Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Pokud nejde o řešení nějakého drobného lokálního problému, ale o výměnu drátu, je to je spíš rekonstrukce a pojedeš podle dnešní normy, tipuju.

Každopádně jak se u nás začínají objevovat extrémy v počasí (tornáda, superbouŕky apod.), dobrý hromosvod podle aktuální normy nemusí být na škodu. Známému v Úvalech švihnul na baráku bez hromosvodu blesk do zábradlí na terase plus asi i do nějakěho kabelu a škody nebyly malé... dost věcí vyskákalo z omítky a část spotřebičů kaput.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, martar napsal:

Pokud nejde o řešení nějakého drobného lokálního problému, ale o výměnu drátu, je to je spíš rekonstrukce a pojedeš podle dnešní normy, tipuju.

Každopádně jak se u nás začínají objevovat extrémy v počasí (tornáda, superbouŕky apod.), dobrý hromosvod podle aktuální normy nemusí být na škodu. Známému v Úvalech švihnul na baráku bez hromosvodu blesk do zábradlí na terase plus asi i do nějakěho kabelu a škody nebyly malé... dost věcí vyskákalo z omítky a část spotřebičů kaput.

Blbý je že tohle se ti může stát i s hromosvodem a navíc si násobně zvyšuješ šanci na zásah 😞  

 

sám pořád zvažuju instalaci a nevím nevím

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No nazdar. Já žiju v naivním domnění, že pokud je ten hromosvod projektován a realizován dobře, nevede z estetických důvodů pod zateplením a je zajištěna jeho "vodivost" zakončením v dostatečně vlhké zemi, tak by měl těm škodám předcházet... Něco jiného jsou samozřejmě škody na spotřebičích v důsledku přepětí, kolísání nebo blbému nahazování rozvodné soustavy během bouřky nebo po bouřce.

Sám automaticky před odchodem z domu koukám na počasí a když hrozí bouřka, vyhazuju téměř všechny jističe a dražší spotřebiče vytáhnu ze zásuvky. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já studoval různé fora elektrikářů, poslouchal názory lidí co to instalujou a každej řekne něco jiného. Blesk si holt udělá co chce a jestli se netrefí do jímače který ho přitáhl a trefí třeba do komína nevyreklamuješ. Tak samo blesk sjede po hromosvodu, pokud je hromosvod dobře udělán a nemá velký odpor - bude to tak pořád? Pak problematika sdružování jímačů, bezpečné vzdálenosti od dalších vodičů - ne fakt nestačí mít na zdi hromosvod a ve zdi 30cm hluboko měděný drát....

Blesk může ze svodu taky kamkoliv přeskočit atd... jako fakt to není úplně černobílé a mě na tom nejvíce vadí to, že dobře navrženým hromosvodem si ten blesk člověk může krásně přitáhnout a pak děj se vůle boží.

 

PS - těmi jističi se nemusíš moc otravovat - tam je takové napětí že těch pár mm v jističi je pro blesk jako nic - reálně je schopen skočit desítky centimetrů.

Upraveno uživatelem exBURN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, martar napsal:

No nazdar. Já žiju v naivním domnění, že pokud je ten hromosvod projektován a realizován dobře, nevede z estetických důvodů pod zateplením a je zajištěna jeho "vodivost" zakončením v dostatečně vlhké zemi, tak by měl těm škodám předcházet... Něco jiného jsou samozřejmě škody na spotřebičích v důsledku přepětí, kolísání nebo blbému nahazování rozvodné soustavy během bouřky nebo po bouřce.

Sám automaticky před odchodem z domu koukám na počasí a když hrozí bouřka, vyhazuju téměř všechny jističe a dražší spotřebiče vytáhnu ze zásuvky. 

Istice vyhadzujes takmer zbytocne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nam blesk do baráku vletěl cca v roce 2002, vzal to přes anténu do TV, odtud šel do el. rozvodů po baráku, kde proletěl vším co bylo připojený k síti včetně trouby na 380V, v počítači se skrz modem dostal do telefonního rozvodu aby pak vyletěl z rozvodný krabice telefonu a trefil mámu - v tu chvíli jsem s ní byl v garáži pod barákem, protože se ucpal kanál a do baráku teklo, byla zrovna u vrat asi 2m od té zásuvky. Rána jako prase, modrej záblesk, kterej osvitil celej sklep (já byl v tu chvíli za rohem v místnosti bez oken a bylo tam světlo jak venku za dne). Mámu to trefilo jen do ruky přes gumový rukavice v místě, kde měla zlatej prsten, kromě šoku se ji nic nestalo naštěstí. V baráku všechny spotřebiče spálený, v HiFi věži vykapal cín z desky, jediný co přežilo byla stará otcova 386 na které dělal účetnictví, ten nesmrtelnej stroj funguje do dnes.

