Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Jinak chápu samozřejmě tu snahu o řešení situace rychlou realizací dřevostavby. Dřevostavby mají řadu výhod, ale taky dost omezení. Nedívám se skrz prsty ani na zděnou klasiku, ani na dřevostavby, ale protože mám obě varianty RD, snad to můžu nestranně zhodnotit: u dřevostavby mne hodně rozčiluje mnohem komplikovanější možnost dostavby/nástavby s jinou firmou či svépomocí (někdy je to i nemožné kvůli statice, kdy nejsou stěny jednopodlažního bungalovu dimenzovány na vyšší zátěž). Vím, že někteří výrobci dělají modulární systémy umožňující zvětšení RD v budoucnu, ale jsou dražší a když firma skončí, je taky problém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

před 2 hodinami, martar napsal:

Jinak chápu samozřejmě tu snahu o řešení situace rychlou realizací dřevostavby. Dřevostavby mají řadu výhod, ale taky dost omezení. Nedívám se skrz prsty ani na zděnou klasiku, ani na dřevostavby, ale protože mám obě varianty RD, snad to můžu nestranně zhodnotit: u dřevostavby mne hodně rozčiluje mnohem komplikovanější možnost dostavby/nástavby s jinou firmou či svépomocí (někdy je to i nemožné kvůli statice, kdy nejsou stěny jednopodlažního bungalovu dimenzovány na vyšší zátěž). Vím, že někteří výrobci dělají modulární systémy umožňující zvětšení RD v budoucnu, ale jsou dražší a když firma skončí, je taky problém.

Díky za názor. Ja se dřevostavbám vyhýbal a měl proti nim plno předsudků. Pak jsem se o ně začal trošku víc zajímat a nakonec jsme zjistil, že nejspíš nebudou vůbec špatné. Do budoucna s nějakou přístavbou nepočítám, maximálně tak nějaký zahradní domek na kola, motorky a sekačky. 
 

Spíš bych ale potřeboval doporučit nějakou dobrou firmu pro zhotovení dřevostavby, protože jak jsem pochopil, tak preciznost při zhotovení je pro budoucí vlastnosti i životnost domu klíčová. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud máš možnost nakoupit materiál, tak do toho jdi a posháněj si místní firmy na práci. Já to tak dělal a uřídíš si to sám. Je to náročné na čas, ale mě se to vyplatilo. Nevím jak to máš v místě zmáknuté, já jsem měl všechny řemesníky a firmičky z naší vesnice nebo ze sousedních dvou. Za všema byla nějaká práce, kterou jsem viděl, takže jsem šel do ověřených lidí.

Je to hodně o kontaktech, já jsem využil všechny své spolužáky a kamarády se kterýma jsem posledních 25 let pařil/chlastal (ukázalo se to jako dobrá investice 🍻 😆), oni ti pak ti řemesníci sami doporučí navazující profese, protože se na těch stavbách potkávají a v regionu se většinou všichni znají.

PS: úplně bych v dnešní době nehleděl na termíny to je při výše uvedeném způsobu stavby dost důležité. Pokud je nebudeš jebat za pár dní zpoždění, tak budou fungovat líp. Dneska mají všichni šikovní řemeslníci rozjetých několik staveb, montáží apod. a přeskakují mezi něma. S tím je potřeba se smířit.

Upraveno uživatelem Kotlick
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kamaradovi v cechach stavela drevostavbu firma Myhome (snad si to pamatuju dobre). Mel to taky na doporuceni a byl s nima spokojeny. Akorat teda (vedel dopredu), ze stavel az dalsi rok. Byli dost zavaleni praci. Ale jak na to vlitli meli to relativne rychle (tusim nejake 3 mesice).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kamarad bude stavet drevostavbu s RD Rymarov, ti sou tusim nejvetsi a nejstarsi v republice, co to delaji. Komunikace s nima pry zatim supr, maji pry dost skladovych zasob, vetsinu veci vyrabi/montuji tady v CR. Nicmene doladuje ted teprve stavebni povoleni a posledni upravy, fakticky jeste nestavi. On ale vybiral typovej dum, kterej nasledne upravoval k obrazu svemu a obavam se, ze pak musi brat clovek vsechno od nich, ze se prave moc nedava prostor pro nejaky vlastni nakupy materialu atd. Myslim, ze toto bude u drevostaveb vsude podobny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, Kotlick napsal:

Pokud máš možnost nakoupit materiál, tak do toho jdi a posháněj si místní firmy na práci. Já to tak dělal a uřídíš si to sám. Je to náročné na čas, ale mě se to vyplatilo. Nevím jak to máš v místě zmáknuté, já jsem měl všechny řemesníky a firmičky z naší vesnice nebo ze sousedních dvou. Za všema byla nějaká práce, kterou jsem viděl, takže jsem šel do ověřených lidí.

