Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

před 22 hodinami, Tom4 napsal:

Ad sklep - mít svažitý pozemek, řešil bych polozapuštěnou DIY stavbu a la hobití domek / zemljanka místo sklepa. Na rovině v satelitu jen nízký úložný prostor, tedy ne na výšku postavy (na co taky) pro skladování, a na něj zahradní kůlna na nářadí / domek, přístup skrz podlahu. Na velkej sklep pod barákem x krát x metrů jste měli myslet při stavbě domu ;)

Tak na sklep pod barákem jsme při stavbě domu samozřejmě mysleli a hned to kvůli rozpočtu zavrhli.

Ale teď když budu něco dalšího stavět, tak proč o tom aspoň nepřemýšlet. A jestli mi to někdo přiveze v celku bez práce, za celkem dobrý peníz, tak proč ne, že? Co se týče velikosti, tak jak jsem někde četl: Nešetřete a buďte vždy raději velkorysejší, co se celkového půdorysu sklípku týče – příliš mnoho prázdného prostoru je menší zlo, než když se vám bude úroda mačkat od podlahy až po střechu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Už jsem to sem někde psal - sklep máme z 

https://prefabet-beton.cz/prefabrikovane-sklepni-segmenty

celkem 5 metrů. Deska, ztracené bednění, aby byla klenba výš, ocelové dveře, zvenku nástřik izolační pěnou, obklady, schody. Vevnitř nyní regály po obou stranách, stolek a židle.

Zašívárna číslo 3, není tam ani signál

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, j.ocvirk napsal:

Delal nekdo venkovni kuchyni?

Jde mi o material jaky pouzit? (Chtel bych drevo)

Bude to 3m dlouhe.. v pergole.. ze 2 stran zed, strecha...

Cim osetrit drevo aby to vydrzelo venku, mohl na to dat potraviny?

A pracovni deska? 

Kamen je moc drahej...

Gril tam nebude, jen drez a pracovni deska.. indukcni deska prenosna v pripade potreby..

Za kazdou radu diky...

Jestli to bude pod střechou tak platí podobná pravidla jako v interieru. Desku ideál spárovku buk (tam se dubu vyhni) nátěr top osmo, má jako jeden z mála certifikaci pro potravinářství. Zbytek dřeva na skříňky vyber podle toho, co se Ti líbí. Já preferuju český dřeviny tvrdý. Dub-buk-jasan běžný, nebo dráž hrušeň-ořech-javor-švestka-akát. Jen jaká kresba Ti lahodí a co snese šrajtofle. Já jsem si loni utruhlal jasanovou kuchyň komplet celomasiv, včetně korpusů i polic. Pracovní desky jsem chtěl bukový. Vršky už mám přes rok pověšený, spodky čekaj nařezaný, nakoupený pojezdy, kování a vůbec všecko, jen se k tomu nějak ne a ne dokopat... Tak aspoň pro inspiraci obrázek levýho křídla vršků:

DSC00002.thumb.JPG.f096255e9249558d83ab0186c2b75a0b.JPG

DSC00004.thumb.JPG.9be81301d613753b6cc97895a9034b58.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 7 hodinami, Beet napsal:

Tak na sklep pod barákem jsme při stavbě domu samozřejmě mysleli a hned to kvůli rozpočtu zavrhli.

 

Doufám že to neznělo osobně, to bylo obecný konstatování k problematice výstavby  :cheers:

obávám se že ten rozpočet na stavbu sklepa jak tady dával kolega gunman bude velmi podobný částce na vystavbu sklepa při výstavbě domu, ale to asi zkonzultujte spolu v sz. Koukám že to je napůl zapuštěné, ideál. Velký sklep samozřejmě výhoda, opět ale otázka ceny. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Americkej napsal:

Jestli to bude pod střechou tak platí podobná pravidla jako v interieru. Desku ideál spárovku buk (tam se dubu vyhni) nátěr top osmo, má jako jeden z mála certifikaci pro potravinářství. Zbytek dřeva na skříňky vyber podle toho, co se Ti líbí. Já preferuju český dřeviny tvrdý. Dub-buk-jasan běžný, nebo dráž hrušeň-ořech-javor-švestka-akát. Jen jaká kresba Ti lahodí a co snese šrajtofle. Já jsem si loni utruhlal jasanovou kuchyň komplet celomasiv, včetně korpusů i polic. Pracovní desky jsem chtěl bukový. Vršky už mám přes rok pověšený, spodky čekaj nařezaný, nakoupený pojezdy, kování a vůbec všecko, jen se k tomu nějak ne a ne dokopat... Tak aspoň pro inspiraci obrázek levýho křídla vršků:

