Přejít na obsah

Opravy / renovace hodinek Prim


Doporučené příspěvky

V 14. 11. 2020 v 10:45, zekon7302 napsal:

Pokud budu mít ve stejném, dobrém stavu primky a rolexky, a půjde “pouze” o základní servis, nemyslím si, že bych ušetřil čas na práci jako takové. Proč má potom zákazník primek jinou představu o mé odměně, jako zákazník s rolexkama?🤷‍♂️

Hele ta úvaha je o něčem jiném, prostě problém je, že ty Primky jsou zboží které nemá valnou hodnotu.  Je to jako když se zeptáš kolik stojí oprava pračky, tak se dozvíš ranec a řekneš to jste se po.... v kině za to mám novou a ještě mi zbyde na oběd. U Rolexek je riziko, že něco spadne pod stůl a nenajde se a je velkej problém, a taky se vyplatí vzhledem k jejich ceně a nedostupnosti dílů jít do prací náročnějších na čas a hodinářskou zručnost. Primky jsou naopak primitivní strojek a dílů všude habaděj, tak se to dělá stylem rozmontovat, umýt, vyměnit díl, složit, celá práce, a já tomu říkám výměnkářství které docela zvládám i v obýváku se dvěma šroubovákama, pinzetou, olejem a pixlou benzínu, a takhle to dnes dělají i ty renomované servisy. tak ani nevím co tam na to vlastně studujou, dnes nikdo nebude vyrábět ozubený kolo nebo opravovat čep.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 321
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

V 22. 2. 2021 v 18:33, Jeronimo napsal:

Včera to byl trochu Úlet.. Teď jsou z nich opět docela hezké Letecké sporty. Hodinky měly oloupaný číselník, bez nožek, prasklé sklo, neoriginální korunka, ručičky z jiného modelu. Jako náhradní dodány z Potápek se světlejším odstínem výplně, takže se muselo zase ladit. Chyběl šroubek můstku kotvy, axiální podložka hodinového kola, těsnění dýnka. Skoro úmrtní list. 😃

Ručičky budou teď kapánek svítit. To u Leteckých Sportů není zrovna obvyklé. Snad to majiteli nebude moc vadit. :)

IMG_1192_result.JPG

IMG_1195_result.JPG

IMG_1196_result.JPG

IMG_6225_result.JPG

IMG_6229_result.JPG

IMG_6231_result.JPG

IMG_6232_result.JPG

Ahoj Jardo, pěkný.....dobrá práce.

Mohu dotaz? Co jsi udělal s tím místem na pouzdru, kde byl oloupaný chrom. My by jsme v tomto případě sundali celý povrch a pouzdro přebrousili a vyleštili, pak by se udělal nový nikl chrom. To jsou hodinky, ale jako nové, což po tvé renovaci pouzdra nejsou. Nějaký lokální systém opravy chromového povrchu? Pokud ano, co to je zač a jakou to má životnost? 

Dík Ruda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 56 minutami, ramon napsal:

Hele ta úvaha je o něčem jiném, prostě problém je, že ty Primky jsou zboží které nemá valnou hodnotu.  Je to jako když se zeptáš kolik stojí oprava pračky, tak se dozvíš ranec a řekneš to jste se po.... v kině za to mám novou a ještě mi zbyde na oběd. U Rolexek je riziko, že něco spadne pod stůl a nenajde se a je velkej problém, a taky se vyplatí vzhledem k jejich ceně a nedostupnosti dílů jít do prací náročnějších na čas a hodinářskou zručnost. Primky jsou naopak primitivní strojek a dílů všude habaděj, tak se to dělá stylem rozmontovat, umýt, vyměnit díl, složit, celá práce, a já tomu říkám výměnkářství které docela zvládám i v obýváku se dvěma šroubovákama, pinzetou, olejem a pixlou benzínu, a takhle to dnes dělají i ty renomované servisy. tak ani nevím co tam na to vlastně studujou, dnes nikdo nebude vyrábět ozubený kolo nebo opravovat čep.

Přijď k nám na servis a pobuď s námi dva tři dny....pak pochopíš co všechno musí renomovaný servis zvládnout a co musí hodinář všechno umět a znát, aby provedl kvalitně opravu jakýchkoliv drahých značkových hodinek. 

