Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

před 8 minutami, eskimak napsal:

Tvl, to je ale mudrost sveta. Nevidim jediny dovod preco by rovna strecha nemala byt prakticky vo vsetko lepsia ako Acko. Ani sekundu by som nevahal aku strechu si vybrat. Ano, mam Ackovu sttechu, ale barak som kupoval zabehnuty a strecha nieje pri kupe ten hlavny parameter, ale inak je rovna strecha daleko jednoduchsie a spolahlivejsie riesenie.

Rovná strecha je náročnejšia na prevedenie, t.z. pár drobných chybičiek a za pár rokov môžeš meniť celú strechu. Osobne nepoznám človeka, čo by nemal nejaký problém s rovnou strechou. Väčšina už strechy prerobila na klasickú škridlovú.

O spoľahlivejšom riešené dosť pochybujem (nejaké štúdie, či odborné články?). Prax ukazuje skôr opak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Taky si myslím, že rovná střecha je slabina a dřív nebo později se to projeví. U nás stojí takové baráky 3 a z toho mají dva problémy po 6 letech a jeden je rok po kolaudaci, tak se to ještě neprojevilo. Nehledě na to, že to vypadá všechno jako trafo stanice, ale já jsem v tomhle staromilec, takže tu poslední větu neberte vážně :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

První, kdo použil hloupé tvrzení bez opory argumentu jsi byl ty v příspěvku: (teď mi chybí číslování)

"Tvl, to je ale mudrost sveta. Nevidim jediny dovod preco by rovna strecha nemala byt prakticky vo vsetko lepsia ako Acko. Ani sekundu by som nevahal aku strechu si vybrat. Ano, mam Ackovu sttechu, ale barak som kupoval zabehnuty a strecha nieje pri kupe ten hlavny parameter, ale inak je rovna strecha daleko jednoduchsie a spolahlivejsie riesenie".

Já dělal jen 4 roky pokrývače od realizace po návrhy ve stadiu stavby.

E: zase ob jeden...

Upraveno uživatelem Americkej
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 minutou, Diablo1st napsal:

Rovná strecha je náročnejšia na prevedenie, t.z. pár drobných chybičiek a za pár rokov môžeš meniť celú strechu. Osobne nepoznám človeka, čo by nemal nejaký problém s rovnou strechou. Väčšina už strechy prerobila na klasickú škridlovú.

O spoľahlivejšom riešené dosť pochybujem (nejaké štúdie, či odborné články?). Prax ukazuje skôr opak.

Dobre zateplit rovnu strechu je jednoduche. Dobre zateplit sedlovu ci stanovu strechu je takmer nemozne. A na vacsine domov je to urobene zle. Problemom je napr. detail veniec-pomurnica ci velmi oblubeny vylez na povalu. To prve sa da samozrejme vyriesit (napr. studenym vencom), no poznam asi jedneho cloveka co to tak ma (a aj niekto tu na chronomagu to tak robi). 

Samotne zaizolovanie strechy je s prichodom pvc folii (fatrafol atp) velmi jednoduche a trvacne (samozrejme ze to musi robit firma co to dokaze a vie, ale to plati u vsetkeho), akakolvek oprava je jednoducha, rychla, lacna. Nic nebrani polozit pod fatru kludne pol metra polystyrenu, zatepluje sa prakticky rovna plocha. Kotvit takisto nieje nutne, staci napr. zatazit strkom. Takisto generalka plochej strechy z akehokolvek dovodu (zle/ziadne zateplenie) je relativne jednoducha a zaplatitelna. U sedlovej strechy je to nepredstavitelne.

Kazdy nech voli co mu je sympaticke a o com je presvedceny, pre mna je sedlova strecha prehistoricka, zlozita, draha a nedokonala konstrukcia.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Americkej napsal:

Rovná střecha je vždycky koleda vo průser. Pokud už Ti jí sjetej architekt navrhne a Ty nemáš sílu se bránit, tak nevybírej podle cenovky. Nezkurvenej barák je k nezaplacení. Na všechno vostatní je Mástrkárd...