Barák v hustý zástavbě, prakticky řadovka, několik hromosvodů v okolí (náš barák nemá), cca 70m vzdušnou čarou je transformátor vyšší jak všechny baráky s hromosvodem a stejně letěl jak se mu zachtělo i po tom baráku, když si vezmu ty drátečky, kterejma to vzal v tom telefonním rozvodu, tak to furt nechápu....to imho fakt nebyla cesta s nejmenším odporem...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, eskimak napsal:

Istice vyhadzujes takmer zbytocne.

Jističe nevyhazuju kvůli blesku, ale kvůli tomu, co při (a po) havárii trafostanice vyvolané bouřkou může "přitéct" v drátech... vim o případech, kdy "pobouřkové znovuzapojování od ČEZ" odrovnalo kotel a hromadu dalších spotřebičů nechráněných proti přepětí/kolísání.

Mám jističe téměř pro každou zásuvku nebo malý okruh (33 jističů pro 1.NP a 24 jističů pro zatím neprovozované 2.NP). Důvodem je co nejsnazší detekce možných závad a možnost selektivně vyřazovat okruhy. Při hrozbě bouřky mám plně nabité mobily i tablet, nechávám jet jen lednici, mrazák, v budoucnu i kompresor v rybárně. Zbylé nezbytnosti týkající zabezpečení má rozumný člověk stejně řešeny autonomně.

Hromosvod mám na plechové střeše vedený tak, aby ani jeho vedení, ani samotná krytina střechy nebyly v blízkosti rozvodu elektŕiny. Jedinou výjimkou je vánoční výzdoba baráku, kterou důsledně vypínám (rozpojuji na vzdálenost několika metrů) mimo zimní období. TV anténu na střeše přesně z tohohle důvodu nemám. 

Je mi jasné, ze výboj blesku si často najde nečekané cestičky (viz příspěvek Lamiczky) a žádná ochrana není stoprocentní, ale kvůli sobě i kvůli pojišťovně dělám maximum. Děti mají bouŕkové večery vyloženě rády, hrajem při svíčkách různé hry a blbnem. Už par let se chystám koupit petrolejky, snad se k tomu dokopu :)

Ještě musím upozornit na jednu věc - hodně lidí buď neví, nebo zapomene, kde je v zemi zakopané zakončení hromosvodu. To místo pak třeba překryjí terasou, přístřeškem nebo chodníkem (země přestane být vlhká a sníží se funkčnost hromosvodu) nebo v blízkosti zakončení hromosvodu vedou hadice s vodou závlahy, kabely čerpadel či připojky k zahradnim chatkám a osvětlení. Na to bacha.

 

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kurwa, teď jsem to kontroloval, když jsem se tu tak vytahoval, a v jednom místě se mi taky kříží vnější svod hromosvodu s rozvodem elektřiny v domě - ale je mezi nimi teda 10 cm vzduchu, fasáda, polystyren, a cca 40 cm Porothermu. Pomohlo by do té 10cm fuky mezi bleskosvodem a dotčenou oblastí stěny dát nějakej nevodivej matroš, nebo naopak dobře uzemněnou měděnou faradayovou 2d síť jako pojistku? Anebo se na to prostě vykašlu... tenhle problém se týká 90% domů, to by pojišťovna snad neměla rozporovat.

A to jsem si sakra hlídal, aby kotvení svislého drátu (držáky) nešly do zdiva v místech, kde vede z vnitřní strany elektřina. Ten půlmetr stěny mi přišel jako dostatečný izolant (a projektantovi, co to kontroloval a posvětil razítkem, evidentně taky).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, svodice prepeti, delam tri veci naraz a tak to vypada...:-/.

