Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

@Axel dik. Kedze tieto vypocty neviem upravit, zaujima ma ako do toho vstupuje vnutorny objem vzduchu - pretoze je predsa rozdiel ci ma horne poschodie 2.65m alebo je to podkrovie.

Dalej ako sa do strat premieta teplota okolia. Predpokladam ze ak to bude dom v tropickom pasme, tak to neplati. Cize sa musi do uvahy brat aj to ze rozdiel teplot medzi Oravou a Podunajskou nizinou je dlhodobo mozno 15°C. 

V tych rovniciach to nevidim.

Porovnavat to s panelakom je nezmyslel, v byte platis za energie vzdy nasobne viac. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 1 hodinou, martar napsal:

  na zahradě pěstuje révu a x- let i fíky.

Figam sa aj u nas dari dobre. Vyzera to ze sused bude buduci rok uspesny s dopestovanim vlastnych oliv, tohto roku su este drobne, stromcek ma len par rokov.

Ja som minuly rok (05/2019) zasadil vinic. Ver ci nie, teraz je z toho taka uroda ze to nestihame jest.

Alebo nasa 4 rocna jablon...

 

645.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, martar napsal:

Eskimaku, a v lete chladis jen pasivne ( zaluzie, velke previsy strechy, apod). nebo cast usetrenych penez za "zimu" projedes v klimatizaci?

Vlastni hrozno normalne zavidim!!! :)

Do chladenia som vrazil asi najviac penazi aj casu. Externe solarne rolety na Veluxy, velke (Z9) externe zaluzie na okna a strechu som "dozateplil" do detailov. Jedna sa o bezny Ackovy dom, po nejakom case som vypozoroval ze velky problem je akumulacia betonu (Bramac) na streche. Rozhodil som bezdrotove snimace teploty a sledoval. A zist som ze na povale mam v najhorsich dnoch este aj rano okolo 40°C, co znamena ze dom sa vnoci este ohrieva od strechy. Doizoloval som teda strop a vymyslel aktivne vetranie povaly. Na severnej strane su pri podlahe na stranach (povaly) 2 nasavacie otvory (125mm), na juznej strane su pod vrchom. Na juznej strane su v nich osadene ventilatory (tusim 20w) a zapojene na termostat. Spustia sa ked teplota na povale presiahne 35 (alebo 39? ...nepamatam) stupnov, vypnu sa pri poklese pod 30. Ked po zotmeni sedim na terase tak ich jemne pocujem (sum), vacsinou sa vypnu cca okolo 22-24h. To znamena +8h kedy moze dom ochladzovat, oproti povodnemu stavu. Prevadzkove naklady na vetraky nula nula nic.

Klimu mam multisplit, ale nemam ju rad. Realne ide jedna jednotka mozno 20h rocne. Druha takmer vobec. Tohto roku (covid-> vela home office) asi ta v pracovni isla viac.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Toho trochu lituji, že jsem neudělal klimatizaci. Mám na jižní stranu orientovaný HS portál a jsou z něho obrovské solární zisky, takže se mi jídelna přehřívá. Každopádně do konce roku mám v plánu zastínit to okno pergolou. Uvidíme jestli to pomůže, jestli ne budu muset koupit takovou tu přenosnou klimu. Pořád bojuji s tím jakou krytinu dát na pergolu. Já bych chtěl normální tašku, ale manželka zase lobuje za trapézový polykarbonát kvůli světlu. Já mám zase strach z toho, že sice bude světlo, ale nevyřeší to problém s přehříváním interiéru v té místnosti. Je mi sympatičtější si raději rozsvítit než se potit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, eskimak napsal:

@Axel dik. Kedze tieto vypocty neviem upravit, zaujima ma ako do toho vstupuje vnutorny objem vzduchu - pretoze je predsa rozdiel ci ma horne poschodie 2.65m alebo je to podkrovie.

Dalej ako sa do strat premieta teplota okolia. Predpokladam ze ak to bude dom v tropickom pasme, tak to neplati. Cize sa musi do uvahy brat aj to ze rozdiel teplot medzi Oravou a Podunajskou nizinou je dlhodobo mozno 15°C. 

V tych rovniciach to nevidim.

Porovnavat to s panelakom je nezmyslel, v byte platis za energie vzdy nasobne viac. 

...

