Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

před 36 minutami, snake napsal:

@elninoelnino mam kamna z Harvie a ovladani na kamnech...mně to nevadí-proste otevres dvere - zapnes - zavres dvere...nekoho to muze prudit...

jinak se klidne ptej...

já právě vůbec přemýšlím, co ten "panel" umí nad rámec toho ovládání na kamnech, že to stojí 12 tisíc navíc. Asi to má integrované ovládání světel (můžu vyřešit vypínačem se stmívačem za pár korun) a má to širší možnosti časování - ale nějaké základní časování včetně hlídání teploty termostatem předpokládám je i na plášti kamen. Smart funkce pro propojení s mobilem to beztak asi neumí. Tak stále dumám nad tím, kde je zakopaný pes....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

ja jsem resil saunu s kamaradem z finska, taky mi doporucil harvii. dale mi rikal, ze at kamna vezmu radeji trochu vetsi, aby nemusely prostor vytapet na svuj plny vykon, ze je lepsi mit rezervu.

co se tyce ovladani, taky jsem se ho na to ptal a rikal, ze mu staci ovladani na kamnech, takze se s tim spokojime podobne. ale ja saunu budu stavet az kdovi kdy, zatim na ni mam jen misto a plan :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 21 minutami, Anela napsal:

ja jsem resil saunu s kamaradem z finska, taky mi doporucil harvii. dale mi rikal, ze at kamna vezmu radeji trochu vetsi, aby nemusely prostor vytapet na svuj plny vykon, ze je lepsi mit rezervu.

co se tyce ovladani, taky jsem se ho na to ptal a rikal, ze mu staci ovladani na kamnech, takze se s tim spokojime podobne. ale ja saunu budu stavet az kdovi kdy, zatim na ni mam jen misto a plan :)

o větším modelu mám také stejné info - proto 8kW, kde by měla být dostatečná rezerva. K manuálnímu ovládání na kamnech vs. extenímu - možná je to bezpečnější z pohledu případného nechtěného spuštění dítětem (?)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale houby...jsou to normální otočný knoflíky...jeden start/stop (případně odložený start) druhý termostat na teplotu...

Stejně dáš na plnej výkon a potom podle toho kolik chceš stupňů tak po cca 40-45minutach snizis termostat a hlídá to samo...

Tohle už je ale hrubá praxe-prijdes na to během jednoho/dvou let provozu (myslím kolik stupňů Ti vyhovuje a tak...) 

Další dráty a další blbost co se může porouchat jsem nechtěl...stejne do té sauny lezes-davas prostěradla a kontrolujes to a tak to rovnou na kamnech pustím...kdo je línej otevřít dveře - ať si to dá...

Ohledně kamen máš pravdu-lepsi o kousek silnější, ale dost záleží jak tu saunu postavis a jak zateplis...nebo spíš kde bude - dům/zahrada...

Další dotazy? :)

Upraveno uživatelem snake
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

díky za zkušenosti, které jsou samozřejmě nedocenitelné. týpek z jednoho eshopu na sauny mi hned ten externí panel dal do kalkulace (když jsem ještě neměl choutky saunu si postavit sám). Tedy zatím best practice je tedy naddimenzovaná kamna, ovládání na nich. Je ještě něco, na co bych se měl zaměřit? Je pocitový rozdíl v zážitku ze sauny mezi tím, kolik kamenů se dovnitř vejde? Nebo je to další blbost, která říká, že je to lepší, protože je v sauně větší tepelná setrvačnost v okamžiku, kdy někdo ze sauny vyleze?

Pak mě napadá vzduch v sauně - někde jsem četl, že se vzduch má v sauně 6x za hodinu vyměnit. Finové prý proto mají pod dveřmi mezeru klidně 10cm, a v protilehlém koutě nahoře odvětrání ven. Někde se zase píše, že odvětrání nemá být nahoře, ale pod horní lavicí (cca 90cm nad zemí), aby se ven nedostával ten nejteplejší vzduch, ale vzduch, který už má zas trochu nižší teplotu... ale zase, nejsou to blbosti?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha...si na začátku...takze začneme cirkulaci vzduchu-coz je velmi důležité, aby ses neudusil a aby Te nebolela hlava z nedostatku kyslíku...nadech pod kamnama a odvětrání na protilehlé straně (já dával taky pod lavici-vadila mně díra ve zdi, abych na ni koukal a ta teplota jak si zmínil je taky pravda...i nastavení jestli to bude otevřený úplně nebo ne jsem vychytal a vlastně s tím už nic nedělám...) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

se vším souhlas, kamna o trochu silnější (kámoš má kamna na dřevo a je to taky příjemný do toho koukat ale zas ne tak pohodlný), udělej dobrý zateplení, mezeru pod dveřmi mám tuším 6cm, odvětrávání křížem dole, lavice z olše, a líbí se mi v sauně véélký okno a výhled do zahrady. Jóo a hlavně otvírání dveří směrem ven:-).

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky všem, tak abych to sesumiroval Materiál lavic budu ještě řešit (africká vrba?), zatím mám nakoupeny severský smrk jako obklad (super cena), do obkladu bude zabudovaný i 1m2 himálajske soli, kamna vezmu tedy asi hervia s ovládáním na nich 8kW, izolace 3cm PIR desky s oboustrannou ALU, provetravani pod palubkama (4cm), okno bohužel nikde neudělám (čerstvě hotova fasáda včetně obkladů:-)), vstupní dveře otvírání ven, mezeru pod nimi, díru pod kamny, odvetrani dole úhlopříčně naproti. No asi mám už vše, nic víc mě nenapadá 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Paráda....;) Já už se honím přes tejden jako kokot, byt konečně vystěhovanej...v domku není přes krabice k hnutí, zítra přijedou montovat kuchyň... práce na dva dny, pozítří přístřešek na parkovací stání... kolotoč hroznej. Už jsem ko... těším se, až nastane pohoda.

Upraveno uživatelem Gustaf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...