Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Ja mam cirou s jemnou kapickou a libi se mi to.. ale treba prime odpoledni slunecni svetlo te porad bude bodat do oci.. a myslim, ze jsme nebrali tu nejtensi, ale to si ted nevybavuju..

1cm na metr je v norme stavarske roviny ne? :)

Bodá slunce u čistého trapézu "s kapičkou" do očí víc než kdyby tam nebylo nic ( volné nebe, holá pergola)? A je ta struktura z obou stran nebo z jedné?

 

Stavařský spád neřeším. Jde mi o to, jak velký průhyb snese profil, než se začne l?mat nebo začne mít takové ty "mléčné zhmožděniny" :) zkr?tka ptám se na konstrukční vlastnost trapézu. Ta vlna má průhybu bránit, takže je jeho ohýb?ní určitě omezené.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Jinak rovina u pergoly se ukázala být nutná. Pergolu mám nad terasou, přímo u domu a jakákoliv nerovnost strašně tahá za oči, protože není souběžná s hranou střechy, s hranou podbití nebo se sp?rami klinkerové fasády. Příliš mnoho referenčních horizontál kolem ;)

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já teď uvažuju nad střechou pergoly také, ale u toho polykarbonátu mě vadí, že se pod tím v létě člověk upeče nebo existuje něco, co odstíní i tepelně? Hadru pod to nechcu - tohle už mám za sebou a fakt se nechci klepat u každého poryvu větru co de se plachta zas urve. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

My jsme sli u pergoly cestou klasicke strechy, tedy zaklop a plech. Nechci stresovat kdyz na to napadne pul metru snehu, kroupy nrbo to bude praskat pri zmene teplot. A musím říct, že světla je dost. U nas jsme to ale resili jako dva v jednom se zahradním domkem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bodá slunce u čistého trapézu "s kapičkou" do očí víc než kdyby tam nebylo nic ( volné nebe, holá pergola)? A je ta struktura z obou stran nebo z jedné?

 

Stavařský spád neřeším. Jde mi o to, jak velký průhyb snese profil, než se začne l?mat nebo začne mít takové ty "mléčné zhmožděniny" :) zkr?tka ptám se na konstrukční vlastnost trapézu. Ta vlna má průhybu bránit, takže je jeho ohýb?ní určitě omezené.

Co mam ja, tak je kapicka jen zespodu..

 

Ten polykarbonat, co mam, tak to svetlo rozptyli, ale propusti myslim sna 95 %, nebo tak neco... ale to byl muj pozafavek, mame pergolu hned nad oknama a celkem zastinuje uz okna (nosny tram), tak jsem chtel, aby hlavne v zime nebyla v byte tma... na leto jsem si pod to dal jeste bezovou plachtu..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já teď uvažuju nad střechou pergoly také, ale u toho polykarbonátu mě vadí, že se pod tím v létě člověk upeče nebo existuje něco, co odstíní i tepelně? Hadru pod to nechcu - tohle už mám za sebou a fakt se nechci klepat u každého poryvu větru co de se plachta zas urve.

No.. konkretne u nas.. neni pod tim hur nez mimo pergolu (hezky to profukuje, nejke svetlo to rozptyli). Plachtu tam mam, ale ani v tech nejvetsich vetrech se nehne... kdyz se polykarbonat dobre pridela, tak sice dela bordel, ale nebojim se, he by uletel, nebo se polamal..

 

Ale jo.. kdyz bych pod tim nemel okna, tak bych taky asi volil tasky a stin a chlad a chodil se prohrivat na travnicek :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super, díky moc. Půjdou do čirý kapičky, upečení sluníčkem u mě nehrozí. Já jediný, čeho jsem se trochu bál, byl takový industriální pocit z toho trapézu (na rozdíl od kultivovanějšího komůrkového polykarbonátu). Ale větší odolnost a snadnější údržba to vyhrály. O nosnost nem?m strach, bude to na laťovým roštu po 0,5m... a ten křížem na fošnách pergoly taktéž po 0,5m.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já teď uvažuju nad střechou pergoly také, ale u toho polykarbonátu mě vadí, že se pod tím v létě člověk upeče nebo existuje něco, co odstíní i tepelně? Hadru pod to nechcu - tohle už mám za sebou a fakt se nechci klepat u každého poryvu větru co de se plachta zas urve.

Co jsem koukal, existuje nějaká verze anti IR, která odráží teplo. Stojí to výrazně víc, ale u exponovaných teras to asi má smysl.

Edit: jmenuje se to "athermický polykarbon?tový trapéz", různé firmy mají různé názvy ( např. SOLAR CONTROL) a hraje tam nějakou roli hliníkový prášek.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já to řeším u terasy z obýváku v patře a právě se bojím zastínění. Je to jiho-západ. Ještě varianta pod to nějaký baldachýn ale to se mě moc nelíbí :-( Tu pevnou taky zvažujeme, ale to je prostě X možností.

 

Ty IR trapézy jsem taky viděl, ale bude to pak dostatečný a nebo tam nebude 70 stupňů, ale jen 65 :-D. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já to řeším u terasy z obýváku v patře a právě se bojím zastínění. Je to jiho-západ. Ještě varianta pod to nějaký baldachýn ale to se mě moc nelíbí :-( Tu pevnou taky zvažujeme, ale to je prostě X možností.

 

Ty IR trapézy jsem taky viděl, ale bude to pak dostatečný a nebo tam nebude 70 stupňů, ale jen 65 :-D.