Je to hodně o kontaktech, já jsem využil všechny své spolužáky a kamarády se kterýma jsem posledních 25 let pařil/chlastal (ukázalo se to jako dobrá investice 🍻 😆), oni ti pak ti řemesníci sami doporučí navazující profese, protože se na těch stavbách potkávají a v regionu se většinou všichni znají.

PS: úplně bych v dnešní době nehleděl na termíny to je při výše uvedeném způsobu stavby dost důležité. Pokud je nebudeš jebat za pár dní zpoždění, tak budou fungovat líp. Dneska mají všichni šikovní řemeslníci rozjetých několik staveb, montáží apod. a přeskakují mezi něma. S tím je potřeba se smířit.

Naprosty souhlas

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

souhlasim, ale nedoporucil bych to kazdemu. je to hodne narocne na cas, na nervy, na znalosti (pripadne dalsi cas se spoustu veci naucit) a taky musis mit stesti (v idealnim pripade tady tak trochu ocekavame, ze se vse povede na prvni dobrou - a to je prakticky nemozne pri tom mnozstvi veci, co se deji).

my jsme staveli na dohled od stavajiciho bydleni a pri praci z domu jsem nemel problem byt temer kdykoliv na stavbe resit dotazy, problemy a kontrolovat (a donest tam klukum kafe). nedovedu si to uz tak dost dobre predstavit, kdyby stavba byla treba 50 km daleko. taky jsem mel spoustu kontaktu na zname, co se ve stavebnictvi uz roky pohybuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já barák postavil komplet s tchánem a tátou a s odstupem času říkám, že nelituju a šel bych do toho znovu. Ale kdyby jste se mě zeptali v průběhu stavby, tak NIKDY víc! Teď jezdím pomáhat kamarádovi o vesnici vedle a vidím na něm to stejné co jsem zažíval já. Co se týká tvrdé práce, tak to mi nevadilo a nevadí. Nejhorší je opravdu všechno zkoordinovat a psychicky se z toho nezhroutit. Přeji všem hodně sil!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poprosil bych o radu. U novostavby chceme zakládat trávník, ale páč je ornice na zahradě velmi kamenitá, tak sem ji v místě budoucího trávníku překatroval (zatím jen část zahrady).

1. Než to rozhrnu, mám do toho dosypat ještě písek?

2. Je lepší travní koberec nebo to osít a čekat? Finanční stránka je mi jasná, ale technicky se názory dost různěj.. někdo tvrdí, že koberec je příliš náročnej na údržbu, někdo zas, že ty osívací směsi můžou bejt na prd a tráva z toho leze všeljaká, třeba i nepříjemná pro chůzi na boso.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

koberec vs. zasiaty travnik je podla mna najpodstatnejsi rozdiel ze po koberci mozes behat par hodin po polozeni. A potom teda este cena a lahsie sa poklada siet proti krtkom.  Ale to ako bude vyzerat travnik po 2 rokoch zavisi ako sa budes starat (zavlaha, kosenie, hnojenie,...). Videl som po dvoch rokoch total znicene koberce a na druhej strane krasne huste zasiate travniky o ktore sa majitelia starali.

P.S. ja som isiel do koberca, aby mohla dcera po nom na druhy den behat, ale u mna to bolo len 400m2. Pokladku som dal sam so susedom za doobedie.

Upraveno uživatelem zacik
grammar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Se sousedem (tedy spise on, ja mu dycky pricmrndaval) sme resili travnik a nakonec (po letech) se to ustalilo na tom, ze travni smes typ "sport" a na uplne exponovana mista (kolem bazenove sprchy apod) dal normalne plastove rohoze, ktere vypadaji jako travnik. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Brácha koupil před nějakým časem nástavec na nakladač. Moc jsem tomu nevěřil, nicméně dnes když jsem se šel podívat na to, jak dělá dcerce desku jsem byl nucen uznat, že je to fakt gut. 

