Přejít na obsah

Quartz - ladeni presnosti


Doporučené příspěvky

před 19 hodinami, siwi napsal:

Nevrtej do toho. Vteřina za týden je naprosto v pořádku, pokud to není termokompenzovaný stroj.

Odesláno z mého SHT-W09 pomocí Tapatalk
 

Hm, tohle asi nebude TK strojek. Koupil jsem jedny Invicta Intrinsic 13079, u nich jsem našel, že je tam superquartz a termokompenzace a je fakt, že za dva měsíce jdou pořád na sekundu přesně.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 hodinami, eifell3 napsal:

Tady jde udělat jenom výměna krystalu. Máš stejnou odchylku v zimě i v létě? Pokud ano, tak by výměna mohla pomoci. :)

Odesláno z mého M2007J20CG pomocí Tapatalk
 

Zatím nevím, mám je 14 dní. Vzhledově a konstrukčně se mi líbí. Ale štve mě, že se zpožďují, raději bych, kdyby spíše zrychlovaly...... No jo, ale kdo by krystal vyměnil? Já jsem spíše myslel, že oscilátor posílá signál do převodníku, ten teprve dává impulsy dále (ana část, digi část). Tak jsem si říkal poladit ten převodník. Nahrát mu tam nějakou konstantu. Ale nikde neseženu detailní schema zapojení. Ale ten krystal by mohl pomoci..... Jen nevím, jestli je tam 32 kHz, nebo 96 kHz.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak píšou pánové přede mnou....vteřina je OK! Regulace trimrem už není většiny moderních  strojů možná a to z jednoduchých třech důvodů. 

Přesnost PKJ ( piezokrystalická jednotka) je v dnešní době na takové úrovni, že není zapotřebí dodatečně regulovat.

Trimer zvyšuje celkovou spotřebu stroje.

Doladění přesnosti se provádí - nastavuje elektronicky.  U některých strojů je možné i dodatečně za použití speciálního vybavení.

Co se týče regulace je možná i u nás, máme na to dvě mašiny a nastavení je otázkou chvilky. 

Pozor při otáčení trimrem ať ho nezničíš. Příliš velký tlak na šroubovák a točení kolem dokola je to čeho se dozajista vyvaruj. 

Pokud použiješ Kontaktol a nebo něco podobného, tak ho pak pořádně vyčisti. Do hodinek to nepatří. U nás v Jihlavě máme jednoho pana hodináře, který dělal většinu oprav quartz hodinek způsobem otevřít víčko a prostříknout Cocordem, ani nevím jestli se to takhle píše. Následovala návštěva našeho servisu a dlouho jsme se nesčetnými případy vyconcordovaných hodinek bavili. Vždy, když po otevření víčka se na nás vyvalil smrad následovalo jen konstatování ,, no jo Vacek ´´ 😁😁😁

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, ONYX servis hodinek napsal:

Jak píšou pánové přede mnou....vteřina je OK! Regulace trimrem už není většiny moderních  strojů možná a to z jednoduchých třech důvodů. 

Přesnost PKJ ( piezokrystalická jednotka) je v dnešní době na takové úrovni, že není zapotřebí dodatečně regulovat.

Trimer zvyšuje celkovou spotřebu stroje.

Doladění přesnosti se provádí - nastavuje elektronicky.  U některých strojů je možné i dodatečně za použití speciálního vybavení.

Co se týče regulace je možná i u nás, máme na to dvě mašiny a nastavení je otázkou chvilky. 

Pozor při otáčení trimrem ať ho nezničíš. Příliš velký tlak na šroubovák a točení kolem dokola je to čeho se dozajista vyvaruj. 

Pokud použiješ Kontaktol a nebo něco podobného, tak ho pak pořádně vyčisti. Do hodinek to nepatří. U nás v Jihlavě máme jednoho pana hodináře, který dělal většinu oprav quartz hodinek způsobem otevřít víčko a prostříknout Cocordem, ani nevím jestli se to takhle píše. Následovala návštěva našeho servisu a dlouho jsme se nesčetnými případy vyconcordovaných hodinek bavili. Vždy, když po otevření víčka se na nás vyvalil smrad následovalo jen konstatování ,, no jo Vacek ´´ 😁😁😁

V žádném případě se do toho sám pouštět nebudu, ač jsem elektronik a poměrně šikovný. Já bych tedy z dovolením zítra zavolal a domluvil nějaký postup. Zatím velmi děkuji a přeji hezký den. Jaroslav H.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Onyx pise spravne. Presnost se ladit v urcitem rozmezi da. Kapacitni trimr, tak se ta soucastka jmenuje, je k tomu urcen. Ladit muzete ale doporucuji po malych castech otacek. Trimr nema krajni polohy. Takze az dosahne trimr maximalni kapacity .. .obvykle par pikofaradu ... zacne se kapacita opet zmensovat k minimu. Nikdy to neni nula.

Doporuceni elektronika:

1. hlavni presnost dosahnete vymenou krystalu. Je potreba vybirat kategorii hodinarskych ktere jsou presnejsi ... pravdepodobne vybirane z masove produkce

2. kdyz uz budete ladit tak chlup pootocit a jeden den nechat tak. A pak pripadne ladit dal. Krok za krokem. Pamatujte ze uz jenom samotnym dotykem sorubovaku dostavate do hodinek parazitni brum a kapacity. Tj sedet na trimru v ruce sroubovacek a koukat na zmenu nedava vubec smysl. Sroubovacek funguje jako antena...ale to uz neni jednoduche povidani pro neelektroinzenyra. Tak toho nechame.

