Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Trošku off-topic, ale nechci zakládat nové vlákno... 
Neuměli byste mi někdo říct, jaké máte spotřeby elektřiny v baráku? Přišlo mi první vyúčtování za rok v novostavbě, nemám tedy s čím srovnat a trochu jsem naprázdno polkl. Ale vůbec nevím, jestli mám pátrat, zda není někde chyba nebo je to číslo reálné... 
Barák, cca 180 m2, všechno v elektrice... Bojler, podlahovka, rekuperace, žádný bazén ani nic podobného... 4 osoby... Spotřeba 19600 kWh/rok. 
Nevím proč, ale očekával jsem něco třeba o třetinu nižší... Kolega měl kdysi podobné tušení, přišla revize z ČEZu, zjistili, že je někde něco špatně zapojené na elektroměru a rázem z toho byla polovina.
174 m2 (100 m2 1NP, 74 m2 2NP), VPC cihla 180 mm, EPS 320 mm, čerpadlo země - voda;(kolektor), 600 l zásobník, rekuperace, řízené větrání, teplota konstantně 24°C všude a furt, v ložnici 22, na elektřinu vše, topení, voda, vaření, nemáme plyn, nemáme krb, nemáme komín.
Teď mi přišlo vyúčtování 7/2019 - 7/2020. 8,8 MWh, 27k Kč, záloha 2k, doplatek 3,1k.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, shewcza napsal:

Vypadá to tak 😄 ale není to zase až tak velké. Výška nádrže je 275cm. Objem 12m3. 

Děkuju. Mě to čeká taky letos, v plánu je bateriová sestava 3m3 + 10m3 a příští rok dalších 10m3 na druhou stranu domu. Střecha kryje plochu 177 m2 ( mám velké převisy), plus ještě plocha zastřešení pergoly. I tak je to předimenzované, vím. Ale vzhledem k očekávaným klimatickým změnám spojeným s nedostatkem vody, legislativním omezováním jejího využívání a zároveň i očekávaným častějším extrémním projevům počasí vč. přívalových dešťů mi to dává smysl, už jen proto, že chci i nadále provozovat bazén a rybárnu a taky nechci, aby mi uschly stromy. U sousedů už v minulych letech proschly např. okrasné japonské javory. Takhle zachytím každý litr. Čím víc bude hnusné počasí, tím víc se budu usmívat :)

Můžu se zeptat, co jsi vybral? Rotační plastovou bezešvou technologii typu GeraTec? Jestli jsi o tom už tady psal, stačí naznačit... nestíhám číst úplně všechno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vypadá to tak ale není to zase až tak velké. Výška nádrže je 275cm. Objem 12m3. 
Čau řešil jsi na to dotaci? Sám nebo přes někoho kdo to dělá? Taky mě to letos čeká.

Odesláno z mého F2 pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, řeším to sám. Dotaci jsem nechtěl, protože k novostavbam je podmínkou splachování dešťovou vodou. Ve výsledku i s dotací by to stálo víc, než tohle bez dotace. Jak je to u starších domů netuším, to jsem nezjistoval. Kdyby tam nebyla tahle podmínka, tak bych dotaci využil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja mam 6m3 betonovou, dovezenou z polska, uz je v zemi neco pres rok a zatim v pohode.
dotaci jsem taky neresil, protoze nevim, jestli splachovani destovkou udelam, ikdyz nejakou pripravu na to udelanou mam... spise premyslime, ze bychom si na zahrade zakopali jeste jednu, jen uz moc nemame kam  ji hodit, manzelka ma vsude naplanovanou nejakou vysadbu... a pod prijezdovku se mi to nejak davat nechce...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Kotlick napsal:

Čau řešil jsi na to dotaci? Sám nebo přes někoho kdo to dělá? Taky mě to letos čeká.

Odesláno z mého F2 pomocí Tapatalk
 

My to nechávali zpracovávat od fy. Nicoll nádrž 4.5m3 (asi jsem měl vzít větší, ale co už...). Jak píše shewcza, při dotaci to prodražuje technika a věci kolem, které jsou potřeba pro použití ke splachování. S dotací celá realizace vyjde řekněmě kolem 70k, bez dotace kolem 30k. Dotace sama o sobě je kolem 42k, takže defacto dotaci sežere dodavatel a pro tebe jako koncového zákazníka na tom není žádná úspora - toť můj dojem, holt "dotace"...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bez dotace mě to vyjde za 32k ale 12m3 nádrž. S dotací musíš uživit ještě minimálně další tři lidi co se na dotacích chtějí přiživit. 

 

Já budu mít domácí vodárnu, která mi bude držet tlak v systému. Hadice si zakopu a vyvedu na 4 předem určených místech. Bude mi úplně bohatě stačit, když si s tím zaliju zahrádku. V případě potřeby mám udělenou přípravu na podružný vodoměr, ale to zatím nechám být.

 

Co se dělá v případě, že v nádrži není voda a potřebuji spláchnout velkou potřebu? Kýbl? Nebo dopouštím do jímky vodu z řádu? To mi přijde uhozené. Ale každému co jeho jest.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 minutami, shewcza napsal:

Co se dělá v případě, že v nádrži není voda a potřebuji spláchnout velkou potřebu? Kýbl? Nebo dopouštím do jímky vodu z řádu? To mi přijde uhozené. Ale každému co jeho jest.

