Přejít na obsah

Paradigma hodinkové sbírky


AdaMoss

Doporučené příspěvky

Kluci díky za přednášku na téma "Co je to sbírka". Nicméně o tom toho vlákno není. Jak jsem psal výše, slovo "sbírka" jsem nezvolil zcela šťastně, ale nic lepšího mě v ten moment prostě nenapadlo. 

 

 

...

Jedu tak řekněme ty škatule, v kombinací kategorizování výše uvedených.
1. Potápky (resp. viz. níže). V obecném slova smyslu mé maličkosti design asi nejbližší. Kdyby jen jedny... bullshit!
2. Pilotky. Pracuji v leteckém průmyslu, a ta designová jednoduchost je přitažlivá.
3. Smart casual. Ty, který vezmu nejčastěji v pracovní týden ke košili, ale ani k džínům a triku to nebude působit blbě. Spíše decentní.
4. EDC/víkendovky. Podobně jako škatule č. 3, nicméně budou méně decentní ; na dny, kdy mam chuť ?vystřelit z davu?.
5. Bazénovky. Todle je kategorie pro jedny hodinky, které mám nejdéle. Oranžová monstra 1gen.
6. Otloukánky. Pokud opravdu ty, kde mi nebude vadit je případně rozflákat, pak jedině G-Shocky.
7. Nemá cenu prodávat. Todle je taková univerzální škatule, kam dle libosti přesouvám vše, čeho je mi líto se zbavit, rodinou kasu by to příliš neobohatilo, anebo... ?doplň libovolné zdůvodnění?
...

 


Škoda, že nejsem z QMS - asi zajdu ke kolegům na školení :-D. Zajímavý rozdělení. Nevadí ti, že máš potápky a bazénovky různý škatule? Mě to připadá skoro jako duplicita. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 59
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Paradigma hodinkové sbírky, no moc pěkné téma:)

 

Potřebu hromadit hodinky - kterou mám už docela dlouho a stále mě neopouští - jsem v zásadě vyřešil tím, že hromadím vintážky, z nichž některé nosím velmi zřídka a většinu pak vůbec. A abych tomu mohl říkat sbírka a ne pořád jen kupa či hromada, věnuju se pouze jedné značce. A po pár letech hromadění vidím, že se budu muset vymezit ještě víc, jinak budu muset vystěhovat manželku i s činčilama, abych to měl kam dávat:) 

 

Té druhé kupě (naštěstí výrazně menší) hodinek říkám aktuální kolekce, tedy hodinky, které střídavě nosím, kupuju, prodávám, měním a to ponejvíce podle toho, jaká nálada  ve mě zrovna převažuje.  A ty dělím na tři skupiny:

1. hodinky s mým vlastním příběhem či historií, povětšinou různorodé a spíš levnější kusy s vazbou na mé ranné hodinkářské začátky (jako "moje první automaty", moje první "pořádný hodinky" , ruský digi, Ruhla digi a pod.) - tady žiju v přesvědčení, že je nikdy neprodám, neb to nemá smysl, ale jak říká klasik, nikdy neříkej nikdy:)

2. hodinky ze skupiny "ty musím mít a chtěl bych si je nechat na furt - to jsou kusy, ke kterým jsem se postupně propracoval, někdy cíleně, někdy náhodou a nemám v úmyslu se jich zbavit (nebo alespoň ne v dohledné době) Tahle skupina je zatím nejmenší...

3. hodinky za skupiny" ty musím mít"  protože mě zaujaly nebo zrovna odpovídají mému momentálnímu rozpoložení - to jsou kusy, které koupím nebo vyměním, ponosím, když mi sednou tak dýl, když nesednou, tak jdou zase brzo dál...no a někdy se z nich stane i kus do skupiny 2.

 

Skupiny 2 a 3 se snažím držet v "rozumném" počtu +- 12 ks, a to z prostého důvodu: mám dvě míchačky po 6ti kusech (Skupina 1 je v šuplíku, tu do toho nepočítám:) Přiznávám, že je mým snem propracovat se pouze k jedné plné míchačce, ve které budou jen kusy patřící do sk.2, ale když ono je pořád tolik hezkých hodinek, které jsem ještě neměl:) No a co se týká zaměření, designu a pod, tím se až tak moc neomezuju. Jsem potápkovej (ale nepotápím se), baví mě chrona a čas od času podlehnu pěknejm oblekovkám. Trvám na datumu, den není na závadu a aspoň jedny musí mít GMT. Nemusím pilotky a moc velký leštěnky a ani příliš techno designy. Krom oceli mám rád i titan a bronz a k černým a bílým cifrům potřebuju mít vždycky něco modrého a oranžového...aha, proto je tak těžké to scvrknout na 6 ks! :) Ale pořád věřím, že se mi všechny moje kriteria jednoho dne podaří nacpat do té jedné míchačky, i když cesta to bude asi dlouhá....

