Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Se vzduchovou větranou mezerou by to mělo v této oblasti podle výpočtů stačit bohaté. Topit se bude primárně dřevem v krbovkách s výměnníkem + sekundárně elektrokotel do podlahovky.

S topením jsem měl podobné představy, i mám velikostí podobný domeček. Můj pan Lorenc mi ale poradil, ať zkusím nejdřív topit elektrikou a uvidím. V červenci mi přišlo roční vyúčtování elektriky a jsem rád, že pro krbovky s výměníkem jsem udělal jen přípravu /natažený trubky/. Ušetřil jsem místo v technické místnosti za akumulační nádrž, prachy za aku nádrž a s ní spojenou technologii, nervy za uklízení nepořádku, který při topení dřevem nevyhnutelně vzniká. Krbová kamna jsem dal zatím bez výměníku a topím v nich pro romantiku. Tvůj termín dokončení je velmi optimistický, netuším jak budou provedeny podlahy a zdi, ale třeba moje anhydridová podlaha schnula docela dlouho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

No flame. Barak bez zateplenia (cisto z Ytongu) moze mat spickove tepelne vlastnosti. ALE! Je treba aj spickovo doriesit detaily. Co bez toho aby sa tym zivil vacsinou stavebnik ani netusi ako. Bohuzial, v tomto pripade su tam uz na prvy pohlad tiez detaily ktore su OK ak by na to isiel polystyren ("akokolvek" tenky), bez neho to ma ale znacne slabe miesta. Tepelne mosty v okoli venca mozu v chladnejsich zimach vycarovat nepekne vlhke spary, kedze to vyzera ze tesne nad a pod vencom je cely tepelny odpor tvoreny 5cm Ytongom + beton (cize len 5cm Ytong), co je naozaj malo. Otazne je v tomto pripade aj osadzanie okien, obavam sa ze tam caka dalsia zrada.

V kazdom pripade klobuk dole ze ste sa do toho pustili sami. Aj ked to na tom baraku trochu vidno, ale sluzit urcite bude.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, kašlete na to. Já nechci pasiv, ani negativ, ani jiné zhůřilosti této doby. Já si na barák žádný polystyrén dávat nebudu. Já si radši koupím o pár metrů dřeva navíc. Já si chci otevřít okna a normálně větrat, chci přes ně poslouchat ptáky na stromech, co mám 10 metrů od domu... Nechci využít rekuperací ani nucené větrání.

Možná vám přijdu divný, ale to jsem prostě já, seznamte se.

A abych odpověděl, ano, dělám to po práci a v každé volné chvíli. Sám, jen s manželkou a tchánama. Vlastníma rukama...

Taky to dělám stejným způsobem jako ty, ještě jsme tu krom elektrikáře a instalatéra nikoho neměli, ale zároveň se snažím, aby provozní náklady byly únosné a to i do budoucna. Proto chci využít moderní technologie. Já Ti nic nevyvracím, každý ať si staví z čeho chce, ale ty tepelné ztráty vypočítané v projektové dokumentaci by mě fakt zajímaly ze zajímavosti, protože z těch 300 ytongu mám postavený kumbál a garáž.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vánoce jsou za necelý 4 měsíce, tohle nemáte šanci do konce 2019 dodělat. Teď přijde ta nejdražší etapa - okna,rozvody, koupelny, podlahy, topení, kuchyně. To sám určitě dělat nebudeš a jestli nemáš domluvený řemeslníky, tak se to neskutečně povleče.

 

S tím zateplením bych se možná ještě zamyslel a poradil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já zateplil starší komunistickou kostku, abych mohl postavit ke zdi skříň a postel v každém pokoji. Bez zateplení všude tepelné mosty, vlhkost, zima a plíseň. Zeď 45cm pálená cihla. První zimu máme za sebou a já mohl konečně v ložnici udělat vestavnou skříň.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jaroon:

- s nezateplením, resp. větráním a ptactvem ti naprosto rozumím, jen bych přihodil na hromádku protiargumentů jeden, ktery ještě nezazněl: vzhledem k raketovýmu vzestupu zelenýho myšlení státního aparátu v Evropě i u nás bych měl trochu obavy z toho, že v budoucnu budeš mít nejen vyšší provozní náklady za vytápění, ale i nějakou zvýšenou daňovou zátěž nebo jinou penalizaci (v lepším případě), v horším případě tě stát bude nutit upgradovat plášť budovy.

 

- elektřinu jsem si v Porothermu drážkoval a tahal sám podle projektu (revize na jedničku s hvězdičkou) ... a v Ytongu to bude ještě snažší; odpady sám, rozvody vody sám, dlažbu a obklady ze začátku s řemeslníkem a pak sám, sádrokartony s kamarádem a pak sám, fasádu sám, podbití sám.. okenáři usazovali okna, topný rozvody a instalaci kotle dělal topenář, krov a střechu dělala firma. Takže to jde, vyhnout se s většinou prací drahým a nespolehlivým řemeslníkům. Ale Vánoce 2019 v tom domě podle mýho odhadu strávíte leda ve stanu nebo v jedný narychlo dodělaný vlhký místnosti v režimu předběžnýho užívání stavby.

 

- na tvym domě vidim vhodný plochy na sluneční hodiny, doufám že budou! :) (já s realizací čekám na to, jak se EU a ČR rozhodne ohledně letního času...)

