Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

eskimak: přesně tak 45cm. Jedná se o bungalov, takže poschodí nebude, jen pochozí půda. Budu si dělat hrubou stavbu svépomocí, takže pokud to někdo dodrbe, tak to budeme jen my. Tchán je šikovný a hodně se do toho nadchl. Je to takový náš stavební dozor. Mám i zedníka domluveného co už nějaký barák postavil, tak snad tam neuděláme nějakou hrubou chybu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vnější stínění "jenom" na jih - zaleží na orientaci ke světovým stranám a dispozici domu.

Obecně - slunce je nejvýš kolem poledne - jih - pak může stačit i pevné vnější horizontální stínění nad oknem (vykonzolovaná stříška/lamely).

Nejníže je po ránu a později odpoledne/večer - východ a západ. A hlavně na západní straně je vnější stínění před oknem stejně důležité jako na jihu.

Vnější stínění plní prioritně funkci omezené tepelných zisků = přehřívání interiéru

Fasáda orientovaná čistě na severní stranu vnější stínění z důvodů eliminace tepelných zisků nepotřebuje.

Co s týče klimaticky exponovaných oblastí - screeny mají větší odolnost proti zatížení větrem než Al lamely.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

eskimak: přesně tak 45cm. Jedná se o bungalov, takže poschodí nebude, jen pochozí půda. Budu si dělat hrubou stavbu svépomocí, takže pokud to někdo dodrbe, tak to budeme jen my. Tchán je šikovný a hodně se do toho nadchl. Je to takový náš stavební dozor. Mám i zedníka domluveného co už nějaký barák postavil, tak snad tam neuděláme nějakou hrubou chybu.

Myslim ze Ti to vojde schovat do fasady. Ale s tym ze neudela hrubou chybu nerataj, 10 z 10 domov ma dodrbane detaily (tepelne) :lol2:

Btw, casto pocujes od murara: takto to robime vzdy (coz podla neho implikuje = je to dobre).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kamarád má firmu na zateplování. Říká, že polystyren je nejlepší kšeft. Baráky co dělal před 10 lety teď polystyren sloupávaji,protože se za nim shromažduje vlhko a dávaj vatu za kterou sice taky to vlhko bude,ale lidi maji dobrej pocit že vata bude lepší no a on bude mít za deset let zase práci. Nevím,nevyznam se v tom,takhle to prezentuje on. Já budu zdít z broušených 49cm a žádné další zateplování. Co člověk to názor.

když vyjde rosný bod přímo do spáry cihla/zateplení, tak jo. Chce to nejdřív počítat

 

Asi tak, proto jsem to zdivo schválně předimenzoval, abych se zateplování vyhnul. Na nízkoenergetický dům dle norem stačí lambda 375mm. Rozhodli jsme se pro lambdu 450mm, která má podobné parametry jako Heluz 440mm

Mám 450 lambdu, tvárnice jsou těžký jako kráva, ale jde to z toho rychle. Ještě jsem to lehce zateplil 6 cm, jednak mám ve stropě betonový průvlaky, taky jsem nechtěl aby se mi spára prokreslila do fasády a původně jsem měl projekt na 30cm cihlu plus 20 zateplení. Tak zůstala šířka stěny skoro stejná a nemusel se překreslovat projekt na střech a základy.

375 lambdu zateplovat nemusíš, problém ti můžou udělat další konstrukční prvky, betonový stropy, kastlíky na žaluzie...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Nepřirážet skříň. Neboj taky mám barák z roku 34 tak tohle znam

Barák je patrová podsklepená kostka z roku 83 a problém je jen z rosným bodem, nikoliv s vlhkosti zdiva. Teď už se to nedá zastavit, 180mm polystyren nakoupen a ke konci září se bude zateplovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

eskimak: máš pravdu. Já jsem chtěl, aby mi hrubou stavbu udělali zedníci, ale tchán mi řekl a teď pardon, ale cituji:" Seš blbej? Oni Ti to tam jen odfušujou (řekl doje*ou), nikdo Ti to neudělá líp než ty sám! Když to zvládnou takový IQ tykve, tak to musíš zvládnout taky"  :lol2:

 

Řekl jsem mu, že se na to necítím, odvětil mi, že to postavíme spolu. Zatím teda jako funguje nadstandardně a jsem rád za jeho přístup, protože já už bych byl mnohdy v pasti a to zatím jen zarovnáváme pozemek(na hotovo), protože máme spoustu času, bagr a minibagr, ale nemáme pořád kompletní projekt :-/ dneska ho jedu trochu popohnat.