Náklady na desku od firmy s mixem a dopravou dvěpade.

Náklady samodoma, ciment a zaplacení pohůnci max kilo. 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Daval jste si nekdo na klasicky drateny plot takovou tu textilii, aby Vam tam lidi necumeli?

Ptam se proto, ze sousedi to chteji dat na plot mezi nima a nama, z cehoz nejsem uplne nadsen, jelikoz slunce k nam jde pres jejich parcelu a krome leta nam to bude zrejme stitnit (uz nam takhle stini cast pozemku jejich barak). 

Ma nekdo zkusenost, jak je to propustne pro slunce? Jestli castecne jo, nebo je ta jako zed.

Druha vec, jak by to bylo vlastne s umistenim takove veci na plot? Muzou si to tam dat, pokud bychom nechteli?

Plot je spolecny, zrovna na podzim se delal. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@odjinud Já vzadu na pozemku tu nekonečně hnusnou a nevkusnou zelenou textilii na plot instaloval. Klasický plot z pletiva jsem platil před 19 lety sám, protože jsem ještě neměl žádné sousedy, a zasadil k němu v celé délce (cca 90m) loubinec pětilistý. Mám rád soukromí i proměnlivost loubince během roku. Sousedi tehdy žádní nebyli, tak jsem si to mohl dovolit. Aby plot rostlinu unesl, při instalaci plotu byly použity zesílené vypínací dràty. 

Časem se objevili sousedi, postavili domy a udělali zahrady a některým začalo vadit, že loubinec natahuje každoročně výhony k jejich thůjím, kterými si většina obehnala pozemek. Tehdy jsem na plot instaloval z vnější strany textilii, která výhonkům zabránila v invazním chování. Protože byla mezi jejich thujkama a mým pŕísavníkem, nebyla naštěstí vidět. 

K otázkàm: hezké to není. Pokud by to bylo na nechràněném plotě, rozerve to časem vítr, který ovšem ještě před tim díky odporu textilie může poškodit i samotný plot (pŕi vichŕici). Stíní to hodně, bere to odhadem mezi 50-75% světla.

Kvalitnejší variantou je reklamní síťovina, tzv. mesh, na krajích zpevněná pruhem pvc banneru a s kovovými oky, ale její odolnost může být při vichřici pro plot polibkem smrti. Mesh je bílý, ale používá se s jednobarevným potiskem nebo s potiskem rostlin, prken, palubek či kamení. Též neobyčejně vkusná záležitost :)

Jak je to s umístěním textilie na plot z hlediska práva netuším, zákony se v posledních 20 letech měnily... stavební... občanský... aktuàlní znění neznám. Ve finále by to ale mělo být vždycky hlavně o domluvě, pokud je možná. Je důležité si uvědomit důvod, proč tam sousedé tu zábranu chtějí. Když se nedohodnete na textilii, zasadí si tam třeba husté keře a stín budete mít stejně, možná i delší.  No a zmiňovat u malých parcel stín sousedova domu (pokud soused nepostavil mrakodrap) je zbytečné, domy holt stín vrhají :) jiným vašim sousedům třeba zase stíní váš dům nebo vaše stromy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja to na casti plotu mam, stini to dost cca 90%.. ale vrha to stin na souseduv pozemek, kdyz sem to chtel davat, byl trosku proti, ale dalsi varianta byla rada tuji, ktere budou vysoke a stinit budou vic.

Bohuzel jestli soused chce soukromi, tak se zaridi.

A vzdycky je lepsi se domluvit 🙂

jinak zkus se snim pobavit o % stineni... prodavaji hodne variant propustnosti. 60, 80, 90, 99%.. to by mohlo byt reseni

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já to dal na jednu část dvora. Bylo tu řečeno asi vše. Jo, je to hnusný. Jo, po vichřicích už jsem to dvakrát poškubaný páskoval zpátky. Šel jsem s nějakou střední propustností a moc to teda nestíní. Průhledný to je až moc, o soukromí se zdaleka mluvit nedá. Kdybych nebyl socka, nechám postavit 4 metrovou kamennou zeď. A než dorostou habry podle plotu, budu starej a zlomenej člověk.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...