Přejít na obsah

AdaMossovo foto-pokusné vlákno


AdaMoss

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 138
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

@sashator Díky! Já určitě uvítám jakýkoliv rady. Jakou clonu bys používal? Když chci použít to maximální zvětšení objektivu, hloubka ostrosti je už tak malá, že musím clonit prakticky na max, aby to bylo alespoň nějak zaostřené. Snažím se to fotit kolmo na rovinu, ale to taky né vždy jde no. Postprodukci neumím...rovněž uvítám jakékoliv rady - klidně do SZ :-). Druhá věc je, že na to asi nemám žádný SW. Dělám si jen výřezy a organizuji v albech přes MAC Fotky - nějaký další nástroje pro úpravy tam jsou, ale spíš asi základ.

Já u sebe teda komplet sbírku vidím...možná se něco podělalo no. Každopádně ta fotka stejně nestojí za nic. CHM ji nějak prapodivně zošklivil, takže jste vlastně o nic nepřišli :-D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja na makro fotiek používam obyčajne clonu 16. To je na crop pri najmenšej zaostrovacej vzdialenosti C100 Macro 30 cm, DOF cca 0,4 cm. Na fullframe to je 0,6 cm, pri 40cm od objektu už 1,2 cm. To bohate stačí pri fotení detailov. Hlavne treba zaostriť tam, kde má byť najostrejšie miesto. Dobré svetlo (na niektorých foto ho máš moc tvrdé), pozerať do zaostreného hľadáčika a meniť svetlo, WYSIWYG :). Buď extrémne pevnú ruku, alebo dostatočne robustný statív, vrecko s ryžou apod. Samospúšť, alebo remote, k tomu prípadne predsklopenie zrkadla. Čas a ISO aké treba :).

Je tu na makro vlákno https://forum.chronomag.cz/topic/68183-jak-a-čím-fotit-makro-hodinek/ Nejaké rady som tam dával aj ja, nechce sa mi to celé prepisovať. Asi aj niekde inde, ale to už neviem. https://forum.chronomag.cz/topic/68183-jak-a-čím-fotit-makro-hodinek/?do=findComment&comment=1588027

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na tuhle sadu fotek jsem pouzil MP-E 65 zvetseni vetsinou 4x. Maximalni clonu ma 16, ISO jsem drzel nekde kolem 1000. Takze mi vychazely casy okolo vteriny. Bez stativu by to neslo. 2s samospoust a zivy nahled - ten je defaultne se sklopenym zdrcadlem.

Bez AF je to trosku orisek - clovek obcas musi hledat to nejostrejsi misto a ne vzdy je na snimku tam, ke to bylo zamyslene. Proto ta kompozice sem tam proste ujede.

Se svetlem moc pracovat neumim - snazil jsem se to nastavit tak, abych se vyhnul odleskum a svitil jsem naprimo...mel jsem vyndane jen jedno a kdyz jsem svitil skrz stan, bylo to malo. Asi to chce vic svetla a mekkci - priste vyzkousim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
  • po 3 týdnech...

Blíží mé 8. chrono-narozeniny. Už delší dobu jsem plánoval, že zkusím projít fotky a zavzpomínat, co mi všechno za tu dobu prošlo rukama. Odhadoval jsem něco okolo padesáti, takže když jsem se nakonec dobral k číslu 31, docela mě to uklidnilo. To nejsou ani čtvery ročně. Nepočítám do toho rodinné dedictví, různé šroty, které jsem nakoupil v době, kdy jsem se chtěl stát hodinářem a darované hodinky od známých, což jsou je povětšinou také šrot nebo jak se někdy říká konvolut. Jo a taky nepočítám dvoje Apple watch - nechci se dostat přes 4ks ročně :-D. Statistiky dneska ohýbá kde kdo žejo...

Zkrátka mi to vychází na pěkných 31 hodinek, které jsem s různou intenzitou nějakým způsobem nosil. Odložím si to tady, pro případ, kdybych to chtěl někdy aktualizovat, ať to nemusím procházet znova.