si mě inspiroval těma vobezdívkama, čim si to lepil? normálně cement nebo nějaký tepluvzdorný lepidlo? spáry sou na beton dost světlý, ale můžeš to mít natřený nebo bělený, tož se radši tážu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Joy: Obezdívky- jsou to plnohodnotný zdi, použitý lícový cihly Klinker. Taktéž spešl malta stejné značky pro lícové zdivo. Nakoupil jsem v Plzni u Bricklandu. Malta nevystačila, zedník co mi to stavěl mne vyslal dokoupit pár pytlů. Tu jsem vzal za rohem v Blatný od jiný značky, do Plzně už se mi nechtělo... Ta je výrazně světlejší, nějak mi to nevadí. Pokud jsi hravej, maltu lze i napigmentovat do různých odstínů. Na obrázku je hezky vidět, jak jsou ty spodní šáry tmavší.

DSC000014.thumb.JPG.2610d66ccc82e669727735a9258177dc.JPG

waw: Dub- má jedovaté třísloviny a silice, proto by se neměl použít na krájecí prkénko a ani na desku v potravinářství. Buk je naprosto neutrální, má rovnoměrnější hustotu, na řeznický špalky, prkénka a kuchyňské desky ideální. To "jedovaté" zas neberte hystericky, dub se běžně užíval v lékařství...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 minutami, Americkej napsal:

Joy: Obezdívky- jsou to plnohodnotný zdi, použitý lícový cihly Klinker. Taktéž spešl malta stejné značky pro lícové zdivo. Nakoupil jsem v Plzni u Bricklandu. Malta nevystačila, zedník co mi to stavěl mne vyslal dokoupit pár pytlů. Tu jsem vzal za rohem v Blatný od jiný značky, do Plzně už se mi nechtělo... Ta je výrazně světlejší, nějak mi to nevadí. Pokud jsi hravej, maltu lze i napigmentovat do různých odstínů. Na obrázku je hezky vidět, jak jsou ty spodní šáry tmavší.

DSC000014.thumb.JPG.2610d66ccc82e669727735a9258177dc.JPG

waw: Dub- má jedovaté třísloviny a silice, proto by se neměl použít na krájecí prkénko a ani na desku v potravinářství. Buk je naprosto neutrální, má rovnoměrnější hustotu, na řeznický špalky, prkénka a kuchyňské desky ideální. To "jedovaté" zas neberte hystericky, dub se běžně užíval v lékařství...

to sem přesně potřeboval, děkuju za info, musim zbourat 3 zdi a 1 postavit, přidat nosníky na jejich místo, bo samozřejmě ty zdi drží strop a změnit vchodový místo vrchního bytu, čiže to bude taková dost nepopsaná stránka, kde pude vyrobit moc pěknej kuchyňobejvací prostůreček :)  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Americkej: moc diky.. kuchyn vypada super.. nejsem truhlar, neco svedu, ale vzhledem k pristupu remeslniku, sem se rozhodl ze se do toho pustim sam 🙂

Bylo me doporuceno, desku udelat z podlahoveho profilu cca 40mm... kdy se to srazi k sobe, tak to prej je rovne a ma to sanci na dilataci..

A nater tungovy olej...

Mrknu na ten top osmo

V interieru cajk vsechno, bojim se vlhkosti + zima... nebude to pracovat?

Boky + dvirka sem zamyslel z palubky..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pracovat bude dřevo vždy, to není problém při správný konstrukci. Smrkový palubky jsou hodně nízkorozpočtový řešení, ale i to se dá pochopit Já z nich dělal regály. Jen tu pracovní desku, tu ošidit nechceš. Dilatace je tu na škodu, deska musí bejt hladká a celistvá, ne lovit drobky a zbytky marinády ze spár (fuj). Nevymejšlej vymyšlený 🙂

https://www.p-ronic.com/sparovky/buk.html

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já teda jsem z truhlářský rodiny teprv 4. generace, jdu jen tak kolem tak si dovolím jen toliko.

Njedřív je potřeba vědět kde a v jakých podmínkách co bude, než volit první materiál a pak teprve hledat cestu jak to dostrkat k obrazu svému.

Americkej má pravdu, nevymešlet vymyšlený je moudrý, levnější a míň k nasrání.

Dřevo má nějaké vlastnosti, dá se to i studovat.

Palubka je prkno s vlastnostma plochy jednoho prkna, pero drážka (spoj a prostor k eliminaci pnutí). Hódně záleží na kvalitě, dřevině, vlhkosti zda ven nebo dovnitř. Dneska móda sauny, to je kumšt sehnat..olše, topol, atp.