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle je super tema, zas konecne neco zajimaveho na Chronomagu.

 

Co se tyka me, jel jsem pozvolna a pak se to cele nejak utrhlo. Nejdriv jsem se snazil to skatulkovat na ty klasicke kategorie:

1. Potapky

2. Pilotky

3. Oblekovky

4. Univerzalky

5. Quartz a Digi

6. Vintage

7. Prim

 

Optimalizaci jsem se dostal do bodu, kdy jsem mel v kazde kategorii dobre zastupce. V nekterych kategoriich vice, v jinych jen jednoho. A jakoze jsem mel byt spokojeny. Vydrzelo mi to asi mesic a pak se to rozjelo znovu. Proste mam ten problem, ze jakmile si vytycim cil a splnim ho, tak misto uspokojeni zavladne spis zklamani a musim si najit neco dalsiho. Jinak bych kkt neprodal Suby, Expy, Speedy, Rado a spousty dalsich hodinek...

 

A cas od casu (zhruba jednou za rok) me popadne takova depka a mam chut rozprodat vse.

 

Jeste add ta kategorie "Skoda prodat, protoze v tom clovek moc penez nema" - takovou kategorii mam taky. Tu hodinky za 2k, tu za 5k, proste kde nic, tu nic. Pak jsem to secetl a zjistil, ze jejim prodejem by bylo na keramicke bondovky (v mem pripade spis na dlazbu do baraku). Tak je to skoda prodat nebo neni? :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...

 

Jeste add ta kategorie "Skoda prodat, protoze v tom clovek moc penez nema" - takovou kategorii mam taky. Tu hodinky za 2k, tu za 5k, proste kde nic, tu nic. Pak jsem to secetl a zjistil, ze jejim prodejem by bylo na keramicke bondovky (v mem pripade spis na dlazbu do baraku). Tak je to skoda prodat nebo neni? :D

 

No jasně, ve chvíli, kdy tahle kategorie už rozpočtem leze k dalším pěkným hodinkám, tak je to složitější si ji obhájit...zvlášť pokud to člověk nenosí. Já bych to chtěl mít jako Miták - neprodávat :-D. Vypadá to, že Miták si prostě vždycky dokáže obhájit každýho koně ve stáji a má to pečlivě promyšlený. Nebo se pletu? :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Driv sem sbiral Rolexy. Jako je fajn, mit troje GMT, patery suby apod, ale je to tak nejak na jedno brdo. Tak sem to prehodnotil, Rolexy prodal a kupuju, co me zrovna napadne. Supr levny (alespon podle me), speky az rarity, nebo co se mi proste zalibi. Bavi me ta diverzita. Neco na kaucuku, neco na kuzi, neco na remeni - me nebavi prehazovat remeny. Maly, velky, bily, cerny, modry, zelezo, zlato, titan, este nejakou keramiku by to chtelo :)

 

res.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sbírka většinou začíná nakoupením druhého obdobného kusu (stejná kategorie, značka apod.). Pak se k tomu připojí třetí a už se člověk veze a začne to nějak směřovat. Dřív jsem kupoval všechno, teď už si to hodně rozmýšlím. Ta radost z čehokoli už tam není.

 

Já to mám spíš na podmnožiny od těch pro mě nejméně hodnotných po ty nejcennější. Když bych to sesypal na hromadu:

 

1. Kupa hodinek

vyndám z toho troje nedávno vyrobené, tj. současné (prakticky jen pilotky a jedny moje jediné quarz) zbyde mi

 

2. Stará klasika

většinou víc jak čtyřicet let věku,

vyndám z nich ty lacinější obyčejné jako Helvetia, BWC a pod. a zbydou mi

 

3. Solidní hodnotné vintážky

z těchto oddělím slušnou skupinku (které se myslím už dá říct sbírka) druhoválečných pilotek zůstane mi

 

4. Solidní hodnotné vintážky od padesátých let

odsud vyndám několikery švýcary zůstane mi hromada

 

5. Vintážní chronografy (taky sbírka)

a odeberu-li několikery různé značky, tak mi zůstanou pro mě nejcennější, ani ne tak cenou, jako požitkem z nošení

 

6. Heuer a jedny Longines

tj. sbírka nejhodnotnější

 

Doby, kdy mě znervózňovaly takřka kterékoli starší hodinky v prodejní sekci jsou už naštěstí pryč a jestli v budoucnu něco koupím, tak už nejspíš jen z té poslední podmnožiny. Kdybych to rozprodával, tak pojedu asi od shora dolů. Jednu dobu jsem uvažoval o hromadění druhoválečných pilotek, pak nad značkami Helvetia či BWC. Nakonec to vyhrál Heuer, ty mě těší nejvíc. Možná proto, že jsem dlouho žádné neměl a na žádné neměl. Byly pro mě prostě moc drahé.