Ja mam pod tim baldachyn na ocelovych lanach a je to ok.. vizualne i funkcne.. nerikam top,ale v pohode to je..

 

Jinak, nevim jestli je to vec ke zvazovani, ale doporucuju to kotvit pres ty distancni podlozky do trapez a nerezove vruty s samotesnicima podlozkama (ja to myslim bral tenkrat i s deskama z Gutta).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já dnes zahodil starou pergolu na terase a musím říct, že tolik světla jsem ještě v místnosti neměl. (Okna přes terasu) Začal jsem vybouravat dlažbu a poptávat nové zastrašení, ale z původního plánu levné porgoly se nám klube AL "skoro zimní zahrada" . Na střechu to zatím vypadá na sklo právě s tím baldachýnem. Mám to na východ, tak to snad půjde. Doteď tam byl trapéz na dřevěným roštu a kdybych měl volit mezi trapézem a komůrkama, jdu zase do trapézu. U těch komůrek je sice fajn, že je to pěkně rovný, ale štvalo by mě to možný pocení a spinění uvnitř (netvrdím že to musí dělat vždy, ale pár takových jsem viděl)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Epoxyban barva pro extrémní zatížení + protiskluzová úprava viz odkaz. Já to objednal u našeho vesnického prodejce barev, plechovka stála 1900,- ale udělal cenu a mrmlal že nějak zdražili a protiskluz asi čtyři stovky, ale koupíš ho kdekoliv i na eshopech. Vydrží to i vysokozdvižné vozíky, tak by to u tebe mohlo také vydržet :-)

 

https://www.levne-barvy.cz/p/protiskluzova-prisada-do-epoxybanu-0-25kg?gclid=CjwKCAjwssD0BRBIEiwA-JP5rKKfrSJD9elbI3czaKGs9bizJ4f6PVZMJiA7VRDAsz5iiK_cDwwFuhoCZuMQAvD_BwE

 

https://www.balshop.cz/epoxyban-epoxidova-barva-na-podlahy-pro-extremni-zatez-ral-7045-seda-5-kg/?gclid=CjwKCAjwssD0BRBIEiwA-JP5rNZEKFFbgVVwMf2ORP7sePzkTSqfBiCNe9uOEO53flkI9-o1Q--FJhoC5T0QAvD_BwE

Díky za odkazy. Ještě dotaz, to se normálně natře jak barvou? Dá se ta podlaha udělat na části, tj. napojit na už zaschlý nátěr?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za odkazy. Ještě dotaz, to se normálně natře jak barvou? Dá se ta podlaha udělat na části, tj. napojit na už zaschlý nátěr?

Určitě, já si udělal nepřístupná místa štětkou a zbytek válečkem, je to hodně hustý, takže jde o zvyk při rostírání. Doporučuji ty antiprokluz šupinky, je to super a nesmeká se, jinak je ta podlaha vcelku za mokra smekavá. Velmi důležité je rozmýchání, šupinky do barvy, dvě tři minuty míchat, přidat tužidlo a znovu, ručně to neuděláš ani boha takže připravit míchadlo. Napojit asi určitě půjde, jen to chce stejnou šarži kvůli odstínu. Mě trochu zbilo, tak jsem vzal i zahradní domek a zbytek až bude nálada :-) Jinak jsem tam jen tak narychlo zametl, bez penetrace a drží tedy parádně, za dva dny sucho a ani moc nesmrdí jelikož se neředí. Já jsem upřímně spokojený :-)

post-364-0-24655300-1587294475_thumb.jpg

post-364-0-32286300-1587294486_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud člověk nechce pergolu kvůli stínění do oken, tak by to řešila markýza, ne?vytáhneš přes oběd, na kafčo a když zavřeš dveře na terasu, tak markýzu stáhneš a v interiéru máš světlo. Na zimu markýzu odmontuješ a pár let to vydrží. Pravda výsuvná část je jen 3,5 - 4 m co jsem tak viděl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

taky řeším pergolu. Jelikož bude těsně přidělaná nad dvěma francouzská oknama, tak asi taky nejspíš dám nějakej polykarbonát zatmavenej aby prostupovalo světlo do místnosti. Pergola bude na jihozápad, takže sluníčko tak svítit bude. Ale což, snad takový vedro pod tím nebude...

Upraveno uživatelem Gustaf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

taky řeším pergolu. Jelikož bude těsně přidělaná nad dvěma francouzská oknama, tak asi taky nejspíš dám nějakej polykarbonát zatmavenej aby prostupovalo světlo do místnosti. Pergola bude na jihozápad, takže sluníčko tak svítit bude. Ale což, snad takový vedro pod tím nebude...

 

My mame presne stejne dispozice a vyresili jsme to vyrezem. Nad francouzskyma oknama je polykarbonat, ktery je cca1/4 plochy pergoly, takze v lete se da porad schovat do stinu, je tam prijemne a zaroven je svetlo to tech francouzkych oken.

Upraveno uživatelem Beet
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

My mame presne stejne dispozice a vyresili jsme to vyrezem. Nad francouzskyma oknama je polykarbonat, ktery je cca1/4 plochy pergoly, takze v lete se da porad schovat do stinu, je tam prijemne a zaroven je svetlo to tech francouzkych oken.

asi funkční řešení, ale nevypadá to divně? Upraveno uživatelem Gustaf
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...