Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

V praxi ale často proběhne před podpisem kupní smlouvy rezervační záloha, kterou pak makléř úspěšně používá jako rukojmí obchodu... a při podpisu rezervačky by sice měla být, ale často bohužel nebývá smlouva se všemi náležitostmi ještě hotová. Kupující se tím dostává do nevýhodné situace. Proto jsem prve psal, že jedinou schůdnou cestu vidím v jednání s makléřem na téma kýbl špíny kde se dá vs. kompenzace z jeho provize. U samostatně působícího makléře to ale vidím černě.

Podle mne platí mea culpa, mea maxima culpa. Co je realitka povinna v inzerátu uvést, tak je energetická kategorie, do které je budova zařazena. Já zase mám právo si vyžádat PENB hned na počátku. Pokud se s jeho předložením makléř kroutí apod., tak už to by ve mně mělo vzbuzovat nedůvěru. A pokud to nemám ověřeno a pošlu mu prachy za rezervačku, pak je to jedině moje riziko. A nevím, jak úspěšné jednání s realitkou může být. Naopak, spíše bych počítal s tím, že ze mne udělají hlupáka a že to obrátí ve svůj prospěch v tom slova smyslu, že před prodejem udělali energetický audit, ten uvedli v inzerátu a pro klid duše pak udělali před podpisem kupní smlouvy ještě nový audit a za to, že se zhoršil např. i proto, že v mezidobí než se nemovitost prodala odešel do kopru třeba kotel, oni nemůžou?A ten kýbl špíny by se mohl dát chápat jako vydírání...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Jako sry: v inzerátu může být cokoli, důležitá je kupní smlouva a její součástí musí být Průkaz energetické náročnosti budov (PENB), ze kterého je zřejmé v jaké kategorii dům je, takže já třeba vzniklou situaci moc nechápu. Pokud je rozpor mezi tím co bylo inzerováno a realitou, pak kupní smlouvu přeci podepsat nemusím nebo můžu trvat na ustanovení dokdy ten rozpor bude odstraněn a jakým způsobem? Tvrzení, že majitel na situaci nenese vinu je nesmysl, protože kupní smlouvu samozřejmě podepisuje majitel jako prodávající a kupující jako nabyvatel.

Musi byt prukaz.. Hmm, tak ja ho rozhodne prilohou nemel. Beznou praxi je take inzerce bez prukazu, respektive s oznavenim G a poznamkou, ze bude dodano, kdyz vubec.. Shodneme se, ze zaklad je smlouva a co je v ni, coz posoudi nejlepe pravnik. Co v ni MA byt je trochu relativni, protoze spatne sepsane smlouvy jsou beznou praxi (!). Prodejcem je realitka, majitel nemuze za pripadne nekale praktiky realitniho smejda. To by pak cele zastupovani pozbyvalo smyslu..

ps: energeticky audit je, prosim, co? Jako energeticky stitek? :D

Upraveno uživatelem Axel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musi byt prukaz.. Hmm, tak ja ho rozhodne prilohou nemel. Beznou praxi je take inzerce bez prukazu, respektive s oznavenim G a poznamkou, ze bude dodano, kdyz vubec.. Shodneme se, ze zaklad je smlouva a co je v ni, coz posoudi nejlepe pravnik. Co v ni MA byt je trochu relativni, protoze spatne sepsane smlouvy jsou beznou praxi (!). Prodejcem je realitka, majitel nemuze za pripadne nekale praktiky realitniho smejda. To by pak cele zastupovani pozbyvalo smyslu..

ps: energeticky audit je, prosim, co? Jako energeticky stitek? :D

PENB nemusí být obligatorní přílohou smlouvy, ale musí být kupujícímu předložen nejpozději při jejím podpisu. A je samozřejmě na kupujícím, aby si to ohlídal, protože jinak je to, jak jsem psal, i jeho vina: neznalost neomlouvá. A realitka má povinnost předložit štítek energetické náročnosti již při inzerování, jinak se vystavuje pokutě: viz např. aktuální info z katastru. Realitka jedná na základě zastoupení, ale není prodejcem, stejně jako není manželem ten, kdo např. zastupuje při svatebním obřadu některého ze snoubenců (tzv. svatba v zastoupení). Na právníka se dá obrátit vždy, nicméně když prodeji a koupi nemovitosti nerozumím, tak neprojednat to s ním předem, ale až když se stane průšvih, mi přijde podobné jako řešit antikoncepci až když je partnerka těhotná.... PENB je výsledkem energetického auditu nemovitosti.