 

Ale jinak, co je po hodinkách, které člověk nemůže nebo se bojí nosit. To snad ani nemůže těšit. Takže prakticky bych to mohl zredukovat na šestery Heuery, jedny Longines, měl bych to na celej tejden a prd by se stalo.

 

Stejně to hromadění k ničemu není. Do rakve vám je nedají a jestli s těch hodinek má člověk něco mít, tak je musí mít na ruce. Já je nosím, připadá mi to trochu, jako kdybych jezdil s veteránem.

Takže jsem se hromaděním sbírky propracoval ke mě nejlepším pocitovým pár kusům a ten zbytek je už v podstatě zbytečný. A všechno to začalo nákupem prvních starých chronografů Dugena. :-)

Upraveno uživatelem Wanderer
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vážení,

 

domnívám se, že sbírkou se dá daná množina hodinek nazvat až tehdy, kdy je zastoupena v jedné kategorii více kusy.

Do té doby je to prostě osobní sada hodinek pro všechny možné situace. (Kvarcky kdybych ochrnul a neměl možnost hodinky dotahovat pohybem, automaty kvůli el.mag.impulsu po jaderném útoku, který kvarcky vyřadí z chodu, potápky až v Otrokovicích bude další povodeň, dobrou lumi na noc a pilotky přes den (abych viděl, kolik je hodin, to z mnohých hodinek zrovna na erste Blick nevidíme. Automaty taky kdybych zchudl a

 

Sadě nářadí kladívko, šroubovák, kleště, špachtle, štětec a nůžky také nemohu říkat sbírka, když jsou nezastupitelné a v užívání. (Jo, kdyby toto nářadí bylo třeba od mistra Leonarda dV, pak ano, mohla by to být sbírka předmětů, ale to proto, že přestaly sloužit svému základnímu účelu.)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Něco se stalo.. nevím, tak dál - kdybych zchudl a neměl na výměnu baterie. Taky automaty beta, kdyby se automaty alfa pokazily. To se mi stalo letos v dubnu. mmch. Oblekovky nezapomenout, kvarcky, neberu je často. Aktuálně redy stejně nemám oblek.

 

Co mám

 

Pierre Helvet, kvarc, skoro decentní i když s lunetou, modrý sunburst ciferník s fialovými odlesky, 100M, první trochu pořádné hodinky, ale to už je skoro 25 let. Vyrostl jsem z origo tahu, dostaly nový  -  a užívají si ho v krabičce...

 

P

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mám především potřebu hromadit,

takže nejdřív jsem hromadil primky, a když se objevilo něco zajímavého a dostupného ze zahraničí, tak jsem po tom skočil též.

pak tady karel založil chronovlákno díky, kterému jsem se trochu přeorientoval na staré chronografy. tři z nich jsou pandy - na tom něco bude :)

 

kategorie na nošení mám tyto:

edc - do kterých se zapisuje život

cestovatelské - které se mnou jezdí na výlety po vlasti i po světě

do divadla - mechanické s manuálním nátahem, které očekávají a vyžadují slušné chování

na léto - abych si i v kanclu připadal minimálně jak Cousteau na Calypso

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No to jste správně poukázali na géčka, které podle mě naprosto nejsou dítěvzdorné :) taky jsem si kdysi myslel, že pokud něco odolá přejetí tankem a tlaku 200m vodního sloupce, nemůže být pro něj nějaké dítě výzvou.

 

Jednou mi malý omylem ukořistil takovou malou ráčnu Wurth s led světlem. Prý profi nářadí, v manuálu plno řečí, co to vydrží a podle jakých standardů je to vyrobeno. Stálo to ranec (naštěstí jsem ji obdržel zdarma). Po chvilce: vyloupnuté tlačítko světla, mokrý rohlík narvaný spárami do mechanismu ráčny, ulomený zásobník na bity. Nějak to dodnes funguje, ale neměl jsem radost.

 

No a viděl jsem, co udělaly kolegovi jeho věčně hladové děti s jeho géčkama, když usnul na gauči - okousané, poškrábané, všechny funkce rozštelované, a po dvaceti minutách nepřetržitého podsvícení byla baterka na výměnu. Smáli jsme se jak blázni, když nám ten "ohryzek" ukázal.

 

Jako jediné dítěvzdorné hodinky se mi doma osvědčily tissoty PRC100 chrono quartz: baterie, solidní tah, spona s pojistkou, šroubovací korunka, neotočná luneta, safír, a hlavně byly zakoupeny už v předjebaném stavu :)  jo a samozřejmě, chrono je velké lákadlo.

 

edit: pravopis

Upraveno uživatelem dykmore
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...