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ohledně zateplení platí - vůbec, nebo pořádně.Nejhorší varianta je ,,zateplit trochu,, , protože uzavřeš rosný bod do zdiva.Na rosný bod je vázáno i zapuštění oken.Rozhodně je třeba konzultace s ,,odborníkem,, - odborník může klidně být i zedník (kterej dával při výuce teorie ve škole pozor), absolvent SPŠ stavební, nebo prodavač cihel, stavebních izolací, či strejda Gogle.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2Martar: dneska můžeš bydlet i v nezkolaudovaným baráku

 

jak píše Eskimak, teoreticky to vyjde. Ale musí být všechno ve špičkovým provedení, vyřešený detaily, žádná technologická nekázeň. Tady bych se obával vody kondenzující v rozích místností pod stropem díky betonovýmu věnci. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, 300. Zateplovat se nebude, jen obkládat dřevem. První cihlu jsem položil 18.7.2018

 

Neviem ako u Vás, ale v SR by si na takúto skladbu obvodových stien nemal dostať stavebné povolenie. V súčasnosti platí pre obvodové steny min. tepelný odpor R 4,4 (m2?.?K)/W

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V ČR musíš v současnosti splnit parametry nízko energetického domu od roku 2020 už jen pasiv. Stejně tak nechápu jako kolega kairos může topit elektrokotlem, protože čistě elektrokotel do novostavby prostě neprojde přes legislativu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, prosil jsem, abyste to nechali tak a nekomentovali. Já vím, že jdu proti všem současným konvencím, ale já to tak chci...

Nebudu nic víc komentovat, ani nikomu oponovat. Přemýšlel jsem nad vším přes 5 let. Od "chytrého" domu, kde bude vše na kliknutí, jsem skončil u blbého domu, kde bude vše manuální a přehodnotil jsem postupně celé své myšlení. Dalo by se to nazvat i "návrat ke kořenům". Spousta věcí bude jinak, než jak je dnes standardní.

K tomu, že stavební úřad by namítal - papír snese všechno a na malé vesničce, kde stavím, se mi do toho nikdo srát nebude. A když se ukáže, že jsem se v něčem zmýlil? Tak to předělám. Vždyť o tom je život...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V ČR musíš v současnosti splnit parametry nízko energetického domu od roku 2020 už jen pasiv. Stejně tak nechápu jako kolega kairos může topit elektrokotlem, protože čistě elektrokotel do novostavby prostě neprojde přes legislativu.

je treba oddelovat projektovou dok. pro stavebni povoleni a pak skutecnou realizaci, mnozi z nas nepotrebuji kolaudovat.. to muze byt jedna z odpovedi :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rozumím, avšak podstupuješ riziko, že se najde všímavý úředník a budeš muset dodělávat jiný zdroj topení (nebo fotovoltaiku a solární kolektory k elektrokotli) a to nechceš do hotového baráku. Znám jeden takový případ ze svého okolí. Ta šance, že se něco takového stane je tak 1%, ale určité riziko to je.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pergolu jsem vyresil s polaky: www.tarasola.pl . Delaji celou Evropu stovky pergol rocne. Provedeni, montazni prace , material, pohon - na spickove urovni. Po montazi komplet uklidili / vratili nabytek zpet a povysavali jak terasu tak i travnik kde vrtali otvory v dlazbe... sice to byl risk, nemel jsem na ne zadnou primo referenci - nicmene predcilo to me ocekavani.

 

Delal jsem rozmer 5x4.8 bez nosniku uprostred - kotveno venec a dve nohy s integrovanym uchycenim k podlaze . Sklon 10%, pohon somfy. Vnitrni odvod vody. Dostali jsme se na 142tis. Nejnizsi konkurecni nabidka byla 185tis ale horsi system profilu a kotveni.

 

A k rychlosti vystavby :), zacal jsem 11.5. a 4.12.(stejneho roku) jsme se stehovali do kompletniho domu. Dve plna patra, cihlovy (Heluz), betonove podlahy/strop, sadrove omitky. Slo srazit jeste cca 14-21 dnu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A jak urednik zjisti, jakou skladbu ma moje podlaha, obvodove a svisle konstrukce, zatepleni, topeni.. Do domu mi nesmi, kolaudovat nebudu.. Podle me ma smolika, obzvlast kdyz to nebudu nikde vykrikovat.. ;) Urednik je navic hloupej jako necky.. Az na slabe vyjimky. Postavet dum rozumne je predevsim v konecnem dusledku hlavne zajem investora. V pripade dotaci ale kolaudovat musis, takze ty i ja jsme v jine situaci, tam uz to neni sranda :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

úředníka zajímá jestli jsou v pořádku papíry. A na závěr jsou potřeba různý potvrzení, certifikáty a někdo s kulatým razítkem musí podepsat papír, že provedení stavby odpovídá projektový dokumentaci. A ten si to bere na sebe

jo a většina kontrol je na udání...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Novej stavební zákon jde už mimo mne, ale žil jsem v domnění, že u novostaveb musí proběhnout energetickej audit a dostanou štítek. Když bude výsledek auditu výrazně odlišnej od tepelnejch ztrát spočitanejch v projektu, mohl by někdo zbystřit. Tak ale i štítek se koneckonců dá zařídit ke spokojenosti všech zúčastněnejch. Už do toho nebudu rejpat. Jsem zvědavej, jak ti bude vypadat obložený dřevem, doufám, že se Jaroon pochlubí.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...