Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Jsi mě tím "my bereme od IVT zeme vzduch AirX50" pěkně zmátl, jsem si říkal, co to je za systém :D

 

Chladit dům předpokládám znamená, že pouštíš studenou vodu do podlahy a ochlazuješ podlahu, nebo se pletu?

 

Yes, sir!  :tank:   :smoke:

 

Jinak ano, mas pravdu, dum ochlazujes podlahovkou, tim se lepe udrzuje stabilni teplota uvnitr... Jak sam dobre vis, nejde o nejakou klimatizaci, rozhodne ale lepsi, nez nemit vubec nic.. :)

 

To je nejaký systém protivzdušnej obrany ? :whistling:

 

Ale k veci : TČ vzduch - voda je najbezpečnejšie riešenie (vzhľadom na komplikovanosť riešení spojených s inštaláciou i cenou) ak je teda potreba/chuť riešiť TČ.  Treba vyberať ale i značku,ktorá má v bydlisku investora zastúpenie, či servisnú firmu, aby pri problémoch nechodili 200 km na servisný zásah. Pomerne kvalitná značka je Mitsubishi, Viesmann i kolegom hore spomínané IVT. Výhoda TČ oproti plynovému KK je i možnosť chladenia v lete). Nevýhodou TČ vzduch - voda je pri - 15 st. C a menej nižšie účinnosť a pri ešte nižších teplotách sa stáva z TČ vzduch - voda elektrokotol

 

Jo, s klesajici venkovni teplotou klesa i ucinnost a vice se do hry dostava elektrokotel. Nicneme vzhledem k malym tep. ztratam dnesnich domu a stale mirnejsim zimam je to stejne sumak.. Domaci pokladna to v pohode prezije :) 

 

Jo a pro uplnost.. Skoncil jsem nakonec u komba AirX50 a AirModul E9  ^_^   

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ak pod tou "foliou" myslite napr. Fatrafol, tak bacha na to aby to v ziadnom pripade nerobil "zednik s horkovzduskou" lebo budete neskor plakat. Nie nadarmo sa tym zivia cele firmy - zvaranie folie. Technokogicke postupy, skolenia, certifikaty, a v neposlednom rade len ta "horkovzduska" ktora je na to urcena stoji asi 700 euro.

Upraveno uživatelem eskimak
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jojo, pro mě je to "horkovzduška", ale bude to dělat borec, co dělá folie i na střechy, nářadí na to má...

Tak potom vsetko ok :). Len to vyznelo tak ze ten murar si horkovzduskou z lidla polepi trocha foli, pred cim som ta chcel varovat :).

Nech Ti to dopadne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na tohle si snažím dávat pozor, žádný páchání nevyzkoušených experimentů, nicméně tohle už je celkem otestovaný minimálně na úrovni pokládky. Podle zedníka i toho co bude folii pokládat je to lepší řešení jak ipa, ale tam imho není reference, jak ta folie vypadala po 30 letech v baráku...

 

U měl by ale vzhledem k podloží zastavil vlhkost i jen ten penetrák :) Stavím na jílu, kterej je suchej jak pepř, bagr měl problém to ukopnout...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasně, ja reagoval na to, ze by vlhkost zastavil i jen ten penetrák :) vím, že to byl nadsázka, spíš jsem chtěl zdúraznit, ze především kvůli radonu a z něj plynoucím zdravotním rizikům je důležitý izolovat fakt pečlivě. Robustní prověřený technologie mají určitou výhodu v tom, že se při následný stavbě sníží riziko poškození izolační vrstvy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Elektrinu si do budoucna pujde vyrobit.. Je to zdroj velmi prakticky, ktery snadno umozni byt energeticky nezavisly. U plynu tohle neplati. Pokud bys neresil dotaci, tak se urcite TC nevyplati, ale ty mas plan jit na B0, predpokaldam, ze to mas propocitany, tudiz TC dobra volba.. Po kolaudaci muzes klidne zadat i na dotaci na FVE jen tak mimochodem ;) K TC - my bereme od IVT zeme vzduch AirX50. Cenove vychazi lepe prori kolektoru, neresim vykop, muzu v lete v pohode i chladit dum. U zeme voda maji aktivni chlazeni ( a tedy i regeneraci kolektoru/vrtu s tim spojenou) jen drazsi jednotky(!). Bez chlazeni bych zeme voda vubec nechtel.. Teoreticke uspory jsou v ramci tisicikorun/rok.. Rozdil v cene ale v nasem pripade 150 tis. Vyplati se mozna u vetsich domu s vetsimi ztratami.. Jinak mi kolektor/vrt nedava smysl.