Zelos V2 Mako Bronze Meteorite
Sinn 856 UTC
Seiko SPB149J1
Seiko SKX009J1
Seiko Brian May Limited
Seiko Alpinist SARB017
Seiko Alpinist SARB017
Rolex Sbmariner date 116610LN
Rolex GMT Master II
Rolex Explorer II (WD)
Rolex Explorer 114270
Rolex DJ36 (American Psycho)
Rolex DJ36
Prim Sport 2 Bronze NoDate
Omega Speedmaster Trilogy 1957
Omega Seamaster Diver 300 (plech)
Omega Seamaster Diver 300
Omega Moonwatch 311.30.42.30.01.005
Omega Moonwatch 3570.50.00
Omega Moonwatch 311.30.42.30.01.005
Omega Genéve cal. 601
Omega cal. 30T2
Longines Conquest Classic
IWC Mark XII
Hamilton Khaki Field Mechanical (WD)
Hamilton Khaki Field Mechanical (BD)
Hamilton HTC Chrono
Grand Seiko Snow Flake SBGA 211
Fortis Chrono Cosmonauts
Casio G-Shock
Audemars Piguet Royal Oak

 

Pár sebe reflexních postřehů:

1) Asi jako mnoho z nás jsem sem přišel pro radu pro své první. Mimochodem byly to Longines Conquest Classic L3.677.4.56.6 a pořídil jsem je týden po registraci zde na fóru. Nejspíš tu stále někde kolují. Pokud by o nich snad někdo věděl, ozvěte se mi prosím, rád bych je ze sentimentálních důvodů vzal zpět. Koupené únor 2013 v Tovys Jihlava a bral je ode mně vážený člen @969

2) Co se geografického rozložení týká, jasně vede Swiss made. Pak dlouho nic a následují Japonci. Na chvostu Němci a domácí produkce. To Německo mě trošku mrzí. Němci umí dělat skvělý hodinky a já za svůj chrono-život zkusil jedny, navíc se Swiss made strojkem. Několikrát jsem měl prst na spoušti pro Stowy, ale vždycky z toho sešlo. Se zastoupením Japonska jsem spokojený a dál to posilovat prozatím nehodlám.
3) Mezi značkami vede Omega, ale když vynechám Moonwatch recidivy a vintážní Genéve a 30T2, štafetu přebere Rolex.

4) Dnes mi z toho zůstalo všehovšudy 12 kousků. To není úplně málo. Původní cíl by to držet na deseti. Ale zase můžu myslím s klidným svědomím prohlásit, že kromě jedněch, pod kterýma se už kýve židle, budou snad všechny ostatní definitivní.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@feltharg Chvíli jsem přemýšlel nad tím, že bych to udělal chronologicky. Každý slovo obsahující "chrono" mě baví :-). Tohle bych ale fakt nedal. Různě se to prolínalo a nemám data k tomu abych to dohledal. Zhruba vím období, kdy jsem ty které hodinky měl, ale jen dost nahrubo - záznamy jsem si bohužel nevedl.

Jinak co se týká hodinkových plánů pro tento rok - to bude separátní příspěvek v nejbližších dnech. A můžu prozradit, že první hodinky roku 2021 už jsou na cestě a měly by dorazit v pondělí - nemažu se s tím <_<.

 

Dneska tu mám ještě takový minipříběh. Když se ve mně před těmi cca osmi lety probudil zájem o hodinky, samozřejmě jsem se začal v rámci širších rodinných kruhů vyptávat, jestli náhodou někde něco zajímavého neleží v šuplíku. Pár drobností se našlo. Kromě tátových Prim Sport II v naprosto skvělým stavu jsem vyloudil jedny cibule v naprosto žalostným stavu a pak tenhle chronograf Dogma Prima:

Dogma_4.thumb.jpeg.5cb85eec076b1bd0ba531663c5de0dd1.jpeg

 

Mosazné chromované pouzdro už má svý vodkroucený, korunka zrovna tak, nicméně ciferník a ručky jsou celkem zachovalý. Provedl jsem základní binární diagnostiku (jdou / nejdou)...no a nešly. Řekl jsem si, že je možná někdy zkusím nechat někde opravit a šly do krabice.

Z Krabice jsem je vyndal až předloni a v rámci jedné větší zakázky je donesl do Pražského hodinářství. Pokud si správně pamatuju byl ulomený čep setrvačky, prasklé péro a samozřejmě notně zanešený strojek. Klukům se je podařilo rozchodit, já je odnesl domů a hodil zpět do krabice.

