Přejít na obsah

PRIM REPUBLIKA II


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 77
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Tak podle mne jsou to na první pohled líbivé společenské hodinky pro ................... a tady mi dochází invence. Nenapadá mě nejen cílová skupina, ale ani cílová osoba. Kdyby byly třeba růžový, tak bych už věděl rady.

 

Na druhý pohled musím ocenit , jak se grafik umně vypořádal s pračkou :speak_cool: . Řekl bych, že je to výrazný pokrok k hodinářskému výrazu oproti předchozí verzi republika I a že se podařilo zachovat odstup od dizajnu nomos :clap: , daleko více se mi líbí bílá varianta, která má tajemství, více vyniká subdial a zanikají číslice. Pak už to , s těžkým srdcem musím napsat, jde s kopce. Černá varianta je je díky číslicím taková nějaká quartzová :sick01:  , rovný nápis czech made je reklamní :weird: ,tzv. minimalismus se skoro všemi číslicemi  :tired:  , kdo konečně primu a tomu Karáskovi vysvětlí, že minuta prostě není rozumně dělitelná 24 ?  :sad01_anim: doufám, že u minutových indexů jim to vyšlo,  pouzdro až otrocky vychází z estetiky 90. let (Hannes Wettstein pro Venturu - pamatujete, jaký to jsou pecky - ale mrkněte, jaký fláky robí Ventura dneska) , jako vše, co znám od OCH ,  koho tím chtějí toho času  oslovit - architekty zahleděný do svýho mládí ?  :thumbsdown_anim:

 

Jak jsem byl nadšen a velebil ( OK, na chrnmg přespříliš - dost jsem to tu popudil...) ty aviatik, tak tohle nechápu. Tohle je podle mne opravdu přemrštěná cena, protože za ni člověk nedostane takřka nic. Kdyby raději prdli konečně ten strojek 103 do spartak retro.

 

Docela mne zarazilo, jak varují, že mají posledních pár kusů zlaté limitované edice republika. Neměli posledních pár kusů od uvedení na trh ?

Upraveno uživatelem cigi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zatím jsem zde u hodinek Prim Republika II zaznamenal mnoho názorů "pohledových chrononadšenců". Za sebe jako "technického chronomagora" bych chtěl říci. Hodinky jsou s mimostřednou vteřinovkou a tomu by měl odpovídat i strojek, zvláště při vysoké ceně hodinek. Pokud by byl vidět strojek (a to já bych chtěl), došlo by k značnému technickému paradoxu. Ze předu je vidět ciferník s mimostředkou a vzadu typická podoba konstrukce strojku s centrální vteřinovkou. Jak jsem se ptal technika Eltónu na zářiové výstavě, tak druhé mimostředné vteřinové kolo je tam (do strojku s "centrálkou") jaksi bokem připojeno (za mne "přibastleno") mimo "přímý náhon" převodů. Za mne takto tedy nee, zvláště při té ceně. Jaký v principu strojek bych tam chtěl "skutečně vidět", tak přikládám například strojek k Tissotkám.

 

Poznámka: Jistě se budou v Eltónu chlubit že je uvnitř "inhouse" strojek, i když není vidět, aby přizdůvodnili vysokou cenu - při výše popsaném typu konstrukce strojku to bude přinejmenším technicky úsměvné.

post-19465-0-72478200-1556989672_thumb.jpg

post-19465-0-86912200-1556989694_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak chtít po primu v dnešní kondici  strojek s přímým náhonem mimostředky je technický fundamentalismus oprávněný snad jen vyšší, než obvyklou cenou těch hodinek. Ale tu se musím primu zastat - na to, udělat pro ně nový strojek, zas není vysoká dost. Myslím, že nepřímý náhon mimostředky má i eta. Nejsem si jist, zda to má nějaký praktický význam, za to  mimostředku lze naopak považovat za "komplikaci" :D

 

Je ale pravda, že udělat z nich něco ultrathin s přímým náhonem mimostředky by mi i z hlediska pohledového dávalo fakt smysl, to bych cítil jako potenciální laskominu, ale to by bylo bratru za nulu navíc.

 

Já na tom strojku oceňuju, že se prim, zdá se mi, odhodlal udělat větší rozteč osiček ( větší vystředění mimostředky), než má ta eta, nebo nomos - to je pak  výrazně harmoničtější cifernk

Upraveno uživatelem cigi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

cali napsal:

Ja som vzdy teda mal za to, ze stroj s mimostredkou je "jednoduchsi" nez stroj s centralnou sekundovkou a naopak stylove byva "prebastlit" mimostredku na centralku, viz napr tu:

 

Když přišla móda hodinek s centrálkou (přesněji se odečítají vteřiny času), tak se starší konstrukce strojků s mimostředkou rychle, továrně, konstrukčně "přebastlovaly" na strojky s centrálkou jako na obrázku. Takové strojky měly velkou vadu, že pro plynulý chod centrální vteřinovky (poháněné velkým převodem do rychla), měly "brzdu" centrální vteřinové hřídele (ta plochá pružinka směřující do středu strojku na obrázku). No a jakkoli samoúčelně brzdit strojek není dobrá věc. Pak se zkonstruovaly strojky přímo určené pro centrální vteřinovku (bez "brzdy" - jako např. Prim kal 66 - ten samozřejmě nebyl první ve světě). Když nyní se vrací i móda zase hodinek s mimostředkou, tak továrně, "nouzově", konstrukčně "přebastlovat" strojek s centrálkou zpět na strojek s mimostředkou do drahých hodinek (jako Prim kal. 103), tak to je podle mne technicky "na palici".