Prvy kto pouzil prispevok bez argumentacie si bol ty. A jednalo sa o tento prispevok. Takze ta zakladna skola by sa ti asi fakt hodila.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 minutami, eskimak napsal:

Dobre zateplit rovnu strechu je jednoduche. Dobre zateplit sedlovu ci stanovu strechu je takmer nemozne. A na vacsine domov je to urobene zle. Problemom je napr. detail veniec-pomurnica ci velmi oblubeny vylez na povalu. To prve sa da samozrejme vyriesit (napr. studenym vencom), no poznam asi jedneho cloveka co to tak ma (a aj niekto tu na chronomagu to tak robi). 

Samotne zaizolovanie strechy je s prichodom pvc folii (fatrafol atp) velmi jednoduche a trvacne (samozrejme ze to musi robit firma co to dokaze a vie, ale to plati u vsetkeho), akakolvek oprava je jednoducha, rychla, lacna. Nic nebrani polozit pod fatru kludne pol metra polystyrenu, zatepluje sa prakticky rovna plocha. Kotvit takisto nieje nutne, staci napr. zatazit strkom. Takisto generalka plochej strechy z akehokolvek dovodu (zle/ziadne zateplenie) je relativne jednoducha a zaplatitelna. U sedlovej strechy je to nepredstavitelne.

Kazdy nech voli co mu je sympaticke a o com je presvedceny, pre mna je sedlova strecha prehistoricka, zlozita, draha a nedokonala konstrukcia.

S tvojím tvrdením ohľadom zateplenia A strechy nesúhlasím, lebo tieto detaily sú celkom dobre vychytané. Navyše to, že tam budeš mať tepelný most spôsobí akurát to, že prekúriš viac. Ale ak ti niekto spraví zle rovnú strechu začne do nej zatekať a ty to zistíš až za nejaký čas.

Dokonalé nie je nič, ale ukáž mi 100 ročné budovy s rovnou strechou, kde sa nemusela meniť alebo opravovať strecha. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, v tomhle bodě máš pravdu. Vynesl jsem neadresný soud bez argumentace, jen na základu zkušenosti. U tak očividného příkladu mi to přišlo zbytečné, což mne neomlouvá. Jediná výhoda ploché střechy je teoreticky poměr plochy stavby proti ploše krytiny.

E: ... už víte :-)...

Upraveno uživatelem Americkej
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tím zateplením krovu si dá souhlasit, i když s nástupem chytrých pěn atp. se to hodně vylepšilo. Bohužel nám pořád zustavají krokve, což je a bude vždy problém. Studený věnec mám já a říkal jsem to i dvěma kamarádům co právě staví, ale nedali si říct a dělají podle projektu, kde je zásadní konstrukční chyba. (podle mě)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 minutami, Diablo1st napsal:

S tvojím tvrdením ohľadom zateplenia A strechy nesúhlasím, lebo tieto detaily sú celkom dobre vychytané. Navyše to, že tam budeš mať tepelný most spôsobí akurát to, že prekúriš viac. Ale ak ti niekto spraví zle rovnú strechu začne do nej zatekať a ty to zistíš až za nejaký čas.

Dokonalé nie je nič, ale ukáž mi 100 ročné budovy s rovnou strechou, kde sa nemusela meniť alebo opravovať strecha. 

Ak tam budes mat tepelny most, tak pridu aj dalsie problemy, nie len straty na kureni. 

Do rovnej strechy nema ziaden dovod zatekat, to mozes povedat ze ak ti niekto zle urobi sikmu strechu tak do nej bude zatekat. Napr. okolo komina, co tiez nieje silna stranka vacsiny domov.

100 rocna budova s povodnou rovnou strechou neexistuje, mas pravdu. Vhodne technologie neexistovali. Ale verim ze som to spomenul, ze hovorim o strechach po prichode pvc folii (v nasich podmienkach mozno poslednych 20rokov).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, Americkej napsal:

Ano, v tomhle bodě máš pravdu. Vynesl jsem neadresný soud bez argumentace, jen na základu zkušenosti. U tak očividného příkladu mi to přišlo zbytečné, což mne neomlouvá. Jediná výhoda ploché střechy je teoreticky poměr plochy stavby proti ploše krytiny.