Jak jsem koncem loňského roku kvůli všem těm karanténám a lockdownům neměl co dělat, zase jsem si na ně vzpomněl, hodil je na řemen a lehce ponosil během svátků. Táta si všiml, že je mám na ruce a měl velkou radost, když se dozvěděl, že ještě existují a dokonce jdou. Řekl mi, že patřily staršímu bratrovi jeho táty. Tátovi kdysi řekl, že je nosili piloti Wehrmachtu a to je všechno co o osudu těch hodinek vím.

Vzhledem k pohnuté historii mé rodné vesničky kdesi na Vysočině, je docela možné, že ty hodinky patřili nějakému německému pilotovi. V nedalekém okolí prokazatelně havarovalo nebo bylo sestřeleno hned několik letadel. Ještě v devadesátých letech jsme jako děti nacházeli po lesích různé věci.

:tank:

Ale to jsou jen dohady. Dohledat se to nedá a tak to jsou prostě starý hodinky mého prastrýce. Jak a co se tehdy událo si můžu jen domýšlet, ale i to je fajn.

O značce Dogma jsem nic moc nedohledal. Měla existovat v mezidobí 1860 - 1970 v La Chaux de Fonds. Patrně díky spolupráci s jistým Siegmundem Neumannem, který vlastnil několik obchodů ve Švýcarsku a Lucembursku, se stali jedním z mnoha švýcarských dodavatelů “Dienstuhren” pro Wehrmacht a Luftwaffe. Po válce se firma přeregistrovala a krom jednoho soudního sporu o registrovanou ochrannou známku s firmou Dog. Watch mnoho stop nezanechala. Koncem šedesátých let firma neustála quartz krizi a jako mnoho dalších zanikla.

Jsem rád, že se hodinky dostaly ke mně a že neskončily někde na smetišti nebo v bazaru. Velkou parádu už neudělaj, ale nesou kus rodinné historie. Jen tak pro zajímavost bych je rád někde nechal změřit Geigrem na radiaci. Řekl bych, že ručky a indexy budou ještě echt Radium. Prastrýc prý zemřel na rakovinu, tak je moc nosit nechci :suicide_anim:.

Fotky tentokráte jen mobilovky:

Dogma_5.thumb.jpeg.5f53bb4a665251748131ce5e6a1e253c.jpeg

Dogma_6.thumb.jpeg.48e25b8fff943a7fe6df46b8176d4c54.jpeg

Dogma_2.thumb.jpeg.a2e33019a54f9f536cb74d59fc1908b4.jpeg

Dogma_3.thumb.jpeg.be3ca8816968c30ab281fbd277d06598.jpeg

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 9. 1. 2021 v 12:16, AdaMoss napsal:

Blíží mé 8. chrono-narozeniny. Už delší dobu jsem plánoval, že zkusím projít fotky a zavzpomínat, co mi všechno za tu dobu prošlo rukama. Odhadoval jsem něco okolo padesáti, takže když jsem se nakonec dobral k číslu 31, docela mě to uklidnilo. To nejsou ani čtvery ročně. Nepočítám do toho rodinné dedictví, různé šroty, které jsem nakoupil v době, kdy jsem se chtěl stát hodinářem a darované hodinky od známých, což jsou je povětšinou také šrot nebo jak se někdy říká konvolut. Jo a taky nepočítám dvoje Apple watch - nechci se dostat přes 4ks ročně :-D. Statistiky dneska ohýbá kde kdo žejo...

Zkrátka mi to vychází na pěkných 31 hodinek, které jsem s různou intenzitou nějakým způsobem nosil. Odložím si to tady, pro případ, kdybych to chtěl někdy aktualizovat, ať to nemusím procházet znova.

Zelos V2 Mako Bronze Meteorite
Sinn 856 UTC
Seiko SPB149J1
Seiko SKX009J1
Seiko Brian May Limited
Seiko Alpinist SARB017
Seiko Alpinist SARB017
Rolex Sbmariner date 116610LN
Rolex GMT Master II
Rolex Explorer II (WD)
Rolex Explorer 114270
Rolex DJ36 (American Psycho)
Rolex DJ36
Prim Sport 2 Bronze NoDate
Omega Speedmaster Trilogy 1957
Omega Seamaster Diver 300 (plech)
Omega Seamaster Diver 300
Omega Moonwatch 311.30.42.30.01.005
Omega Moonwatch 3570.50.00
Omega Moonwatch 311.30.42.30.01.005
Omega Genéve cal. 601
Omega cal. 30T2
Longines Conquest Classic
IWC Mark XII
Hamilton Khaki Field Mechanical (WD)
Hamilton Khaki Field Mechanical (BD)
Hamilton HTC Chrono
Grand Seiko Snow Flake SBGA 211
Fortis Chrono Cosmonauts
Casio G-Shock
Audemars Piguet Royal Oak

