Přejít na obsah

Farmaření & zahradničení


Doporučené příspěvky

  • po měsících...
  • Odpovědi 245
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Trochu to tu voprašim. Jak uz jsem psal jinde, vcera jsem si pripadal trochu jak Malej princ, akorat v krabici nebyl beranek nybrz ovecka. 

Jinak nejspis tu nebudu sam kdo ma slepice, tak se podelim o novinku, ktera je zjevne novinkou jen pro me. 

Proste jsme poridili auromaticky dvirka, zatim to funguje super, nakonec se divim, ze jsme to neporidili  uz davno. 

Jednak je to samozrejme pohodlnejsi rano/vecer, ale hlavne je to super kdyz clovek nekam jede. Samozrejme i tak se  musi nekdo poprosit, aby je zabehl zkontrolovat, dosypat zrni, dolejt vodu atd., ale opet odpada ranni a vecerni otvirani a zavirani, coz byla aspon u nas vzdy kamen urazu. 

Edit: stenata patri do jinyho vlakna

 

EF057969-E6BB-4BFF-893D-084532780C48.jpeg

A76A6D93-1B5B-44F1-9F10-6670CCAE523A.jpeg

06DE1089-47B0-4F2B-AF0F-958F776AD378.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, warann napsal:

Trochu to tu voprašim. Jak uz jsem psal jinde, vcera jsem si pripadal trochu jak Malej princ, akorat v krabici nebyl beranek nybrz ovecka. 

Jinak nejspis tu nebudu sam kdo ma slepice, tak se podelim o novinku, ktera je zjevne novinkou jen pro me. 

Proste jsme poridili auromaticky dvirka, zatim to funguje super, nakonec se divim, ze jsme to neporidili  uz davno. 

Jednak je to samozrejme pohodlnejsi rano/vecer, ale hlavne je to super kdyz clovek nekam jede. Samozrejme i tak se  musi nekdo poprosit, aby je zabehl zkontrolovat, dosypat zrni, dolejt vodu atd., ale opet odpada ranni a vecerni otvirani a zavirani, coz byla aspon u nas vzdy kamen urazu. 

Edit: stenata patri do jinyho vlakna

 

EF057969-E6BB-4BFF-893D-084532780C48.jpeg

A76A6D93-1B5B-44F1-9F10-6670CCAE523A.jpeg

06DE1089-47B0-4F2B-AF0F-958F776AD378.jpeg

Ovečky super. Taky uvažuji. Jaké máš prosím to zavírání. Řeším to budu vděčný za každou zkušenost. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky se přidám, a když už se ptám - neměl by někdo doporučený plánek nebo web na stavbu kurniku? Asi nechci úplně komplet kupovanou “hotovku” ale nebráním se tomu. Je to pro rodiče, na kraji prdelakova u lesa, kde chodej lišky srnky kuny i jezevec až pred barák, takže k minimalizaci slepici genocidy bude potřeba nějaký chytrý a automatizovany řešení :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@ričko Doufám, že nebude braný ako reklama, ale koupil jsem zde:

https://eshop.chytrykurnik.cz/automaticka_dvirka/automaticka-dvirka-chickdoor/

Fakt spokojenost.

@feltharg: Já kupoval stavebici, když tak pak přihodím fotku. Nicméně spoustu dílů už jsem musel vyměnit. Na vchod do kurníku mají rovnou napojenej výběh, kterej měl smysl, než jsme pořídili ty automatický dvířka. Prostě když jsmě jeli pryč třeba na víkend, dali jse jim vše do toho výběhu a nechali jej zavřenej.

Každopádně ty dvířka jsou pecka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, warann napsal:

@ričko Doufám, že nebude braný ako reklama, ale koupil jsem zde:

https://eshop.chytrykurnik.cz/automaticka_dvirka/automaticka-dvirka-chickdoor/

Fakt spokojenost.

