Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

před 5 minutami, simbian napsal:

Sem z toho jelen, výše sem četl že máš  15 eur měsíčně a myslel jsem komplet roční platbu za plyn, tak proto mi to překvapilo. Ohřev vody ti dělá větší polovinu? Já si tím solarem ušetřím tak maximálně tipuji do 2tis, který potom dám za jeho revizi😆

15 eur len kurenie. Pisal som to vyssie. Cela platba okolo 40. Vacsia cast je ohrev vody.

Takze teba to kurenie domu stoji tiez tak cca 15e/mesiac 👍.

Ad solar - ano. Pri spotrebe aku mam ja je to nenavratna investicia, opakovane som to pocital.

Edit:

Pises 12t czk rocne. Cize 1t czk mesacne. Deleno 27 je 37 eur mesacne. Minus varenie (3-8 eur podla objemu), minus tepla voda a si na 15-20 eurach za topenie, rovnako ako ja. Ci?

Upraveno uživatelem eskimak
Doplnenie
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 7 minutami, eskimak napsal:

15 eur len kurenie. Pisal som to vyssie. Cela platba okolo 40. Vacsia cast je ohrev vody.

Takze teba to kurenie domu stoji tiez tak cca 15e/mesiac 👍.

Ad solar - ano. Pri spotrebe aku mam ja je to nenavratna investicia, opakovane som to pocital.

Edit:

Pises 12t czk rocne. Cize 1t czk mesacne. Deleno 27 je 37 eur mesacne. Minus varenie (3-8 eur podla objemu), minus tepla voda a si na 15-20 eurach za topenie, rovnako ako ja. Ci?

Vidím to spíš takto, pokud 1/2 roku ohřívám vodu solárem a ušetřím cca 2tis, tak 12tis- 2tis (2/2 roku ohřev) = 10tis, vaření beru jako marginální, pouze o víkendu něco většího podnikáme v kuchyni takže 10t/27e=370/12= cca 31e/měs topení + vaření. Takže pod 25e za topení podle mého nejdu ať to beru z leva zprava.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 minutami, simbian napsal:

Vidím to spíš takto, pokud 1/2 roku ohřívám vodu solárem a ušetřím cca 2tis, tak 12tis- 2tis (2/2 roku ohřev) = 10tis, vaření beru jako marginální, pouze o víkendu něco většího podnikáme v kuchyni takže 10t/27e=370/12= cca 31e/měs topení + vaření. Takže pod 25e za topení podle mého nejdu ať to beru z leva zprava.

Nj. Moze byt. Ako si prisiel na usporu tych 2 tis za solar? Len ma to zaujima. V kazdom pripade to ukazuje ze je to bezne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja prave prikupujem akumulacne nadrze a spekuloval som ci nedat jednu ktora by sa mohla ohrievat aj cez solar a vykaslal som sa na to. Navratnost pri idealnych podmiekach 10-12 rokov co je doba kedy to zacne postupne odchadzat a bude treba nove, mi za to sranie nestoji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 minutami, eskimak napsal:

Nj. Moze byt. Ako si prisiel na usporu tych 2 tis za solar? Len ma to zaujima. V kazdom pripade to ukazuje ze je to bezne.

Solár jsem montoval až po roce bydlení tak jsem viděl jaká byla spotřeba bez něj a pak s ním, jinak se to poznat nedá. Samozřejmě vše je to i tak odhad, teď jsme v domácnosti 4, thedy 2 dospělí a mimčo, takže je i v tom se to projeví. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 minutami, cali napsal:

Ja prave prikupujem akumulacne nadrze a spekuloval som ci nedat jednu ktora by sa mohla ohrievat aj cez solar a vykaslal som sa na to. Navratnost pri idealnych podmiekach 10-12 rokov co je doba kedy to zacne postupne odchadzat a bude treba nove, mi za to sranie nestoji.

Mne by se to taky nevyplatilo kdyby nebyla zelená úsporám, která mi zaplatila pořizovací cenu s montáží. Fakt ale je, ze to šlape i po 10 letech bez problémů, tak snad ještě bude. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 minutami, cali napsal:

Ja prave prikupujem akumulacne nadrze a spekuloval som ci nedat jednu ktora by sa mohla ohrievat aj cez solar a vykaslal som sa na to. Navratnost pri idealnych podmiekach 10-12 rokov co je doba kedy to zacne postupne odchadzat a bude treba nove, mi za to sranie nestoji.

Presne takto mi to vychadzalo. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 minutami, eskimak napsal:

Dik. Cize 2t bol odhad este pri 3/4 obsadeni baraku?

Ano do 2tis, ono se  to ale asi stejně nijak výrazně nezmeni. V té době byla žena na mateřské, takže pořád doma s prckem, teď jsme sice 4 ale v práci a ve škole. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 minutami, simbian napsal:

Ano do 2tis, ono se  to ale asi stejně nijak výrazně nezmeni. V té době byla žena na mateřské, takže pořád doma s prckem, teď jsme sice 4 ale v práci a ve škole. 

Mne to vyslo ze + dieta bolo +50% spotreby. Pri 2 dosp vs 2+1 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co tam máte za podnebí? U nás trvá topná sezona reálně kolem 9 měsíců. Podle mě ti hapruje minimálně poměr plynu na ohřev TUV a vytápění, páč to prostě nevychází energeticky. 

15kw na metr/ rok je limit pro pasiv, takže u 200m plochy máš pro pasiv 3000 kWh = to je cca 14 EUR měsíčně. A jelikož je to u tebe 15 EUR včetně všech ztrát, tak gratulace - tvuj dům je buď v pasivním standardu nebo máš pod barákem jaderný reaktor a nebo kecáš 😃 . Spíš si myslím, že na TUV potřebujete daleko míň plynu. Teda na jihu SLovenska jsem 2 roky nebyl, tak nevím jak to tam teď vypadá, ale v prosincu tam byla kosa jak prase :D

 

Upraveno uživatelem exBURN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, Diablo1st napsal:

My sme v domácnosti 4 dospelý + dieťa a TUV vychádza na cca. 3500kWh za rok.

