Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

před 4 hodinami, skalis napsal:

Je to takova akademicka debata, ale co uz. Spolecny prostory jsou stisneny, byt ma nesmyslne obyvak nad kuchyni. Sikmy sloup je vyslovene nehezky a u vyhledu z okna bych se bal, ze tam drive nebo pozdeji vyroste dalsi bytovka. Slovo luxusni ma teda urcite jiny vyznam...

edit: Neznam lokalitu, ktera je dulezita, takze tu nedokazu zhodnotit.

Doplním tu lokalitu: https://mapy.cz/zakladni?pano=1&pid=73418563&newest=1&yaw=4.622&fov=1.571&pitch=-0.020&x=14.3972648&y=50.0738719&z=19&base=ophoto

Mimochodem slova o tom, že je na paloučku před barákem stavební uzávěra a že vlastník bytu by byl přímým účastníkem stavebního řízení, aby se proti případné stavbě mohl třeba bránit (nebo jak to tam ten makléř podával), mi přijdou z úst obchodníka s realitami (jistě znalého developerského prostředí) obecně úsměvná. Byť tady se teda jedná o prostor nad tunelovými portály Strahovského tunelu, nad kterým rezidence stojí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Na mý zahradě to vyhrávaj sedmikrásky, bouŕka a jitrocel nad travinama na celý čáře :) Nehnojím (až na občasnej "průchod" mobilního kotce s morčaty), nevertikuju, nepískuju a nezalívám. Jenom jednou týdně seču vřetenovkou. Není to tak úpravný jako psinečkovej koberec, ale je to zelený a nevypadá to zle. Možná se tomu budu zas víc věnovat, až děti vyrostou a bude víc času. Zatím to ale stačí.

A jestli ceny potravin budou pokračovat v růstu, možná hodně z nás ten trávník stejně zorá a zasází brambory a zelí ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, martar napsal:

Na mý zahradě to vyhrávaj sedmikrásky, bouŕka a jitrocel nad travinama na celý čáře :) Nehnojím (až na občasnej "průchod" mobilního kotce s morčaty), nevertikuju, nepískuju a nezalívám. Jenom jednou týdně seču vřetenovkou. Není to tak úpravný jako psinečkovej koberec, ale je to zelený a nevypadá to zle. Možná se tomu budu zas víc věnovat, až děti vyrostou a bude víc času. Zatím to ale stačí.

A jestli ceny potravin budou pokračovat v růstu, možná hodně z nás ten trávník stejně zorá a zasází brambory a zelí ;)

Taky nemá anglana a jsem rád za to, že se to aspoň zelená. Jako neobjednavam tuny písku ani substrátu. Prostě lowcost varianta, aby to trochu vypadalo. 

IMG_20220918_094323.jpg

IMG_20220918_094305.jpg

Upraveno uživatelem Gustaf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@pavel23 no já aerifikoval jen obyč vidlema a zasypával pouze díry pískem, co jsem koupil po 25kg v Bauhausu. Na jaře po vertikutaci asi objednám ten velkej bag s pískem a rozhrnu. Preseju, pohodim substrát a pak už jen hnojit a sekat. 

Přesně léto to vypadalo hrozně, páč nemám závlahu.

@financ taky mám jílovité podloží a trávník založený pouze do ornice, tak se snažím můžeš trochu pomoci. Hele, žádnej luxus to není....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na českej standard to máš Gusto opravdu parádní, to je bez debat.

Edit: akorát když vidím ten ruderální úhor vzadu u sousedů, tak tě čeká nekonečnej boj...

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 57 minutami, martar napsal:

Na českej standard to máš Gusto opravdu parádní, to je bez debat.

Edit: akorát když vidím ten ruderální úhor vzadu u sousedů, tak tě čeká nekonečnej boj...

