Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

V 3. 2. 2022 v 15:07, rooosta napsal:

Dúfam, že to nebude stáť 10 mega počítam tak max 250 000 Eur so všetkým ...

Garáž v cene hrubej stavby je samozrejme započítaná, je to ako celok tak ako som písal ... príprava stavby, základy garáž+dom, príprava sietí, steny obvodové aj vnútorné, strecha železo betón, zateplenie strechy, fatrafol a zásyp. - celé to má realizovať firma. 

Prechod do domu nie je suchou nohou, to by zas riadne predražilo stavbu, vstup do domu je z vonku viem trocho nevýhoda, ale no a pod domom nie je nič.

pre lepšiu predstavu prikladám pohľad/rez 🙂

1a.thumb.jpg.2b0fe7d77cd5a28bc69dad9a8dd21d3d.jpg

2a.thumb.jpg.b8df852aac75feee17f8ceb079da2e4e.jpg

 

Já jsem na to šel tak, že jsem si spočítal alespoň materiál dle internetových cen, ať vím co mě čeká. Rozpitval jsem ty plány na prvočinitele, trochu se poptal a měl jsem celkem představu co a kolik poptat.  Máš pak i lepší představu, co ti budou naceňovat stavební firmy, které mají u dodavatelů slevy, resp. ještě 2 roky zpátky to tak bylo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som kupil stary dom v roku 15 a odvtedy ho davam vselijak dohromady. Kazdopadne nekupit ho vtedy, tak dnes by som si pri nezmenenych, ci dokonca aj o nieco vyssich prijmoch o takom dome nemohol nechat ani snivat... A to plati jak o samotnom nakupe, tak o naslednych rekonstrukciach. A to som si vtedy vravel jak je to urcie prepalene a ze zo musi ist coskoro dole a dnes som rad za kazdu korunu ktoru som utratil vtedy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 4. 2. 2022 v 7:49, Émile napsal:

No i my jsme si původně mysleli, že budeme bydlet tak na konci roku 2020.

...bud klidny, takovych je dneska vetsina. Kamarad stavi uz 2,5 roku. Chtel stavet rok.... Uz teda bydli, ale hotove to neni.

Ja sem si dum rekonstruoval tak z 80-ti procent sam a stehoval sem se o dva mesice pozdeji, nicmeme hotovo taky neni.

A tak to ten kamarad, co ho zminuju na zacatku okomentoval, ze to byl "Festival naivity". 😄 . Od te doby to pouzivam ;-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rad bych elektrifikoval tato vrata. Napada prosim nekoho jak to udelat, aby se daly samostatne automaticky otevirat obe casti vrat?

1. Vjezd do garaze (tzn. oteviram cela vrata)
2. Vjezd na pozemek (oteviram pouze mensi cast vrat)

Samozrejme muzu to ovladat manualne pres zamek, je zamknuto = oteviram garaz. Je odemknuto, oteviram mensi cast vrat. Nicmene to neni preferovane reseni a nuti me to vylezt z auta (takze uz muzu rovnou otevrit rucne). Potrebuji s jednim autem zajizdet do garaze a s druhym na stani vedle garaze.

diky

vrata.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 4. 2. 2022 v 8:58, M3maniac napsal:

No nezávidím nikomu kdo má teprve kupovat pozemek a začínat stavět. Kámoš co vlastní stavebniny mi říkal už před rokem, buď rád že už máte hotovo. Dnes jsou lidi rádi že matroš je, kdysi jsem ho dával s velkou slevou aby se prodal a dnes se o něho lidi perou a bez slevy. Třeba před měsícem jsem kupoval kotel, vyhlídl jsem ho ve čtvrtek a v pátek jel koupit a už byl o litr dražší a dnes už stojí o další litr víc.Takže pevné nervy všem stavebníkům, ale hlavně nestavějte to s rozpočtem na hraně. Hodně lidí si myslí že postaví dům za 3 a pak je to 5.