 

Pár sebe reflexních postřehů:

1) Asi jako mnoho z nás jsem sem přišel pro radu pro své první. Mimochodem byly to Longines Conquest Classic L3.677.4.56.6 a pořídil jsem je týden po registraci zde na fóru. Nejspíš tu stále někde kolují. Pokud by o nich snad někdo věděl, ozvěte se mi prosím, rád bych je ze sentimentálních důvodů vzal zpět. Koupené únor 2013 v Tovys Jihlava a bral je ode mně vážený člen @969

2) Co se geografického rozložení týká, jasně vede Swiss made. Pak dlouho nic a následují Japonci. Na chvostu Němci a domácí produkce. To Německo mě trošku mrzí. Němci umí dělat skvělý hodinky a já za svůj chrono-život zkusil jedny, navíc se Swiss made strojkem. Několikrát jsem měl prst na spoušti pro Stowy, ale vždycky z toho sešlo. Se zastoupením Japonska jsem spokojený a dál to posilovat prozatím nehodlám.
3) Mezi značkami vede Omega, ale když vynechám Moonwatch recidivy a vintážní Genéve a 30T2, štafetu přebere Rolex.

4) Dnes mi z toho zůstalo všehovšudy 12 kousků. To není úplně málo. Původní cíl by to držet na deseti. Ale zase můžu myslím s klidným svědomím prohlásit, že kromě jedněch, pod kterýma se už kýve židle, budou snad všechny ostatní definitivní.

 

Krásnej seznam. 🎩 Ten kluk, co ode mě bral Tvé Longiny tu na 100% je, je to chirurg v nemocnici na Vinohradech, myslím. Sympaťák, 32-35 let... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Spring Drive už mám - jedny stačí. Musím to tady zase trošku oživit. Snad se konečně dostanu k těm prvním hodinkám roku 2021...ony jsou zároveň jediný. Nějak ty dodávky letos váznou.

Prozradím o čem to bude:

Moc pěkně udělaý video dle mého názoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • Po roku...

Vážení pacienti. Dnes to bude trošku nostalgie. Rád bych se s vámi podělil o příběh, kterak se stal AdaMoss chronomagorem.

Píše se rok 2012, už je to nějaký rok, co jsem dostudoval a začal svoji profesní kariéru. Časem jsem začal přemýšlet o tom, že bych si pořídil mechanické hodinky. Ani nevím, jak se u mě ta myšlenka zrodila. Možná mi děda řekl něco v tom smyslu jako “Chlap by měl mít hodinky.” Nebo to mohl být kolega, blázen do aut a rallye, který snil o Tag Heuerech a občas jsme se o tom bavili…už fakt nevím. Spíš bych se přikláněl k variantě “děda”.

Následovala fáze průzkumu. Procházel jsem různé hodinkové eshopy a koukal, co je k mání. Vzpomínám si, jak jsem tenkrát nemohl najít ceny hodinek na stránkách Rolexu a Omegy - to bylo první, kam jsem zamířil, ty značky znají i hodinkoví mudlové. Vůbec jsem nechápal, že nejde nakupovat online - prostě dát do košíku jedny Daytony, zaplatit kartou a vybrat doručení na pobočku nejbližší pošty (zásilkovna tehdy ještě myslím nebyla). Dokonce jsem vznesl dotaz na nějaké Omegy, odpověď s cenou mě dost šokovala a já se vrátil zpět na klasické eshopy a lovil v ranku 20-30 tisíc Korun. I to bylo pro mě dost hraniční. Když jsem se o tom chtěl s někým pobavit, setkával jsem se převážně s nepochopením. “Tolik peněz a hodinky? Copak nemáš mobil?” a podobně.