Díky ;) no vzadu za plotem ještě žádný soused není.... teď se tam staví nové domky, tak mám za plotem složenou kopu zeminy, no. Zatím je to cajk, ale až se to zapleveli a foukne vítr, tak mě to asi bude vadit. Snad to tam nebude dlouho.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přemýšlím o zakoupení nějakého, klidně staršího nivelačního stroje, potřeboval bych v rámci venkovního staveniště a později třeba i na doma. Neměl by někdo radu?
Koupit kompletní sadu, půjčit nebo jít cestou např. křížového laseru?
Geodetů tady pár je…

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Záleží na tom, co a jak přesně s tím chceš dělat a jak často anebo taky jak dlouho ti to, co chceš dělat, bude trvat. Něco jinýho je nivelovat opticky, něco jinýho laserově (nebo  elektronicky), něco jinýho v interiéru na krátké vzdálenosti, něco jiného venku na desítky metrů. Pokud si potřebuješ jen něco postavit třeba u baráku, možná by se vyplatilo jen něco si půjčit. Pokud bys třeba stavěl více věcí ročně, tam už by se mohlo vyplatit nějaký přístroj pořídit. Levné stavení přístroje (jak jsem teď zběžně kouknul) se dají pořídit za cenu menší než lepší mobil 🙂 Jinak je to spíš otázka na stavaře / řemeslníky - co by se ti na tu kterou stavební činnost dobře používalo a jak přesné a drahé by to bylo. Geodeti používají obvykle trochu jiné nádobíčko a to kupovat nechceš 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě se doma válí nivelák Leica NA724. Ale asi by to vyžadovalo opravu. Ve vodováze nevidím bublinu. Asi někomu upadla a chtělo by to servis. Koukám, že nová stojí kolem 14 tisíc. Ani nevím co mám doma za poklady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

16 komplet, ale bez daně…

staré meopty nebo zeiss by šly sehnat někde v úrovni postovaného bosche

Má smysl uvažovat nad něčím starším nebo bez drahé kalibrace je to už velký risk? Stačí jeden silnější otřes nebo pád a je přesnost úplně mimo?

Ten laser může být fajn, ale venku je problém s viditelností.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Starší až starý = nevíš, co s tím kdo dělal a kde to dostalo jakou ránu (ano, mužeš si sám zkusit jestli je funkční a jak přesně měří - když máš stativ, lať a figuranta, je to jednoduchý úkon venku na 15 minut). Historický = tím nivelovat nechceš (rovnání nivelační libely, protože nemá kompenzátor).

Ad optickej nivelák:

Mužeš se pokusit sehnat třeba Zeiss Ni025A nebo Ni050 (ten má takovej zvláštní systém rovnání krabicové libely), třeba Ti to někdo prodá za pár stovek, ale je to riziko, když to chceš používat. Nevybavuju si žádnou Meoptu s kompenzátorem. Po druhé světové válce výrobu geodetických přístrojů v rámci RVHP totiž zajišťovaly výrobci z jiných zemí (NDR - Zeiss Jena, MOM - MLR).

Myslim si, že při tý ceně sestavy, řekněme +/- do 10k s DPH, pokud bys to chtěl opravdu používat častěji (a nestačilo pujčit), nemá smysl kupovat starej stroj, o kterým nevíš, co zažil, to je dobrý tak do sbírky.

Koukl bych se na značky např. Leica, Pentax, Spectra Precision, Sokkia, Topcon..., např. (když teda sada):

https://www.gefos-leica.cz/e-shop/stavebni-merici-pristroje/nivelacni-pristroje/opticke-nivelacni-pristroje-leica-na300-na500-na700/nivelacni-sady-leica/leica-na320-originalni-sada-s-lati-a-stativem___sada840381

https://geopen.cz/nivelacni-pristroj-v-sade/433-nivelacni-sada-pentax-245.html

Ale upřímně, my geodeti jsme profesionálně deformovaný ohledně těch značek, možná to všechno ostatní (včetně teda Bosche) bude na jedno brdo a na stavbu funkční. Jak jsem psal, záleží jakou přesnost potřebuješ a co s tím chceš dělat / stavět. Mělo by to trochu něco vydržet (stavba je stavba), včetně převozů a tam bych se spíš nebál těch řekněme tradičních výrobců.

A jinak jsou pořád činnosti, kde provázek je provázek, vodováha vodováha, šlaufka šlaufka... kde prostě nivelák / laser bude s kanonem na vrabce 🙂

Do stavebního laseru nevidim. Pokud ovšem nejde o přístroj se snímačem (detektorem) paprsku, při použití venku, jak správně píšeš, může být problém s viditelností paprsků a přístroj může být téměř nepoužitelný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...