Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

před 3 minutami, kuncák7 napsal:

Už je to ve vzduchu, jen to vyslovit - ať volí jen členové registrovaní na chronomagu :-))), ale i tady to občas stojí za to, takže taky nic.

Marto, vymýšlej dál :-)). Hodně štěstí. 

Plný souhlas! Nezaložíme politickou stranu? Nulové DPH na hodinky 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Psal mi kamarád, jestli bych jako fakt chtěl omezovat volebni práva lidem... tak jen upozorňuju, že jen popichuju, nemyslím to vážně.

Na druhou stranu - líbí se mi indiánský koncept (netuším, který kmen to tak měl, tipoval bych spíš nějaký zemědělský): v časech míru v podstatě demokracie, v časech války nebo krize pak válečný náčelník a podstatně menší prostor pro diskusi. Jenže tenhle systém by musel mít neprůstřelnou sadu pojistek zaručujících, že po ukončení krize se komunita vrátí k demokracii. Moc totiž, jak známo, umí zachutnat (dočasnému vládci i partě kolem něj).

Edit: typo

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 minutami, martar napsal:

Psal mi kamarád, jestli bych jako fakt chtěl omezovat volebni práva lidem... tak jen upozorňuju, že jen popichuju, nemyslím to vážně.

Na druhou stranu - líbí se mi indiánský koncept (netuším, který kmen to tak měl, tipoval bych spíš nějaký zemědělský): v časech míru v podstatě demokracie, v časech války nebo krize pak válečný náčelník a podstatně menší prostor pro diskusi. Jenže tenhle systém by musel mít neprůstřelnou sadu pojistek zaručujících, že po ukončení krize se komunita vrátí k demokracii. Moc totiž, jak známo, umí zachutnat (dočasnému vládci i partě kolem něj).

Edit: typo

Popichování mi bylo jasné, já to myslel stejně.

K tvému indiánskému modelu - v době války byl válečnej náčelník vůdce, nicméně, když se neosvědčil byl poté míň než normální bojovník a s hlasem ani ne podporadním ( a mělo to dost přísná měřítka a kritéria ).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, martar napsal:

Psal mi kamarád, jestli bych jako fakt chtěl omezovat volebni práva lidem... tak jen upozorňuju, že jen popichuju, nemyslím to vážně.

Na druhou stranu - líbí se mi indiánský koncept (netuším, který kmen to tak měl, tipoval bych spíš nějaký zemědělský): v časech míru v podstatě demokracie, v časech války nebo krize pak válečný náčelník a podstatně menší prostor pro diskusi. Jenže tenhle systém by musel mít neprůstřelnou sadu pojistek zaručujících, že po ukončení krize se komunita vrátí k demokracii. Moc totiž, jak známo, umí zachutnat (dočasnému vládci i partě kolem něj).

Edit: typo

Já vidím největší nedostatek demokracie v narůstajícím populismu. Osobně mi přijde, že na populismus a jednoduchá řešení složitých problémů kladně reaguje spíše venkovské obyvatelstvo + věkem starší obyvatelstvo + některé čtvrtě ve větších městech. Je jich více  je defakto daný hlavní výsledek voleb. Takže volby jsou i o venkovu proti městu i o vyhranění se jednotlivých generací. Přičemž bez venkova by města vymřely hlady, na druhou stranu města díky ekonomickému výkonu staví venkovu silnice, platí nemocnice, sanitky, hasiče atd... 

Co ale části státu / společnosti z měst nezvládají, je osvěta venkova  směrem k rozvoji kritického myšlení...

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ntvl kriticke mysleni :) Lidem chybi soudnost a zdravej (na venkove selskej) rozum. Kde chces hledat / ucit / rozvijet kriticky mysleni. Kazda druha uca voli Burese nebo prevleceny komouse z CSSD. Co nevyjde z vychovy / prikladu v rodine, to decka nemaj (vetsinou) kde pobrat. Takze si to kazdej musime odmakat doma s vlastnima deckama, odargumentovat u sourozencu a presvedcit uplaceny rodice v duchodovem veku, ze dostat vyssi duchod a petikilo rouskovnyho neni dulezitejsi nez to, v jakem stavu se nachazi "sprava" teto zeme.

Delam co muzu a porad mam bohuzel pocit, ze to neni dost :(

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@safiEhm... tohle schéma podle mě už nějakou dobu neplatí. Minimálně od té doby, co je díky internetu přístup k informacím stejný na venku i ve městě. Navíc je tu permanentní obousměrná migrace mezi venkovem a městy.

Na venkov se rádo nadává, ale jeho obyvatelé jsou často větší realisté než čistě městský člověk žijící po generace v do jisté míry umělém prostředí. Venkov zpravidla negeneruje aktivisty (za práva zvířátek, za práva podivných minorit, všelijaká ta Alžbětka apod.) Na venkově obvykle nevznikají ani progresivní ideologie. Kontakt s přírodou, přirozenými cykly, větší hospodářská a energetická samostatnost a nutnost umět se postarat o rodinu, nemovitosti, pozemky a zvířata dělá z obyvatel venkova prostě konzervativnější protiváhu. (Blbci, závistivci a lůzři se samozřejmě najdou všude).

