Přejít na obsah

Jak na SEIKO 6138


xmenm05

Doporučené příspěvky

Ahoj,

existuje snadná cesta jak dostat 6138 z pouzdra ven? Podařilo se mi bez úhony vyndat (a zase vrátit ... oddechnul jsem si ...) korunku a pak už to vypadalo, že strojek i s ciferníkem půjde ven, ale jakoby visí na tlačítkách od chronografu ... je na to nějaký fígl? Mám na ciferníku (jinak dokonalém) smítko a strašně mi to pije krev ... Mám přesně tyhlety:

http://forum.chronomag.cz/index.php?showtopic=9508

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

existuje snadná cesta jak dostat 6138 z pouzdra ven? Podařilo se mi bez úhony vyndat (a zase vrátit ... oddechnul jsem si ...) korunku a pak už to vypadalo, že strojek i s ciferníkem půjde ven, ale jakoby visí na tlačítkách od chronografu ... je na to nějaký fígl? Mám na ciferníku (jinak dokonalém) smítko a strašně mi to pije krev ... Mám přesně tyhlety:

http://forum.chronomag.cz/index.php?showtopic=9508

 

mám kompletní servisní návod....ale je to dost velký, tak ti to můžu během pár dní poslat. Jinak napiš mechanovi - několik těchto kalibrů již dělal

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mám kompletní servisní návod....ale je to dost velký, tak ti to můžu během pár dní poslat. Jinak napiš mechanovi - několik těchto kalibrů již dělal

Jestli můžeš, prosím pošli ... mám pocit, že už jsem krůček od vyjmutí, ale nerad bych zrovny tyhle kousky někde posekal, jednak jsou ve vynikajícím stavu a jednak je mám moc rád ... :)

Klidně můžeš i někde otevřít ftpko ...

Na mechan tak trochu myslím, jestli se chytí a napíše odpověď ... :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jestli můžeš, prosím pošli ... mám pocit, že už jsem krůček od vyjmutí, ale nerad bych zrovny tyhle kousky někde posekal, jednak jsou ve vynikajícím stavu a jednak je mám moc rád ... :)

Klidně můžeš i někde otevřít ftpko ...

Na mechan tak trochu myslím, jestli se chytí a napíše odpověď ... :)

 

Můžu až zítra,,,nemám to ted u sebe

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj,

existuje snadná cesta jak dostat 6138 z pouzdra ven? Podařilo se mi bez úhony vyndat (a zase vrátit ... oddechnul jsem si ...) korunku a pak už to vypadalo, že strojek i s ciferníkem půjde ven, ale jakoby visí na tlačítkách od chronografu ... je na to nějaký fígl? Mám na ciferníku (jinak dokonalém) smítko a strašně mi to pije krev ... Mám přesně tyhlety:

http://forum.chronomag.cz/index.php?showtopic=9508

 

Je to jednoduché. Když vyndáš stem s korunkou-stlačením zapuštěného tlačítka v jejich blízkosti, podrž obě tlačítka, aby neulétly a po okraji strojku je poměrně masívní kroužek, který jednak vymezuje jeho polohu a dále přidržuje tlačítka.Ten by měl jít celkem bez odporu vyndat - velmi se mi osvědčila špičatá pinzeta, kterou jej uchopím v otvoru pro stem. Může na něm být ještě přítlačná pásová pružinka, ale ta ničemu nebrání. Pak vyjmi tlačítka- jsou na nich pružinky - a strojek bez problémů vypadne. Při vracení opět jen přitlač tlačítka ke strojku, aby jejich rozšířené konce zapadly za otvory kroužku. Pozor při vymačkávání pro vytažení korunky - pokud to přeženeš, může se příchyt stemu zablokovat a pak je třeba jít do strojku přes ciferník. Omlouvám se za terminologii, používám normálně anglickou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...
Je to jednoduché. Když vyndáš stem s korunkou-stlačením zapuštěného tlačítka v jejich blízkosti, podrž obě tlačítka, aby neulétly a po okraji strojku je poměrně masívní kroužek, který jednak vymezuje jeho polohu a dále přidržuje tlačítka.Ten by měl jít celkem bez odporu vyndat - velmi se mi osvědčila špičatá pinzeta, kterou jej uchopím v otvoru pro stem. Může na něm být ještě přítlačná pásová pružinka, ale ta ničemu nebrání. Pak vyjmi tlačítka- jsou na nich pružinky - a strojek bez problémů vypadne. Při vracení opět jen přitlač tlačítka ke strojku, aby jejich rozšířené konce zapadly za otvory kroužku. Pozor při vymačkávání pro vytažení korunky - pokud to přeženeš, může se příchyt stemu zablokovat a pak je třeba jít do strojku přes ciferník. Omlouvám se za terminologii, používám normálně anglickou.

