Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ahoj stavebníci, nemá někdo z vás složení obvodové stěny (zevnitř ven) štuka - vápenná omítka - Porotherm 365 P+D - lepidlo & perlinka - fas. polystyren 100mm - vnější omítka? Resp. zjednodušeně střep 365 + 10cm polystyren? Kolik má tahle kombinace orientačně součinitel prostupu tepla stěn? Součinitel prostupu tepla nebo tepelny odpor by měl zmiňovat projekt nebo zpráva PENB.

Sám mám obvodové stěny z Porothermu 44 P+D a silnější vrstvu zateplení, a u druhého domu sendvič (dřevo + fermacell + isover + polystyren),  takže nemám s čím srovnávat. Na webu jsem našel nějaké kalkulačky, ale neumim s tím moc pracovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

My jsme stavěli před cca 10 lety a dávali jsme 40 Porotherm Profi a v projektu bylo 14 EPS, nakonec jsme dali 20 EPS a je pravdou , že dnes nelitujem. Za boha nemůžu najit výpočet a hodnotu součinitele prostupu tepla. Vím že to bylo na hranici NED a PD. Cca 0,13 W ( m2,K )? Opraví mě někdo z oboru?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 30. 7. 2022 v 8:02, martar napsal:

Já mám úmyslně obývák na sever (v prosluněném teplém Polabí) a spokojenost. Světla - a odrazem i slunce - je tam dost, když vymyslíš, jak ho tam dostat a když máš světlou výmalbu. Projektant, který to jen "učesal" a připravil pro stavební řízení, se taky cukal. Nakonec ale uznal, že gut. Fotka před doděláním a kolaudací. Okna téměř čistě na sever (s odchylkou cca 5° na SZ). Dveře na terasu vedou na západ, ale jsou v to místě pod 5m přesahem střechy a pergolou a západně od nich je sousedův dům, takže jimi jde přímé slunce jen večer asi půl hodiny.

389168730_20110614D.thumb.jpg.b12b840a33746b733583e47e6e43104f.jpg

275856552_20110614A.thumb.jpg.8efd032767d7973e54111d481d1b3539.jpg

1681787319_20050717J.jpg.1ed628e26868b8e79d14570fe29bc8ae.jpg

 

@cuborg Řesením by mohlo být i ponechání přesahu střechy, tak aby chránila terasu, a světlo tam dostat prosklením. Aby zůstala hmotově zachována vysněná podoba domu, zřejmě ne průhlednou střešní krytinou, ale spíš formou střešních oken. Umim si tam představit např. velkoplošná okna Solara Historik. 

002165.thumb.jpg.a84d8c350c8c3171af914d5aa64a9009.jpg

Máš to moc krásné😉👍

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, diky :) Vymyslel a navrhnul jsem to myslim pěkně, realizace je ale poznamenaná financema a tím, že jsem si to dělal sám (ne na všechno jsem si troufnul a ne na všechno na co jsem si troufnul jsem šikovnej). Viz zárubně, které nejsou v dnešnim standardu apod. Ale táhnu to finančně sám, do toho děti a další nemovitosti.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chalani, neviem, či tu je tematické vlákno a nové zbytočne zakladať nebudem, snáď sa tu niekto nájde. Som v týchto veciach polodebil, tak nechcem urobiť chybu, budem vďačný za info.

Pozerám po nejakom baráku a natrafil som na jeden na predaj, kde je vyznačená plomba v zmysle: Plomba vyznačená na základe Z-XXXX/2022 (Osvedčenie o dedičstve). Je to v pohode, že niekto predáva dom s plombou? Je to o tom, že dom je predmetom dedičstva, dedičia sa po predaji rozdelia a nepotrebujú robiť prepis na seba? Inak bez tiarch.

Upraveno uživatelem McStinger
doplnenie
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@McStingerInternety:

De iure se dědicové stávají vlastníky nemovitosti již okamžikem právní moci dědického rozhodnutí, a nikoliv až zápisem vlastnického práva do katastru. To má v tomto případě pouze evidenční charakter. Oprávněný dědic tak může platně uzavřít kupní smlouvu na převod nemovitosti již před zápisem jeho vlastnictví v katastru.

Z praktického hlediska je však s podáním návrhu na vklad vhodné vyčkat, až bude dědic i v katastru nemovitostí uveden jako vlastník.

Edit: Platí to pro ČR

A můj komentář: s plombou, tj před zanesením strany prodávající jako vlastníka do katastru nemáš jistotu, co a od koho vlastně kupuješ. V dědickém řízení, byť ukončeném a přesto že se účastníci vzdali možnosti odvolání, se stejně může něco zadrhbout, nebo katastr vklad v zákonném termínu zamitne či vrátí k doplnění, nebo se ukáže, že součástí vkladu jsou nová břemena, nebo...

