Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

2 exBURN, Eskimak - Ok, pro kutili samo domo, kdyz neresis dotaci, proc ne.. Ale mit nejakej doklad o technickych parametrech, nejaky relevantni info, co si vlastne kupuji, za blbost nepovazuji.. Auto asi taky nevybirate podle barvy, ne? :) Zase to hned nezatracujte ;)

 

2 Shewcza - diky moc, tak na to musim mrknout podrobneji :cheers:

Nereagoval som ani tak na nejaky certifikat nez na fakt ze sa z rekuperacie robi kozmicka technologia. A pritom je to vlastne jednoduchsie ako vyriesit napr. kurenie.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Když se tu rozebírají ty žebříky s topnými tyčemi - mám taky podlahovku v celém domě + žebříky v koupelnách napojené jak do okruhu, tak pro netopnou sezónu mám el.topné tyče. Bojuju ale s nastavením časového relé v rozvaděči a vůbec se v tom nevyznám. Poradíte mi prosím? Relé je OEZ MCR MA.

 

Návod zde: http://www.oez.cz/uploads/oez/files/np/994073_1_b_1_z00_mcr-ma-001-uni.pdf

 

Dejme tomu, že chci scénář - zmáčknu vypínač, žebřík bude 2 hodiny topit, pak se vypne. Jak mám ta tři kolečka na relé prosím nastavit? :D Moc díky.

 

edit: 2 hodiny nastavit na nich samozřejmě umím - 10h a .2, ale netuším, kterou z těch 8 funkcí zvolit...

Upraveno uživatelem m.n.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týká rekuperace, mám už skoro 9 let zkušenost se Soler&Palau IDEO HR 275 který jsem bral přímo od Elektrodesignu, tenkrát za ´´akčních´´ 35tis (včDPH). Je to myslím předchudce toho co píše Shewcza akorát v plechové skříni. Nechtěl jsem ´´ortodoxní´´ rekuperaci, ale rozumný systém řízeného větrání, vyřešit odvod z koupelny, wc a kuchyně. Bonusem pak je čerstvý vzduch do ostatních místností.

Řízení je celkem jednoduché, jednotka má napájení řízené časovacím relé, pak jednu řídící bezdrátovou jednotku a jeden bezdrát. přídavný ´´boost´´ spínač do kuchyně. Dělal jsem to svépomocí v průběhu hrubé stavby, jednotku i rozvody máme umístěné v prostoru pod střechou. Žádný problém s hlukem jsem nikdy nezaznamenal ikdyž je jednotka víceméně pouze za sklápěcími dvířky na půdu.

Co je také pozitivní, že v létě kdy jsou velká tepla tak přes noc pomůže s ochlazením uvnitř.

Údržba je jednou ročně - výměna tří filtrů a umytí výměníku. Co se týká filtrů, doporučil bych ´´aftermarket´´ ;-) od luftuj.cz, mají kvalitně zpracované filtry oproti původním.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ještě k tomu topení si dovolím dotaz. Jaký typ podlahy je nejvhodnější pro teplovodní vytápění? Já bych chtěl dávat plovoučku. Jak je to se syndromem chladné podlahy, o kterým se někde píše?

Pro podlahové topení je nejvhodnější takový typ kde bude přechod tepla mezi vrstvami co nejjednodušší.

My jsme se rozhodli pro dlažbu v obýváku, jídelně, kuchyni, koupelně/wc a chodby, a pak do pokojů jsme dali kvalitnější pvc.

