Přejít na obsah

Jak je to s placením cla a dph při dovozu hodinek?


Doporučené příspěvky

On 6/23/2022 at 1:53 PM, Davidofs.cz said:

Mám dotaz na koupi hodinek z Velké Británie od soukromého prodejce přes Ebay.

Google na to říká toto:

"Od letošního roku také platí povinnost zaplatit při dovozu zboží z Anglie DPH a to i u malých balíčků s nízkou hodnotou. Dříve se DPH nemuselo platit u balíčků do hodnoty 22 eur, ale to už bohužel neplatí. Tato skutečnost se vás netýká jenom v případě, jste-li v České republice plátcem DPH. Navíc si musíte nechat zboží proclít a to tím, že vyplníte celní deklaraci."

Nějak si neumím vysvětlit toho plátce DPH, pokud jsem soukromá osoba, tak jak to tedy je? Nebo bych měl hodinky objednat jakože na firmu, která je plátcem DPH a pak už žádné DPH neplatím? 

Nejsem účetní, tak se omlouvám za mou neznalost.

Skusim to popisat co najjednoduchsie (co je ale u DPH vzdy trochu problem 😆).

Platce DPH je firma alebo fyzicka osoba podnikatel, zaregistrovany k DPH. Platce DPH pri dovoze DPH neplati, ale musi ten dovoz dat do vykazu DPH ktory pravidelne (mesacne alebo kvartalne) podava. Tam ma povinnost tuto DPH odviest statu ale zaroven si ju moze rovno odpocitat (ak je na to narok), takze vo vysledku zaplati 0.

Ci ma narok si to odpocitat je dalsia vec. Oficialne narok na odpocet mas, ak ten nakupovany tovar prip. sluzba je pouzita na podnikatelsku cinnost pri ktorej z predajov odvadzas DPH. Zjednodusene v praxi, je to na tvojom resp. uctovnikovom rozhodnuti, ale musis si to potom vediet obhajit pri pripadnej kontrole z financaku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 947
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

On 9/28/2022 at 8:22 AM, Bert said:

Je to rozhodně jistější. Náklady na poštovné nula nula nic, ale jistota, že celník nechytí hodinky a papíry dohromady stoprocentní. Doporučuji.

No neviem, neviem, ci je to tak istejsie. Ta posta s krabicou a papiermi ide nasledne cez colnicu na 100%, otazka je ake je riziko, ze ju budu podrobne kontrolovat a ak aj ano, ako to mozu dalej riesit, ak najdu full set bez hodiniek.

Uz pri podavavani posty vsak musis asi vyplnat nejake deklaracne formulare o hodnote zasielky, tovare v zasielke atd. Nemate s tym niekto prakticku skusenost?

Radsej by som este rozdelil aj krabicu zvlast a papiere inou cestou alebo v inej (listovej) zasielke. Nakup krabice k hodinkam je celkom bezna a obhajitelna vec, ale ak su pri tom aj papiere ... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aktuální zkušenost s celníky nic moc. Jdou mi hodinky a pokud celník usoudí, že udávaná cena je nízká, označí je automaticky za padělek, ikdyž to třeba není padělek a pošle je k likvidaci. Odvolání žádné. Takže už mám po chuti si něco nechat posílat mimo EU. V podobných přešlapech jsem už asi za -50K.

Samozřejmě hodnota zásilky je psaná nízká, protože to tak prodejce napíše. Nechápu, proč celníci nevěří, že se člověku povede dobrý obchod, nebo že prodávající není jeho kamarád a hodinky mu posílá jen tak zadarmo jako dárek?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On 10/17/2022 at 6:33 PM, M3maniac said:

Škoda, to druhé je taky super.

 

7 hours ago, Davidofs.cz said:

Aktuální zkušenost s celníky nic moc. Jdou mi hodinky a pokud celník usoudí, že udávaná cena je nízká, označí je automaticky za padělek, ikdyž to třeba není padělek a pošle je k likvidaci. Odvolání žádné. Takže už mám po chuti si něco nechat posílat mimo EU. V podobných přešlapech jsem už asi za -50K.