 

 

financ: počítal jsi kde vychází ten rosný bod? Pokud to bude jako nějaká hrůza po první zimě, tak dozateplým, ale doufám že se tomu vyhneme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hlavně si dej bacha, jestli se ti svinutá žaluzie/roleta vleze do prostoru, který si na to necháš nad oknem, ať už ze speciálního překladu nebo to vyřešíš jinak. Soused si takhle koupil roletové překlady Heluz, ty už jsou samy o sobě drahé jak prase, a pak zjistil, že se mu tam nenavine tak dlouhá roleta, jak by potřeboval u francouzských oken. Já jsem před okny nechal kapsu vysokou na jeden fár cihel a mám spočítané, že se tam vleze žaluzie 2100 mm i s motorem. Před dvěma roky, kdy jsem to řešil, takový překlad nebyl, a co bylo, tak bylo i tak dost drahé. Pokud plánuješ zateplení, tak to ani teď nemusíš řešit.

 

EDIT:

 

Takhle to nějak ve finále vypadá. Nestojí to o nic víc, než překlad bez "kapsy":

 

attachicon.gifP6121954.JPG

 

Proc to okno je tak zapusteno do zdiva... Stavar profik nejsem, ale tohle vypada na obrovsky tepelny most, navic ta pena taky neni zrovna ok.. 

 

Co se tyce zatepleni, tak se s nim daji dobre vyresit nedokonalosti a tepelne mosty, ktere zkratka behem hrube stavby vznikaji. Zivnotnost polystyrenu je 50 let, problem s nim do budoucna nebude, paklize nezatepluje nejakej patlal nebo firma s nejlevnejsi nabidou.. Myslim si, ze zatepleni ziskalo spatnou povest prave kvuli ceske fušeřině a diletantismu. Obzvlast pak zateplovani panelaku je tragedie, vcetne usazeni oken atd. Nejaky rosny bod a kondenzaci nikdo neresil, nepocital.. Je to na dlouhe povidani, zakladem je ale kvalitni firma, kvalitni materialy, spravny technologicky postup..

Kdyz jsme se na zacatku rozhodovali, jakym smerem pujdeme, zvazovali jsem i sobestacnost.. K ni minimalizovani spotreby el. energie patri. Do budoucna vim, ze kdyz hodim na strechu fotovoltaiku, tak s ni budu moci dum utahnout (castecne, i kdyz vyvoj jde rychle dopredu a efektivita stoupa, ceny klesaji). Na el. mame totiz vsechno.. Jinak my sli do pasivu, dotace 450 litru sice zvysene naklady nepokryje, ale i tak v tom vidim smysl.. (nizkoenergeticky dum - nepasivni - by stal cca o 750 litru mene..) Pokud bychom ozeleli rekuperaci, tak by to jeste spadlo, ale te bychom se ani v pripade NED nechteli vzdavat.. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

financ: díky. Já tomu moc nerozumím, tak jsem si to nechal potvrdit někým zkušenějším.

 

eskimak: díky. Trochu jsi mne uklidnil, málem jsem už začínal plašit. První šár společně se ztracenkem zateplený bude. Věnec taky bude vystrčený "nad" dům. Ty překlady asi udělám normální a potom na ně dám kastlík pro rolety/žaluzie. Abych měl klid v duši, že tam něco nedomotám. Upřednostňuji funkčnost nad estetikou (do jisté míry samozřejmě).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, vlezu vám zde do diskuse s trochu jinou věcí, kdyby vás víc nabylo dojmu, že to sem nepatří, tak se omlouvám a nechte mě máznout...

Já nic nestavím, koupil jsem už postavené. Je to ca 130 let stará kamenná zemědělská usedlost, největší sranda je v tom, že to nemá sloužit na trvalé bydlení, ale jako chalupa - čímž je dán "poněkud" nižší rozpočet a výrazně laxnější časový plán, kdy rekonstrukce bude probíhat svépomocí. Chtěl bych toho co nejvíc zachovat, nechat tomu ten historický vesnický charakter, nicméně už teď vím, že se bude muset udělat komplet nová střecha. Jestli jste někdo rekonstruoval něco takového, budu samozřejmě rád za jakékoliv tipy, ale hlavně:

 

eskimaka se chci zeptat, jak myslí ten "věnec vystrčený mimo dům" - protože ten tam teď není a  určitě se bude muset udělat. Nicméně tepelnou izolaci nejspíš řešit nebudu, rozhodně ne tak, jako se dnes řeší na nových stavbách...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proc to okno je tak zapusteno do zdiva... Stavar profik nejsem, ale tohle vypada na obrovsky tepelny most, navic ta pena taky neni zrovna ok.. 