Upraveno uživatelem lucid
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Audit je proces, štítek jeho výstup.

 

Ono kdyby byla smlouva komplet vyladěná, nemusela by se dělat rezervačka a rovnou by mohl proběhnout prodej. Jenže realitky rezervačku tlačí kvůli jistotě provize.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro vetsi poutavost navrhuji misto ener. auditu pouzit spojeni energ. expertiza, nasledne analyza a pak energ. stitek :)

to Lucid - teoretizujes nebo ses pravnik? Pracujes v realitlach? Pripadne resil jsi v posledni dobe smlouvy, prodeje, koupe nemovitosti? Budme k sobe uprimni, ja mam zkusenost jinou, nez tady popisujes, za sebou hodiny jednani, stalo me to i dost penez, koupe nekolika nemovitosti vcetne sporu s realitakem/realitkou (reseno pres meho zastupce), konecne dva kamaradi jako realitaci pracuji, resim dum a s nim spojenych opet radu smluv.. Treba ses fakt pravnik, nevim, v tom pripade zijeme ale oba v jinem vesmiru. Nic ve zlym ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro vetsi poutavost navrhuji misto ener. auditu pouzit spojeni energ. expertiza, nasledne analyza a pak energ. stitek :)

to Lucid - teoretizujes nebo ses pravnik? Pracujes v realitlach? Pripadne resil jsi v posledni dobe smlouvy, prodeje, koupe nemovitosti? Budme k sobe uprimni, ja mam zkusenost jinou, nez tady popisujes, za sebou hodiny jednani, stalo me to i dost penez, koupe nekolika nemovitosti vcetne sporu s realitakem/realitkou (reseno pres meho zastupce), konecne dva kamaradi jako realitaci pracuji, resim dum a s nim spojenych opet radu smluv.. Treba ses fakt pravnik, nevim, v tom pripade zijeme ale oba v jinem vesmiru. Nic ve zlym ;)

Neteoretizuji, ale nejsem realiťák, nicméně smlouvy a zápisy do katastru řeším roky dnes a denně. Není to o jiném vesmíru, ale o lidech a o tom jakou jsou (ne)schopní smlouvu připravit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mně přijde nelogické, abych řešil s realitním makléřem, že prodal něco jiného než inzeroval. Já s ním přeci nemám uzavřenou žádnou smlouvu, tu s ním má bývalý majitel domu.

Všude se uvádí, že se jako kupující mám primárně obracet na bývalého majitele domu. Pokud to zvojtil makléř, tak ať se spolu s původním majitelem domluví na společném řešení.

 

Kdybych prodával nemovitost, tak bych si jako prodávající ohlídal co za mě někdo nabízí.Nicméně podle vašich reakcí to vpadá, že jsem v tomhle asi naivní.

 

Snažil jsem se s nimi domluvit lidsky, poslal jsem návrh řešení, který nám doporučila i sama právnička.

Bývalý majitel s tím ústně nesouhlasil, odvětil, že to předá právníkům a máme si počkat na vyjádření.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tezko ti bude nekdo neco radit kdyz necetl smlouvu kterou mezi sebou mate..... vsechno co tu zaznelo je v duchu co by kdyby ...... mama ti vzkazuje at se zkusite vyporadat dohodou ( mimosoudne) coz vypada dle tvych slov ze je uz nemozne....... nebo se s tim smir ...... a nebo to dej k soudu s tim ze si mnoho let pockas na nejaky vysledek ......v neposledni rade si za to muzes sam ..... to je ti asi jasny ne ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... Naprosta vetsina realitaku jsou ulhani smejdi bez vzdelani, vedomosti, o nemovitosti maji nedostatecne (zamerne) informace.. Ja jsem si vsechno zjistoval sam. Bohuzel... Cest vyjimkam, ale vetsina jsou tragedi.

