Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Tak to úplně není - náklady na stavbu domu jsou téměř stejné v Praze, menším městě, na vesnici, v turisticky atraktivní lokaci i na samotě u nezajímavé Horní Dolní, kde o práci nezavadíš, kde končí silnice a kde lišky dávají dobrou noc. Cena pozemku to sice reflektuje, ale stavebni náklady nikoliv. Takže někde se s odhadem můžeš dostat pod náklady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo tak to máš pravdu, bral jsem to ze svého pohledu, kde stavíme na maloměstě a odhad byl zhruba o milion a půl větší, než jsme s projektantem spočítali reálné náklady a zatím jsme pořád lehce pod výpočty, takže předpokládám, že náklady nebudou ani takové jako jsme spočítali. A taky z toho, že nemovitosti jsou teď vyšponovány snad na historické maximum.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak v podstatě jsi měl pravdu, kdyz jsi psal, že pokud jsi s náklady nad odhadem, je něco špatně - v zapomenuté vísce je ekonomkcky špatně už to, že jsi se rozhodl tam stavět :) to už bývá spíš rozhodnutí emotivní, a kde s člověkem mlátí emoce, tam jde ekonomické uvažování stranou. Nutno ale řict, že i v zapadlych koutech vlasti lze ziskat nemovitost ekonomicky - lokální stavební materiál (tradiční), levná práce, relativně levné pozemky...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

martar: teď jsem si tak vzpomněl, že když nám dělali odhad, tak chtěli vidět kupní smlouvu od pozemku a cena se prostě opsala z reálné kupní ceny. Prý je to běžná praxe, takže by němělo mít velký vliv jestli stavíš v horní dolní nebo Praze.

 

Edit: žiju tady celý život a nikdy mi nic nechybělo, nebylo to o emocích ani penězích, ale o tom, že nám takový život vyhovuje. Vždycky když se vracím z toho blázince ve velkým městě už se těším domů.

Upraveno uživatelem shewcza
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vůbec bych se nedivil kdyby některé druhy nemovitostí ještě dál rostly, byty ve větších a středních městech, rekreační oblasti a domy v malých obcích.

 

Ekonomika lidí s běžnými příjmy (tj. vše mimo Prahu ;) ) je pecka, myšleno že kuchař co v roce 2008 vařil za 14 v čistém šel na 20 v roce 2015 a dneska má 25 a je takový zájem že zaměstnavatelé začínají zvedat na 30tis. v čistém. Ano, polední meníčko šlo mezitím z 69 na 109,

dph šlo dolů na 15 atd., ale výsledek je víc peněz k dispozici a větší poptávka po bytech.

 

Dokud jsou levné, třeba maloměsta na Hané jsou slušné byty za 25, max. 35 tis. za m2, novostavby pod 40 tis. za m2, kdežto třeba novostavba v Olomouci už je na 60+, cena dosud známá u nemovitostí jen v Praze.

Upraveno uživatelem Tom4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo tak to máš pravdu, bral jsem to ze svého pohledu, kde stavíme na maloměstě a odhad byl zhruba o milion a půl větší, než jsme s projektantem spočítali reálné náklady a zatím jsme pořád lehce pod výpočty, takže předpokládám, že náklady nebudou ani takové jako jsme spočítali. A taky z toho, že nemovitosti jsou teď vyšponovány snad na historické maximum.

Výpočty jsou fajn. Až to bude komplet, i s kuchyní, spotřebičema, pergolou, plotem a záchodovým prkýnkem, tak se teprve uvidí.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hasňa: tak samozřejmě, ale tohle jsme do stavebních nákladů ani nepočítali (pergolu ano), protože můžeš mít kuchyň za 130tis nebo klidně za milion. Je mi jasný, že se najde ještě spousto "šotků" které bude potřeba nějak vyřešit a s kterými se při výpočtech nepočítalo, ale selský rozum mi říká, že odhad by neměl být nikdy pod investičními náklady. Pozemky už taky nebudou nikdy levnější aspoň si to teda myslím, protože půdy vhodné k výstavbě ubývá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem v mínusu jak cyp. Luxusní technologie a materiály se nevrátí. V plusu bych byl bez samostatné dvojgaráže s půdou, v Ytongu, bez zateplení, s plastovými oknama, s laminátem na podlaze, s polskou keramikou a bateriemi, s obkladem ze smrku, s dveřmi ve standardní velikosti z papíru a laminátu, s kuchyní z Polska, s nejlevnější zámkovkou, ne v pasivu. Vše nad základ se do odhadu téměř nepromítlo. A myslím, že je to i realita. Lidi tohle, tedy nadstandardní provedení, pri koupi moc nezajímá, důležitá je jen konečná cena.

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja sem hodim maly update, tentokrat bez fotek - ty pridam o vikendu.

Do zitra by mela byt strecha pod taskama, jeden stit zakryty, a zaroven se zacaly delat pricky ve zdene casti.

Pristi tyden okna a druhy stit... Porad to bezi a porad to valim...

 

Budu tam o vikendu a nafotim a fotky pak dam zase sem.. 

Upraveno uživatelem mAra_
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dotaz do pléna, kdo nedavno stavěl, tak 5 let dozadu a nechal si dělat odhad, třeba refinancování hypiny, jste s odhadem nad, nebo pod investičními náklady?

 

Já letos dodělal reko a odhad mám cca 25% pod celkovou investicí. A přesně jak píšeš dál, hliník trojskla, rekuperace, 300 grafit, VPC, kuchyň za půl, dlažby z itošky, dubové obklady, nad tím jen mávl odhadce rukou a nijak se to neprojevilo.

 

Na druhou stranu, až dořeším NZÚ, tak ten rozdíl nebude tak šílený, protože ta mi, vzhledem k realizovaným opatřením, vyšla dost dobře.

Upraveno uživatelem m.n.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...