Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Jo mám ho tam, dokonce mám už přivedenou hadici do baráku, ale plyn ještě není zapojený. Láká mě především vidina levného tarifu na elektřinu a tím i úspora za svícení, vaření no prostě za celý chod domácnosti. Do teď jsem byl rozhodnut pro plyn, ale pár známých mě zase nahlodalo, že jsem tu pandořinu skříňku zase otevřel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Teda ja jsem to aspoň z Bobova přispěvku pochopil tak, ze myslí plošnej horizontální registr. Možná jsem to pobral blbě.

 

Hasňo, prosímtě, jak máš pořešenou tu hygienu registru ty? Filtr na vstupu plus pravidelnej proplach dezinfekcí, tj. v nejnižším místě v technologický šachtě možnost jímání dezinfekčního média, nebo jak?

Já mluvím o plosnem kolektoru v zemi. Tedy trubka, uzavřený okruh. Mám zem - voda.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak plánuju stavbu a tepelný čerpadlo mě moc nevychází lip. O trochu jo, ale rizika když se něco po... to dostávají do záporů. Uvažoval jsem původně o země-voda.

Nějak jsem si řekl ze radši ne o prodělal než tohle riziko. Ale jdu do kotle na plyn.

 

Hlavně stavět mám v plánu u lesa a chci tam mít kamna s vymenikem. Aktuálně je stodola plna dříví, takže na par let přes zimu vystaráno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo byl jsem z toho celkem rozčarovanej. První zimu kdy bylo patrné že se něco děje, kdy jsme to v obývacim pokoji nedostali s podlahovkou vejš jak na 21 sem si myslel že je v háji čerpadlo a nestíhá. Na jaře když přijeli servisáci a vytáhli si reporty tak bylo jasno. Dvoum známejm zamrzl vrt,tak jsem se v duchu smál, jak nám to nehrozí ale pak jsem protáhl ksicht. Měli jsme kolektor metr a půl hluboko, s metr a půl odstupama a ouha. Prostě dešťová voda a úhrn srážek nestačil na to,aby to přineslo tu potřebnou energii do země. Tím ale nechci každopádně nikoho zastrašovat. Určitě je to závislé na spoustě faktorů. Skladba půdy,vlhkost a svažitost terénu,spodní voda atd. Jen by se o tom prostě mělo mluvit. Ty sistémy nejsou zadarmo a je pak škoda si drbal hlavu.

Já to mám ve stejné hloubce a zatím pohodlně celou zimu topim celý barák na 24 a to mám to nejslabší čerpadlo na trhu, 3,6 kW, nebo kolik. Ale je to čerstvé, jede to zatím asi dva a půl roku. To máš země voda? Nějak se mi to nezdá i kolem nuly v primáru by to mělo jet celkem bez problémů.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám dřevo zdarma, ale výměník řešit nebudu, protože se bojím, že v tom baráku bude na zdechnutí při tepelných ztrátách 4kW a to teplo nebudu mít kam poslat. Navíc nejsem pořád doma nevím kdo by tam topil. Ale krb si dopřeju to ne že ne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

 

Neměl by někdo napsat Gretě? Právě jsme přišli na to, jak ochladit Zemi :D Každej povinně registr z dotací...

 

Edit: tak to jo, popletl jsem to, já řešim registr země vzduch jako letní ochlazování a zimní předehřívání, tj registr z trubek, kterým proudí vzduch do interieru. Klimatizace s provozem za par korun (za cenu spotřeby vestavěnýho, snadno vyměnitelnýho větráčku).

No, ale právě s těma problémama s hygienou. Jo, už jsem tě pochopil, zemní vzdušný výměník, jaký se někdy předřazuje rekuperaci. To nemám. Záměrně. I když mám rekuperaci. Při studiu problematiky mi z toho vylezlo více problémů, než zisků. Stejně kritickou analýzu jsem měl udělat na recirkulaci teplé vody, ušetřil bych. Člověk, co mi projektoval celé tzb ten vzdušný zemní výměník má, jede mu to, ale ani on sám mi to nedoporučil. Na siti v diskuzích taky spíše zklamání, žádné nadšení. Mnozí to radši vypli po tom, co jim to začalo smrdět, nebo se začali bát konstantní dodávky plísňových sporů do vzduchu vevnitř. Dobře vyčistit, nebo udržet čisté, to prostě nejde. Takže vzdušný zemní výměník nemám a tedy ani neporadím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo mám ho tam, dokonce mám už přivedenou hadici do baráku, ale plyn ještě není zapojený. Láká mě především vidina levného tarifu na elektřinu a tím i úspora za svícení, vaření no prostě za celý chod domácnosti. Do teď jsem byl rozhodnut pro plyn, ale pár známých mě zase nahlodalo, že jsem tu pandořinu skříňku zase otevřel.

Jestli máš plyn, nějak normálně zaizolovaný a ne moc velký barák a nebudeš žádat o dotaci, tak ti čerpadlo nemůže finančně vyjít.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo mám ho tam, dokonce mám už přivedenou hadici do baráku, ale plyn ještě není zapojený. Láká mě především vidina levného tarifu na elektřinu a tím i úspora za svícení, vaření no prostě za celý chod domácnosti. Do teď jsem byl rozhodnut pro plyn, ale pár známých mě zase nahlodalo, že jsem tu pandořinu skříňku zase otevřel.

 

Tak to sa ti TČ už vonkoncom neoplatí. Koľko ušetríš na tej elektrike? To budú stokorunové záležitosti = návratnosť 15+ rokov. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli máš plyn, nějak normálně zaizolovaný a ne moc velký barák a nebudeš žádat o dotaci, tak ti čerpadlo nemůže finančně vyjít.

