Přejít na obsah

Jak dlouho běží váš chronograf


martar

Doporučené příspěvky

Dík za osvětu. Ještě tak vědět, co to teda jako dělá.. :)

Horizontal clutch - vedle sebe jsou dvě kola, jedno běží furt je to součást normálního chodu hodinek, druhé je součastí chronographu a běží když jede chrono. Aktivuješ chrono a jedno kolo se zasune do druhého, jelikož mají zuby může to cuknout. Třeba: 861

Vertical clutch - ozubená kola se do sebe nezasouvají stále běží, je tam nějaký systém disku který se podle pusheru zvedne a nebo zasune a podle toho běží / neběží. Příklad jsou Seika 6139 

 

 

Column Wheel / Cam: typ přepínače

 

Viz: https://omegaforums.net/threads/chronographs-vertical-and-horizontal-coupling.5539/

 

 

Třeba to někdo vysvětlí líp než já, zas tak moc tomu nerozumím :D

Upraveno uživatelem Exiztence
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Problém je ve tvaru ozubení: používá se normální trojúhelníkové ozubení (aby do sebe zuby dobře "zajely"), nikoli ozubení, jehož tvar je optimalizován na minimalizaci tření v záběru (kdo dělá strojařinu, mohl by vyprávět, jaká je to věda). Výjimka: Patek.

 

Jinak předpokládám, že hodinář u chronografu porovnává amplitudu setrvačky (se zapnutými/vypnutými stopkami). (Amplituda se sníží i u strojku s vertikální spojkou.) Jediná konstrukce, které zapnutí/vypnutí může být jedno, je asi JLC Duometre, kde mají stopky vlastní pero.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No vida, tak minimálně já se pár nových věcí dozvěděl, jak o typech konstrukce chronografu, tak o servisu.

 

Doplním chybějící údaj z prvního příspěvku:

1. Strojek: Omega cal.1861

2. Hodinky: Omega Speedmaster Professional Moonwatch

3: Reference: 3570.50

4: Rok: 2012

5: Poslední servis: zatím žádný

6: V provozu: v rotaci týden/týden

7: Sčítače chrona do 12 hod.

8: Max. doba chodu hodinek se zapnutým chronem: 45 hodin 27 minut

9: Max. doba chodu hodinek bez zapnutého chrona: 50 hodin 24 minut

 

Tak doufám, že ten rozdíl pěti hodin není moc velký... do servisu se mi moc nechce kvůli ručkám, které se u moonů při snímání často poškodí a mění. Rád bych měl origo stav, jak dlouho to půjde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Popravdě, já jsem se dodnes nedobral informace, jak přesně stárne moderní lumi /Luminova/. Před časem jsme v rámci jednoho moonwatch srázku s Kidem srovnávali lumi na trojici moonů, tuším 2001, 2012 a 2016; rozdíl v odstínu lumi na světle nebyl (oproti radiu) nijak patrný, ale rozdíl v její intenzitě (svítivosti) za tmy byl poměrně značný. Po výměně ruček by nové mohly svítit intenzivněji než indexy na cifru, což by mne rozčilovalo, teď to mám dokonale sjednocené.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...