Jinak s těmi Prim máš pravdu....v obýváku, příručka, šroubováky, benzín a dalších pár věcí, s neomezenou zásobou dílů za zády se dá oprava hravě zvládnout. A to je přesně ten rozdíl v ceně. 

Pak jsem nedávno dělal staré vintage Rolex jednomu členovi Chronomagu. Zadřené čepy na třech kolech, vymlácený ložiska na minuťáku a pérovníku a ještě dalších pár věcí....Hodinky stejný uspořádání jako Prim řady 50.

Musel jsem přeleštit čepy, opravit ložiska atd.....

Obývák? Tak na to v tomto případě zapomeň. :) 

Účtoval jsem něco kolem 4000,- Kč a oprava  se mi  moc ekonomicky nevyplatila.

Největší gól byl ale v tom, že majitel před tím než dal hodinky mně ( původně kvůli opravě korunky ) je měl na kompletním servisu u nějakého Pražského hodináře. Jméno jsem se bohužel nedozvěděl.

Takže klasická čistička bez řešení zásadních problémů. Hodinky se na rok s novými oleji rozběhnou a pak nazdar. 

To jen pro srovnání, aby bylo dobře vidět jak se dá oprava udělat, no spíš neudělat.

Jinak čepy se u nás běžně opravují....měníme ložiska a děláme spousty jiných více či méně náročných oprav. Kola nevyrábíme.... :) Ale to si myslím, že nevyrábí ani mnozí výrobci hodinek a hodinkových strojků... :) :) :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, ONYX servis hodinek napsal:

Ahoj Jardo, pěkný.....dobrá práce.

Mohu dotaz? Co jsi udělal s tím místem na pouzdru, kde byl oloupaný chrom. My by jsme v tomto případě sundali celý povrch a pouzdro přebrousili a vyleštili, pak by se udělal nový nikl chrom. To jsou hodinky, ale jako nové, což po tvé renovaci pouzdra nejsou. Nějaký lokální systém opravy chromového povrchu? Pokud ano, co to je zač a jakou to má životnost? 

Dík Ruda.

Ahoj Rudo, 

lepší pouzdro si dodal zákazník sám. To jsem neuvedl. Takže s pouzdrem se nic nedělalo. Osobně ve sběratelství a hodinařině nový chrom nebo nové zlacení považuji za slepou uličku. Hodinky nevypadají jak původně vypadaly, cena se tímto nevratným krokem nezvýší, ba na opak sníží a ještě je potřeba za to zaplatit. Navíc u Primek by mi v tom nevyšel ekonomický smysl. Jít cestou lepšího ideálně NOS pouzdra je za mě lepší. Samozřejmě chápu zákazníky kteří to chtějí za každou cenu, je to individuální. Jiná situace je u leštění a broušení masivních materiálů: Ocel, zlato, stříbro, titan, atd. Tam se za dodržení určitých podmínek dá dosáhnout velmi dobrých nebo výborných výsledků. Přesto každého upozorňuji na to, že se jedná o nevratný krok a velký zásah do autenticity hodinek. Samozřejmě je to zase můj subjektivní pohled. Pokud se jedná o tuctové Breitlingy na denní nošení tak mávnu rukou. Pokud mám leštit Heuer ze sedmdesátých let, tak je mi to proti srsti. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj Jardo,

tak to jo. Já jsem si myslel, že jsi to pouzdro nějak opravoval. Souhlasím s tebou i v broušení leštění starých věcí, jen z drobným rozdílem. Pokud je pouzdro zachovalé a má primárně sloužit jako sběratelský kus rozšiřující sbírku nějakého sběratele, pak ano. Leštit, renovovat a brousit ne. Pokud je pouzdro však zničené, dobité s velkými vrypy naraženými nožičkami a tak dále, zde je dle mého názoru namístě se velmi pečlivě postarat o vyvaření přebroušení a přeleštění pouzdra. Ten samí názor zastávám i u Vintage hodinek, které jsou primárně určené pro člověka, který je má v úmyslu každodenně nosit. Nezlob se na mě, ale z dobitých Autávek bych já osobně na ruce radost neměl. Hodinky určené pro běžné nošení, dle mě musí zvládnout plnit i estetickou stránku věci a na ruce musí trochu vypadat. 