@feltharg: Já kupoval stavebici, když tak pak přihodím fotku. Nicméně spoustu dílů už jsem musel vyměnit. Na vchod do kurníku mají rovnou napojenej výběh, kterej měl smysl, než jsme pořídili ty automatický dvířka. Prostě když jsmě jeli pryč třeba na víkend, dali jse jim vše do toho výběhu a nechali jej zavřenej.

Každopádně ty dvířka jsou pecka.

Dekuji moc. Přesně na tohle jsem koukal. Půjdu určitě do toho. Ještě jednou děkuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 28. 2. 2021 v 11:51, warann napsal:

@ričko Doufám, že nebude braný ako reklama, ale koupil jsem zde:

https://eshop.chytrykurnik.cz/automaticka_dvirka/automaticka-dvirka-chickdoor/

Fakt spokojenost.

@feltharg: Já kupoval stavebici, když tak pak přihodím fotku. Nicméně spoustu dílů už jsem musel vyměnit. Na vchod do kurníku mají rovnou napojenej výběh, kterej měl smysl, než jsme pořídili ty automatický dvířka. Prostě když jsmě jeli pryč třeba na víkend, dali jse jim vše do toho výběhu a nechali jej zavřenej.

Každopádně ty dvířka jsou pecka.

Diky moc. Jinak k tem dvirkam - ja jsem na to narazil kdysi na ebay (Jenec, CZE), a meli tam registraci z Ciny... A ted si nejsem jistej, jestli to je ten samej prodejce. Bylo na tom nekde fakt napsany Made in CR? Pisou cesky vyrobek, tak jsem jen zvedavej, jestli fakt to vyrabi tady... Tak spon vim, co ted darovat starousum :)

 

Doraz do plena z jineho soudku - mate nekdo (nejlepe v Praze) overeny zdroj substratu? Ja kdykoliv cokoliv jsem koupil nekde v marketu, tak do tejdne po sazeni z toho vylitla cela plejada ruznejch breber, od msic pres bily sklenikovy molice az po smutnice...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To si plně nejsem jistej, nicméně pokud se nepletu, tak švagr co dělá ve vývoji ve Škodovce, tuším říkal, že majitel tý firmy je jeho spolužák (což samozřejmě neznamená, že si to nemůže něchat dělat v Číně). 

Tak či onak potvrzuju uživatelskou spokojenost.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

neděláte někdo na zahradě nebo ve skleníku fíky - pěstování? Ficus carica.  Teď je to mírný trend, přivézt větvičku od Jadranu a trápit se s pěstováním v našem klimatu. Ovšem na Slovensku dost úspěšně. :notworthy:

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 46 minutami, eloga napsal:

neděláte někdo na zahradě nebo ve skleníku fíky - pěstování? Ficus carica.  Teď je to mírný trend, přivézt větvičku od Jadranu a trápit se s pěstováním v našem klimatu. Ovšem na Slovensku dost úspěšně. :notworthy:

 

 

 

Určitě kolega @Tikal poradí, ten mě každoročně trápí forkama nádherné úrody :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 57 minutami, eloga napsal:

neděláte někdo na zahradě nebo ve skleníku fíky - pěstování? Ficus carica.  Teď je to mírný trend, přivézt větvičku od Jadranu a trápit se s pěstováním v našem klimatu. Ovšem na Slovensku dost úspěšně. :notworthy:

 

 

 

pokouším se 3. rokem na severu Čech a víceméně neúspěšně. Předloni dozrál jeden (obi) a ten mi sežrali špačci. Jinak z loňska mám nasazených asi 9 fíků (místní zahradnictví), které nedozrály a tak zkouším, jestli dozrají letos (mohou). Ale mám neprověřené odrůdy. Jednu z Obi, druhou z místního zahradnictví. Možná chyba, měl jsem to vzít od někoho, kdo to v ČR úspěšně pěstuje a hlavně má z toho dozrávající plody. 

Jsem tomu dokonce postavil zíďku, abych na jaře zamezil omrzání ze severní strany. Trochu to pomohlo. Snad. První rok mi to zmrzlo skoro úplně, většina nových větví musela vyrašit znova. Druhý rok, s "ochrannou zdí" omrzly jen špičky. 

