Přejít na obsah

Možné zdroje inspirace designu


Doporučené příspěvky

Možné zdroje inspirace designu Igenů (jestli tu podobné vlákno je, klidně to slučte)

 

-----------------------------

 

Všichni asi víme, odkud v Novém Městě nad Metují čerpali při tvorbě designu Orlíků. V případě jejich nástupce, sportovního modelu Prim Sport I (Igen, I.gen.), jsem si donedávna myslel, že se jednalo o originální a velmi zdařilý, vyvážený design. Jistě, podobných jednoduchých pouzder se v šedesátých a začatkem sedmdesátých let dělalo všude hodně, a stejně tak měla řada značek podobný styl indexů, ale vždycky to bylo trochu jiné a dalo se přinejlepším mluvit o volné inspiraci. Včera jsem ale narazil na hodinky z r.1965, kde je podoba s Igeny už zarážejíci, zejména pokud jde o velikost, tvar a poměr indexů. Posuďte sami:

 

Croton (Nivada) Depthmaster ref.9864 automatic diver, Eta 2472, nerez pouzdro 37 mm, mezi nožkami 19 mm, klenuté plexi, obousměrná kuneta, ručky pochopitelně jiné, černý bombírovaný cifr s tritiovými indexy. Kolem indexů nejsou igeňácké linky, na cifru chybí minutová indexace, luneta i nozky pouzdra jsou trocbu jiné, ale ja tam ten zakladní design prostě vidím....

 

post-30813-0-76405800-1542531265.jpg

 

post-30813-0-47690800-1542531333.jpg

 

post-30813-0-94442600-1542531399.jpg

 

post-30813-0-84258100-1542531435.jpg

 

post-30813-0-89551900-1542531479.jpg

 

post-30813-0-02710700-1542531545.jpg

 

post-30813-0-39818800-1542531588.jpg

 

post-30813-0-58939800-1542531678.jpg

 

post-30813-0-59010900-1542531801.jpg

 

post-30813-0-89370000-1542531865.jpg

 

post-30813-0-82158500-1542531903.jpg

 

Foto z http://chrono24.com a http://chronocentric.com/forums/chronotrader/index.cgi?md=read;id=55037

 

Nedělám si iluze, že by zrovna tenhle model stál Igenům předlohou a že jsem "objevil" něco světoborného, spíš chci na tohle téma rozproudit debatu a zjistit, zda jste nenalezli ještě podobnější hodinky (resp podobnější ciferníky), vyrobené dříve než Igeny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Při tom množství výrobců a různých druhů vyrobených hodinek to asi není nijak překvapivé, že dva různí výrobci vyrobí hodinky obdobného vzhledu. Ať už náhodou, nebo se inspirovali.  Něco jiného je totální obšlehnutí, ale tady to tak nevypadá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ježiš, klasiku, mně nikdo nic nekazí. Vím o konvergenci v designu i o případech, kdy prokazatelně nikdo nic neopisoval a došel ke stejnému návrhu. Na druhou stranu to inspirací být klidně MOHLO, oni v Chronotechně resp Eltonu zas tak kreativní nebyli a u všech kutovních modelů najdeš DNA jiných značek (Diplomat --> Rolex, Orlík --> Omega, Televize --> v té době na zapadě už řada značek...).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Produktový design obecně podléhal a podléhá dobové stylovosti/módě. Hodinky nevyjímaje. Nejspíš výsledná podoba vznikla syntézou tehdy aktuálních trendů, které se prolínaly od výtvarného umění, grafického designu, přes nábytek až po stylizaci hodinek. Proto si nemyslím, že nutně museli mít o existenci hodinek Croton povědomí. Spíš značka Croton vznikla podobně a nezávisle na Prim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Produktový design obecně podléhal a podléhá dobové stylovosti/módě. Hodinky nevyjímaje. Nejspíš výsledná podoba vznikla syntézou tehdy aktuálních trendů, které se prolínaly od výtvarného umění, grafického designu, přes nábytek až po stylizaci hodinek. Proto si nemyslím, že nutně museli mít o existenci hodinek Croton povědomí. Spíš značka Croton vznikla podobně a nezávisle na Prim.

I já si myslím, ze nutně NEMUSELI mit o Depthmasterech nebo jiných podobných, v té době už vyráběných potápkách povědomí, a v prvnim přispěvku to zmiňuji. Samotny nadpis myslím relativizuje myšlenku obšlehnutí slůvkem "možné" dostatečně. Na druhou stranu, pokud nějaká parta prokazatelně obšlehne Seamastery '57 a nazve je Orlík, a deset let předtím obšlehne LIP 25 a nazve jej Prim cal.50, tak je MOŽNÉ, že si usnadnili práci i v případě Igenů, i když jen volně. Kdo zažil komunismus, ví, že v oboru byly zahranični katalogy (nebo i reálné výrobky, pokud se sem dostaly) zdrojem nejen touhy a závisti, ale často také zde diskutované inspirace. Brát na zahraničních cestách co nejvíc katalogů konkurence byla přímo povinnost :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... Na druhou stranu, pokud nějaká parta prokazatelně obšlehne Seamastery '57 a nazve je Orlík, a deset let předtím obšlehne LIP 25 a nazve jej Prim cal.50, tak je MOŽNÉ, že si usnadnili práci i v případě Igenů, i když jen volně. Kdo zažil komunismus, ví, že v oboru byly zahranični katalogy (nebo i reálné výrobky, pokud se sem dostaly) zdrojem nejen touhy a závisti, ale často také zde diskutované inspirace. Brát na zahraničních cestách co nejvíc katalogů konkurence byla přímo povinnost :D

Co se týče "průmyslové" špionáže,tak dnes to je jinak?!!!

Je to pořád stejné, možná ještě horší...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V pohodě, svým způsobem máš pravdu, hodinek jsou a byly mraky. Ovšem když ty mraky omezíme pouze na potápky z padesátých a šedesatých let, zbyde takový menší mrak, ve kterém se už leckdo umí dobře orientovat. A protože to bohužel není můj případ, doufal jsem, že k tomu něco napíší mistní odborníci na vintage divery. Samotného by mne zajímalo, zda v tom "mráčku" existují dalši diverky se stejným, nebo ještě igenoidnějším designem, a pokud ano, zda jde spíš o dnes málo známé či dávno zaniklé brandy, nebo i o prémiové značky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...