Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 50 minutami, shewcza napsal:

Na to prijdou jeste 3x 200mm trámy a ty 160 se "zuřivým zahloubením" budou po delce. Ty dvoustovky musím taky trochu zahloubit, minimálně o 5 cm. Ta barva vypada ve skutečnosti úplně jinak, ale samsung to tak blbě vytahuje. Je to OK4B, v zimě do uelena v létě spíš do žluta, respektive slunko/ pod mrakem. Mouchy na to nesedají, ale je pravda, že v létě jsme ji ještě neměli, tak uvidíme. Každopádně díky.

Drzim palce. Daj si pozor aby vyska dreva neklesla pod 1/20 dlzky ktoru spaja, t.j. na 2m rozpon potrebujes 10cm vysoky hranol, na 3m je to 15cm atd. V tom najnizsom mieste. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za radu eskimáku, ale už to mám nařezaný. Podle mého selského rozumu toto pravidlo platí na prostředku rozpon. Ta zeslabená část je odlehčení, které bude ležet přímo na trámu a na to nebude působit skoro žádná síla, nebál bych se to vzít ještě víc. Dneska jsme dali nahoru jen ty tři trámy. Ve dvou se to celkem proneslo.

20210328_180410-01.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, shewcza napsal:

Díky za radu eskimáku, ale už to mám nařezaný. Podle mého selského rozumu toto pravidlo platí na prostředku rozpon. Ta zeslabená část je odlehčení, které bude ležet přímo na trámu a na to nebude působit skoro žádná síla, nebál bych se to vzít ještě víc. Dneska jsme dali nahoru jen ty tři trámy. Ve dvou se to celkem proneslo.

Nie celkom rozumkem tomu ze tam neposobi ziadna sila, ak ten tram v strede zatazis 500kg, tak sa tento tlak prenesie rovnomerne na oba stojky. A teda ak je napr. 10cm tram nad stojkou zoslabeny na polovicu (zo spodnej strany, z vrchu by to bolo nieco ineho, tam mozes na roznesenie sil nakreslit trojuholnik dole k stojke) tak je to to iste ako by si na celu dlzku pouzil 5cm tram. Vsetko ostatne medzi tymi oslabeniami je len mrtva vaha. Tieto zahlbenia su bohuzial casto achilovkou amaterskych konstrukcii.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejslabší trámy jsem použil 16cm (ty jsou ovšem zeslabeny, už si nepamatuji přesně o kolik, protože je to už dlouho a nepamatuji si to. Rozpon je cca 270cm)a sice nejsem profík, ale jestli tahle pergola nepřežije moje děti, tak sním svůj klobouk :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli eskymák neměl na mysli smykový/posouvající síly u podpor, že by se při větším oslabení zespoda trám štípnul podélně a tím samozřejmě ztratil únosnost..(?). Každopádně pěkná práce! Trochu mě zahanbuje, jak jste pracovití a šikovní :D, mě letos čeká komplet výměna topení (rozvody, radiátory, el.kotel), vůbec se mi do toho nechce :death:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, shewcza napsal:

Nejslabší trámy jsem použil 16cm (ty jsou ovšem zeslabeny, už si nepamatuji přesně o kolik, protože je to už dlouho a nepamatuji si to. Rozpon je cca 270cm)a sice nejsem profík, ale jestli tahle pergola nepřežije moje děti, tak sním svůj klobouk :)

Mozno som to divne napisal. Vo chvili ked tram polozis na stojku, zoslabeny zo spodnej strany, tak jeho nosnost je rovnaka ako by tam bol tram vysoky ako ta zoslabena cast. Cize ak si 16cm zarezal zospodu na 10, tak to na 270cm rozpon nestaci. Nevravim ze to nutne spadne, ale nebolo by to ok. Ina situacia by bola ak by bol zarez z hornej casti, tam sa sily rozlozia inam.

V kazdom pripade nech sa stavba podari. 👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, lub napsal:

Jestli eskymák neměl na mysli smykový/posouvající síly u podpor, že by se při větším oslabení zespoda trám štípnul podélně a tím samozřejmě ztratil únosnost..(?). Každopádně pěkná práce! Trochu mě zahanbuje, jak jste pracovití a šikovní :D, mě letos čeká komplet výměna topení (rozvody, radiátory, el.kotel), vůbec se mi do toho nechce :death:

Nerozumiem ako to s tym smykom myslis. Pre lepsiu predstavu co sa snazim vysvetlit. Predstav si 2 stojky, 2 metre od seba, tram 10cm vysoky (sirka v principe nieje podstatna, ide len o krutenie). Postavis sa nan, do stredu, predpokladajme ze mas 100kg. Udrzi ta? Jasne. Teraz pod stojkami odfrezujme / zarezme/ z tramu spodnej casti 9cm, teda z tramu ostane na stojkach polozeny len 1cm zub v hornej casti. Udrzi ta? Nie. Je jedno ze ma 10cm vysku, v tejto chvili je na tom z pohladu zatazitelnosti rovnako ako 1cm doska (odmyslime si iny sposob pruzenia, ale zatazitelnost je rovnaka). Vstupuje do toho viac premennych, toto som zjednodusil len pre pochopenie co sa stane pri zahlbeni do spodnej casti vodorovneho tramu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tenhle problém je často vidět u amatérských konstrukcí (jak píše eskimak), když jsou trámy (příčníky) spojeny přeplátováním na stojně. Trám, klidně 120 výšky, je kvůli plátu zeslaben na 60 (půlka). Plátem se navazuje na další příčník a plát sám o sobě je podepřen stojnou, ale jenom ten plát, už ne trám (celý průřez). Proto taky se plátem má spojovat pouze, když je podepřený...

