Přejít na obsah

Přestavba hodinek


01Honza

Doporučené příspěvky

Dobrý den,
rád bych si nechal poradit ohledně přestavby hodinek. Nedávno jsem na netu viděl kapesní hodinky přestavěné na náramkové tak, že k nim byly ukotveny nožičky pro pásek, k jiným zásahům nedošlo. Zajímalo by mě zda je to reálné takto provádět, nebo je to nějak limitováno, případně jak, kde atd... jestli je tu někdo kdo se tím například zabýval? Budu rád za každou novou informaci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrý den,

rád bych si nechal poradit ohledně přestavby hodinek. Nedávno jsem na netu viděl kapesní hodinky přestavěné na náramkové tak, že k nim byly ukotveny nožičky pro pásek, k jiným zásahům nedošlo. Zajímalo by mě zda je to reálné takto provádět, nebo je to nějak limitováno, případně jak, kde atd... jestli je tu někdo kdo se tím například zabýval? Budu rád za každou novou informaci.

No nevím zda-li je bezpečné takto nosit původně kapesní hodinky ,tedy bez ochrany setrvačky,incabloku,na ruce s všemi riziky s tím spojenými...ale doba si to žádá ...velká hodinka krásná hodinka Efendi...ale o ty futra jste je neměl vzít  :))

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...velká hodinka krásná hodinka Efendi...ale o ty futra jste je neměl vzít  :))

Od srdce jsem se zasmál.  :D  Přikotvit nožky ke stávajícímu historickému pouzdru by asi nějak šlo, teda nejspíš určitě, ale aby to nedopadlo, jak říkávají na jižní Moravě - já bych chtěl, ale nemožu... V dnešní době jsou k vidění a sehnání spíš profi předělávky kapsáčů - stroj s ručkami je vložen do nového nerezového pouzdra už s nožkami pro připevnění řemení.  :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som to riešil tak, že som vyrobil rámik ako na železničiarske Molnije, ale nie z lisovaného pliešku , ale obrábaním z mosadze. Pre hodinky o priemere 43 mm to ešte ide, ale neviem si predstaviť nosiť takto hodinky so štandardným priemerom okolo 50 mm. Na mojej pastelke aj tieto vyzeraju dost divne.

post-12147-0-25096300-1559040238_thumb.jpg

post-12147-0-43687200-1559040258_thumb.jpg

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som to riešil tak, že som vyrobil rámik ako na železničiarske Molnije, ale nie z lisovaného pliešku , ale obrábaním z mosadze. Pre hodinky o priemere 43 mm to ešte ide, ale neviem si predstaviť nosiť takto hodinky so štandardným priemerom okolo 50 mm. Na mojej pastelke aj tieto vyzeraju dost divne.

attachicon.gifmolnija 1.JPG

attachicon.gifmolnija 2.JPG

Šikovnej...nicméně stejně to neřeší vysokou pravděpodobnost poškození v běžném provozu (ulomený čep setrvačky) v tomhle případě ta korunka je na nejnevhodnějším místě ,řekl bych max. na jednu sezonu ...ukrajinci a poláci tak podle mě řeší špatný odbyt kapesních hodinek (za drahé kovy dostanou peníze hned a sbírat kvalitní kapesní hodinky si může dovolit úzká elita sběratelů ,o šrotu a průměru to není ) našli nové využití pro stroje které byli ale vždy primárně určeny na nošení v bezpečí kapes ne na takovéto experimenty...ta podložka vás v každém případě uchrání před revmatismem v budoucnu o kterém ted nevíme ale jistě za pár let příjde a nadávat si zpětně až se nás to bude dotýkat už nebude mít cenu vono podle mě není malých hodinek a před lety to měli vývojáři více promyšlené co se týče náramkových hodinek komfort nošení ,jednoduché stroje ,jejich následný servis vše bylo takové více upřímné a ne jen vytáhnout co nejvíc peněz z kapes zákazníků...ještě se dají pořád pořídit zajímavé kousky než na to zaslepené obecenstvo příjde... např. že zlato se daleko lépe přizpusobuje lidské ruce než železo nebo že velká těžká hodinka být dřina nosit a v některejch servisech co chtěj za opravu ...jsem upřímě řečeno žral celej měsíc rohliky takže jsem vyléčenej,stačí že má hodinka držet furt cenu aby bylo potom někdy třeba na chleba...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tou neodpruženou setrvačkou to tak hrozné není, to je problém v podstatě jen při pádu hodinek na zem. Běžné nošení na ruce nijak neva, ostatně, mnoho předělávek je k vidění ve stavu silně onošeném. A i třeba letecké hodinky za války dostávaly zabrat a taky to vydržely.

Polští a ukrajinští předělávači objevili, že zničit kapesní hodinky na předělávku je výborný byznys. Vydělají na tom násobně víc, než na pouhém překupování. Smutný osud mnoha hezkých hodiek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V mojom pripade sa ani o prerabke hovorit neda, ked ma chyti rapel tak si ich dam na ruku, ked nie, vyberiem Molnije z ramika a nosim ich na šatléne vo vrecku.

Čo sa tyka toho rizika poškodenia zotrvačky, tak ako pise aj Karlos , pri bežnom noseni sa nema co stat. Uz cez WW.1 existovali tzv Trenchwatch - zákopové hodinky, ktore tiež mali stroje prevažne z damskych vreckovych hodiniek a fungovalo to.

No a nakoniec, su aj stroje do vreckových hodiniek s nárazuvzdorným uložením zotrvačky, napríklad mám vojenské Grana s kalibrom 32A , ktoré už mali Incabloc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předně vítej na foru, jen věz, že stejné vlákno tu už je a doporučoval bych ho pročíst a případně navázat tam

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/83252-p%C5%99estavba-kapesn%C3%ADch-na-n%C3%A1ramkov%C3%A9/

 

Předělaných kapsáčů i zde na foru existuje hned několik a jsou asi 3 nejběžnější způsoby předělávky:

 

1) Připájené nožky na původní kapsáče - jestli se nepletu, tak tu běhaly jedny art deco, já si je pamatuju tuším u Manťáka, stačí pohledat, fotky tu jsou.

Už jsem je našel, toto vlákno patří jak do kategorie 1 tak 3 (co se týká úpravy hodinek) a hlavně do humoru :D

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/72702-kapesn%C3%AD-hodinky-na-z%C3%A1p%C4%9Bst%C3%AD/

 

2) Nové pouzdro, původní strojek - kdysi dávno takto vznikala velká část prvních náramkových hodinek mezi lidmi, sám mám teď doma cca troje z různých konvolutů, specializovalo se na to např. LDH (lidové družstvo hodinářů). Nejvíc se používaly malé strojky z dámských kapsáčů co jsem tak vypozoroval. Mám doma i jedny velké, pouzdro je z hliníku a mají papírový cifr :) Dnes se dají stále na ebay, aliexpressu, ... koupit pouzdra na kapesní strojky a nechat si něco takového zbastlit, případně si pokládat celé hodinky s unitasem, nebo jeho čínskou kopií

 

3) Různé držáky - kovové, dost obskurní (viz odkazované vlákno u 1), za mě spíš vhodné tak ke steampunk kostýmu, případně kožené, které zchovávaly hodinky v původním stavu.

Kožený např zde ve článku.

http://www.nosime-hodinky.cz/pocatky-naramkovych-vojenskych-hodinek-mereni-casu-v-prvni-svetove-valce-a-pred-ni/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...