 

Co se tyce zatepleni, tak se s nim daji dobre vyresit nedokonalosti a tepelne mosty, ktere zkratka behem hrube stavby vznikaji. Zivnotnost polystyrenu je 50 let, problem s nim do budoucna nebude, paklize nezatepluje nejakej patlal nebo firma s nejlevnejsi nabidou.. Myslim si, ze zatepleni ziskalo spatnou povest prave kvuli ceske fušeřině a diletantismu. Obzvlast pak zateplovani panelaku je tragedie, vcetne usazeni oken atd. Nejaky rosny bod a kondenzaci nikdo neresil, nepocital.. Je to na dlouhe povidani, zakladem je ale kvalitni firma, kvalitni materialy, spravny technologicky postup..

Kdyz jsme se na zacatku rozhodovali, jakym smerem pujdeme, zvazovali jsem i sobestacnost.. K ni minimalizovani spotreby el. energie patri. Do budoucna vim, ze kdyz hodim na strechu fotovoltaiku, tak s ni budu moci dum utahnout (castecne, i kdyz vyvoj jde rychle dopredu a efektivita stoupa, ceny klesaji). Na el. mame totiz vsechno.. Jinak my sli do pasivu, dotace 450 litru sice zvysene naklady nepokryje, ale i tak v tom vidim smysl.. (nizkoenergeticky dum - nepasivni - by stal cca o 750 litru mene..) Pokud bychom ozeleli rekuperaci, tak by to jeste spadlo, ale te bychom se ani v pripade NED nechteli vzdavat..

To zdivo je 50 cm Heluz, takže proto to zapuštění, které se může zdát hluboko. Ta okna ale jsou víceméně ne středu. A ta pěna? A jak jinak se utěsňují vsazená okna? Teď už jsou špalety oblepené 2 cm polystyrenem (zatím bez fasády) a z vnitřní strany je omítka, takže je pěna utopená a nejde vidět. A ten tepelný most by mohl být kde? Překlady jsou přerušené taky polystyrenem v úrovni okna. Pochopitelně, nejsem odborník, ale v letošní (první) zimě se nestalo, že by byl někde problém.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Filip.J: rozhodně to sem patří! Tím věncem myslí, že bude nad stropem jeden nebo dva šáry, aby nevznikal tepelný most po celém obvodu stropu, kde by na ytong navazoval beton. Laicky řečeno

 

Edit: tady to jde pěkně vidět. Zdroj

 

Edit: 2 na použitém příkladu je i zateplen, asi bude obytné i druhé patro. V mém případě je to zbytečné, protože tam bude jen půda. Budu dělat věnec z bednění, nebudu používat systémové tvarovky.

post-21215-0-59886300-1534765800_thumb.jpg

Upraveno uživatelem shewcza
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ohledně stínění také řeším další části domu a potvrzuji okna na západ jsou stejně důležitá řešit ne -li důležitější než na jih. Máme na domě už 7 let externí žaluzie 2x2 metry Z90 od Climaxu s externím senzorem pro samostažení při určité intenzitě slunečního světla a vytažení při nadlimitní rychlosti větru. a zatím spokojenost. Bez nich bych si nedovedl představit ten barák uchladit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Schewcza: no tento obrazok nieje prave vhodny priklad, kedze sa jedna o poschodovy dom.

Filip.J: pri bungalove so sedlovou strechou je mozne vynechat zlozite riesenie (prakticky nevyriesitelne bez chyb) zateplenia venca tak, ze sa dom zdvihne o jeden rad tehal a veniec je az nad zateplenim. Nieje ho teda nutne zhora a z vnutornej strany zateplovat, je prakticky vonku (z teplotneho pohladu), zatepleny je len z prednej-vonkajsej strany, len z dovodu jednoducheho riesenia povrchovej upravy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...