Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

před 39 minutami, martar napsal:

Izolační pásy jsou pod zdivem vidět... Možná je to místo s rizikem záplav, ale jak by to spasilo 15 cm cihelný podezdívky fakt nevím. Taky to vidím poprvé, ale já toho ještě neviděl... nesouvisí to spíš s budoucíma vrstvama podlahy? Taky by mne to zajímalo. Nějakej dobrej důvod pro to určitě bude.

Nechcem robit unahlene zavery a preto sa pytam, snad sa nieco dozviem. Seriozne. Inak sa strasne bojim ze to vymyslel a poradil nejaky "vesnicky technolog" a nema to ziaden zmysel, len negativa.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 5 minutami, Diablo1st napsal:

Nemalo tam ísť skôr penové sklo na prerušenie tepelného mosta?

S penovym sklom mam skusenosti malo, asi pred 20 rokmi sme tym zateplovali podkrovie, ale nechce sa mi verit ze na to mozes postavit dom (nosnu priecku).

Btw, tepelny most ta v tom mieste netrapi. Zvonka pojde zateplenie aspon 20cm, vnutri izolacia pod podlahu, podlaha vyssie, most sa nekona, vsade je preruseny.

Ale mas pravdu v tom ze je to skor naopak, tie tehly skor zhorsia tepelne vlastnosti muru.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, eskimak napsal:

S penovym sklom mam skusenosti malo, asi pred 20 rokmi sme tym zateplovali podkrovie, ale nechce sa mi verit ze na to mozes postavit dom (nosnu priecku).

Btw, tepelny most ta v tom mieste netrapi. Zvonka pojde zateplenie aspon 20cm, vnutri izolacia pod podlahu, podlaha vyssie, most sa nekona, vsade je preruseny.

Ale mas pravdu v tom ze je to skor naopak, tie tehly skor zhorsia tepelne vlastnosti muru.

 

Penové sklo je jediné, čo som videl, že sa dáva pod múr. V okolí to nikto nerobí (asi kvôli cene), všetci dávajú na hydroizoláciu priamo porobetón alebo tehlu (príp. zateplenú tehlu).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tam není důvod dávad pod zeď cokoli. Ytong se normálně položí na izolaci. Venkovní zateplení ytongu (kromě multiporu) třeba EPS není technologicky správně a hlavně není nutné, navíc při dostatečné tloušťce zdiva.

Zevnitř jde izolace podlahy(jak píše eskimak), systémovky s trubkama a beton nebo anhydrid, tam žádný most není.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty cihly pod zdmi vidím jako nějaký hrozný omyl a velký problém. Velice nasákavý materiál a navíc s řádově horšími tepelně izolačními vlastnostmi, než zbytek zdi. Prostě všechno špatně. K tomu materiál v základu zdi, který při dlouhodobém vystavení vlhkosti ztrácí pevnost. Pokud je to tedy normální pálená cihla a ne nějaký tuzexový pěnosilikát, který neznám. Pokud je hydroizolace pod cihlami, bude to táhnout vlhkost do celé zdi jako knot. Pokud je hydroizolace nad, bude to neustále od podloží vlhké a bude se to rozpadat. A pokud to je mezi dvěma hydroizolacema, bude to vlhké věčně už od stavby, kdy to nasaje stavební vodu z omítek a podlah a ta se v tom pak uzavře ze všech stran. A jak psali jiní, nějak nemůžu najít jediné plus, které by vyvážilo ty potencialní problémy. 

Na pěnosklo, ať už kvádry pod zdmi, nebo hutněné v celé ploše, zakládají jenom ti, co neřeší prachy. Je to výborné, ale nesmírně drahé. Takže se zakládá v drtivé většině přímo na izolaci, nebo se první šár založí z termo cihel, které si dělá snad každý výrobce, u mě to byla KM Beta, jsou trochu lepší izolant, než ty normální, zdaleka ne tak dobrý, jako pěnosklo, ale zase jsou jen o trochu dražší, než ty normální, ne několikanásobně. Prostě něco mezi. Tak to mám já na pasivu a vyšlo to výpočtově i v praxi bez problémů.  

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 42 minutami, Hasňa napsal:

Ty cihly pod zdmi vidím jako nějaký hrozný omyl a velký problém. 

To bol presne moj prvy pocit. Povedal som si ale ze mozno mi to niekto vysvetli, dokonca ani ja neviem vsetko :lol2:. Bohuzial, vyzera to tak ze pocit to bol spravny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 48 minutami, Hasňa napsal:

Ty cihly pod zdmi vidím jako nějaký hrozný omyl a velký problém. Velice nasákavý materiál a navíc s řádově horšími tepelně izolačními vlastnostmi, než zbytek zdi.

