Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

před 14 hodinami, Hasňa napsal:

Souhlas. Filtry, stříhané, za pár korun měním tak co tři měsíce, jinak to jede samo, když je hodně lidí, CO2 čidlo přidá výkon, když smažíme, cvaknem všechen výkon z kuchyně a pohoda. Jede to celý rok non stop na nejnižší výkon, 76m3/h, před spaním si na chvíli normálně otevřeme okno na takovou sprchu horským vzruchem, zavřeme a pohoda jazz. Kamarád si teď v Chebu staví moderni funkcionalistickou vilu za 20M a bez rekuperace. Některé projektanty by měli střílet za úsvitu.
 

jak to máte s digestoří? u rekuperace by se měla používat recirkulační, což se lidem moc nelíbí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ne že by měla, ale musí, jinak ti podtlak bude tahat digestoří studený vzduch do baráku. Nevnímám žádné negativum tohoto řešení.  Původně jsem byl proti rekuperaci, ale nakonec jsem podlehl nátláku mé ženy a musím konstatovat, že to bylo nejlepší rozhodnutí. Dnes už si to bez rekuperace nedokážu představit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Digestor mam normalny, vyvedeny na fasadu. Su tam myslim 2 spätne klapky, ziadny vzduch cez digestor rekuperacia netaha. Digestor mam pritom s vykonom, ze mi vezme platenu utierku z varnej dosky 🙂

Dokonca praveze digestor moze urobit problem pri otvoreni dvierok krbu. Odbornici trvali na cidle, ked otvorim krb, vypne sa digestor. Ale podpisal som reverz 🙂

Rekuperacia je super. U nas v dome ju mame 9 rokov, 24/7. Nasavanie mam cez 2 moznosti, vyuzivam len jednu = vzduchotechnicka rura s priemerom (neviem, asi 40cm). dlzkou asi 30 metrov v 2-3 metrovej hlbke (meni sa a je tam spad kvoli moznemu kondenzu).
Dokonca to ma v lete nejaky chladiaci vykon (uple zanedbatelny) a v zime ide do vymennika vzduch o konstantnej teplote.

Ako pise kolega vyssie, nasavanie hore, vyduchy v podlahe. Plus mam odsavanie vzduchu priamo z wc mis, co je podla mna super vec. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, pebe napsal:

U nás to máme taky tak, s tím že si ložnici v klidu necháváme na noc větranou oknem. Filtry berem ty F7.

Plus bych teda doporučil ještě odsávání z WC mísy, hajzlík potom tolik nesmrdí 🙂

 

Jo, na F7 jsem se taky ptal, ale borec, co mi to dělal mi napsal, že:Ty filtry F7 Vám moc nedoporučuju. U některých sérií měli tkaninu hustší a jednotka to nebyla schopná "ufoukat".

A navíc bydlím na horách, kde se nepráší, tak jedu na základní filtry. 

Z obou koupelen mi jdou hlavní odtahy z obou pater, plus je tam větrací tlačítko, které to na 15 minut pustí na 200 kubíků, čímž se odér, nebo pára, nebo obojí vysosnou ven a v baráku se trochu silněji vyvětrá.  

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 34 minutami, lub napsal:

jak to máte s digestoří? u rekuperace by se měla používat recirkulační, což se lidem moc nelíbí.

Nad sporákem mám digestoř s filtrem na mastnoty. Výfuk z digestoře jde rovně nad linku, kde je ve stropě kuchyňský odtah přes rekuperaci ven. Takže když jen vařím, tak zapnu jenom ten odtah ve stropě, tím se zavřou všechna ostatní sání z baráku a jede jen sosák v kuchyni na 400.  A když i smažím, tak zapnu i digestoř nad sporákem, která vyfiltruje ty mastnoty. Po akci vypnu tlačítkem režim vaření, klapky otevřou normální sací body (koupeny, zádveří, technická, spíž, kuchyň) a jede se zase na normální provoz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 41 minutami, shewcza napsal:

Ne že by měla, ale musí, jinak ti podtlak bude tahat digestoří studený vzduch do baráku. Nevnímám žádné negativum tohoto řešení.  Původně jsem byl proti rekuperaci, ale nakonec jsem podlehl nátláku mé ženy a musím konstatovat, že to bylo nejlepší rozhodnutí. Dnes už si to bez rekuperace nedokážu představit.