 

PS: TC jdou stale dopredu a dnesni jednotky voda vzduch mohou parametry konkurovat jednotkam zeme voda..

 

Mám Air X90 + E9 - provoz třetí rok . Záruka 10 let na kompresor a nějaké další díly venkovní jednotky. Za tu dobu bez ztráty kytičky. Celkový náklad na provoz domu bez vody je stabilně 22-24 tis. na konstantních 24,0°C obě patra (10x10m stropy 2,8 a dvě plná patra + garáž na 15°C 50m2*3,3m strop - to je v plynu bez šance. A hlavně pak elektřina na provoz domu vyletí někam na 800-1000 měsíčně. SCOP vychází dlouhodbě 3,3.

 

Chlazení do podlahy nepoužívám, známý na bungalovu 200m2 to zkoušel (Air X90 + E9) a nakonec s tím byly problémy v kombinaci s požadavky na ohřev vody (vypínalo se to a házelo to i nějaké chyby) a tak to přestal používat - reálně to dům nijak neochladilo. Mnohem více pomohou venkovní žaluzie. A nebo klima, většina mě zrazovala ale nakonec nelituji :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když jsme u toho radonu, dělál jste někdo odvětrání radonu? Já to měl v projektu, tak jsem to udělal, ikdyž v blízkém okolí to nikdo v baráku nemá,  lidi co šli kolem se zastavovali a ptali se mě nevěřícně co to děláme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na tohle si snažím dávat pozor, žádný páchání nevyzkoušených experimentů, nicméně tohle už je celkem otestovaný minimálně na úrovni pokládky. Podle zedníka i toho co bude folii pokládat je to lepší řešení jak ipa, ale tam imho není reference, jak ta folie vypadala po 30 letech v baráku...

 

U měl by ale vzhledem k podloží zastavil vlhkost i jen ten penetrák :) Stavím na jílu, kterej je suchej jak pepř, bagr měl problém to ukopnout...

O tom vobec niet pochyb ze je to lepsie riesenie ako ipa, radovo. Ipa je na hovno, fatrafol je proti tomu high tech. Ja som len komentoval aby si dal pozor na vyhotovenie.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když jsme u toho radonu, dělál jste někdo odvětrání radonu? Já to měl v projektu, tak jsem to udělal, ikdyž v blízkém okolí to nikdo v baráku nemá,  lidi co šli kolem se zastavovali a ptali se mě nevěřícně co to děláme.

mi staci dle projektu hlinikova folie, kterou tam dam (okoli se mi divi ze ji tam vubec davam).

kde jsem to videl (s aktivnim kominem) bylo ve finsku. ale dum byl na skale a radonu tam meli hodne (nekolikanasobne prekrocene jejich horni limity) https://suomenradonhallinta.fi/en/radon-information/radon-areas

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci, mam dotaz na zakladani zdiva.. Ytong mame pokladat na termoizolacni ytong maltu, tato vrstva ma kolem 10mm a lezi primo na asfaltovych izolacnich pasech. Pri kontrole vcera vecer jeem zjistil, ze je uplne popraskana v cele plose.. Vadi, nevadi? A druhy dotaz.. asfaltove pasy jsou zahnute pres okraj zakladu. Maji byt po cele delce zahnuti natavene na zdivo? Prijde na to samozrejme jeste zatepleni, nejak to drzi, ale zadnej zazrak.. Selsky rozum mi rika, ze by mely pevne prilnout na zdivo, byt napevno k nemu nataveny. Sorry za mozne chyby v nazvoslovi ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak snad už poslední fotky sem dám. Chybí už je osadit dva parapety, ale ty si tam jistě dokážete představit.

Díky všem za rady a nápady během stavby.

Vše na co jsem měl peníze (a i to na co jsem neměl : RIP Rolex a GS) Je hotovo. Zbytek časem.

 

Určitě se sem budu dál dívat a kafrat do toho ostatním :-)

Tak ať se daří všem a ať to brzo stojí!

post-13450-0-75150600-1563626058_thumb.jpeg

post-13450-0-39682500-1563626066_thumb.jpeg

post-13450-0-53662000-1563626077_thumb.jpeg

post-13450-0-88162500-1563626083_thumb.jpeg

post-13450-0-69840700-1563626093_thumb.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...