 

Dobrý den,

tak u Seiko 6139 B se mi pravděpodobně podařilo vymačkávání zablokovat, korunku v poloze nastavování jsem po stlačení zapuštěného tlačítka bez odporu vyndal, vytáhl pásovou pružinku, kroužek, chytil tlačítka, vytáhl strojek. Když jsem pak vše dával zpátky, jde korunka zasunou i vysunout absolutně bez odporu celá a nefunguje nastavování ani hodin, ani datumu. Očividně jsem to přehnal, tlačítko už nejde stlačit, seklo se dole. Můzete mi prosím poradit jak tlačítko odblokovat? K hodináři je dávat nechci, kvůli nim jsem do nich lezl, dal jsem jim je na seřízení a dostal jsem je zpátky s posunutým ciferníkem proti lunetě tachymetru a s přednáškou že švýcarské hodinky jsou mnohem lepší.

Děkuji za odpověď

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrý den,

tak u Seiko 6139 B se mi pravděpodobně podařilo vymačkávání zablokovat, korunku v poloze nastavování jsem po stlačení zapuštěného tlačítka bez odporu vyndal, vytáhl pásovou pružinku, kroužek, chytil tlačítka, vytáhl strojek. Když jsem pak vše dával zpátky, jde korunka zasunou i vysunout absolutně bez odporu celá a nefunguje nastavování ani hodin, ani datumu. Očividně jsem to přehnal, tlačítko už nejde stlačit, seklo se dole. Můzete mi prosím poradit jak tlačítko odblokovat? K hodináři je dávat nechci, kvůli nim jsem do nich lezl, dal jsem jim je na seřízení a dostal jsem je zpátky s posunutým ciferníkem proti lunetě tachymetru a s přednáškou že švýcarské hodinky jsou mnohem lepší.

Děkuji za odpověď

 

No, nedávno byl dotaz na to samé na www.seikoforum.com . Zkus buď osičkou nebo lépe špičatou pinzetou/hodinářským šroubovákem opatrně zahýbat v otvoru od korunky, lehce hrot naklonit směrem k ciferníku a zatlačit dovnitř nebo potáhnout ven. Z pohledu od ciferníku je páčka s úchytem, která zapadá do vybrání na osičce a tím ji uzamyká. Přehnaným stlačením uvolnění se dostala mimo vymezenou oblast a sama se nedokáže chytnout. Někdy to jde celkem snadno, jindy je nutné jít do strojku přes ciferník a sundat day/date kotoučky(fuj, vůbec mi ty české výrazy nejdou:-)), to ale bez trocha zkušeností a hlavně kvalitních hodinářských šroubováků nedoporučuju!!

Ještě - pokud hodinář srovnává SEIKO chronografy 6138, 6139 se švýcarskými ze stejné doby, pak nemůže tohle říci. V tomto konkrétním případě patrně vůbec neví o čem mluví a příště zvol rozhodně jiného.

Upraveno uživatelem fertig
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Děkuji za radu. Po prostudování složení kalibru jsem přesně tento postup opatrně zkusil a díky bohu se mi to povedlo a nic jsem nepodělal.

 

Zmíněný hodinář asi ani tak nesrovnával stejně staré hodinky, jako se mi spíš snažil něco prodat. Nabídl cenu za komplet renovaci, dodal že je otázka jestli to za stojí,že je to samá pružina a páka, že švýčaři to mají jednodušší a významně pokukoval po vitrínách. To mu za zlé nemám, nějak se živit musí a prodej je efektivnější než oprava. Hlavní důvod, proč mám potřebu to tady ventilovat je jiný a sice neúcta ke svěřené věci. Zadání bylo seřídit chod a omést prach z ciferníku, pokud to půjde. Při předání hodinek mi sdělili, že nečistoty z ciderníku odstranit nejdou, protože jsou zažrané ve folii. To mi nijak nevadilo, protože jejich velikost byla asi jak zrnko prachu a s tím jsem se dokázal u 35 let starých hodinek smířit. Nicméně když jsem ciferník doma zkoumal, zjistil jsem, že jedno zrko vyloupli i s folií, takže je tam díra a druhé žkoušeli čímsi vyšudlit, takže je tam flek. Čekal bych, že zkusí nečistoty opatrně omést a když to nepůjde, tak mi řeknou že to nejde a ne že na to hned vezmou škrabku a chemii.

 

Pán má asi tak absolutní neúctu, že mu to vůbec nepřišlo hloupé, ciferník dal nakřivo a navíc měl ještě drzost hodinky zkritizovat. Už s tím dobytkem nechci nic mít společného, stejně to už nevrátí.

 

Přestávám plakat a prdím na to. 6139-6012 jsou prostě super, mám z nich radost i tak a nenechám si ji nějakým dobytkem kazit.

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...