Samozřejmě hodnota zásilky je psaná nízká, protože to tak prodejce napíše. Nechápu, proč celníci nevěří, že se člověku povede dobrý obchod, nebo že prodávající není jeho kamarád a hodinky mu posílá jen tak zadarmo jako dárek?

Fuuha, tak toto je masaker. To je podla mna na zalobu, ze nemas moznost sa odvolat. Ze nejaky uradnik len tak, podla  vlastneho uvazenia zlikviduje tvoj majetok, bez dokazov, bez mosnosti sa branit. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S celníky je to jako na houpačce, zatím nejlepší dlouhodobá zkušenost s UPS, DHL většinou taky ok, česká pošta a proclení celkem anabáze, ale většinou dříve či později, také se šťastným koncem. Scénář s nízkou cenou a likvidací, mi přijde celkem dramatický, kdoví, jestli je pak někdo místo stoupy, nehodí na ruku 🤔

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
V 25. 11. 2022 v 17:04, paimei napsal:

Zdravim. Kupil som si hodinky mimo EU, cize som zaplatil dan, ale chcem ich vratit do 14 dni (predajca poskytuje taku moznost). Bude mi ta dan co som uz zaplatil vratena? Dakujem

Ahoj, mňe nevrátil peniaze 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Me posledne vyslo clo a dph na 27% z ceny zasilky. Zaplatil jsem pres dhl a bylo. 
Naproti tomu jina zkusenost s dhl byla u jine veci takova: Kamos z velke britanie mi posilal klic od auta ktere jsem mu tady v cr za nej prodaval. Celnici chteli ten nahradni klic clit protoze byla zasilka logicky pojistena ( vyroba klice s imovilizerem neco stoji ) a vlastne mi poradili abych jim napsal prohlaseni ze se jedna o darek a bylo vyreseno. Popravde, trvalo mi nez jsem pochopil o co jde a porad jsem jim tvrdil ze je to klic od auta ktere zustalo v cr ale oni me sikovne navedli, ze mam do toho protokolu proste lhat a napsat zneni ktere mi radili. Pak to bylo ok. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Právě teď, xbraj19 napsal:

@Ondrais S Japonském má EU dohodu, takže u 97% zboží se clo neplatí. Na hodinky je úplně minimální, takže nerozumím jak jsi mohl platit 27% (DPH + clo)

Takhle, ja to nechapu uz vubec, ani se tim nezabyvam. Ale bylo to ze singapuru. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, AndyAaron napsal:

Ja jsem to teda pochopil tak, ze dph + poplatek za celni rizeni delal 27% ceny zasilky, coz se uplne lehce muze stat prinejakych levnejsich vecech.

Je to tak jak pises. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 12 hodinami, xbraj19 napsal:

@Ondrais každá země má jine celní podmínky, takže na dotaz, kolik bude platit za zásilku z Japonska uvádět % na zásilku ze Singapuru není moc relevantní 😉

Ja o japonsku nerekl ani slovo. Napsal jsem posledni zkusenost s dovozem mimo EU. 

Upraveno uživatelem Ondrais
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

14 hours ago, xbraj19 said:

@Ondrais každá země má jine celní podmínky, takže na dotaz, kolik bude platit za zásilku z Japonska uvádět % na zásilku ze Singapuru není moc relevantní 😉

Dph pri dovoze je rovnaka pre vsetky staty (21% v CR). Clo moze byt rozne, avsak na hodinky vacsinou clo nie je ziadne ( pre japonsko clo nie je ziadne). Potom je administrativny poplatok za zastupovanie v colnom konani, ktory platis kurierskej firme pripadne si mozes colne konanie vybavit sam, vtedy ho neplatis. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...