku, tak zacneme laborovat se setrvackou. Podminkou je kvalitne namazat jeji loziska, zkontrolovat, zda pod mustkem nebyla podlozka a setrvacka tedy po zasroubovani mustku neni prilis napevno stisknuta, zda je dobre vsazena popudnym kamenem vuci kotve - zda se treba neotoci jen na jednu stranu a pak o kotvu nezarazi, zda je vlasek rovnobezne nad setrvackou a nepribrzduje ji, to se take casto stava, atd.

Hlavne zadne nasili na setrvacce, vse musi do sebe lehounce zapadnout, sroub mustku dotahujeme pomalu az nakonec, az se setrvacka krasne rychle toci. Jinak si napr. ohneme jeji cepy.

 

Rozhodne ne zadne panaky na posilnenou - stul mit co nejvyse k ocim, nizka zidle, rovna zada, poradne osvetleni, zaprene lokty, zcela strizlivy a dusevne vyrovnany stav. Jinak se vse akorat znici, u teto cinnosti je treba byt maximalne soustredeny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Alte, díky za popis. To je přesně to na čem většinou skončím. Až ke kotvě (včetně) vše funguje tak jak má a naprosto lehce, ale setrvačka v tom udělá nějaký zmatek a nefunguje (nebo max pár vteřin, případně pouze v jedné poloze).

Ale stále jsem trpělivý optimista a věřím, že jednou se mi to podaří rozchodit - alespoň některé z těch které se pokouším dávat dohromady. B)

Navíc Vana mi zaslal CD publikaci "Jak se stát hodinářem snadno a rychle" (čímž mu ještě jednou děkuji), takže se ještě ve volných chvílích vzdělávám :)

 

K začátkům - kdo nic nedělá, nic nezkazí - jinými slovy: každý si musí něco rozbít, aby zjistil jak to dělá špatně :)

 

A panáka??? toho si naleju pokaždé před započetím hraní si s hodinkama a po x hodinách si na něj s úžasem vzpomenu - jakmile se do něčeho zažeru tak nevnímám ani vůni lahodného pití :D

 

Já coby začínající naprosté hodinářské ucho mám zatím pouze střídavé úspěchy, z čeho mám osobně zatím tu největší radost co se mi podařilo rozchodit, je toto:

 

post-2711-1205316963.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Setrvacka se montuje nakonec, kotva je predposledni. Cili pokud se kola krasne lehce po nepatrnem natazeni toci, jejich loziska jsou namazana, tak nasadime kotvu, hodinky mirne natahneme, paratkem do kotvy ze stran opatrne stouchame a sledujeme, zda se lehce preklapi na obe strany [loziska kotvy nemazeme]. Pokud je vse v poradku, tak zacneme laborovat se setrvackou. Podminkou je kvalitne namazat jeji loziska, zkontrolovat, zda pod mustkem nebyla podlozka a setrvacka tedy po zasroubovani mustku neni prilis napevno stisknuta, zda je dobre vsazena popudnym kamenem vuci kotve - zda se treba neotoci jen na jednu stranu a pak o kotvu nezarazi, zda je vlasek rovnobezne nad setrvackou a nepribrzduje ji, to se take casto stava, atd.

Hlavne zadne nasili na setrvacce, vse musi do sebe lehounce zapadnout, sroub mustku dotahujeme pomalu az nakonec, az se setrvacka krasne rychle toci. Jinak si napr. ohneme jeji cepy.

 

Rozhodne ne zadne panaky na posilnenou - stul mit co nejvyse k ocim, nizka zidle, rovna zada, poradne osvetleni, zaprene lokty, zcela strizlivy a dusevne vyrovnany stav. Jinak se vse akorat znici, u teto cinnosti je treba byt maximalne soustredeny.

 

Setrvacka je v pohode, problem bude nekde jinde. Spis jsem asi nekde opomel nastavit nejake kolecko. Protoze se sila z perovniku na setrvacku neprenasi jak ma. Setrvacka se jinak toci krasne.