Upraveno uživatelem Axel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 54 minutami, shewcza napsal:

Toho trochu lituji, že jsem neudělal klimatizaci. Mám na jižní stranu orientovaný HS portál a jsou z něho obrovské solární zisky, takže se mi jídelna přehřívá. Každopádně do konce roku mám v plánu zastínit to okno pergolou. Uvidíme jestli to pomůže, jestli ne budu muset koupit takovou tu přenosnou klimu. Pořád bojuji s tím jakou krytinu dát na pergolu. Já bych chtěl normální tašku, ale manželka zase lobuje za trapézový polykarbonát kvůli světlu. Já mám zase strach z toho, že sice bude světlo, ale nevyřeší to problém s přehříváním interiéru v té místnosti. Je mi sympatičtější si raději rozsvítit než se potit.

Dlouho jsem se rozvažoval, do jaké krytiny jít. Nakonec jsem dal trapézový polykarbonát v bronzovém provedení s největší možnou krupičkou. Pro můj případ je to ideální kombinace prostupu světla vs. tepla pod pergolou. Ale musím poznamenat, že pergola není připojena k domu, takže nezastiňuje okna. A navíc na jižní straně je pruh, kde je místo polykarbonátu HI fólie na neprůsvitném záklopu (2/5 pergoly neprůsvitné, 3/5 polykarbonát). 

Byl jsem se podívat na pergolu u známého - viz obrázek níže. Střecha je vegetační a uprostřed je světlík (lepené bezpečnostní pískované sklo) cca 1x1,2 m. Kupodivu to propouštělo fakt hodně světla pod pergolu i k oknu.

IMG_20200908_171101.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

protoze na kokotiny nemam cas a nebavi me to... stravil jsem nad podobnymi vecmi hromadu casu (4 roky), myslim, ze cosi uz vim, protoze kolem domu jsem resil  vse.. Tim myslim opravdu vsechno..  Suploval jsem i sveho projektanta, ktery cely dum spatne optimalizoval, ja ho dostal cenove o 200-250 tisic nize a navic ho posunul do nejvyssi mozne dotace.
Ty stejne si budes stat za svym a uprimne je mi jedno, co vlastne platis.. Slo mi spise o ty ostatni, co to ctou.. Timto se k tomu dal nevyjadruju.  Hezky den

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Eskimak: díky za info, máš to vymakané :)

Shewcza: bronzo polykarbonàt by to neodstínil dostatečně? Já mám na pergole čirý trapéz, zespodu s krupičkou, a ta rozptylová krupička + UV vrstva způsobuje, že stín vrhaný pergolou je jednolitý, opticky nepoznáš rozdíl mezi stínem betonového sloupku a stínem průhledného polykarbonátu. Pocitově tam samozřejmě rozdíl je, ale je obrovský rozdíl mezi světlem procházejícím trapézem a přímým světlem. A u bronzově tónovaného trapézu by ten rozdíl byl ještě větší. Ono to není jen o tom "si rozsvítit" - možnost proslunění interieru je důležitá i z hygienických důvodů (defacto dezinfekce UV) a kvůli psychické pohodě žen (většina je na to citlivá).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Axel Hmm. Takze o tom viac nevies. Len tu jednu rovnicu, cize bez urazky, len kokotiny. Myslel som ze si od fachu, nastastie nie. Takych co kolo domu (ci viacerych domov) riesili vsetko alebo vela veci je tu myslim nespocetne, preto sa tu o tom bavime ;). A ako vidno, vacsina si to spocitala (ci len postavila) lepsie. Chapem ze to naserie, ale stale mozes postavit dalsi dom lepsie. 

Pekny den.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja mam na jih okno 2x2 metry a planuju pred to umistit markyzu, nebo terasu s nejakou rolovaci plachtou jako zastresenim a doplnit to nejakou prirozenou vegetaci, coz by jako celek mohlo tak nejak prirozene snizovat pronikani tepla dovnitr v dobe, kdy je to potreba a naopak vevnitr trochu topilo v zime.
porad se tak nejak chci vyhnout venkonvnim zaluziim nebo roletam primo pred oknem, ikdyz pripravu na to udelanou mam...

btw. u stresniho okna asi nema cenu uvazovat, ze bych na nej venkovni roletu nedava, ze?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Každopádně ten spoj pojisti navrtáním děr proti sobě do obou kusů, do kterých vložíš a zalepíš kus železa, pokud je to větší průměr tak klidně na dvou třech místech.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...