Samozřejmostí je nutností zazimování - dospod slámu, větve vyvázat, omotat bublinkatou folií, netkanou textilií a přes to ještě dávám jutový pytel.

Upraveno uživatelem eLzyx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, feltharg napsal:

Já sem šel vloni v létě procházkou po Břevnově a nevěřil jsem vlastním očím - někdo měl pred barakem strom obsypanej fikama! Takže v teplých lokacich asi lze i bez skleníku ;)

Tak jo, je to tady lepší než jsem myslel. Ten Břevnov jsem už také očíhnul. Dle info z kiwi.cz je žlutoplodý jedinec, jinak po Praze jich je víc, většinou jsou v zimě nechráněné, ale zima u nás bývá občas prevít. Takže třebai přimrznou a vyráží zespoda.

Lidi to dělají různě,po celých Čechách i dost vysoko, daří se tomu na Moravě a pak samo v okolí Bratislavy a jinde na jižním Slovensku. Poměrně snadno dostupné /dříve/ lokality v Rakousku za Vídní a v Maďařsku jsou teď moc nepřístupné, ale zkušenosti a pěstované druhy i noname tam jsou zajímavé. 

Díky za zájem. :)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

eLzyx

mě to zaujalo loni tak jsem to zkoumal, ale hlavně, že jsem se od odborníků dozvěděl, že moje 4-leté semenáče z řeckých plodů tady u nás nic nepřinesou, tedy nebudou oplodněny, aby z toho něco bylo. Je to smyrenský typ fíku.

Proto se to vozí od Jadranu, množí se to řízkama a plody to má partenokapické-  bez přítomnosti opylovacího hmyzu Blastophaga/vosička/, Ta se na sever od Řecka nevyskytuje.

A tak zkoumám kde co kdo má, pěstuje a stojí to za to. U nás koupené v OBI, Lídlu atd. no to je loterie,  ale pro zábavu a práci na zahradě to stačí. Mrkni se na kiwi.cz.- fíkovníky.

:cheers:

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, eloga napsal:

Tak jo, je to tady lepší než jsem myslel. Ten Břevnov jsem už také očíhnul. Dle info z kiwi.cz je žlutoplodý jedinec, jinak po Praze jich je víc, většinou jsou v zimě nechráněné, ale zima u nás bývá občas prevít. Takže třebai přimrznou a vyráží zespoda.

Lidi to dělají různě,po celých Čechách i dost vysoko, daří se tomu na Moravě a pak samo v okolí Bratislavy a jinde na jižním Slovensku. Poměrně snadno dostupné /dříve/ lokality v Rakousku za Vídní a v Maďařsku jsou teď moc nepřístupné, ale zkušenosti a pěstované druhy i noname tam jsou zajímavé. 

Díky za zájem. :)

 

Co je podle tebe "dost vysoko"? Ja sice bydlim na tom Brevnove, ale vetsi veci nimrodim spis u nasich v Novym Meste pod Smrkem. To je vysoko a je tam kosa... (v Praze jsem se nakufroval ke kolegovi na zahradu do Stodulek a tam taky roste vsechno lip :), stromy tam ale sazet je blbost - mame to jen v najmu).

Na druhou stranu, sousedovi tam docela hezky jde merunka, tak nejakej otuzilej fikonik by snad taky mohl prezit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl by někdo tip na zahradnictví v okolí Prahy či směr sever, kde by se daly koupit slušný jabloně? Nějak mi to chatě teď hromadně hyne, letos budu kácet 5 stromů, a další jsou na odchodu. Nicméně už věk na to mají (40 let+). 

Myslím tím nějaký odolný kusy, ze kterých vznikne větší, životu schopný strom, tj. ne to, co je dneska větinou na plantážích (malý hybridní steroidní stromky, co jsou po pár letech odepsaný). Taky aby to nevyžadovalo moc péče, stříkat jsem línej. Odrůdy ještě nevím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...