Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

před 1 hodinou, Tom4 napsal:

Já předesílám že nejsem odborník, ale dokážu se podívat  na grafy na burze.

A tam vidím že plyn je dnes za velmi podobnou cenu jako byl před 2 měsíci (poté co rus zaútočil na Ukrajinu). Taky vidím že cena ropy je oproti uvedenému období o 20% nižší. Elektřina je o 10% výše.

Tak si nejsdm jistý tím co to provedlo? Ale opakuji, na rozdíl od většiny lidí nejsem v tomto kovaný.

Ja take nejsem odbornik, koukl jsem na zpravy CT24 a ctu ze cena plynu pro evropsky rano trh vzrostla o 20%.

Coz mi opet v navaznosti na rozhovot p. Stepana a Noveskeho prijde pro nas jako dost nepresna informace. Protoze cena vzrostla hlavne pro nas CR, ktera nema zadny kontrakt a nakupuje na burze narozdil od okolnich statu.

Jezdim na CNG, cenu plynu sleduju na vsech cerpacich stanici po Evrope. Staci se kouknout kolik stoji uz 2 mesice plyn u nas a kolik ve vsech ostatnich zemich. Ten rozdil je obrovsky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 34 minutami, obrbobr napsal:

Promiň, ale tomu nějak nerozumím. Mě to zas skvělá zpráva nepřijde.

Můžeš myšlenku nějak rozvinout? Možná mi něco uniká a rád se přiučím. Té poslední větě rozumím.  

Cim driv evropa snizi energetickou zavislost od dementa z kremlu, tim lepe.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 39 minutami, marecenator napsal:

Cim driv evropa snizi energetickou zavislost od dementa z kremlu, tim lepe.

 

před 14 minutami, Micey napsal:

Tak. Prostě si myslim že čim míň budem v budoucnu energeticky (mimo jiné) závislí na Rusku, tim líp.

to jsem čekal ...

to je hezká idea, tu bychom chtěli asi všichni, ale neumím si momentálně představit nějaké řešení (myslím cenově srovnatelné). Má to nějaké řešení? V tomhle se nepohybuji, takže proto můj dotaz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, obrbobr napsal:

to jsem čekal ...

to je hezká idea, tu bychom chtěli asi všichni, ale neumím si momentálně představit nějaké řešení (myslím cenově srovnatelné). Má to nějaké řešení? V tomhle se nepohybuji, takže proto můj dotaz.

Tak na celkový spotřebě plynu v Evropě se podílí ten ruskej ze 40%. Já se to snažim brát tak, jako by ten ruskej plyn prostě přestal existovat, a teď jde o alternativy no. Selskym rozumem by mi přišlo, že dost podstatný je investovat do snížení spotřeby. Nevypínat jaderný elektrárny. Ale vim o tom taky hovno, jako většina z nás..:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, Micey napsal:

Tak na celkový spotřebě plynu v Evropě se podílí ten ruskej ze 40%. Já se to snažim brát tak, jako by ten ruskej plyn prostě přestal existovat, a teď jde o alternativy no. Selskym rozumem by mi přišlo, že dost podstatný je investovat do snížení spotřeby. Nevypínat jaderný elektrárny. Ale vim o tom taky hovno, jako většina z nás..:)

Jo, to co píšeš je logický, s tím nezbývá než souhlasit. Jaderný elektrárny rozhodně nevypínat, spíš se divím, proč se nezačal opět řešit tendr na dostavbu JE Dukovany. Soláry a větrníky jsou u nás k prdu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli je todle pravda, tak je to blbý. Jestli je něco (podle mě, zdůrazňuju) fakt potřeba v týdle situaci, je jednota EU/západu/NATa, todleto soukromničení je bohužel cesta do prdele, obávám se.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-jednota-eu-se-pry-hrouti-ctyri-kupci-plynu-zaplatili-v-rublech-199959#source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 minutami, Micey napsal:

Jestli je todle pravda, tak je to blbý. Jestli je něco (podle mě, zdůrazňuju) fakt potřeba v týdle situaci, je jednota EU/západu/NATa, todleto soukromničení je bohužel cesta do prdele, obávám se.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-jednota-eu-se-pry-hrouti-ctyri-kupci-plynu-zaplatili-v-rublech-199959#source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Tady je to též- holt jak si každej může vykládat ty všemocný sankce EU po svém.