 

post-19465-0-21576700-1557092605_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...technicky "na palici".

Tym skrorej musime ziskat fotografie toho riesenia.... nakoniec to totiz mozno otvara realnu cestu k bajnej limitke Jary Cimrmana,... od mimistredne-centralnej sekundovky s nepriamym nahodom je predsa uz iba krocik k prvym ceskym hodinkam s turbom,.... tlacitko, ktore sposobi ze sekundovka sa zacne pohybovat rychlejsie :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro caliho a zájemce o hodinářskou techniku, jak podle mého odhadu továrně "přebastlili" Prim kalibr 103 z typické konstrukce s centrálkou na záhadný strojek s mimostředkou. Na připojeném obrázku s barevnými kroužky žluté viditelné centrální vteřinové kolo pohání horní modrý pastorek krokového kola do rychla a asi druhý modrý pastorek dole na tomtéž krokovém hřídeli naopak do pomala pohání červené mimostředné druhé vteřinové kolo. Technicky nečisté řešení, na případném viditelném drahém strojku nezřejmé - technická pohledová "nuda", pro netechniky záhada i u takto jednoduchého strojku. Myslím si že nejsem technický "fundamentalista" když žádám od hodinek za 100 táců technicky více.

 

Edit: Oprava překlepů.

post-19465-0-28789100-1557160158_thumb.jpg

post-19465-0-34647400-1557160173_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Mipa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mípo, prosím, co přesně kritizuješ?

1. to, že ten strojek je odvozen od strojku s centrální vteřinovkou - má asi stejné soukolí a jen je tam ta "odbočka" k mimostředce ? To bych u firmy velikosti primu ze ekonomicko-technických důvodů akceptoval, jak píšu výše, není prim myslím jediný, kdo se k tomu přiklonil. Není to analogie k tomu, že kal. 57/59 má můstek navíc pro soukolí na náhon centrální vteřinovky ?

2. to, že mimostředka je "nabastlená" ( nemá např. viditelné uložení s kamenem) - to by pro mne asi bylo už méně přijatelné

nebo obojí ?

Upraveno uživatelem cigi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mípo, prosím, co přesně kritizuješ?

....

 

jako všichní, tedy že jsou drahý a ošklivý, a pro Mipa navíc není akceptovatelná ani použitá technika

 

já bych strojek asi ani neřešil, vzhledem k prvním dvěma vlastnostem, přijde mně to zbytečný

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... že kal. 57/59 má můstek navíc pro soukolí na náhon centrální vteřinovky?...

Nemyslel jsi 55/57?

 

Jinak k samotným Mipovým výtkám: úpravy stávajícich strojků pomocí jednoduché nástavby, tak aby vyhovovaly estetickému řešení ciferníku (typicky třeba posun datového okénka víc k okraji cifru) dělají i slavnější značky než je Prim. A protože od Eltonu asi nemá smysl očekávat nějaké zásadní technické pokroky, klidně bych jim podobnou obezličku odpustil, kdyby to vedlo k designově povedenému výsledku. Protože povedený vzhled je jedna z mala věcí, na které Elton nepotřebuje ani drahé technologie, ani drahy vývoj. Škoda že i v tomhle furt tápou, no.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dík martare, samozřejmě cal. 55/57. Mě už tedy fakt docela zajímá , jak je tam ta mimostředka upevněná, když tam není proti ní šutr. Souhlasím, jak je naháněná je domnívám se prakticky celkem buřt, je to otázka pro technické puristy ( OK fundamentalista není dneska hezké slovo) , ale jak tam drží a na čem se otáčí, to mi , diletantovi, vrtá hlavou. Já skoro začínám podezřívat prim, že než namáhavě fotit skutečký kal 103, tak se uchýlil k osvědčenému fotošopu.

 

No jo, toljo, když bez toho věčného  nípání se v tom by to tu nebylo tak útulný :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsem technik, ale nemůže v případě pohonu mimostředky jit o nástavbu resp vestavbu z druhé strany základny strojku, tj pod cifrem? Tak jako tam bývá vybrání pro datumový věnec, hodinové kolo, pružící drátky apod? Pak by hřidelka vteřinové pidiručky nemusela procházet celou výškou strojku a nebylo by tedy vidět uložení (šutr) na můstku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...