3. da se to nastavovat i dle meraku ale merak uz musi byt lepsi a musi se to trochu umet

4. namocit tuto soucastku Kontoxem nebo podobnou chemii tak trimr je nevratne znicen i kdyz mozna funguje. Namocenim zmeni je jeho parazitni vodivost a hlavne kapacita. Jak? Zalezi na permeabilite a vodivosti chemickeho pripravku a jeho starnuti. V krajnim pripade se hodinky muzou zastavit.

5. krystal je sice odolna ale precejenom teplotne zavisla soucastka. Solichani presnosti 1s za tyden nedava moc smysl protoze hodinky pracuji za ruznych teplot. Uz i hlidani 2s za den prave z tohoto duvodu moc ne. Obvody teplotni kompenzaze se na ruku jednoduse nevejdou.

6. nezapomente ze veskera elektronika v hodinkach a dnes u temer vsude je citliva na elektrostaticky vyboj. To je povidani na moc dlouho. Takze z ladeni 1s za tyden se muze stat koupe novych hodinek v okamziku.

Uz toho necham, ale zdaleka jsem nevycerpal vsechny duvody k doporuceni ... nesahat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 24. 2. 2021 v 13:21, b52 napsal:

Doporuceni elektronika:

1. hlavni presnost dosahnete vymenou krystalu. Je potreba vybirat kategorii hodinarskych ktere jsou presnejsi ... pravdepodobne vybirane z masove produkce

 

 

Tohle jsem zkoušel a valného výsledku tím nešlo dosáhnout. Spíš bych se přikláněl k závěru, že u hodinek je dána přesnost spíš naprogramováním počítání v čipu z výroby a vlastnostmi dalších prvků v obvodu než vlastní frekvencí křemíkového oscilátoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 28. 2. 2021 v 15:46, ramon napsal:

Tohle jsem zkoušel a valného výsledku tím nešlo dosáhnout. Spíš bych se přikláněl k závěru, že u hodinek je dána přesnost spíš naprogramováním počítání v čipu z výroby a vlastnostmi dalších prvků v obvodu než vlastní frekvencí křemíkového oscilátoru.

Prakticka zkusenost nemuze popirat teorii kdyz uz kvuli nicemu jinemu tak kvuli tomu ze na zaklade ni oscilator kmita. Kolem presneho a stabilniho(v case) generovani zdroje signalu je toho znamo uz velmi mnoho. Poprit ji na zaklade toho ze jsem v hodinkach vymenil jeden krystal za nejaky druhy a nebyl videt rozdil bych si netroufl. Ano je pravdou ze ladici kondenzator byl nahrazen programovacim registrem v procesoru protoze je to levnejsi a automatizovatelne. Navic se daji pouzit i krystaly nizsi kvality a dosolicha se to prave doladenim pres takovyto registr. Ale to vubec nic nerika o teplotni a dlouhodobe stabilite celeho generatoru hodinoveho kmitoctu.

Reakci na Vase tvrzeni jsem jenom chtel aby ctenar neelektronik tohoto vlakna nemel pocit ze vymena krystalu nema smysl protoze se to naprogramovalo ve vyrobe a nazdar. Krystal je srdce oscilatoru takze na nem zalezi dominantne. Na jeho kvalite zavisi dlouhodoba presnost hodinek. Samozrejme obvodove reseni (elektronika) samotneho oscilatoru ma vliv ne vsak dominantni ale muze byt vyrazny. Proc to tvrdim? Vymente oscilator z 32768kHz za 100kHz a nedoladite presnost hodinek zadnou hodnotou v prislusnem registru procesoru.

Uz toho necham. Zaciname se bavit se o teorii oscilatoru a to je mimo ramec hodinariny.

... a stejne mam radsi mechanicke! HOWGH!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Zdravím, Všem děkuji za podnětné rady a nápady. Kontaktoval jsem p. Onyxe. V první řadě musím sdělit, že je to pan mistr hodinář! A hlavně fanda. Když jsem mu sdělil můj problém, nezavrhl mě a řekl, že to je výzva. Vážení, to byla práce! Jezdil jsem několikrát do Jihlavy a vzhledem k tomu, že jsem elektronik, mohl jsem se alespoň trochu podílet na seřizování. Bylo zajímavé, že jsme našli pomocí osciloskopu krystal, který byl do hodinek ideální. Naladili jsme je na +- 0 sec/měsíc. Ale... Mělo to drobnou mušku na kráse... Displej šel naprosto přesně, ručičky se synchronizovali, ale už se nerozběhli. Prostě konečná. Sehnal jsem jiný strojek. Naprosto stejná situace. Říkal jsem si, že strojky ISA jsou shit a nic nevydrží. Ale... Pak Onyx přišel na jednu zajímavost. Pokud se strojek dá do pouzdra a zašroubuje se dýnko, hodinky začnou šlapat jak.... hodinky. Strojek má totiž ochranu proti povolení dýnka. Je tam taková pružinka a ta musí být spojena s pouzdrem a přes pouzdro na kostru tištěného spoje elektrobloku. Když se nespojí, ručičky se nastaví do polohy "12" hodin a už se nehnou.... Takže v současnosti mám svoje Renaty a za měsíc jdou stále na vteřinu přesně. A to jsem moc spokojený! Doma sem dám lepší foto..

 

Renato-T-Rex-04.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...