No…ja poznám mnoho ľudí čo stavali/rekonštruovali ešte za “staré” ceny a keď im idem okolo baraku tak ani po piatich rokoch nemajú väčšinou plot a takéto veci a u niektorých nešťastníkov ešte stále zo sadrokartonoveho stropu visí v obývačke iba kábel a na nom žiarovka ( bez srandy ). Dnešný “stavebnici” sú bud ťažko za vodou alebo brutálni životni optimisti. A ja som tiež rad že bývanie mám nejaký ten rok vyriešené lebo teraz, aj keď zarábam nadpriemerne, tak asi by som nemal gule do toho ísť ( a možno vo finále ani financie ).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 5. 2. 2022 v 13:28, warann napsal:

Tohle me doma taky ceka, sousedi pred casem vytopili roh kuchyne. Mam to delane keraštukem, tak jsem myslel, ze ho dam znova, ale tohle je mozna lepsi (ten HET nebo Soudal). Chce to oklepat, co nedrzi, napenetrovat, nanest tmel a zbrousit.

A pokud to pak bude mit jinou strukturu, tak nezbude nez cely strop vymalovat nejakou strukturni malbou a sjednotit to tak. Ja jsem bral nejakou taky od HETu a vypada to, jako bys to mel cele vystukovane. Akorat je ten nater trochu tezsi, tak aby ho podklad unesl. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mel bych dotaz na majitele stresni fotovoltaiky: na netu jsem nasel udaj, ze v zime jedou panely na 20%. jakou mate praktickou zkusenost s vykonem v zimni zamraceny den? (nepocitam, ze jsou panely pokryte snehem).

chtel bych odhadnout jaky vykon fotovoltaiky bych musel dat na strechu, abych mohl uvazovat o ostrovnim provozu. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 24 minutami, Anela napsal:

mel bych dotaz na majitele stresni fotovoltaiky: na netu jsem nasel udaj, ze v zime jedou panely na 20%. jakou mate praktickou zkusenost s vykonem v zimni zamraceny den? (nepocitam, ze jsou panely pokryte snehem).

chtel bych odhadnout jaky vykon fotovoltaiky bych musel dat na strechu, abych mohl uvazovat o ostrovnim provozu. 

No ak to spriemeruješ za mesiac, tak možno, ale je to v zime veľmi ošemetné. Veľmi záleží na sklone a azimute. Je veľa dní kedy nevyrobíš prakticky nič aj keby si mal 50kWp, ale potom príde pár dní kedy je zima a slnečno kedy sa idú panely roztrhať. 

Pre porovnanie, mám 3,3kWp on-grid, sklon 40°C, azimut JV cca. 20°:

výroba zimné mesiace - 11/20, 12/20, 1/21, 2/22 - 94,3kWh, 35,9kWh, 69,5kWh, 140,4kWh

výroba letné mesiace - 6/21, 7/21, 8/21, 9/21 - 492kWh, 381kWh, 392kWh, 358kWh

FVE mám od 05/2020 takže viem vyťiahnuť dáta z meniča za jednotlivé obdobia ak by bol záujem.

Ak chceš radu ohľadom FVE zaregistruj sa na solarforum.cz príp. mypower.cz, sú tam skúsení borci, čo ti poradia. Len ťa upozorním, nemajú moc radi ak sa pýtaš na otázky, čo sú tam viac krát rozoberané, tažke radšej si najprv prejdi fórum a čítaj, než položíš otázku.

Dobré na tých fórach je, že občas sa objavia ponuky na hromadné nákupy, kedy vieš panely, meniče a baterky zohnať za ďaleko lepší peniaz ako cez internet.

 Pre korektný návrh FVE musíš vedieť aké máš priestorové možnosti, akú máš spotrebu, čo s FVE chceš dosiahnuť a koľko si ochotný do toho investovať. Čo mám tak vysledované tak pre normálny dom vychádza ostrovná FVE schopná pokryť asi 9mesiacov v roku na cca. 150-200k Kč. Ale je to veľmi hrubý odhad. Ide o dosť komplexný problém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 4. 2. 2022 v 10:43, Kotlick napsal:

Tohle je docela zajímavý. Máte někdo nějakou zkušenost, resp. srovnání z Evropy? Mě se zdá, že právě v ČR jsou životní náklady vs. příjem ještě celkem v pohodě, ale možná se pletu.

Neporovnával jsem to nijak důsledně, jen co jsem viděl na cestách, ale myslím, že dávat 300 průměrných platů za byt 4+1 na vesnici 30 km za hlavním městem, se jen tak někde nepovede.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...