E: ... už víte :-)...

Dakujem za prispevok. Bez ironie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 minutami, shewcza napsal:

S tím zateplením krovu si dá souhlasit, i když s nástupem chytrých pěn atp. se to hodně vylepšilo. Bohužel nám pořád zustavají krokve, což je a bude vždy problém. Studený věnec mám já a říkal jsem to i dvěma kamarádům co právě staví, ale nedali si říct a dělají podle projektu, kde je zásadní konstrukční chyba. (podle mě)

Ano. Ano. Ano.

A ano, uz si spominam ze ty si tu daval foto studeneho venca. Ja som nastastie kamarata dokazal presvedcit aby do toho siel.

A opat ano, vo vacsine projektov sedlovych ci stanovych striech su podla mna zasadne konstrukcne chyby. A s nimi je aj velka vacsina domov postavena. U plochej strechy to nehrozi, riesenie je omnoho jednoduchsie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám štěstí, že mám chytrého tchána, jinak bych to taky dělal podle projektu, ale vlastně je to úplně logické a nevím proč to projektanti pořád dokola dělají špatně!

 

Jinak se asi všichni shodneme, že na ploché střeše nemá cenu šetřit. Tím zároveň netvrdím, že nejdražší nabídka bude ta nejlepší. Určitě bych se poradil s někým v okolí a poptal se na zkušenosti. Třeba pohledal i na internetu. Vím, že zkušenost je nepřenositelná, ale vyhneš se alespoň úplně těm největším průšvihům. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdyby mi to místní stavební regulativy dovolily, šel bych při stavbě do ploché střechy hned (dnes se biju do hlavy, že jsem byl takový poctivec... pár lidí se tu na pravidla vykašlalo a uhráli (nepátral jsem jak) výjimku). Historicky byly ploché střechy (resp. přesněji pultové s minimálním sklonem) opravdu problematické - viz skoro všechny funkcionalistické realizace - ale, jak píše eskimák, dnes bych se toho nebál z hlediska izolací. Čeho bych se malinko bál je nosnost střechy (u nás často napadne půl metru mokrého sněhu a to už je nějaká váha, musí se s tím počitat při konstrukci celého domu). Ovšem benefity: možnost mit na střeše "neviditelné", obtížně ukradnutelné a přitom pro mě snadno dostupné a obsluhovatelné technologie (fotovoltaiku, teplovodni soláry, meteostanici, atd) by mi za to stály. Njn, prokoučoval jsem to.

K těm izolacím: kdyby to byl za poslednich 50 let tak neřešitelný problém, nemohli by lidé v poslednich patrech vsech paneláků vůbec bydlet :) kdyz se to neodflákne, a voda má kam odtékat a nestojí na střeše, funguje to dobře.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ked sme este byvali v klasickej bytovke, akurat sa zacinala riesit oprava strechy (preventivna). Bytovka mala v tej dobe asi 35-38 rokov. O materialoch, ktore tam boli kedysi pouzite a kvalite prace si nerobim iluzie. Nemyslim si, ze nieco take je zla referencia na rovnu strechu.
Na dome mam rovnu strechu. Teda ona nie je rovna, pretoze z kazdej strany ma sklon do najnizsej casti, kde je urobeny zvod na vodu a bezpecnostny prepad. Sklon je neviditelny, kedze okolo strechy je atika. No a ano, pod foliami mam (uz si nepamätam) 40-50cm styroduru. 
Co vidim ako problem pri tomto type strechy je, ze ked nastane problem, najst presne miesto, kedze voda moze pretekat rozne pomedzi zateplenie a pripadne zamoknutie v dome moze byt pokojne niekolko metrov od potencialneho problemu. A mozno nie, mozno na to existuju nejake postupy, ktore ja ako laik nepoznam.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bohužiaľ staršia i stredná generácia je zaťažená minulosťou realizácii plochých striech za socíku kde ako píše eskimák chýbali vhodné finálne vrstvy... Dnes už štandardne predávané krytiny na báze PVC fólie vydržia bez zásahu aj 20 rokov. Tu by som však dal do pozornosti TPO fólie, ktoré neobsahujú na rozdiel od pvc fólii zmäkčovadlá a vydržia podstatne viac... Ako mercedes medzi krytinami sú EPDM membrány napr. Firestone, ktoré majú bežne životnosť i viac ako 50 rokov