Nesmí to, ale do ruky dostat nějaký prase a udělat z toho něco co se originálu ani vzdáleně nepodobá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:) Poslední slovo má zákazník. Já ho jen uvedu do obrazu sdělím možnosti, klady, zápory a zbytek už je na něm. Pokud je stav tragický jako popisuješ u Autávek, tak je taková ranovace asi na místě. 

Dělat něco po někom, kdo už se na hodinkách podepsal v lepším případě capecodem a houbičkou na nádobí je ještě v pohodě. Horší je, když už někdo hodinky sejmul na leštičce někde v garáži. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, ONYX servis hodinek napsal:

Přijď k nám na servis a pobuď s námi dva tři dny....pak pochopíš co všechno musí renomovaný servis zvládnout a co musí hodinář všechno umět a znát, aby provedl kvalitně opravu jakýchkoliv drahých značkových hodinek.

 

Ano Ty jsi něco jiného a děláš všechno, ale kolik takových je? Já jsem myslel autorizované  značkové servisy, ti nic takového dělat nebudou, prostě jen vyměňujíí díly. Když dám opravit Omegy, dostanu vždy v pytlíku hrst dílů, pochybuji, že by tam někdo vyráběl čep.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je právě ono, mi taky vyměňujeme díly a je to z toho důvodu, že se díl nevyplatí opravit a nebo oprava může i snížit kvalitu oproti dílu novému. 

Ale pak je řada případů, kdy oprava dílů kvalitu oproti originálu zvedne. A taky řada případů kdy se ti vyplatí vyrobit poškozenou část než měnit celý díl za několik tisíc.

Další příklad je ten nejklasičtější. Nejsi AS dané značky tak ti nezbývá než opravit, vyrobit.

A u Vintage to kolikrát nejde vyměnit ani pokud jsi AS. Většina značek končí s díly u 20 let starých hodinek a pak už jenom doprodávají. Takže i kdyby ti to dali, tak nedají, protože nemají.

Jinak je pravda. Standartní AS vymění, neřeší....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 14 hodinami, ONYX servis hodinek napsal:

To je právě ono, mi taky vyměňujeme díly a je to z toho důvodu, že se díl nevyplatí opravit a nebo oprava může i snížit kvalitu oproti dílu novému. 

Ale pak je řada případů, kdy oprava dílů kvalitu oproti originálu zvedne. A taky řada případů kdy se ti vyplatí vyrobit poškozenou část než měnit celý díl za několik tisíc.

Další příklad je ten nejklasičtější. Nejsi AS dané značky tak ti nezbývá než opravit, vyrobit.

A u Vintage to kolikrát nejde vyměnit ani pokud jsi AS. Většina značek končí s díly u 20 let starých hodinek a pak už jenom doprodávají. Takže i kdyby ti to dali, tak nedají, protože nemají.

Jinak je pravda. Standartní AS vymění, neřeší....

Ano, ale na to právě poukazuji. Na Primky jsou dílů mraky za pár šupů a strojek ani jednodušší snad být nejde, proto zákazník očekává, že nepůjde o hodinářský majstrštyk jako u nějakého ojedinělého vintage kousku, natož když se ani nic nemění, ale o jednoduchou základní práci, a podle toho očekává že se bude odvíjet i cena. Jak výše někdo zmínil těch Primek dělával hodinář za komunistů za šichtu deset, což mi vychází ani ne na hodinu práce.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 24. 2. 2021 v 2:20, ramon napsal:

Hele ta úvaha je o něčem jiném, prostě problém je, že ty Primky jsou zboží které nemá valnou hodnotu.  Je to jako když se zeptáš kolik stojí oprava pračky, tak se dozvíš ranec a řekneš to jste se po.... v kině za to mám novou a ještě mi zbyde na oběd. U Rolexek je riziko, že něco spadne pod stůl a nenajde se a je velkej problém, a taky se vyplatí vzhledem k jejich ceně a nedostupnosti dílů jít do prací náročnějších na čas a hodinářskou zručnost. Primky jsou naopak primitivní strojek a dílů všude habaděj, tak se to dělá stylem rozmontovat, umýt, vyměnit díl, složit, celá práce, a já tomu říkám výměnkářství které docela zvládám i v obýváku se dvěma šroubovákama, pinzetou, olejem a pixlou benzínu, a takhle to dnes dělají i ty renomované servisy. tak ani nevím co tam na to vlastně studujou, dnes nikdo nebude vyrábět ozubený kolo nebo opravovat čep.