+1 Tato kombinace je opravdu nešťastná a taky to vidím uplně poprvé

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ciwe s tím naděláte 

tady na vsi jsou i baráky starší než pamatuje nejstarší stařešina, namixovaný větsinou v nasledujicím poměru:

něco šutr, něco cihla, něco vylejvaný škvárobetonový bednění, něco plynosilikát, něco pórobeton, sem tam čistě beton, dutý cihly, dřevo, ocelový traverzy

a k tomu stodola z vepřovice :D

a zapomněl jsem na vápencocementové cihly a šamotovej krb s azbestovým komínem

vrtat něco v takovým komplexu vlaštovčího hnízda pak zakládá na spoustu veselých příhod k vyprávění v místní putyce :)

Jura je mimo zaplavové území, ale proč tam má cihly netuším a jsem taky zvědav.

 

 

Upraveno uživatelem Tom4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Potvrzuju. 120 let starej barák, kterej stojí nad 3 podzemníma říčkama, ve sklepě vlho jako svině permanentně, vzlíná to až do kotelny a garáže a statikovo hodnocení (pán to dělá 50 let) bylo "máte bezvadně založenej barák".

Nicméně je dlužno podotknout, že stařešinové věděli co dělaj a rozložení tlaků bylo trochu jiný než u moderních staveb. To řečeno, taky bych to udělal úplně jinak. Jsem zvědav co k tomu Jura napíše.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A vy byste dneska stavěli za minimálně 5 mega jako stavěli před 120 lety a jak borci v hospodě dávají k dobru, že je to jako vlastně cajk a všechno ostatní jsou zbytečný cavyky zhýčkaných mladých? Když jsem měl barák severně od Prahy, tak tam všechno bylo z pískovce, celá vesnice, zdi 60-80 cm, bez izolace, jeden průser vedle druhého, všude plíseň, zatuchlina, ale baráky pořád stojí, chudý lid v nich pořád bydlí a chlapi v hospodě pořád pindaj, jak to je fajn. Ale přece to nebudu dávat do diskuze o moderním baráku stavěném v roce 2021, kde nechci v koutech plíseň a popraskané zdi. Jako fór možná dobrý, ale borec, co staví dneska, si z toho asi moc nevezme. Spíše tu visí otázka, co s tím teď. Taková rada by se asi hodila spíš. A to bude rada za milion.  

 

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, Hasňa napsal:

Spíše tu visí otázka, co s tím teď.

Rozmyslam nad tym odkedy to sem majitel zavesil. Keby tam mal 2-3 rady Ytongu tak poviem zburat, ale teraz uz ide o dost penazi aj casu. Obavam sa ze s tym bude musit zit. Dat si sakra pozor na izolacie, doizolovat poriadne - hydro aj termo - az dole k pate zakladu a dufat. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky si tak říkám, jestli by v tom dolním pásu neměla být směrem ven difúzně otevřená skladba, aby ty cihly mohly vysychat. Těžko říct.  

A hlavně při počítání izolace dát velkého bacha, aby nebyl nebyl rosný bod právě v těch cihlách. 

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 minutami, Hasňa napsal:

A vy byste dneska stavěli za minimálně 5 mega jako stavěli před 120 lety a jak borci v hospodě dávají k dobru, že je to jako vlastně cajk a všechno ostatní jsou zbytečný cavyky zhýčkaných mladých? Když jsem měl barák severně od Prahy, tak tam všechno bylo z pískovce, celá vesnice, zdi 60-80 cm, bez izolace, jeden průser vedle druhého, všude plíseň, zatuchlina, ale baráky pořád stojí, chudý lid v nich pořád bydlí a chlapi v hospodě pořád pindaj, jak to je fajn. Ale přece to nebudu dávat do diskuze o moderním baráku stavěném v roce 2021, kde nechci v koutech plíseň a popraskané zdi. Jako fór možná dobrý, ale borec, co staví dneska, si z toho asi moc nevezme. Spíše tu visí otázka, co s tím teď. Taková rada by se asi hodila spíš. A to bude rada za milion.  

 

Voe, to byl vtip :)

v hospodě se spíš neplácají po ramenách, ale brečej když se snaží něco předělat a vykutit, jakej je to oser ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, já vím, že to byl joke. Ale já normálně od té doby, co jsem viděl ty obrázky nemůžu myslet na nic jiného a modlím se, aby se to nějak vysvětlilo, jako, že to nejsou pálené cihly, ale nějaký kosmický izolační kompozit, nebo tak. Neb vím, jaká je megapruda stavět, obzvlášť dnes, a jak lehce se to může zvrtnout a kolik to pak stojí. 

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...