Zkrátka bych si počkal :) Nevim jake jsou u vás termíny pro vklad, ale zatím můžete ladit smlouvu.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

doplním martara. v čechách Ti na nemovitost s plombou neposkytnou hypotéku ani půjčku. plomba vlastě znamená (právní)vadu/nesoulad se stavem zapsaným v registru a skutečně zjištěným stavem. občas úsměvné. já mám plombu na baráku, protože jsem postavil dřevěnou  kůlnu 15m2 méně než 2 m od hranice pozemku a tato skutečnost byla zjištěna satelitním snímkováním. takže už 8 měsíců řízení o umístění stavby.  za mne  kupovat nemovitost jedině bez plomby

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 19. 8. 2022 v 20:21, nickie napsal:

doplním martara. v čechách Ti na nemovitost s plombou neposkytnou hypotéku ani půjčku. plomba vlastě znamená (právní)vadu/nesoulad se stavem zapsaným v registru a skutečně zjištěným stavem. občas úsměvné. já mám plombu na baráku, protože jsem postavil dřevěnou  kůlnu 15m2 méně než 2 m od hranice pozemku a tato skutečnost byla zjištěna satelitním snímkováním. takže už 8 měsíců řízení o umístění stavby.  za mne  kupovat nemovitost jedině bez plomby

to jsem si myslel, že bývá pouze na udání souseda a ne snímkováním...na 15 m2 není potřeba st. povolení a pokud doložíš souhlas souseda, tak by to mohlo být ok,ne? Nějaká promlčení lhůta tady asi nefunguje, že?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

problém jsou ty méně než 2 m od hranice pozemku, to má přednost před velikostí stavby. samozřejmě, nemůžu vyloučit svini převlečenou za kamaráda, ale se sousedy máme korektní vztahy a hlavně jeden každý z nich má na mé hranici taky nějakou stavbu pod 25m2. takže se spíš přikláním k teorii Černého Petra, resp. generátora náhodné volby parcely.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Revize katastru nemovitostí připadá v úvahu. A pak je to nejen podle leteckých snímků, ale i pochůzkou pracovníků KÚ v terénu. U 15 m2 se přes plot blbě odhaduje, jestli je to ještě do 16 m2, což je spolu s dalšími podmínkami limit pro povinnost evidence takové stavby v KN. Může se v případě do 15 m2 jednat i o stavbu, která by nemusela podléhat evidenci v KN. V každém případě pod 2 m od hranice podléhá rozhodnutí o umístění stavby (neplést se stavebním povolením). A to, že podléhá rozhodnutí o umístění stavby, neznamená, že musí nutně podléhat povinnosti evidence v KN. Podobně jako třeba bazén blíže než 2m ke hranici. Stavební zákon a katastrální zákon toť  dvě různé věci, byť něco spolu samozřejmě koresponduje a některé podmínky v katastrálním zákoně vychází ze stavebního. No a jinak bych řekl, že tam asi není kvůli kůlně plomba, ale tzv. záznam pro další řízení (ZDŘ) u pozemku. Což není omezení vlastnických práv. Ovšem samozřejmě pokud není stav skutečnosti se stavem evidence v KN v souladu, pro banku a hypotéku (případně i kupce, který o hypotéku nestojí) to je problém. Ono totiž pokud nejde jen o kůlnu, ale třeba o přístavby RD, může dát poměrně značné a někdy i nákladné úsilí to dát do pořádku. No a pokud jde skutečně o revizi KN a ZDŘ, tak ZDŘ se v KN objeví až po ignorovaných výzvách vlastníka nemovitosti katastrálním úřadem dát stav do pořádku a případně nedodržených lhůtách stanovených ve výzvě. Pro úplnost: Co se týká sankcí vyplývajících z katastrálního zákona, nezažil jsem, že by je KÚ na vlastníkovi uplatnil, pokud je snaha dát věc do pořádku i při nedodržení lhůt, neboť KÚ jsou si dobře vědomy skutečnosti, jak dlouhé jsou u nás lhůty, které má dodržovat zejm. stavební úřad, a že i při dodržení takových lhůt spolu s časem potřebným např. k vyhotovení geometrického plánu, stavební dokumentace apod. může být (a často tomu tak opravdu je) celkový čas potřebný k řešení dané situace delší, než lhůta pro uložení sankce daná zákonem.

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@geometr

V předchozím textu operuješ 16m2 (zřejmě coby hraniční plochou pro drobnou stavbu nepodléhající ohlášení, jsou-li dodrženy odstupy a výška). Já žiju v domnění, že těch 16m2 a 4,5m výšky bylo ve starém SZ a podle nového SZ nevyžaduje povolení ani ohlášení dopňková jednopodlažní stavba do 25m2 a výšky 5m. Nebo to sice není nutné hlásit na stavební úřad, ale na katastr ano?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

16 m2 je limit (mimo další podmínky) pro drobnou stavbu nepodléhající evidenci v katastru nemovitostí, co je tou drobnou stavbou pro účely katastrálního zákona je v zákoně definováno ( https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-256#p2 )

Odstupy stavby od hranic pozemku katastrální zákon jako podmínky evidence samozřejmě logicky neřeší.

Ty operuješ s pojmem ohlášení. Předpokládám ve smyslu stavebního zákona. Ten upravuje, které stavby se ohlašují a povolují, resp. nepovolují a neohlašují ( https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-183#cast4-hlava1-dil1 ), ale také pro které stavby se vydává, resp. nevydává územní rozhodnutí (odst.2, písmeno "o":  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-183#p79)

Proto jsem psal neplést rozhodnutí s povolením. Jsou to dvě různé věci. A také, že stavební a katastrální zákon jsou dvě různé věci.

Edit: Odkazy a doplnění.

 

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...