Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Pokud se tam bude topit přímotopy dlouhodobě a v chladnějším počasí, tak provozně vyjde levněji klimatizace s funkcí topení. Samozřejmě už je to věc, kterou musí nainstalovat nějaká firma a je to investičně náročnější. Ale pokud se bude topit hodně, tak to návratnost může mít.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

To mas pravdu, ze tam je spotreba vzhledem k "teplu" nizsi. Nicmene investice uz je uplne z jineho sveta, nez ten primotop ;-). A navic je potreba udrzovat (cistit-desinfikovat) vnitrni split 1-2x za rok (zvlast vzhledem k tomu, ze "obyvatele" jsou predevsim deti). Nevyhodou je trochu vyssi hlucnost cele sestavy a muze byt komplikace s umistenim venkovniho splitu. A jak Afri pise, deti to bere s prvnimi jarnimi dny, takze osobne tipuju nutnost provozu primotopu na nizsi desitky dnu v roce. Tam je pak navratnost v desitkach let. A jak deti trochu odrostou, uz treba budou mit jine zajmy nez dobrodruzne prespavani v "bunkru". Navic ten olejovy radiator je prenositelny a pouzitelny jinde.

Ovsem mit zahradni chatku s klimou by byla velka frajerina a cool zalezitost 😉

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně, myslím že půjde v řádu o několik studených víkendů a hlavně kluci už nechci žádné větší investice....to bylo tatínku, nedáš nám do kupy boudu? To víte že jo děti, prkýnko k prkénku a šedesát táců bylo v perdeli 😅 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Afri> Tak jim k tomu za ctyricet prihod klimu, at to mas hezky zaokrouhlene :-D. 

A neboj, pokud to budes fakt provozovat sporadicky, par prodlouzenych vikendu, tak vzhledem k celkove spotrebe elektriny v baraku za rok, to ani nepoznas. A hlavne decka budou nadsene, baba spokojena, to je k nezaplaceni :-D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dotazy ne jine tema.

1. Mate nekdo praktickou zkusenost s topici a chladici stenou nebo stropem? Nejlepe v dome, ktery nechce byt nizkoenergeticky a kde se vetra oknem / dverma

 

2. nekdo pouzivate (nebo alespon znate) vzduchotechniku, ktera pro pohyb vzdychy pouziva jiny princip, nez je ventilator? Treba princip, kery pouziva Dyson (https://www.dyson.cz/dyson-purifier-humidify-cool-formaldehyde-bila-zlata)

 

zacinam vymyslet novy dum, tak hledam zajimave reseni problemu, ktere mam v tom stavajicim :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, simon_magus napsal:

dotazy ne jine tema.

1. Mate nekdo praktickou zkusenost s topici a chladici stenou nebo stropem? Nejlepe v dome, ktery nechce byt nizkoenergeticky a kde se vetra oknem / dverma

 

2. nekdo pouzivate (nebo alespon znate) vzduchotechniku, ktera pro pohyb vzdychy pouziva jiny princip, nez je ventilator? Treba princip, kery pouziva Dyson (https://www.dyson.cz/dyson-purifier-humidify-cool-formaldehyde-bila-zlata)

 

zacinam vymyslet novy dum, tak hledam zajimave reseni problemu, ktere mam v tom stavajicim :)

 

Popiš problém, který řešíš.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 24. 3. 2023 v 13:56, Kotlick napsal:

Popiš problém, který řešíš.

 ad 1 - nemam rad, kdyz je prostor vychlazeny nebo vytopeny nerovnomerne a nemam rad, jdyz na me neco zbytecne fouka

ad 2 - nemam rad "nasekany" vzduch lopatkama klasickeho ventilatoru

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@simon_magusMám TČ Viessmann s chlazením. Umí to chladit do podlahy nebo do druhého okruhu. Když byl u mě technik z Viessmannu tak mi radil dát si druhý okruh na strop pod sádrokarton.  Dá se tam podobná hadice jako do podlahovky. Tím by se chladil dům v létě mnohem líp, protože studený vzduch padá dolů.