Treba.... http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/pouziti-svodicu-prepeti-nizkeho-napeti-v-malych-objektech--13636

Edit: Ja to mam v baraku. Letos sem delal (este delam) komplet rekonstrukci vcetne komplet elektro.

Upraveno uživatelem Xenomorfus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Xenomorfus napsal:

Jo, svodice prepeti, delam tri veci naraz a tak to vypada...:-/.

Treba.... http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/pouziti-svodicu-prepeti-nizkeho-napeti-v-malych-objektech--13636

Edit: Ja to mam v baraku. Letos sem delal (este delam) komplet rekonstrukci vcetne komplet elektro.

Vypadá to,že je to dělaný pro standard lištu, ale pokud to bude v rozvodný krabici s jističi, tak to asi ztrácí smysl, ne? Pokud teda vycházím z toho závěru výše, že blesk si najde cestičky a snadno přeskočí. Kam to plánuješ umístit a v jakém množství? Tohle nemám a docela bych to i pořídil...

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to na din listu, mam to v rozvadeci v dome (mam celkem 4 rozvadece + venkovni elektromerovy s hlavnim jisticem). Jeden kus na kazdou fazi a nulak funguje to spolecne se zasuvkama nebo prodluzovackama s prepetovou ochranou...

Edit: vypadnute slova

IMG_20210709_112845_resize_97.jpg

IMG_20210706_160407_resize_24.jpg

Edit2: Mam i okruhy zasuvek mimo chranic, ale vse pres svodice.

Upraveno uživatelem Xenomorfus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeste tady je nejaky pokec... https://elektrika.cz/data/clanky/abb-zasuvky-s-prepetovymi-ochranami-a-zasuvkove-okruhy-s-spd-typu-3

Jinak samozrejme tohle je ochrana elektrickych okruhu. Pro dalsi vstupy "vodicu" jsou pak vlastni ochrany.

Btw i firma, ktera mi delala hromosvody udelala "pruty" spatne, neb je na okraji strechy umustila ve svisle poloze. Takze pokud tam nekdy nahodou polezu, musim je opravit. Ale to jsou spousty detailu, ktere zjistis v prubehu stavby.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, martar napsal:

Jističe nevyhazuju kvůli blesku, ale kvůli tomu, co při (a po) havárii trafostanice vyvolané bouřkou může "přitéct" v drátech... vim o případech, kdy "pobouřkové znovuzapojování od ČEZ" odrovnalo kotel a hromadu dalších spotřebičů nechráněných proti přepětí/kolísání.

Mám jističe téměř pro každou zásuvku nebo malý okruh (33 jističů pro 1.NP a 24 jističů pro zatím neprovozované 2.NP). Důvodem je co nejsnazší detekce možných závad a možnost selektivně vyřazovat okruhy. Při hrozbě bouřky mám plně nabité mobily i tablet, nechávám jet jen lednici, mrazák, v budoucnu i kompresor v rybárně. Zbylé nezbytnosti týkající zabezpečení má rozumný člověk stejně řešeny autonomně.

Hromosvod mám na plechové střeše vedený tak, aby ani jeho vedení, ani samotná krytina střechy nebyly v blízkosti rozvodu elektŕiny. Jedinou výjimkou je vánoční výzdoba baráku, kterou důsledně vypínám (rozpojuji na vzdálenost několika metrů) mimo zimní období. TV anténu na střeše přesně z tohohle důvodu nemám. 

Je mi jasné, ze výboj blesku si často najde nečekané cestičky (viz příspěvek Lamiczky) a žádná ochrana není stoprocentní, ale kvůli sobě i kvůli pojišťovně dělám maximum. Děti mají bouŕkové večery vyloženě rády, hrajem při svíčkách různé hry a blbnem. Už par let se chystám koupit petrolejky, snad se k tomu dokopu :)

Ještě musím upozornit na jednu věc - hodně lidí buď neví, nebo zapomene, kde je v zemi zakopané zakončení hromosvodu. To místo pak třeba překryjí terasou, přístřeškem nebo chodníkem (země přestane být vlhká a sníží se funkčnost hromosvodu) nebo v blízkosti zakončení hromosvodu vedou hadice s vodou závlahy, kabely čerpadel či připojky k zahradnim chatkám a osvětlení. Na to bacha.

 

K tomuto len jedno: klobuk dole. 👍

Seriozne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...