Spárovka je výsledek eliminace vnitřního pnutí dřeva(rozměrová stálost) při změnách vlhkosti, minimalizovaný orientací jednotlivých částí(prkýnek)při skládání a lepení, výhoda je zisk velkoplošného materiálu ze zbytků s relativně stálým rozměrem - lepidlo je taky věda.

Překližka - tenké vrstvy dřeva, světe div se, opět orientované proti sobě např o 90° z důvodů viz. výše., lepidla pro venek i interier, něco smrdí, něco rozpouští voda. Dá se s ní imitovat drahá dřevina

Velkoplošné materiály- cokoliv co kdysi bylo dřevem spojené lepidlem a třeba něčím navíc...zase lepidla- potažené fólií...

A nátěrové hmoty, pokud výrobce přímo nedoporučuje (hodně nechce např. modřín) tak co hrdlo ráčí, Osmo u mě dobrý.

* masivní dřevo bylo vždy dražší než slepeniny, proto taky vznikla třeba Ikea

Upraveno uživatelem horal
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

j.ocvirk našel jsem na netu první obrázek venkovní kuchyně pro inspiraci.

přemýšlím:

- použil bych tradiční materiály, nebo jejich kvalitní napodobeniny

 - nerezový plech - dřez -odkládání horkých věcí, snadná údržba, odolnost, ochrana před ohněm

- místo soklu nožičky - pozink lépe, izolace od země, úklid zafoukaného bordelu

píšeš:

rozpočet max 100k

materiál - masiv a spárovka

nepíšeš:

- kde - pod střechou, ne

- vybavení - deska, gril, dřez, ...

- jaké máš strojní vybavení, možnosti.

- zvláštnosti-např. jsme všichni vysocí, chci výš desku, budu vařit pro 5 nebo 20 lidí, chci sporák-ohniště/udírna, bude přes sezónu lednice, sezení pro kolik lidí,

- rozvody - elektřiny, vody, odpadu, letní stínění, osvětlení, kudy případný komín

- styl kuchyně - např. pohledově bude v altánu,.. u kamenné zdi

- bude se dále rozšiřovat

 

asi by bylo lepší poslat sem plánek umístění a toho co bys chtěl, určitě se na to někdo koukne a upozorní na věci, které jsou zatím skryté..

kuch.jpg.e0d83fdabca323c54dd5a1e296388436.jpg

Upraveno uživatelem horal
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 12. 4. 2021 v 10:42, gunman napsal:

Už jsem to sem někde psal - sklep máme z 

https://prefabet-beton.cz/prefabrikovane-sklepni-segmenty

celkem 5 metrů. Deska, ztracené bednění, aby byla klenba výš, ocelové dveře, zvenku nástřik izolační pěnou, obklady, schody. Vevnitř nyní regály po obou stranách, stolek a židle.

Zašívárna číslo 3, není tam ani signál

3.jpg

4.jpg

6.jpg

 

Sklípek super, les za barákem taky! Ale abych jen nechválil - přijde mi, ze sloupky branky vůči sobě svírají divný úhel, jako by jeden byl trochu nakřivo. Nebo jenom klame fotka?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je tu kluci nějaký stavař? Mám starý domek, vevnitř už dalo by se říct po reko. A chci si nechat udělat konečně i fasádu. Protože byl dům vlhký a dělala se před lety podřezávka..nerad bych ho uplně ucpal. Byl mi doporučený dírkovaný polystyren Baumit Open s použitím prostupné fasádní omítky. 

Má s Baumit Open někdo zkušenost? Je to ok? 

Díky moc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tím Ti neporadím, ale přijde mi to brutálně drahý, když si připočtu cenu za tu propustnou stěrkovou hmotu, tak se mi z toho stává ekonomický nesmysl. Zvaž, jestli by nešlo technicky jednoduše vymyslet řízené větrání a dát klasický fasádní polystyren + lepidlo a fasádu. Myslím, že to musí vyjít levněji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Variantou by mohlo být i kombinace klasický fasádní polystyren a průběžný pás tvrdé fasádní vaty, vídám to teď často, prý to líp dýchá.

Sám jsem se toho bál, nemám rád kombinace materiálů v jedné konstrukci (jiné chování, jiná nasákavost, jiný tepelný odpor, jiná dilatace...), ale tohle je díky běžnému rozšíření snad vychytané. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jak pise shewca, myslim, ze to bude stat raketu. znam to jen z reklamnich materialu baumitu, na zivo jsem to nevidel, my jsme o provetravane nebo difuzne otevrene fasade uvazovali, ale nakonec to bylo o hodne drazsi (myslim ze to delalo skoro tretinu). stalo to uz skoro tolik co provetravana fasada - o tom jsi neuvazoval?

nakonec je to i o tom, koho sezenes na realizaci - jestli remeslnici delaji radeji s baumitem nebo weberem a tak...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...