Máme rovnotlaké řešení s dvěma větráky, takže tam moc podtlak nevzniká, ale i tak jsem upřednostnil řešení nedělat do obálky žádnou díru mimo rekuperaci, kudy by to případně mohlo nekontrolovaně sát teplý vzduch ven. Obzvlášť při vaření, kdy ta výměna je větší, jsem chtěl, aby to co jde z kuchyně ven, ohřálo ty kubíky studeného vzduchu, co musí zákonitě dovnitř.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máme digestoř klasickou s odvodem ven a musíme otevírat okno v kuchyni na větračku při vaření. Jo není to úplně nejlepší řešení, ale bohužel jsem to moc nedomyslel při realizaci. Existují myslím i digestoře s odvodem ven, které umí komunikovat s rekuperací apod., ale to jsem zjistil až posléze.  Ve vývodu z digestoře mám zpětnou klapku, takže dovnitř nic nepřisávám při spuštěné rekuperaci.

Na krb se musí dávat pozor při spuštěné digestoři, to je fakt, ale žena se to už naučila.

Ještě budu asi do budoucna řešit nějaké čidlo na digestoř, kdy při odběru bude vypínat rekuperaci, aby se nepřetahovaly. Ale naučil jsem zatím manželku fungovat i bez čidla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To by se všechno rozpustilo :-). Do obestavby můžeš dát semiflex a nad krbovou obestavbu ventilátor a vhánět horký vzduch do místností pomocí rozvodů, to je normální a nepotřebuješ k tomu poměrně drahou rekuperaci. Tohle řešení je násobně levnější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten horký vzduch by asi nedělal rekuperaci dobře. Měl bych z toho strach, jak dopadnou veškeré plastové díly, nebo filtry.

A taky je  otázka ceny rekuperace s několika vstupy a její řízení. Taky to nebude zadarmo.

Upraveno uživatelem Kotlick
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 minutami, lub napsal:

to jo, ale když se s rekuperací počítá, tak jestli toho takto nevyužít.

máme v rekuperaci na vstupu elektrickou patronu na příhřev vzduchu, tak by to asi mohlo jít. Ale spíš to nepoužíváme 🙂

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak jsem psal, rozpustilo by se Ti potrubí. Za předpokladu, že teda použiješ semiflex, nebo něco podobného co vydrží tyhle teploty, tak jak se dostane ten horký vzduch v jednotce tak se nevratně poškodí. Všechno je plast a polystyren. Navíc velké znečištění z krbové obestavby. Fotky z rozvodu používaném 7 let 

potrubi_01-pnaooygkqynqmz7vonx9ic1kxht3bf8lxhwnouukyu.jpg

snimek-043-pnaoqqdlnp38kgn1bfjw7vwxbp21uuacua9obo7t7q.jpg

 

Zdroj fotek: Stavíme dům - teplovzdušný krb ani omylem | Kamnářství TEMR

Upraveno uživatelem shewcza
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono by asi šlo dát do obestavby krbu průběžnou trubku, která by nasávala vzduch z domu, ohřál by se průchodem a šel dál, bez mísení/kontaktu se vzduchem v obestavbě. Ale pořád bude problém s teplotou, ikdyž možná menší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 28 minutami, shewcza napsal:

zajímavé čtení, jen co je pravda. faktem je, že před topnou sezónou krbovky zvenku důkladně vysaju a vytřu všude, kam se dostanu, v obestavbě se prach pořád jen hromadí. ok, tuto myšlenku opouštím :)

Upraveno uživatelem lub
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, lub napsal:

jen nahlas přemýšlím..pokud by se jedna větev (nebo dvě) sání napojila přímo na obestavěný prostor krbové vložky, zda by se s tím dal vytopit celý domek bez nutnosti teplovodního výměníku..

Odpoved je, ze napr. nas krb ma privlastok hypokaustovy. A kedze mame radi minimalizmus, architekt aj stavitel sa tomu potesili. Akurat som musel spevnovat podlahu (vopred naprojektovane), kedze len krbova vlozka vazila nieco cez 600 kg. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak jste začali stavet? Koupil jsem chatu s rekonstrukci jsem pocital a myslel jsem, ze to poresim stylem zavolam zedníka ten udela to řekne co je potřeba dal a samospadem se to vyresi postupně vše. Jenže ono to není tak jednoduche jak jsem si predstavoval. Zere to spoustu casu a co clovek to nazor. Vůbec nevím jak to rozseknout. Nějaké tipy rady? Dík moc.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...