Čtyři kupci už za plyn platí rubly, tvrdí Rusové. Lež, hájí se Rakousko - iDNES.cz

Upraveno uživatelem kuncák7
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No s plynem. Myslim, ze platba na ten ucet je v pohode. Platis to v EUR, USD dle smlouvy. A to co si s tim gazprom jakoze dela...

Naopak ja teda nejsem priznivcem prestani odebirani plynu. Dlouhodobe ano, ale delat neuvazena rozhodnuti. Nejsem si hlavne jisty k cemu to povede... respektive do nasich ekonomik je to zavreni podniku se stovkami tisic mist. A do Ruska... no povede to ke skokovemu zdrazeni nafty a tedy tohle je sankce co muze vic poskodit nas nez je. A to mi neprijde rozumne. A znovu a znovu se ukazuje, ze jak jsem rikal, ze Rusko to potrebuje dodavat. Dlouhodobe jsou v prdeli. Kurz rublu je uplne umely. Nevim jestli nekdo posilal v rublech, tam to odmitnuti bylo spravne. Takze to muze byt poslani eur/usd na ucet gazpromu..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 25 minutami, vojta1 napsal:

No s plynem. Myslim, ze platba na ten ucet je v pohode. Platis to v EUR, USD dle smlouvy. A to co si s tim gazprom jakoze dela...

Naopak ja teda nejsem priznivcem prestani odebirani plynu. Dlouhodobe ano, ale delat neuvazena rozhodnuti. Nejsem si hlavne jisty k cemu to povede... respektive do nasich ekonomik je to zavreni podniku se stovkami tisic mist. A do Ruska... no povede to ke skokovemu zdrazeni nafty a tedy tohle je sankce co muze vic poskodit nas nez je. A to mi neprijde rozumne. A znovu a znovu se ukazuje, ze jak jsem rikal, ze Rusko to potrebuje dodavat. Dlouhodobe jsou v prdeli. Kurz rublu je uplne umely. Nevim jestli nekdo posilal v rublech, tam to odmitnuti bylo spravne. Takze to muze byt poslani eur/usd na ucet gazpromu..

Vojto, já ti nevím. Předesílam, že nejsem ekonom. Ale ve zprávě je uvedeno, že si už 10 odběratelů otevřelo účet v Gazprobank- tudíž souhlasí s převodem euro/rubl, dle podmínek Putina. To prostě není totéž, jako že doposud platba běžela v eurech. Proto také Polsko a Bulharsko má smůlu, bere to, stejně jako já, za porušení sankcí. Přece nemůžeš říct, že je to min černý a tudíž povoleny, když se zakáže černá barva. Neodebrat plyn je nejen pro nás sebevražda, ale když se stále hledají cestičky bokem, tak je to fakt smutný.

I když, když odborník z KDU káže, že mi pomůžou kravský hovna, tak tomu věřím. Tahle technologie snad může běžet v cca 20-30 domech, ale dál je zatím v rovině teoretických výpočtu ( co jsem vyčetl v diplomkach).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 52 minutami, kuncák7 napsal:

Vojto, já ti nevím. Předesílam, že nejsem ekonom. Ale ve zprávě je uvedeno, že si už 10 odběratelů otevřelo účet v Gazprobank- tudíž souhlasí s převodem euro/rubl, dle podmínek Putina. To prostě není totéž, jako že doposud platba běžela v eurech. Proto také Polsko a Bulharsko má smůlu, bere to, stejně jako já, za porušení sankcí. Přece nemůžeš říct, že je to min černý a tudíž povoleny, když se zakáže černá barva. Neodebrat plyn je nejen pro nás sebevražda, ale když se stále hledají cestičky bokem, tak je to fakt smutný.

I když, když odborník z KDU káže, že mi pomůžou kravský hovna, tak tomu věřím. Tahle technologie snad může běžet v cca 20-30 domech, ale dál je zatím v rovině teoretických výpočtu ( co jsem vyčetl v diplomkach).

No to je pomerne zasadni rozdil. Posilat to na ucet gazpromu jako v podstate dosud.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...