Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 13 hodinami, xvoloda napsal:

Jen skoda ze nevazou spary obklad vs dlazba.. 

No jsou věci co bych si teď pohlídal více, až budu stavět 2. dům🤣. Na druhou stranu, bál jsem se, že mě to bude tahat za oči, ale už to ani nevnímám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemate prosim nekdo nejakej napad, jak posunout privod ke svetlu v sadrokartonovym podhledu? Je to asi o metr... muzu tam samozrejme nekde vyriznout diru na ruku a vyresit to, pak to tam vlepit zpatky a tmelit a brousit atd, spis jestli by to neslo nejak elegantne, jestli na to neni nejakej forichtung kterej by se tam prostrcil...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

třeba Parktool prodává takovou blbinu na tahání vnitřního vedení skrz rám kola

tak bys to mohl prostrčit novou dírou v podhledu a pomocí toho magnetu to dovézt ke stávající díře s kabelem, navážeš kabel a vytáhneš zpátky do nové díry

Upraveno uživatelem pebe
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, obracím se s prosbou o názor na ukotvení pergoly. Deska je „skládaná zámkovka“ (zhutněno – makadam, štěrk 16 a pod dlažbu štěrk 4/8) a bude se na tom stavět pergola o půdorysu cca 4,2m x 4m. Šest sloupků - KVH hranol (patrně 100x100 nebo silnější?). Jak pergolu ukotvit?

Mám tohle dilema nebo teda trilema:

1) Koupím v železářství 6ks kotevních patek a u každé jen provrtám dlažbu do hloubky 30 až 40cm. Nacpu tam chemickou kotvu a dvě závitové tyče, na které k dlažbě přepevním kotevní patky.

nebo

2) Pár cm pod zámkovku zabetonuju 6ks ztraceného bednění, pak 2 až 3cm štěrk 4/8 a navrch dlažba. Dlažbu pak protvrám až do bednění, chemická kotva + dvě závitovky na každou patku. Prakticky to samé, jak varianta č.1, jen to bude vylepšeno o kotvení závitové tyče do betonu ve ztraceném bednění.

nebo

3) Poslední varianta. Hodím tam 6ks ztraceného bednění a přímo do něj zabetonuju kotevní patky (ty s roxorovou kulatinou). Pak pár cm štěrku 4/8 a vyčnívající patku obložit zámkovkou.

Jak jste to udělali u sebe a čemu úplně vyhnout/nevyhnout? Díky moc👍

Kotveni.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja väčšinou používam pätky s roxormi a ak si ich viem presne namerať a rozmiestniť dávam ich priamo do čerstvého betónu. Ak so to takto nedá spraviť tak na chemickú kotvu.

Ale možností je viacero. Čo tak zemný vrut? Najlepšie vyzerá tá nastaviteľná pätka (na tvojom obrázku v strede), lebo pätka takmer nie je vidieť. Len sa musí vyvŕtať otvor do stredu trámu a pri priskrutkovaní nemusí vrut dobre držať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl jsem sice koupené patky tvaru obráceného T

https://www.dek.cz/pobocka-ostrava-hrusov/produkty/detail/3099011096-kotevni-patka-t-90x90-20x200?tab_id=parametry

Ale nakonec jsem na chemii kotvil závitovku, na kterou jsem našrouboval sloupek, ke kterému byla na spodní straně přišroubovaná základna z 10 mm plocháče s navařenou nerez matkou. Do sloupku se musel zespodu samozřejmě ještě vyvrtat otvor průměru o něco většího než závitovka hloubky cca 150 mm. Obdoba tady toho řešení:

https://www.dek.cz/pobocka-ostrava-hrusov/produkty/detail/3099000789-patka-pilire-bez-zakladny-100x100-330-s-pojist-m24?tab_id=parametry

Vespod jsem si ještě pohrál a frézkou odfrézoval střed sloupku do hloubky 10 mm a plocháč tak zapustil, takže v pohledu jde vidět jenom závitovka a kousek matice.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jistota je c. 4, tj. zaklady do nezamrzne hloubky (klidne z tech prolejvacek), nebo zemni vruty.

c. 1 jsem nepochopil, to jako kotvis jen do zamkovky a tech 30-40cm vrazis zavitovku do sterku/zeme? Velky spatny ...

c.2 a 3 je o preferenci, kazdopadne jestli chces, aby se ti pergola nehla, tak aspon 2 s nabetonavkou (nebo 3) prolejvacky s roxory na sloup, kdyz uz ne do nezamrzne hloubky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 20 minutami, Diablo1st napsal:

Ja väčšinou používam pätky s roxormi a ak si ich viem presne namerať a rozmiestniť dávam ich priamo do čerstvého betónu. Ak so to takto nedá spraviť tak na chemickú kotvu.