 

Vidím to stejně, já TČ řeším jen kvůli tomu, že NZU bez toho nedostanu. Čerpadlo je 200k, dotace 500k+ takže jsem v plusu. Zbytek bych na baráku dělal stejně i nez dotace - okna, zateplení, rekuperace, ...

Nebýt toho, tak si myslím, že mě líp vyšly topný kabely v podlaze...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Elektrinu si do budoucna pujde vyrobit.. Je to zdroj velmi prakticky, ktery snadno umozni byt energeticky nezavisly. U plynu tohle neplati. Pokud bys neresil dotaci, tak se urcite TC nevyplati, ale ty mas plan jit na B0, predpokaldam, ze to mas propocitany, tudiz TC dobra volba.. Po kolaudaci muzes klidne zadat i na dotaci na FVE jen tak mimochodem ;) K TC - my bereme od IVT zeme vzduch AirX50. Cenove vychazi lepe prori kolektoru, neresim vykop, muzu v lete v pohode i chladit dum. U zeme voda maji aktivni chlazeni ( a tedy i regeneraci kolektoru/vrtu s tim spojenou) jen drazsi jednotky(!). Bez chlazeni bych zeme voda vubec nechtel.. Teoreticke uspory jsou v ramci tisicikorun/rok.. Rozdil v cene ale v nasem pripade 150 tis. Vyplati se mozna u vetsich domu s vetsimi ztratami.. Jinak mi kolektor/vrt nedava smysl.

 

PS: TC jdou stale dopredu a dnesni jednotky voda vzduch mohou parametry konkurovat jednotkam zeme voda..

Upraveno uživatelem Axel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Elektrinu si do budoucna pujde vyrobit.. Je to zdroj velmi prakticky, ktery snadno umozni byt energeticky nezavisly. U plynu tohle neplati. Pokud bys neresil dotaci, tak se urcite TC nevyplati, ale ty mas plan jit na B0, predpokaldam, ze to mas propocitany, tudiz TC dobra volba.. Po kolaudaci muzes klidne zadat i na dotaci na FVE jen tak mimochodem ;) K TC - my bereme od IVT zeme vzduch AirX50. Cenove vychazi lepe prori kolektoru, neresim vykop, muzu v lete v pohode i chladit dum. U zeme voda maji aktivni chlazeni ( a tedy i regeneraci kolektoru/vrtu s tim spojenou) jen drazsi jednotky(!). Bez chlazeni bych zeme voda vubec nechtel.. Teoreticke uspory jsou v ramci tisicikorun/rok.. Rozdil v cene ale v nasem pripade 150 tis. Vyplati se mozna u vetsich domu s vetsimi ztratami.. Jinak mi kolektor/vrt nedava smysl.

 

PS: TC jdou stale dopredu a dnesni jednotky voda vzduch mohou parametry konkurovat jednotkam zeme voda..

To je nejaký systém protivzdušnej obrany ? :whistling:

 

Ale k veci : TČ vzduch - voda je najbezpečnejšie riešenie (vzhľadom na komplikovanosť riešení spojených s inštaláciou i cenou) ak je teda potreba/chuť riešiť TČ.  Treba vyberať ale i značku,ktorá má v bydlisku investora zastúpenie, či servisnú firmu, aby pri problémoch nechodili 200 km na servisný zásah. Pomerne kvalitná značka je Mitsubishi, Viesmann i kolegom hore spomínané IVT. Výhoda TČ oproti plynovému KK je i možnosť chladenia v lete). Nevýhodou TČ vzduch - voda je pri - 15 st. C a menej nižšie účinnosť a pri ešte nižších teplotách sa stáva z TČ vzduch - voda elektrokotol

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak já letos konečně pokročil. Je dobojována papírová válka a mám stavebko. 1.7 se koplo a ve středu 10.7 jsme vylili základovou desku, teď si 14 dní odpočine a poroste to nahoru. Pak sem hodím časosběr, jak bude hotový

moc pěkná deska :) tohle bednění z polystyrenu se mi líbí. jak na to budeš lepit vodorovnou hydroizolaci? nebo je to izolované pod tím?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bude se dávat folie nikoliv ipa, takže lepení by neměl být problém. Jen se to nahřívá horkovzduškou, takže poškození perimetru by nemělo hrozit. Není to experiment, zedník už to takto několikrát dělal a tvdí mi, že to je za něj kvalitnější řešení, ale to neumím posoudit, imho to na trhu není dost dlouho.

 

Výhoda za mě byla menší pracnost s šalováním desky (úspora na materiál i práci) a hlavně menší problémy s tepelnou izolací základů. Tady se polystyren chytl normálně pěnou na ztracený bednění a drželo to tak, že po tom zedník mohl chodit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jak na to budeš lepit vodorovnou hydroizolaci? nebo je to izolované pod tím?

Předpokládám asfaltový penetrační nátěr na který se nataví 2x ASF pás. Přelepit přes sebe v rozích a opatrně tavit okolo prostupů aby neshořely.

EDIT: aha, tak už je to jasný.

My zitra jdeme zdit, tak to snad poleti.

post-36381-0-61348100-1563131019_thumb.jpg

post-36381-0-98597700-1563131124_thumb.jpg

Upraveno uživatelem alky
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem to zedníkovi říkal už loni, že to tak plánuju udělat. To s tím ještě zkušenost taky neměl a ptal se mě, jak se bude dělat hydroizolace atd. Tak jsme se domlouvali už tehdy, že jde přece dát folii atd. Od loňska už to na cca 4 barácích otestoval, takže teď už se šlo na jistotu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...