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@safi Osvěta venkova - myslíš jako za komárů a nebo za národního obrození? Bez urážky, podívej se kolik Tvých kolegů dnes do toho "kriticky myslícího" cajzlova (a jiných velkých měst) musí kvůli cenám bydlení denně dojíždět za prací - a musí přitom řešit problémy problémy, které by nás "požehnané a rozvinuté" často ani nenapadly. Teď samozřejmě nemířím na Tebe, ale možná by neškodilo si uvědomit že se ještě nenarodila slepice která by hrabala jinam než pod sebe - a po tisících let civilizace by snad mělo být všem jasné, že s postupující urbanizací jde logicky větší a větší část prostředků do měst a sponzorovat to nebude nikdo jiný než provincie a venkov. I ty silnice jim tam nestavíme proto abychom je "podpořili", ale aby mohli spolehlivěji dojíždět za prací do měst (a my tam o víkendech na daču), vozit nám své produkty - a my jim tam pak za draho mohli dovážet a "s přidanou hodnotou" prodávat to co jim z nich "ve městě" vyrobíme a zabalíme. Tak to prostě je - a i když do nich v práci nebo v hospodě (a občas i tady) rejpu že jsou řepáci (a oni mi zas dávají svá jména, což oboustranně akceptujeme), jsou mi rozhodně bližší než "sociálně uvědomělými médii" (a pijavicemi s nepoužitelným vzděláním) podporované bandy opálených nefachčenků a dalších "klientů" sociálního systému.

Upraveno uživatelem Radek124
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, safi napsal:

Co ale části státu / společnosti z měst nezvládají, je osvěta venkova  směrem k rozvoji kritického myšlení...

Hlavně ne pro boha osvětu venkova. Bych byl rád, aby to tam (aspoň tam, kam já rád jako rodilej pražák od malička jezdím a odkud mám ženu) zůstalo, jak to je. Mám za to, že tam je svět zatím ještě v pořádku. Se vším a hlavně lidma, co k tomu patří. To chce tam občas chvíli pobejt (ne na víkend na chatě a v pátek večer v hospodě s ostatníma pražákama / měšťákama) a popovídat si, zúčastnit se místních akcí, pomoci někomu s něčím, dojít si pro pomoc k někomu atd... Ne na to čumět od někud z města a nedejbože osvětlovat, jak to maj ty lidi dělat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 41 minutami, martar napsal:

@safiVenkov zpravidla negeneruje aktivisty (za práva zvířátek, za práva podivných minorit, všelijaká ta Alžbětka apod.) Na venkově obvykle nevznikají ani progresivní ideologie. 

 

To je dobrý postřeh....  jak vysvětlit, že na venkově má Babiš větší podporu, zvláště, když se na venkově o sebe musíš více postarat? 

 

před 41 minutami, Radek124 napsal:

@safi Osvěta venkova - myslíš jako za komárů a nebo za národního obrození? Bez urážky, podívej se kolik Tvých kolegů dnes do toho "kriticky myslícího" cajzlova (a jiných velkých měst) musí kvůli cenám bydlení denně dojíždět za prací - a musí přitom řešit problémy problémy, které by nás "požehnané a rozvinuté" často ani nenapadly. ...
...
...
Tak to prostě je - a i když do nich v práci nebo v hospodě (a občas i tady) rejpu že jsou řepáci (a oni mi zas dávají svá jména, což oboustranně akceptujeme), jsou mi rozhodně bližší než "sociálně uvědomělými médii" (a pijavicemi s nepoužitelným vzděláním) podporované bandy opálených nefachčenků a dalších "klientů" sociálního systému.

Dobře, férově napsáno,.... asi trochu žiju v bublině ajťáků, kde až na jednoho kolegu zastávají všichni dost konzervativní názory...

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, geometr napsal:

Hlavně ne pro boha osvětu venkova. Bych byl rád, aby to tam (aspoň tam, kam já rád jako rodilej pražák od malička jezdím a odkud mám ženu) zůstalo, jak to je. Mám za to, že tam je svět zatím ještě v pořádku. Se vším a hlavně lidma, co k tomu patří. To chce tam občas chvíli pobejt (ne na víkend na chatě a v pátek večer v hospodě s ostatníma pražákama / měšťákama) a popovídat si, zúčastnit se místních akcí, pomoci někomu s něčím, dojít si pro pomoc k někomu atd... Ne na to čumět od někud z města a nedejbože osvětlovat, jak to maj ty lidi dělat.

Dobře, uznávám, že to asi nebylo moje nejlepší myšlenka dne... ale pořád mi přijde  trochu divné, že ANO a podobné strany mají více procent na venkově a v menších městech, když tam převažují více pragmatické myšlení. Jasně, Piráty tam asi volit nebudou..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 minutami, safi napsal:

To je dobrý postřeh....  jak vysvětlit, že na venkově má Babiš větší podporu, zvláště, když se na venkově o sebe musíš více postarat? 

Nevím, safi. Asi v tom bude hrát roli fakt, že alternativy jsou z pohledu venkova podobně tragické a navíc buď progresivnější, nebo s progresivisty koalující, nebo více městské a od venkova odtržené. 

Edit: typicky myšlenka "sdílení". Možná má venkov lepší paměť než město... a pořád si umi vzpomenout, kam vedlo společné vlastnictví zemědělské techniky a kolektivizace obecně. Já když třeba vidím ty domlácený elektrokoloběžky povalující se po městě, musím se tlemit...

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...