Ale možností je viacero. Čo tak zemný vrut? Najlepšie vyzerá tá nastaviteľná pätka (na tvojom obrázku v strede), lebo pätka takmer nie je vidieť. Len sa musí vyvŕtať otvor do stredu trámu a pri priskrutkovaní nemusí vrut dobre držať.

Děkuju za reakci. Zemní vrut by byl fajn, ale mám pod dlažbou vybagrováno asi 50cm (zhutnění + dvě frakce štěrku), takže by to musel být nějáký nastavitelný vrut, abych se dostal alespoň 40cm do zeminy, co je dole. Ještě se na ty vruty poptám.

 

před 20 minutami, Koci napsal:

Měl jsem sice koupené patky tvaru obráceného T

https://www.dek.cz/pobocka-ostrava-hrusov/produkty/detail/3099011096-kotevni-patka-t-90x90-20x200?tab_id=parametry

Ale nakonec jsem na chemii kotvil závitovku, na kterou jsem našrouboval sloupek, ke kterému byla na spodní straně přišroubovaná základna z 10 mm plocháče s navařenou nerez matkou. Do sloupku se musel zespodu samozřejmě ještě vyvrtat otvor průměru o něco většího než závitovka hloubky cca 150 mm. Obdoba tady toho řešení:

https://www.dek.cz/pobocka-ostrava-hrusov/produkty/detail/3099000789-patka-pilire-bez-zakladny-100x100-330-s-pojist-m24?tab_id=parametry

Vespod jsem si ještě pohrál a frézkou odfrézoval střed sloupku do hloubky 10 mm a plocháč tak zapustil, takže v pohledu jde vidět jenom závitovka a kousek matice.

Díky za odpověď a odkazy. Ta dvojka vypadá zatím nejlépe, takhle by se mi to líbilo. Tu závitovku na chemii jsi kotvil do betonové desky???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 21 minutami, Toams napsal:

Tak jistota je c. 4, tj. zaklady do nezamrzne hloubky (klidne z tech prolejvacek), nebo zemni vruty.

c. 1 jsem nepochopil, to jako kotvis jen do zamkovky a tech 30-40cm vrazis zavitovku do sterku/zeme? Velky spatny ...

c.2 a 3 je o preferenci, kazdopadne jestli chces, aby se ti pergola nehla, tak aspon 2 s nabetonavkou (nebo 3) prolejvacky s roxory na sloup, kdyz uz ne do nezamrzne hloubky

Díky za reakci. Základy jsou vyhrábnuté asi půmetr a kvalitně zhutněno (ten vrut zvážím). Tu variantu č.1 jsi pochopil správně, taky mi to přišlo dost úlet. Potkal jsem v DEKu borce, co si odvážel přesně nařezané dřevo na CNC a staví pergoly na zakázku a takhle to dělají (tak jsem to pochopil). Do zámrzovky se už nedostanu, ale těch 40cm určitě ano, takže bych tam dal šest kusů prolejvaček. Rád to udělám bytelně, to určitě ano. Zase si ale jen tak uvažuju, že ta pergola se nemá kam pohnout. Vítr ji nezvedne a dlažba je položena mezi vybetonované obrubníky, takže se to nikam snad ani posunout nemůže...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Petr77 napsal:

... takže by to musel být nějáký nastavitelný vrut, abych se dostal alespoň 40cm do zeminy, co je dole. Ještě se na ty vruty poptám.

Nastavitelne existuji, tak jestli se ti nechce do nezamrzne, sel bych do vrtu (i kdyz financne narocnejsich). Nevim co mas za pudu, kolik promrza, takze doporucit jeden sar prolejvacky s garanci, ze ti to pak nebude tancovat, moc nemuzu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem udělal patky do nezámrzné hloubky, do čerstvého betonu jsem dal závitovky které byly svareny na rozteč, taky z důvodu, aby to nešlo vytáhnout a vyrobil jsem si tohle, protože to na obrázku výše mi přijde strašně levný (čti hnusný)

20201003_091648.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 48 minutami, shewcza napsal:

Já jsem udělal patky do nezámrzné hloubky, do čerstvého betonu jsem dal závitovky které byly svareny na rozteč, taky z důvodu, aby to nešlo vytáhnout a vyrobil jsem si tohle, protože to na obrázku výše mi přijde strašně levný (čti hnusný)

20201003_091648.jpg

To bude drzet domek na kuri nozce? 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@shewcza: Já to pochopil naopak, že na té jedné patce postavíš celou chaloupku 😆

Trochu mě děsí ty tipy na 90 cm a nezámrznou hloubku, naše opukovo-hliněná chalupa má základy tak 40 cm 😮

A to je zemědělská usedlost, ne zahradní domek...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...