To se asi nedá úplně porovnat - záleží jestli si každý dá denně vanu atd... 

Upraveno uživatelem exBURN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 31 minutami, exBURN napsal:

Co tam máte za podnebí? U nás trvá topná sezona reálně kolem 9 měsíců. Podle mě ti hapruje minimálně poměr plynu na ohřev TUV a vytápění, páč to prostě nevychází energeticky. 

15kw na metr/ rok je limit pro pasiv, takže u 200m plochy máš pro pasiv 3000 kWh = to je cca 14 EUR měsíčně. A jelikož je to u tebe 15 EUR včetně všech ztrát, tak gratulace - tvuj dům je buď v pasivním standardu nebo máš pod barákem jaderný reaktor a nebo kecáš 😃 . Spíš si myslím, že na TUV potřebujete daleko míň plynu. Teda na jihu SLovenska jsem 2 roky nebyl, tak nevím jak to tam teď vypadá, ale v prosincu tam byla kosa jak prase :D

 

Pozri, taketo vypocty som nikdy nerobil. Par faktov:

Poslednu zimu bol minus par dni. Uplne lahky. Predchadzajucu tiez. Pamatam si asi 4 roky spat ked bolo cca 2 tyzdne okolo -6. To bol extrem.

Pomer TUV a kurenia je len odhadnuty, ako som pisal. Jeden rok som porivnaval mesacnu spotrebu pkynu pocas leta a pocas topnej sezony. Mozno to nieje 15:25 (eur, kurenie: TUV), mozno je to 12:28 a mozno je to 20:20. Neverim osobne ze ma TUV stoji menej. Vana (dvoj-vana) ma (efektivny) objem 380 litrov. Je naplnena kazdu chvilu.

Zarataj spotrebovanych 3/4 kubika dreva. Ja to nedokazem bez toho aby som to studoval. A to sa mi nechce.

Vypozoroval som ohromny vplyv Veluxov (5ks, velke) na teplo v dome. Preto som na nich aj dorabal rolety (kvoli letu). Ak su v zime otvorene (rolety), pocas dna sa kotol v nasom podnebu nespusti.

Na juh mam okrem toho orientovanych cca 16-17m2 okien. Cez zimu nezakrytych zaluziou.

Viac ti k tomu povedat nedokazem. Ale pozri co plati kolega simbian. A to ma Heluz. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to celé je rozdíl polohy Gabčíkovo vs Liberec 🙂 my topíme plynem , obyč porotherm 40 cm a 20 eps , cca 250 metru2 a platíme za plyn ( toprní + TUV ) cca 55€ mesíčně. Netřeba nám ani Tč ani rekuperace, ano větráme otevřením oken nebo portálu. Dům vyhřívá sluníčko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdo chce, at si precte.. Tady jsou vypocty spotreby, rocni celkova bilance veskerych energii, ekonomicka rozvaha.. (ctyrclenna rodina) - https://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/8238-ekonomicke-porovnani-provozu-pasivniho-domu-a-bezne-vystavby

Kvalitni suche drevo ma az 3,7kWh/kg, 3/4 kubiku dreva pri uvazovane m=750kg (schvalne davam vice) = 2775 kWh, pri cene cca 0,04 eura s dani za 1kWh u plynu jsme na cca 4800kWh, dohromady spotreba 7575 kWh/rok (spise ale mene, viz. kvlaita dreva a realna hmotnost).

Pasivni dum s nejvyssi dotaci ma hodnotou tepelnych ztrat rovnu nebo mensi jak 15kWh/m2/rok, pri 200m2 spotreba kolem 6625 kWh/rok

Takze ano,  Tvuj dum, Eskimaku,  je dle vsech ukazatelu pasivni (obzvlast pri vnitrni teplote nejakych 23-24°C).. Nebo je potreba si rict, ze zakony fyziky jsou pekna hovadina :D Jen bych jeste dodal pro ty, co argumetuji slunickem.. Tak v CR v zime toho slunicka moc nemame, bo prece jen nejsme v italskych Alpach.. Zase lze dohledat presne mapu slunecnich dnu dle lokality (taktez se ve vypoctu tepelnych ztrat pro zohlednuje) :) 

Btw k tomu, aby se vubec podarilo dosahnout na tak extremne nizke ztraty, je zapotrebi mit do detailu poresene tepelne mosty, vzduchotesnost, orientaci idealne na jih, velke prosklenene plochy, vysoky solarni faktor skel, izolaci obvodovych sten alespon 20cm a vice polystyrenu, zatepleny sokl, v podlaze dalsich cca 20-30cm polystyrenu,  ve strese  40-50cm atd.  To jsou fakta, obrazek necht si uz kazdy udela sam... 

PS: v panelaku s energetickym stitkem B, vlastni plynovou kotelnou a solarnimi konektory platime za TUV/topeni nejakych, tusim, 20 - 25 tisic kc (byt 75m2) 

 

 

 

Upraveno uživatelem Axel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 Lokace je podle mne klíčový faktor pto výpočty. Mám klienta, který platí na české poměry extrémně nízké účty za teplo jenom proto, že bydlí na Berounsku na vàpenci, na místě chràněném proti větru, s téměř celodenní sluneční expozicí. V kombinaci s domem stavěným modrrní technologií je to v zimě požehnání pro peněženku. V létě se tam ovšem vlní vzduch jak v arizonské kovbojce... na zahradě pěstuje révu a x- let i fíky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...