Nechtělo se mi do toho, tak jsem to nechal chladit jen do podlahy. Ještě jsem to netestoval, protože jsme se nastěhovali v září. Mám to pouze jako záložní řešení, kdyby se dům opravdu hodně přehříval. Plánuji pak chladit podlahovkou, když nebudeme doma. Umí to až 16°C. Sám jsem zvědav, jak se bude novostavba chovat v horku. V zimě obstála na výbornou.

Vzduchotechnika – rekuperace. Je to pecka, nikde na tebe nic nefouká. Mám přívod v podlaze a odvod ve stropech. V létě když jsme ještě nebyli nastěhovaní, tak jsem nastavil pouze noční režim mimo výměník (bypass) a krásně to ochlazovalo cely dům při minimální spotřebě. A to tam ještě nebyly žaluzie.

Rekuperace neznamená, že nemůžeš větrat okny a podobné nesmysly. Ale když tomu přijdeš na chuť tak už se ti nebude chtít okna otvírat a myslet na to, že je máš zase zavřít, příjdeš domů je vyvětráno. Ráno to odtáhne vlhkost z koupelny atd. atp.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, Kotlick napsal:

@simon_magusMám TČ Viessmann s chlazením. Umí to chladit do podlahy nebo do druhého okruhu. Když byl u mě technik z Viessmannu tak mi radil dát si druhý okruh na strop pod sádrokarton.  Dá se tam podobná hadice jako do podlahovky. Tím by se chladil dům v létě mnohem líp, protože studený vzduch padá dolů.

Nechtělo se mi do toho, tak jsem to nechal chladit jen do podlahy. Ještě jsem to netestoval, protože jsme se nastěhovali v září. Mám to pouze jako záložní řešení, kdyby se dům opravdu hodně přehříval. Plánuji pak chladit podlahovkou, když nebudeme doma. Umí to až 16°C. Sám jsem zvědav, jak se bude novostavba chovat v horku. V zimě obstála na výbornou.

Vzduchotechnika – rekuperace. Je to pecka, nikde na tebe nic nefouká. Mám přívod v podlaze a odvod ve stropech. V létě když jsme ještě nebyli nastěhovaní, tak jsem nastavil pouze noční režim mimo výměník (bypass) a krásně to ochlazovalo cely dům při minimální spotřebě. A to tam ještě nebyly žaluzie.

Rekuperace neznamená, že nemůžeš větrat okny a podobné nesmysly. Ale když tomu přijdeš na chuť tak už se ti nebude chtít okna otvírat a myslet na to, že je máš zase zavřít, příjdeš domů je vyvětráno. Ráno to odtáhne vlhkost z koupelny atd. atp.

zkusenost s chlazenim ve zdi / strope resim hlavne kvuli kondenzaci vody (a ucinnosti). Do podlahy bych studenou nepoustel (zalezi tedy dost na jeji akumulacni schopnotsi), neni prijemne chodit po studenem.

 

rekuperace je supr, pokud je dobre navrzena (a nevadi ti otravovat se s cistenim systemu a filtru)...jen ja proste nechci klasicky ventilator s lopatkama a nic jineho jsem nenasel

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlazeni v registru trubiček zaomítaných pod stropem/na zdi (ve 20 mm) nebo nad SDK podhledovou deskou je běžné.

Důležité je vědět, že tento systém má chladící výkon cca 60-80 W/m2 - to znamená že velké tepelné zisky (například velká okna bez vnějšího stínění) neeliminuje, ale "jenom" zmírní. Pracuje bez odvodu kondenzátu - nesmí dojít do podmínek rosného bodu (venku je vedro, mám spuštěné stropní chlazení a otevřu okno) - je spřaženo s čidlem otevření okna, případně se sofistikovanějším čidlem vlhkosti a teploty.