To je pravda, ale i na tom je kus práce, a za piškoty a mlíko to dělat nebudu. 😂😂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ale,opravovat stare Primky s mimostrednou sekundovou ruckou a opravovat denne pouzivane niekolko rokov Prim kal.66 alebo 68  je sto a jeden! To nieje len hodinky vycistit a naolejovat pani!! Niekedy jedny hodinky trva oprava aj pol dna,niekolko krat rozobrat,niekolkokrat nasavit zaber kotvy s krokovym kolom ,atd,atd.Aj ked date novu suciasku,napr.kotvu,myslite ze bude pasovat ,bude nastavena ako ma byt?Neznamena ze ste vyhrali,ze nebudete musiet ju nastavovat polhodinu,vsetko je OK.Co s myslite že takym vydratym perovnikom na Prim 66,68 ?Nic netreba?Date vsade novy perovik?Kde ich vezmete tolko?Co zlomene pero do prim 66,68 ked ho nikde nezozeniete ani za 20e?Date z druhych a za mesiac je zlomene.Opravit hodinky a dat zaruku na rok,nieje prdel,robota na tri hodiny,bez nahradnych dielov ako korunky,pera,skla,atd.Pri hrdzavych Prm 66,68 to uz bez suciastkov akolo kluca vobec nedje.Pouzit vycistene od hrdzi vobec nejde u seriozneho hodinara.

--------------------------------

Tu si pozrite moju pracu mimo opravy hodin,čo vsetko by mal dobry hodinar zvladuť.Kazdy si tam nieco najdet co dokazete vyuzit.Ja robim skoro vsetko co trochu neakym sposobom, ide.Nepoznam neda sa!Zdielajte tie zlepsovaky zo namymi.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=48738&postdays=0&postorder=asc&start=345

Upraveno uživatelem hodinar 1953
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, hodinar 1953 napsal:

No ale,opravovat stare Primky s mimostrednou sekundovou ruckou a opravovat denne pouzivane niekolko rokov Prim kal.66 alebo 68  je sto a jeden! To nieje len hodinky vycistit a naolejovat pani!! Niekedy jedny hodinky trva oprava aj pol dna,niekolko krat rozobrat,niekolkokrat nasavit zaber kotvy s krokovym kolom ,atd,atd.Aj ked date novu suciasku,napr.kotvu,myslite ze bude pasovat ,bude nastavena ako ma byt?Neznamena ze ste vyhrali,ze nebudete musiet ju nastavovat polhodinu,vsetko je OK.Co s myslite že takym vydratym perovnikom na Prim 66,68 ?Nic netreba?Date vsade novy perovik?Kde ich vezmete tolko?Co zlomene pero do prim 66,68 ked ho nikde nezozeniete ani za 20e?Date z druhych a za mesiac je zlomene.Opravit hodinky a dat zaruku na rok,nieje prdel,robota na tri hodiny,bez nahradnych dielov ako korunky,pera,skla,atd.Pri hrdzavych Prm 66,68 to uz bez suciastkov akolo kluca vobec nedje.Pouzit vycistene od hrdzi vobec nejde u seriozneho hodinara.

--------------------------------

Tu si pozrite moju pracu mimo opravy hodin,čo vsetko by mal dobry hodinar zvladuť.Kazdy si tam nieco najdet co dokazete vyuzit.Ja robim skoro vsetko co trochu neakym sposobom, ide.Nepoznam neda sa!Zdielajte tie zlepsovaky zo namymi.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=48738&postdays=0&postorder=asc&start=345

Hele sorry, ale kalibr 66 nebo 68 už nemají kotvu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...