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro odlehčení Vám tady dám fotky, jak opravuje realitka staré baráky na kšeft. Letos  zamrzlo topení a vyteklo do baráku. Radiátor přichycen do sádroše vruty bez hmoždinky, na fotkách si můžete všimnout i špatně zateplené šikmé střechy, ta žlutá vata je nová co jsem mu dovezl, aby jsme trochu aspon ochránili samo odvzdusnovaci ventil. Bude to muset všechno dolů a udělat nové zateplení. Nejlevnější okna, odpady v kopoflexkách atd. Když jsem říkal bráchovi ať to nekupují, řekla mi jeho žena, že jim závidíme, že už budou bydlet (byly jsme tehdy ve fázi hrubé stavby). Dnes už bydlíme a oni řeší jeden průser za druhým a s realitkou se budou soudit.

20210210_162719.jpg

20210210_164325.jpg

20210210_165004.jpg

IMG-0f1c210425324a778b22663f664fd5f1-V.jpg

IMG-ff9519553871771ab1a1104a5fa33484-V.jpg

IMG-e394d6bf07b89a1b12f4ed0a664a8e78-V.jpg

IMG-8519da57ef5a363636911d6b294195ec-V.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No nazdar. Mě obytné podkroví teprve čeká (okolnosti mě k tomu pravděpodobně donutí), a to jsem přitom vnitřně přesvědčený, že pod střechou má být půda s volným krovem, umožňující pohyb vzduchu a snadnou kontrolu dřevěných konstrukcí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Viz tommi_d - ten to napsal správně.

Pokud chcete po 20-25 letech fólii měnit, vezměte si PVC, je levnější a firmy ho preferují, protože se s ním lépe dělá.

Pokud chcete delší životnost, volte TPO. 

Nejlepší je opravdu EPDM - Firestone nebo Resitrix (kombinace asfalt dole+EPDM nahoře).

Plochá střecha se jako bezodtoková (bezespádová) nenavrhuje, spád je zásadní i u ploché střechy. Povlaková hydroizolace (asfaltové pásy, fólie) ploché střechy by měla být bez netěsností, ale ty se objeví vždy. A pak je tedy důležité mít co největší spád. Dal bych minimálně 3%. Já jsem si dal spád 5% a TPO od značky Sika, ale chápu, že ne každá střecha si to může dovolit (já mám ty ploché střechy malé, takže to nevadilo). Největší problém pro hydroizolační materiály je UV záření. PVC má jenom na povrchu tenkou vrstvu jako ochranu proti UV záření. Stačí tuto vrstvu poškrábat a je zaděláno na problém. TPO je odolné vůči UV záření v celé tloušťce. UV záření dobře řeší, pokud je střecha stabilizovaná přitížením (kačírek nebo vegetační střecha), samozřejmě jenom v ploše, atiky jsou volné a tam dostává fólie zabrat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@shewcza @eskimak

Kluci, nejako mi to nedá, ktorý presne detail venca a zateplenia strechy Vám robí problém?

Lebo z vonkajšej strany sa na venec dáva zateplenie pri betonáži (5-10cm styrodur) a potom ešte na to príde fasádna izolácia. Medzikrokvová izolácia to zasa vyplní nad ním, čiže tuto by nemal byť problém. Pri zateplenom strope by mala byť izolácia až nad pomúrnicou. 

Čo mám skúsenosti na starších domoch, ak majú aspoň nejakú izoláciu na venci a strope, zvyčajne okrem vysokých tepelných strát nemajú žiaden iný problém (vlhnutie, plesne atď.)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...