S tím uživením dalších lidí naprosto souhlasím. S tím splachováním je to jinak. Normálně jedeš na vodovodní řád (nepřepouštíš do nádrže) a pokud chceš, tak to přepneš na retenčku. Retenčku ještě nemám ani s barákem propojenou a stejně ji asi budu používat jen na zahradu rozvod na splachování je jen úlitba bohům...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To mě teda překvapuje. Protože když jsem se o to zajímal a vyloženě jsem se ptal, jestli mohu mít k wc přivedeny dva zdroje, tím myslím vodu z řádu a z retenčky, bylo mi odpovězeno striktní ne! Že kdyby se na to přišlo, musel bych dotaci vrátit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já když jsem to řešil u sebe tak udělat to tak, aby se s tím dalo i splachovat vyšlo akorát na tu dotaci. Takže ji mám jen na zalévání.

A btw byl jsem pak u známých co to mají jakože i na splachování a říkali, že to nikdy stejně nepoužijí, neb voda není úplně krásně čistá a výsledkem je hnusná voda v záchodě, což prý nevypadá vůbec dobře.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

uz mas vymysleny ten system domaci vodarny? potreboval bych inspiraci :D zatim tam mam zahradni cerpadlo od gardeny a hadici na nahodne urcene misto na zahrade. 
urcite bych chtel neco spetku pohodlnejsiho. technicka mistnost je predimenzovana (tim, ze jsem zrusil akumulacni nadrze na vodu), vodarna by se tam urcite vlezla :)

edit. sakra tech 6m3 bylo malo... a to si vsichni kolem klepali/klepou na celo, proc davame takovou velkou nadrz... mozna je to pro hodne lidi fakt zbytecne hodne, ale my vetsinu vylijeme po zahrade, myslim, ze na to splachovani ani nedojde...

Upraveno uživatelem Anela
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 34 minutami, shewcza napsal:

To mě teda překvapuje. Protože když jsem se o to zajímal a vyloženě jsem se ptal, jestli mohu mít k wc přivedeny dva zdroje, tím myslím vodu z řádu a z retenčky, bylo mi odpovězeno striktní ne! Že kdyby se na to přišlo, musel bych dotaci vrátit.

Huh, no nám k tomu nikdo nic takového neříkal, v podmínkách jsem k tomu našel jen, že musí být připojeny WC, což nezbytně nutně neznamená, že to není možné kombinovat. Upřímně tohle jsem nechal na realizátorovi a ani mě nenapadlo, že bych nemohl pro splachování používat oboje🤔

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trňák: tak jsem narazil na špatného rádce 🙂 to je jedno, my jsme to stejně nechtěli.

 

Anela: budu brát na 90% tady tohle https://www.sigmashop.cz/domaci-vodarny/domaci-vodarna-5000/5-eco-comfort-gardena-1755-20 . Každopádně ve čtvrtek teprve přivezou tu nádrž, takže času dost 🙂 dnes odpoledne budu vozit štěrk  a pisek jako podklad. Se na to celé dopoledne psychicky pripravuju. Hrozne pocasi na takovou praci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

máme nádrž columbus od nicoll, čerpadlo malyš a domácí vodárnu DV2. jako celek to funguje bezvadně. primárně používáme na splachování i na praní - ty řeči o špinavé vodě mi přijdou jako blbost, je čistá a čirá. akorát jednou za čas do hodím nádrže  kousek chlorový tablety, co se dává do bazénů.

ohledně zapojení WC  - k hajzlu vedou obě trubky, dva roháčky, a pokud by došla dešťovka, tak se hadička přehodí na vodu z řadu. zatím to nebylo potřeba.

edit - jo a bylo to na dotaci, dostal jsem asi 35, takže myslím že docela výhodné - žádost jsem si dělal sám a další vedlejší výdaje nebyly. bagristu a instalatéra musíš zaplatit tak jako tak.

Upraveno uživatelem lub
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je jak se vším. Jedni na to nadávají a druhý to chválí. Nám taky říkali na co rekuperaci, kdyz muzu otevrit okna? A dnes k nam chodi a divi se jak to, ze nemame zadne komary a muchy uvnitř.  Díru jsem si vykopal sám bagrem od kamaráda a instalatéra jsem ani nepotřeboval 🙂 je to docela sranda s tím bagrem. Ale museli mi ukazovat, jinak bych byl v loji. Nemam to v ruce no

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

prosímtě a na co rekuperaci? :D stačí sítě do oken. ale upřímně - neotevřít si v létě okno, tak se asi zbláznim. 

nj, kámoše s bagrem nemám, ale zase mám kámoše instalatéra 🙂. asi bych si to taky dovedl zapojit, ale on ví co a jak, má potřebnej materiál (a že těch tvarovek a ventilů je..), speciální vercajk a hlavně zkušenosti.

jinak kdo přemýšlíte s dešťovkou jestli jo nebo ne, tak do toho určitě jděte, jednou bude voda průser a budeme si vážit každý kapky, co nám shora spadne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K propojení rozvodů: není možné propojit pevně systém vnitřního vodovodu s jiným systémem rozvodu vody jen tak. Je nutné dodržet normu ČSN EN 1717. Tu je nutné dodržovat obecně, ale dotační program Dešťovka to vyloženě uvádí v podmínkách. V praxi se to tedy řeší tak, že se do nádrže dopouští pitná voda (technologicky nejjednodušší, uživatelsky v pohodě) nebo využít speciální armatury nebo využít nějakou vnitřní kompaktní jednotku (která má oddělení vestavěné v sobě) nebo ručně přehazovat hadici mezi dvěma zdroji vody.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...