(dá se tomu různě pomoct, třeba vrutem s celozávitem přes průřez, nebo se dá pasovina podél, atd..) ale maso je maso

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 49 minutami, morepower napsal:

tenhle problém je často vidět u amatérských konstrukcí (jak píše eskimak), když jsou trámy (příčníky) spojeny přeplátováním na stojně. Trám, klidně 120 výšky, je kvůli plátu zeslaben na 60 (půlka). Plátem se navazuje na další příčník a plát sám o sobě je podepřen stojnou, ale jenom ten plát, už ne trám (celý průřez). Proto taky se plátem má spojovat pouze, když je podepřený...

(dá se tomu různě pomoct, třeba vrutem s celozávitem přes průřez, nebo se dá pasovina podél, atd..) ale maso je maso

Exactly. Hovoris mi z duse. A nejako neviem pochopit co ludi vedie k vodorovnemu spoju a nie zvislemu, kde by nedoslo k oslabeniu samotneho prvku. Nehovoriac o dlzke spoja ktora je casto tragicka, napr. rovnaka ako vyska prvku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemám strach kluci, tady ta pergola mě přežije s prstem v nose. Otestujeme to až tam polezu s tátou dávat polykarbonát, kdy po konstrukci poleze 1x 102kg a 1x 130kg bodové zatížení, tolik sněhu tady nikdy nebylo od toho co jsem na světě.  Mezera mezi vrchním trámem bude cca625 mm, takže poměrně na husto. Přemýšlím, že jednu řadu vyhodím a bude mezera cca 715mm. Když to spadne, tak se samo pochlubím :)

 

Edit: Ještě přemýšlím, že konstrukci zatížím 4 fotovoltaickými panely 🙂

Upraveno uživatelem shewcza
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@shewcza neviem ake mas tie zarezy, ak ti tam ostane 10cm dreva tak to samozrejme nespadne. Asi. Ale v poriadku to nieje. Len som chcel poradit ako to ma byt. V kazdom pripade, ja by som to prerobil aj za cenu noveho materialu, hrube nehoblovane tramy stoja par korun.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, eskimak napsal:

@shewcza neviem ake mas tie zarezy, ak ti tam ostane 10cm dreva tak to samozrejme nespadne. Asi. Ale v poriadku to nieje. Len som chcel poradit ako to ma byt. V kazdom pripade, ja by som to prerobil aj za cenu noveho materialu, hrube nehoblovane tramy stoja par korun.

Však to je v pořádku, jsem rád, proto to tady i dávám, abych dostal radu, vyhubováno, nebo třeba i pochvalu. Žádný učený z nebe nespadnul, takže díky. Mám tam 10 cm a věřím tomu ačkoliv to možná není podle tabulek. Kdyby to spadlo, tak o nic nejde, pokud to nikoho nezabije. Maximálně koupím novou krytinu a trámy. Já to chtěl snížit, protože už takhle je ta konstrukce vysoká. Dole, na stranu kam se střecha svažuje bude průchod od čisté podlahy 200cm +20cm trám + 20 cm trám (-4cm sedlo) + 16cm (takhle "jen" 10 cm) už takhle mi to přijde strašně předimenzované. Řešením by mohlo být dokoupit 2ks 5m trámů a dát je ještě mezi ty krajní a prostřední. Tím bych nevyhazoval žádný materiál jen bych přikoupil + bych samozřejmě musel do těch stávajících udělat do každého 2x snížení na těch 10cm.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 minutami, shewcza napsal:

Řešením by mohlo být dokoupit 2ks 5m trámů a dát je ještě mezi ty krajní a prostřední. Tím bych nevyhazoval žádný materiál jen bych přikoupil + bych samozřejmě musel do těch stávajících udělat do každého 2x snížení na těch 10cm.

Ak tomu rozumiem spravne, tak ano, toto by bolo riesenie, pretoze by si zmensil rozpon na cca 1.3m a to uz je uplne v pohode.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hotovo, teď ještě střechu a podlahu :) a chodníky kolem baráku, plot, rozvozit hlínu, srovnat pozemek, zasadit trávu atd. atd. Je toho ještě pořád moc, ale perfektně se u toho odreaguji a nečumím pořád do prodejní sekce :D

 

Nakonec jsem tam žádné trámy nepřidával, chci mezi trámy udělat dřevěné sklopné lamely a měl bych s tím asi 30x tolik práce, kdyby z dvou mezer udělal čtyři mezery. Myslím, že to nespadne. 

20210401_191852-01.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě dotaz, protože jsem strašně lakotnej ,opatrnej na korunu a rád si dělám věci sám. Myslíte, že má smysl udělat dřevěnou podlahu ze smrkových prken? Bude s tím docela hodně práce a rád bych aby to dalo aspoň 15 let při občasné péči. Nebo se mám odlakomit a koupit rovnou terasové prkna modřínové?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 minutami, shewcza napsal:

Ještě dotaz, protože jsem strašně lakotnej ,opatrnej na korunu a rád si dělám věci sám. Myslíte, že má smysl udělat dřevěnou podlahu ze smrkových prken? Bude s tím docela hodně práce a rád bych aby to dalo aspoň 15 let při občasné péči. Nebo se mám odlakomit a koupit rovnou terasové prkna modřínové?

Jednoznacne odlakomit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...