 

Diky za radu. Ale jak rikam, tohle si necham na jindy. Zatim to zkusim na necem vetsim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem neposlechl, a jako druhou oběť jsem vybral tajemný kalibr z hodinek, který se před "opravou" :) ani nehnul. Po šílené sborce, která se protáhla na dvě hodiny (udělal jsem si jen dvě fotky mobilem jako návod, na kterých ve finále nebylo nic vidět) hodinky jdou (zatím).

post-1740-1205445316.jpg

post-1740-1205445429.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem neposlechl, a jako druhou oběť jsem vybral tajemný kalibr z hodinek, který se před "opravou" :) ani nehnul. Po šílené sborce, která se protáhla na dvě hodiny (udělal jsem si jen dvě fotky mobilem jako návod, na kterých ve finále nebylo nic vidět) hodinky jdou (zatím).

 

Jestli by ti stačilo jako studijní materiál, tak tady mám asi troje starší Pobedy. Snad je i škoda trénovat na těch hodinkách z obrázku :)

Dnes jsem rozebral kalibr 68. Pořád jsem si říkal, že to ještě není třeba fotit, až jsem plynule přešel do fáze, kdy už to mělo být vyfocené.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
Zde ji maji asi nejlevnejsi: http://stores.ebay.com/FindingKing

 

Ja ji mel vsak bohuzel jeste s DPH a clem :(

 

 

Nejake hodinarske nacini jsem nasel i tady: http://rucni-naradi.conrad.cz/hodinarske-naradi+c7311/

Ma nekdo s necim co je tam uvedeno nejakou pozitivni zkusenost?

Napr. jestli je ta sada naradi vhodna alespon pro prilezitostnou rozborku/sborku strojku (ala puzzle pro amaterskeho fandy mech. strojku...)

pripadne jestli nekdo zkousel tu pastu na odstraneni skrabancu?

pripadne prosim poradte nejake jine naradicko, pastu atd.

dekuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli by ti stačilo jako studijní materiál, tak tady mám asi troje starší Pobedy. Snad je i škoda trénovat na těch hodinkách z obrázku :)

Dnes jsem rozebral kalibr 68. Pořád jsem si říkal, že to ještě není třeba fotit, až jsem plynule přešel do fáze, kdy už to mělo být vyfocené.

Jestli by to nevadilo, já bych měl eventuálně zájem o ty Pobědy. Ne že bych na nich chtěl studovat, ale pokouším se je sbírat a možná máš nějaký model, který by se mi hodil do sbírky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pripadne prosim poradte nejake jine naradicko, pastu atd.

dekuji.

S nářadíčkem neporadím, dával jsem si ho dohromady postupně po kusech. Něco se zdědilo z vybavení na opravy foťáků, něco jsem koupil v Parexu, něco na e-bay. Naposledy moc pěkné indické stojánky na kalibry při rozborce/sborce, 4 kusy za 17 USD.

Ale na pastu bych tip měl. Koupil jsem ji v OBI, značka Turtle Wax, původní určení na leštění laku aut. Za 190Kč byla velká tuba, snad 1/4 kila. Funguje výborně, nejlépe se osvědčil postup osmirkovat sklo vodním smirkem č. 1000 a pak vyleštit touhle pastou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejake hodinarske nacini jsem nasel i tady: http://rucni-naradi.conrad.cz/hodinarske-naradi+c7311/

Ma nekdo s necim co je tam uvedeno nejakou pozitivni zkusenost?

Napr. jestli je ta sada naradi vhodna alespon pro prilezitostnou rozborku/sborku strojku (ala puzzle pro amaterskeho fandy mech. strojku...)

pripadne jestli nekdo zkousel tu pastu na odstraneni skrabancu?

pripadne prosim poradte nejake jine naradicko, pastu atd.

dekuji.

 

Šikmooké nářadí od Quida za tuším 500,- slouží po drobných úpravách dobře, jinak šroubováčky, pinzety, držáčky na strojky, čakany, svěrky... se dají pořídit za příjemné peníze třeba na Aukru. Jinak co se týká pasty tak pokud myslíš tu na plastová sklíčka tak já používám Tempo na autolaky také po předchozím vybroušení smirkem pod vodu zrnitosti cca 1000 jak už bylo napsáno.... Tempo stojí do 70,- a smirek 9,- ... na pouzdra ( nerez ) používám zelenou nebo modrou pastu Unipol.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...