O tom syndromu slyším poprvé ... ale chladnou podlahu nemáme ;-)

Upraveno uživatelem madmaxx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi, jakou radite rekuperaci? Mame navrzenou Atreu Duplex EC5 280 CP / RD5 (?).. Vzhledem k minimalnimu rozdilu bych volil radeji verzi 380 m3/h, at mame dostatecnou vykonostni rezervu. Jestli CP nebo RD5 zatim jasne neni.. Jde mi ale hlavne o srovnani s konkurenci - Zehnder, Nilan aj.. Je Atrea skutecne kvalitni, srovnatelna, konkurenceschopna nebo jde o prelepenou Cinu ? Moc informaci jsem nenasel.. A malo penez to zrovna nestoji :)

Diky

Máme ATREA DUPLEX 380 ECV5.RD5.CF. Hlučná není, filtry jsou nastříhaná metráž, žádné origo plastové rámečky, takže stojej pár korun, měním tak co tři měsíce. Výměník jde jednoduše vyndat, vysprchovat. Mám od nich ovládání, CO2 čidlo, přes servo spínaný opuštěný dohřev vzduchu za výměníkem topnou vodou, když by vzduch na vstupu klesl při venkovních hlubokých mrazech pod limitní teplotu, záchodový boost, kuchyňský boost. Vše zatím funguje bez zádrhelu, jede to non stop. Made in Česko rulez. Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Máme plovoučku a pohoda.

tak super...a domek se tím vytopi teda v pohodě? Aby to nebylo jen placebo, že je ti teplo na nohy a pak nemusíš doma chodit v čepici, protože pod stropem bude - 15 :D :D

 

madmaxx, díky. No já na to narazil v nějaký článku... Asi u heatflow nebo tak nějak...

Upraveno uživatelem Gustaf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ještě k tomu topení si dovolím dotaz. Jaký typ podlahy je nejvhodnější pro teplovodní vytápění? Já bych chtěl dávat plovoučku. Jak je to se syndromem chladné podlahy, o kterým se někde píše?

 

Na prospektu k podlaze je obvykle napsaný jestli se hodí pro podlahové vytápění, nebo je tam uvedený tepelný odpor. Když jsem dávali podlahu do přízemí, řešil jsem jestli dát vinyl na dřevěný lamele, nebo na 5mm kompozitu kvůli náběhu topení. Tabulkově se to lišilo, myslím že v reálu nemám šanci poznat rozdíl

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gusto nevím jestli domek, ale nas docela velký dům ano :-)

A jak už zde bylo řečeno..., pokud máš dům dobře zateplený, ani nevnímáš, že by tě podlaha nějak hřála. A neboj teplo se tlačí od podlahy nahoru. V podlaze koluje voda kolem 28-32 stupňů, jen ve větších mrazech teplejší. V klasickém radiátoru je to jednou cca jednou tolik.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gusto nevím jestli domek, ale nas docela velký dům ano :-)

A jak už zde bylo řečeno..., pokud máš dům dobře zateplený, ani nevnímáš, že by tě podlaha nějak hřála. A neboj teplo se tlačí od podlahy nahoru. V podlaze koluje voda kolem 28-32 stupňů, jen ve větších mrazech teplejší. V klasickém radiátoru je to jednou cca jednou tolik.

v dětských pokojích a v ložnici mám radiátory a jde tam úplně stejná voda jak do podlahy ve zbytku baráku. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já to studoval před samotným rozhodnutím co vybrat a zpravidla vždy jsem se dočetl toto .... ( tyto blbosti )

 

https://www.viessmann.cz/cs/rady-a-tipy/podlahove-topeni-nebo-radiator.html

 

Davide taky máme na celý systém zapojeny dva žebříky v koupelnách a jeden delší radiátor v garáži , ale tady nejde o radiátory co vytápí barák ( jsou vlažné ) samože s el.patronou v koupelně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ten článek viessmanu je marketing hrubě zjednodušený a někdy přímo nesmyslný.

Samozřejmě, pokud bude podlahová plocha 100 m2 a osazeny jeden malinkaty radiátor, tak je potřeba do něj posílat teplejší vodu. Pokud budou mít radiátory dostatečnou plochu rozdíl s podlahovku se smazava.

O dalším postovanem odkazu ani nemluvím. Kondenzační kotel funguje na principu kondenzace. Aby docházelo ke kondenzaci musí tam být určitý teplotní spád. Efekt u topného okruhu kde na vstupu je 28 a na výstupu 22 bude zanedbatelný,jeslti vůbec nějaký.

Upraveno uživatelem Dokusan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...