Ano, přesně tak to je, fungují principem sbal prachy a vypadni. Vlastní zkušenost z titulu mé profese. Z principu s nimi odmítám jakkoliv spolupracovat. Jsou výjimky, ale spočítáš je na prstech jedné ruky a těm všechna čest.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už to tady padlo. Základ je smlouva.

Všechno ostatní jsou spekulace.

Obdržel jsi při podpisu smlouvy štítek? Máš ve smlouvě datum kolaudace? Kdo tvořil smlouvu? Nechal jsi si smlouvu zkontrolovat právníkem? Co bylo součástí předávacího protokolu k nemovitosti (revize?)?

Chápu, že tě to z lidského hlediska štve, ale na to jsi měl myslet předem. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky všem za reakce, jak za ty konstruktivní, tak za ty prázdné mudrující. Zároveň díky i za nabídky právní pomoci. To mě utvrzuje v tom, že jednání ze strany makléře a kupujícího prostě správné a korektní nebylo a není.

 

Smlouvu nám revidovala právnička se kterou celou věc řešíme. Teď bych spoustu věcí udělal jinak. Aneb jak se říká - po bitvě je každý generál.

 

Bohužel jsem ještě typ člověka, který řeší obchod čistě a podáním ruky. Stejný přístup čekávám naivně i od druhé strany. Můžu jen říct, že pokud to nakonec nedopadne vzájemnou dohodou, tak z principu půjdu do soudního sporu nehledě na fakt jak dlouho se to potáhne a kolik to bude stát peněz. Minimálně jim to znepřijemní jejich fungování, život a makléři třeba i pověst.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mate nekdo zkusenosti se solarnim ohrevem vody? 

v baraku budeme mit jen elektrinu (elektrokotel), vytapeni podlahove...

jde mi o realne zkusenosti, ne reklamni kecy... barak bude v umisten v polabi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zkusenost se solarem nemam, ale kdyz jsem koukal na nejake ty reklamni letaky, tak mam v planu strechu pripravit na montaz fotovoltaiky, prijde mi lepsi vyrobit si trochu elektriny a tou si vodu ohrat pripadne ji spotrebovat i jinak, nez mit jen solar na ohrev vody.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám pár známych, čo majú "home made" fotovoltaiku a celkom si pochvaľujú. Nedávno som sa z jedným bavil a vyrobí mu to dosť elektriny na ohriatie 200L zásobníku od marca do novembra. Samozrejme toto treba brať s rezervou lebo neviem presne koľko ľudí žije v dome ani na akú teplotu ohrieva vodu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Martine, chceš elektrokotol a nechceš podlahovku? :eek:

 

Nejako mi to nejde k sebe. To chceš elektrikou hriať vodu na 70°C a púšťať do radiátorov?

Jo, mám to na chalupu, spíš taková ochrana proti mrazu a na zatopeni než tam přijedu.

Primárně to budu vytápět krbovými kamny

Upraveno uživatelem Dokusan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chce to sednout si a opravdu všechno dobře promyslet a zkalkulovat. Já byl před podpisem smlouvy minulý rok a nakonec od toho záměru odstoupil. Nechal jsem si spočítat, že i po započítání dotace by návratnost vstupní investice byla cca 13-15 let, přičemž životnost baterií byla garantována po dobu 10 let, takže riziko, že po této době odejdou a bude třeba dát další velkou částku buď do nových nebo vůbec do úplně nové technologie, je dost vysoké. Jednalo se ale o komplet celý barák užívaný celoročně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, mám to na chalupu, spíš taková ochrana proti mrazu a na zatopeni než tam přijedu.

Primárně to budu vytápět krbovými kamny

 

Keď už chceš elektrikou len prikurovať na radiátory a elektrokotol by som sa vykašlal a radšej dal infrapanely. Samozrejme všetko záleží na cene daného riešenia. 

 

Do starého domu riešiť podlahovku je troška komplikované. Ja by som síce podlahovku chcel, ale vyhádzať všetok poter z domu je troška cenovo aj časovo náročné, takže sa musím spokojiť s radiátormi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...