Systém se dá v zimě použít i na přitápění.

Můžu poskytnout kontakt na firmu, která systém umí navrhnout a realizovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, exBURN napsal:

Mě by zajímalo jak to bude komfortní to chlazení podlahy - nášlap na ledovou zem si nedokážu doma představit.

No to mě taky. Jsem na to zvědavý. Ale jak jsem psal, mám to jen jako záložní řešení, když nebudeme doma. Chladil bych když budeme v práci, nebo mimo domov. Je mi jasné, že chodit po studené podlaze není příjemné.

Jak píšete výše, je tam čidlo na kondenzaci a další fičury.

A samozřejmě @Libor_OV má pravdu, bez venkovních žaluzií/rolet neuchladíš nic. Důležitá je taky dobrá izolace střechy/stropu. Dával jsem 50 cm nafoukaného Climatizeru, zimu to zvládlo, tak jsem zvědav na léto.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, simon_magus napsal:

rekuperace je supr, pokud je dobre navrzena (a nevadi ti otravovat se s cistenim systemu a filtru)...jen ja proste nechci klasicky ventilator s lopatkama a nic jineho jsem nenasel

Já jsem to původně nechtěl, pak teda, že si alespoň udělám rozvody a když jsem viděl, jak začaly ty jednotky zdražovat, tak jsem ji na poslední chvíli koupil za původní cenu. Dneska jsem fakt rád, že jsem se nechal ukecat od architekta. Ten komfort je k nezaplacení. Nemyslíš na to, že je třeba větrat, plíseň se nikde netvoří a filtry jsem čistil po půl roce. Čidla co mám od NetAtmo ukazují, že výměna vzduchu funguje perfektně. Nepouštíš si do baráku studený vzduch, když nechceš.

Samé pozitiva a sociální jistoty 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlas. Filtry, stříhané, za pár korun měním tak co tři měsíce, jinak to jede samo, když je hodně lidí, CO2 čidlo přidá výkon, když smažíme, cvaknem všechen výkon z kuchyně a pohoda. Jede to celý rok non stop na nejnižší výkon, 76m3/h, před spaním si na chvíli normálně otevřeme okno na takovou sprchu horským vzruchem, zavřeme a pohoda jazz. Kamarád si teď v Chebu staví moderni funkcionalistickou vilu za 20M a bez rekuperace. Některé projektanty by měli střílet za úsvitu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Hasňa napsal:

Souhlas. Filtry, stříhané, za pár korun měním tak co tři měsíce, jinak to jede samo, když je hodně lidí, CO2 čidlo přidá výkon, když smažíme, cvaknem všechen výkon z kuchyně a pohoda. Jede to celý rok non stop na nejnižší výkon, 76m3/h, před spaním si na chvíli normálně otevřeme okno na takovou sprchu horským vzruchem, zavřeme a pohoda jazz. Kamarád si teď v Chebu staví moderni funkcionalistickou vilu za 20M a bez rekuperace. Některé projektanty by měli střílet za úsvitu.
 

Ty stříhané filtry používáš jaké?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, Hasňa napsal:

Souhlas. Filtry, stříhané, za pár korun měním tak co tři měsíce, jinak to jede samo, když je hodně lidí, CO2 čidlo přidá výkon, když smažíme, cvaknem všechen výkon z kuchyně a pohoda. Jede to celý rok non stop na nejnižší výkon, 76m3/h, před spaním si na chvíli normálně otevřeme okno na takovou sprchu horským vzruchem, zavřeme a pohoda jazz. Kamarád si teď v Chebu staví moderni funkcionalistickou vilu za 20M a bez rekuperace. Některé projektanty by měli střílet za úsvitu.
 

U nás to máme taky tak, s tím že si ložnici v klidu necháváme na noc větranou oknem. Filtry berem ty F7.

Plus bych teda doporučil ještě odsávání z WC mísy, hajzlík potom tolik nesmrdí 🙂

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...