Průzkumná fáze u mě trvala s různou intenzitou asi rok. Než jsem se v únoru 2013 dostal na Chronomag a zaregistroval se. Zde se mi otevřel zcela nový svět. Několikrát denně jsem procházel prodejní sekci a s úžasem sledoval, v jakých cenových hladinách a v jakém intenzitě zde hodinky kolují. Následovalo klasicky několik dotazů do sekce “Poraďte s výběrem”,  kde jsem si vyslechl obligátní: “Kup si nejdřív Bondovky, ať si to vyzkoušíš a pak uvidíš.” Případně tip na nějaký Seika. Já ale věděl, že chci Swiss made…protože “švýcarský hodinky” to je přeci pojem. Znáte snad někoho, kdo by běžně říkal například: “ten je přesný jak japonský hodinky”? Vždyť i tady na fóru jsou třeba Seika skloňovaný v dost jiných souvislostech 😇. Dneska už to samozřejmě vidím jinak, ale tenkrát mi “Made in Japan” prostě neznělo v uších.

Měsíc po registraci na fóru jsem měl doma své první poctivé hodinky.

 

IMG_5982.thumb.JPG.33b1ac6d0f593099a6f0491d5b51dcc1.JPG

Longines Conquest Classic (L3.677.4)

 

Vtipný bylo, že jsem tenkrát vůbec neřešil velikost. Zajímala mě primárně značka, vodotěsnost a samozřejmě celkový vzhled hodinek. Líbily se mi klasicky chrona (víc ruček, víc dobrý!), chtěl jsem datum, ostatní mi bylo fuk. Nenapadlo mě, že by hodinky mohly prostě nesedět. Měl jsem celkem vzato kliku, že tyhle Conquesty měly “jen” 41mm. Byly poměrně dost masivní, navíc leštěná luneta, která tu velikost ještě podtrhovala…jako úplně prototyp pohodlí to pro mě nebyl, ale dalo se. Hlavně jsem neměl zkušenost s ničím jiným, tak jsem to neřešil 🫠.

IMG_2551.thumb.JPG.5104fbde1362325db3ab7ccf72dfc85f.JPG

Vydržely mi docela dlouho. Už si přesně nepamatuju, kdy jsem se s nimi rozloučil a zde na fóru je poslal dál. Podle fotek to bylo zhruba po třech letech, tedy někdy v roce 2016. Pak se spustila, mnoha místním členům tak dobře známá, chrono-mánie. Neměl jsem úplně extrémní formu chronobundu, ale pár hodinek to bylo. Na své prvničky jsem dočista zapomněl.

IMG_5980.thumb.JPG.a663d5ebba6b4c1de118427b38ce9099.JPG

 

Až po letech, když odezněla chrono-puberta a já už měl relativně dobrou představu o tom, co mě zajímá a kam bych se chtěl hodinkově ubírat, jsem si na Longiny opět vzpomněl. Zamrzelo mě, že jsem si kvůli pár tisícovkám své úplně první lepší hodinky nenechal. Zkusil jsem je na fóru dohledat, ale stopa mezitím vyhasla. Tedy až donedávna. Naprostou náhodou jsem zavítal na fórum (již zdaleka nejsem tak častým návštěvníkem jako dřív), procházím prodejní vlákno a ejhle! Že by? Po pár rychlých zprávách a ověření sériového čísla bylo jasné, že mé Conquesty se opět vynořily na světlo světa. Na nic jsem nečekal a druhý den byly hodinky v rámci fofr-chrono-akce doma.

Pravda, už mají něco za sebou a zub času se na nich podepsal, možná i více, než bych čekal, ale tak to prostě chodí. Nikdo nemládneme že. Hodinek jsem si dlouho neužil, pár dní na to jsem je poslal do lázní. Kdo by si myslel, že jsem se snažil je uvést do stavu nových, ten by se pletl. Udělalo se jen to nejnutnější - komplet servis strojku, vyčištění, seřízení a přetěsnění. Tímto bych chtěl poděkovat pánům z Onyxu za perfektní přístup, zejména s ohledem na čas. Mám s hodinkami totiž plán. Chci je dát k narozeninám tátovi. Myslím, že se mu ten příběh bude líbit a hlavně taky bude mít konečně něco na střídačku k těm Brian May Seikám, které jsem mu dal pár let dozadu. Navíc se fakt nebude muset bát, že je poškrábe 🤣.

 

IMG_4941.thumb.jpeg.54a2c6d1a63c3e32abaee16e68951abc.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...